Jump to content

Preporučeni Komentari

odložiše mi Kremera :(

Kremer 70

concertsmay 19, 2017 friday 19:30liszt academy

Bach Concerto for Two Violins in D-minor (BWV 1043)

Sibelius Violin Concerto in D-minor (op.47)

Philip Glass Double Concerto for Violin, Cello

Gidon Kremer - violin, Giedre Dirvanauskaite - cello, András Keller - violin, Kremerata Baltica
Conductor: András Keller

 

ali, bliži se gostovanje Akrama Kana na BDF:

10. april 2017, 17h i 20h | Pozorište Atelje 212
Kompanija Akrama Kana | London
Chotto Desh, Akram Kan

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

David Eugene Edwards i njegov band Woven Hand . 

Poluprazna Amerikana u Domu Omladine Beograd, sinoc 17.05.2017.

Odlican transfer pozitivne energije, profesionalizam na vrhunskom nivou i pored male posete.

 

Sjajno koncertno vece koje se zavrsilo u kultnoj kafani "Zora" na Trgu Republike iz dva razloga.

Pod 1 - radi do 02:00 

Pod 2 - The Black Turtle domaca piva ( prvo uzeo tamno, potom svetlo ). Preporuka.

http://www.theblackturtle.com/srb/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=78

 

w1.jpg

w2.jpg

w3.jpg

w4.jpg

w5.jpg

w7.jpg

w6.jpg

Slikano sa Canon IXUS 100 IS ( skoro pa vintage dig. aparat :) ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 4/14/2017 at 7:44 PM, Woland said:

eebe28a5eb89706e5b053a0238803352d0.jpg

Ovo je Univerzalna sala u ICE Krakovu, 14.04.2017, u okviru festivala rane i sakralne muzike, Misteria Paschalia izvedena je Stabat Mater G.B. Pergolesija

Francuski Orkestar, Vincenra Dumestrea: http://www.poemeharmonique.fr

Koloraturni sopran, Julija Ležneva: http://www.julialezhneva.com

Kontra alt, Anthea Pichanik: http://www.concertsparisiens.fr/rubrique/detail_artiste/anthea-pichanick-contralto.html?idArt=89

Bio je Veliki Petak, u sali je prevlađivala "festivalska" publika, ona koja na koncerte klasične muzike dolazi retko, tek u prilikama za koje oni misle da su posebne.. dvorana nova, univerzalna, što je i najveći problem obzirom na kompromise koji su pravljeni - postoji u Krakovu i Filharmonijska sala koja je sigurno bolja za klasiku.. interesantno je da su razvodnici u sali osobe sa Daunovim sindromom - to je lepo i veoma humano

Francuski Orkestar je bio veoma mlad, i neproporcionalan - 25 violina i tek po jedno violončelo, kontrabas, jedan leut i na žalost - nekakve električne orgulje.. imali su trubadurski ulazak na scenu iz publike, izvodeći nekakvu ranu trubadursku kompoziciju.. pevali je tri muška glasa koji se ne mogu kategorisati drugačije nego amaterskim.. trajalo je to 20 minuta, i bilo beskrajno dosadno, i loše, malo je falilo da izađem.. ipak, obaviše to i na scenu izađoše pravi vokali, gorenavedene gospođice.. Julija Ležneva je ime koje treba zapamtiti, mislim da će imati sjajnu karijeru

Njih dve su izvadile sve fleke, loše pripremljenog i koncipiranog orkestra kojim rukovodi poprilično mlitav dirigent.. Julija je čudo, ostavila je sve ostale u prašini svojom sjajnom interpretacijom i ta boja koja je prefiks njenom sopranu se itekako čula.. 

Manjak violončela je dirigent pokušao da nadomesti tako što su leut i orgulje svirali transkribovanu deonicu violončela - leut se nije čuo pošto su orgulje preklapale sve.. to je bilo iritirajuće.. meni, publika je tražila i dobila bis - poslednji stav Stabat Mater je ponovo bio izveden..

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali zato - 19.05.2017. Zeneakademia Budimpešta - Gidon Kremer, Andraš Keler, Giedre Dirvanauskaite, Kremerata Baltica, Concerto Budapest

Bah - Koncert za dve violine u D molu

Sibelius - Violinski koncert u D molu

Filip Glas - Dvostruki koncert za violinu i violončelo

 

O ovome, kad se slegne, sada sam još u fazi jbt sine kako je, ali kako je bilo dobro :) evo malo linkova i fotki:

http://www.gidonkremer.net

http://www.concertobudapest.hu

http://www.kremeratabaltica.com/portfolio-item/giedre-dirvanauskaite/

http://www.kremeratabaltica.com/home/

http://zeneakademia.hu/hu/kezdolap

_CB_2016-17_GIDON_FBCOVER_MAY.jpg.1000x0_q85.jpg.e3ef4de017e675a10d801d2dd787d8be.jpg

 

20170519_191947.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Ali zato - 19.05.2017. Zeneakademia Budimpešta

 

 

jbga,tu salu ja preferiram u svako doba i dana i noci,naspram bilo koje koja se nalazi u MüPa..B)

 

 

 

 

eee.. msm, sala je u top 5 najznačajnijih u svetu :) i okolina - trg Ferenca Lista sa skulpturama, zelenilom, kafeima, radionicama za izradu violina.. jedino jedan Kebab sa sve Aja minaretskom Sofijom između miteleurope poslastičarnice i radionice violina kvari ugođaj.. mal je falilo da se raznesem ispred njega

 

915d6db0becabe8558c5c2a3689ea2cb.jpg49c1e0280f30fe7c0e78accc85b7e1a9.jpg9653e13bc21aaa13518930260b705d5b.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Woland said:

 

 

jbga,tu salu ja preferiram u svako doba i dana i noci,naspram bilo koje koja se nalazi u MüPa..B)

 :) i okolina - trg Ferenca Lista sa skulpturama, zelenilom, kafeima, radionicama za izradu violina.. jedino jedan Kebab sa sve Aja minaretskom Sofijom između miteleurope poslastičarnice i radionice violina kvari ugođaj.. mal je falilo da se raznesem ispred njega

 

 

 

 

jos ako si u toku radne nedelje,imas u blizini par prodavnica LP/polovnjaka.B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Woland said:

19.05.2017. Zeneakademia Budimpešta - Gidon Kremer, Andraš Keler, Giedre Dirvanauskaite, Kremerata Baltica, Concerto Budapest

Koncert je započeo Bahovim dvostrukim koncertom.. na sceni je bila Kremerata Baltica, Kremer i Keler.. dva različita senzibiliteta su iznedrila nešto lirskijeg Baha, Kremer je svirao na Stradivariju (u Sloveniji je onomad svirao Amatija).. ukupno i pojedinačno izdanje je bilo brilijantno, onako malo zanosilo na Ojstraha i Menjuhina (slični su im pojedinačni senzibiliteti, a Kremer je bio Ojstrahov student), ali malo poetičnije, sa visokim osećajem za detalj.. nije realno očekivati da ću u budućnosti uspeti da uživo čujem bolje izvođenje od ovog.

ovako su to radili Ojstrah i Menjuhin:

 

nastavilo se Sibeliusovim violinskim koncertom.. na sceni je ostala Kremerata, a pridružili su im se Concerto Budapest.. Andraš Keler je dirigovao.. Kremer je.. lebdeo dva metra iznad scene :)

zadao sam sebi domaći, upoznavanja sa repertoarom.. nekako sam poverovao (sebi) da bi Mutter - Previn Sibelius bio nekakva referenca.. nije, prevario sam se, možda će biti grubo, ali Previn - Mutter izvođenje je prema ovom bilo isuviše pompezno i pretenciozno i delovalo poput nekakve koračnice :) Kremer je svirao sa neverovatnom lakoćom i najkomplikovanije deonice, njegov Sibelius je bio više poetičan nego mračan, snažan ali veoma kontrolisan..

na kraju bio i bis, nepoznat mi, kratak, efektan, sasvim u kontekstu sa Sibeliusom

evo opet Ojstraha, sličan senzibilitet:

 

Posle pauze, na scenu su stupili i perkusionisti.. u stvari su bili u pozadini pozornice, sprat iznad orkestra.. čak njih šest.. metalofoni, ksilofoni, doboš itd.. došao red na Koncert za Violinu i Violončelo Filipa Glasa.. Giedre Dirvanauskaite (kako li se ovo izgovara :) ) na violončelu, oba orkestra, Kremer, Keler

nisam nešto bio lud za Glasom.. nekako mi je zvučao šematski.. ali, kakav god sistem za reprodukciju bio, ne može da zameni izvođenje uživo - jasno se čula kontra perkusionista u odnosu na orkestar.. u stvari - čuo sam je tek kada sam opazio šta čine perkusionisti, pa obratio pažnju :) Glas je zahtevan za orkestar i to mnogo više nego što sam mislio, ovo je bio najzahtevniji deo koncerta.. i za mene, pauza je bila u pravo vreme :) Giedre je bila sjajna, očigledno je da je kompatibilna sa Kremerom.. njihovi dijalozi su bili spektakularni.. uff.. Sibelius mi je bio favorit, ali... :) 

ovo što sledi je samo ilustracija, nije ni blizu (i to je bio moj domaći rad :) )

 

I na kraju bis, Kremer i Giedre sviraju Rag-Gidon-Time, komponovao ju je Giya Kancheli, Gidonov pajtos.. klavirska deonica je transkribovana za violončelo, dakle zvuči drugačije, više je dijaloga, mnoogo bolje nego ovo:

 

I tu je bio kraj.. Topla Peštanska noć, pola sata šetnje bez reči, dok nisu nadošle.. onda im nije bilo kraja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Sinoć (08.06.2017) Kolarac: Dirigent: Fabris Bolon, Solisti:LP duo

  1. Dž. Adams: Kratka vožnja u brzoj mašini
  2. M. Najman: Koncert za klavir i orkestar (ar. za dva klavira M. Najman, svetska premijera)
  3. K. Debisi: Igra, plesna poema
  4. A. Skrjabin: Poema ekstaze

Prvi deo koncerta nije bio baš sjajan, tokom prvog, veoma kratkog komada, publika se još uvek komešala tako da nisam uspeo da otpratim sa potrebnom koncentraciom.. izvođenje Nymanovog koncerta, nije bilo dobro, naši pijanisti - LP Duo su previše agresivno izveli Nymana, nadjačavali se sa orkestrom, orkestar ipak bio jači, pa ih je preklapao.. čini se da nisu shvatili Nymana, pa je rezultad bio ispod osrednjeg.. žali bože ona dva koncertna Steinwaya, ostadoše neizsvirana.. LP Duo je ničim izazvan odradio i bis, bilo nešto prosto, za četiri ruke, nivoa srednje muzičke škole, za šta dobiše i bravo.. ne od mene, od publike koja nekritički podržava domaće izvođače.. baš su bili usklađeno stilizovani - u crnom, pa sa šljokicama, on imao i šemšir, baš swatko, ali za neku drugu priliku.. o prodaj njihovih majčica u predvorju, radije ne bih..

Ali je zato drugi deo programa bio fenomenalan.. sve bilo super, Bolon je čvrsto vodio orkestar, a oni su svirali poneseno i bez greške.. Debisi je bio razigran a Skrijabin na momente furiozan, u najboljoj tradiciji Čajkovskog.. Skrijabin se retko izvodi, jasno mi je bilo i zašto, drugačija postavka harmonije i povremena atonalnost, nisu mačiji kašalj, BF i Bolon su ga odradili sjajno

 

P.S. pre koncerta sam bio u Muzeju Istorije Srbije, tamo je izložba Olje Ivanjicki.. odlično postavljena, osim slika izložena je odeća, lični predmeti, knige... nisam imao priliku da posetim njenu samostalnu izložbu, tek nekoliko rasutih slika koje su gazile po tankoj liniji, veoma blizu kiča.. međutim, ovako pogledano u kontekstu i hronološki, drugim očima gledam na Olju.. Kustos je odlično koncipirao izložvu, vredi pogledati, čak i doći u BG samo zbog toga

Izlozba-Olja-Ivanjicki-01.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...