Jump to content

Preporučeni Komentari

  • 2 nedelje kasnije...

26.04.2014 NOMUS - Kemal Gekić i potom Aziza Mustafa Zadeh

 

Ovogodišnji NOMUS proslavlja 40 godina od osnivanja Novosadske Akademije Umetnosti. Kemal Gekić je svojevremeno diplomirao na Novosadskoj Akademiji. U njegovom sinoćnom izvođenju se osetila potreba da uveliča tu svečanost. Svirao je Listove transkripcije Betovena, Vagnera. Rahmanjinove etide i elegije.Svoju transkripciju Musorgskog i naposletku zahtevan komad Balakirjeva. Publika je zavredela dva bisa, tako da je Gekić efektivno svirao nešto duže od 2 sata. Na Azizu smo stigli u foto finišu. Gekić je bio veoma raspoložen i u izutetnoj je formi. Najbolji deo koncerta, za mene je bila transkripcija Vagnera - uvertira Tanhojzer.

 

Bilo mi je potrebno 15-20 minuta da se mentalno uključim u Azizin koncert. Skoro da sam propustio uvodni deo u kom je izvodila kompozicije svog oca Vagifa. Dvojica muzičara pored nje, klasičan piano trio. Ipak ne baš tipičan trio. 

 

Postavljena slika

 

Perkusionista čvrst, precizan, sjajan tehničar, stameno gradi temelj celog tria. Kontrabasista-basista inventivan, ubedljiv, ezoteričan. Azizin izraz je utemeljen u klasičnom muzičkom obrazovanju, glas školovan. Etno motivi su suptilni, provlače se kroz temu nenametljivo. Sjajan koncert, uz dva bisa, drugi se desio neplanirano, uz iskrenu ganutost izvođača oduševljenjem publike. Retko se događa da publika u Novom Sadu dugo stojeći pozdravlja izvođače. Sinoć se to desilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28.04.2014. NOMUS - Jocelyn Pook Ensemble

 

Džozlin je postala poznata kada je Stenli Kjubrik upotrebio njen komad Backwords Priests u svom poslednjem filmu Eyes Wide Shut. Reč je o molitvi koju izvodi hor jednog Rumunskog manastira, ali unatrag. Upotrebljena je u onoj čuvenoj sceni - Masked Bal. Ima o tome i legenda: kažu da je Stenli rezervisao taj komad čak 5 godina pre početka snimanja filma. Nije imao jasnu ideju gde da ga upotrebi. Naposletku je ta muzika postala prepoznatljiva po filmu a i film po njoj. Uz Ligetija, razume se. Elem, sinoć bi mi bilo dovoljno da čujem samo taj komad, ali čuo sam i nekolicinu boljih.

 

Postavljena slika

 

Bend je brojao 7 članova, tri vokala, klarinet, violončelo, violina i Džozlin na violi, klaviru i sintisajzeru povremeno. Muški vokal je kontratenor, Jonathan Peter Kenny, ženski vokal (sopran) Melanie Pappenheim i vokal naše Makedonke, koji se opire klasifikaciji ali se kvantifikuje značajno - Tanje Carovski. Muzička potka je povremeno puštana sa matrice, što je razumljivo obzirom da se radi o kompleksnim orkestracijama.

 

Postavljena slika

 

Koncert je započeo numerama sa prvih albuma, Flood je bio najzastupljeniji. Nastavilo se komadima pravljenim za filmove i pozorišne predstave. Najbolji utisak su ostavile numere pisane za plesnu predstavu Akrama Khana - Desh. Akrama sam na žalost propustio na ovogodišnjem Beogradskom Festivalu Igre.

 

 

Na koncertu nije bilo slabog mesta, muzičari su bili raspoloženi, publika takođe. Ovo je bilo prvo gostovanje Džozlin Puk u Srbiji, takođe i prvo živo izvođenje komada iz nove plesne predstave Akrama Khana - iTMOi (in the mind of igor). Zavredeli smo jedan bis i uživali u muzici koja se teško klasifikuje, u kojoj se hrabro i inteligentno spajaju istočni, ezoterični elementi sa najboljom tradicijom evropskog klasičarskog muzičkog izraza. Ovaj koncert ni malo ne zaostaje za prethodna dva kojim sam prisustvao na NOMUS-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Bio sam na ovom briljantnom koncertu pa ovom fotografijom s vama dijelim veselje i preporučam :)

 

Malo je takvih virztuoza poput Milenkovicha, nevjerojatna lakoća sviranja i apsolutni sluh. Bio sam na nekoliko njegovih koncerata i uvijek me oduševio.

Marko Hatlak je za mene otkriće, uz bok najboljim umjetnicima na harmonici danas.

 

Stefan Milenkovich

Marko Hatlak

Marko Črnčec

Luka Herman Gaiser

 

Tango Compass

 

post-26-0-57160200-1406211494_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

S.A.R.S. upravo ima koncert u starom Gradu, Hvar... zapravo, najavljeno za 22h, međutim ni pola sata kasnije još nije oficijelno počela svirka... videćemo hoće li biti išta... Najiskrenije se nadam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

20.09.2015. Zadužbina Ilije Kolarca

Beogradska Filharmonija, dirigent Zubin Mehta

 

Mozart Simfonija br. 41 - Jupiter

Mahler Simfonija br. 1 - Titan (integralna verzija)

 

40229697855ff9ec708278829141905_v4_big.j

 

Još uvek sam pod utiskom pa teško pronalazim reči.. možda za nekoliko dana :) Savršen koncert, Beogradska Filharmonija i Maestro Zubin Mehta zaista imaju neku posebnu sinergiju.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

08.11.2015. poslednje vece Jazz festivala Pancevo.

 

Mesto desavanja - DKC Pancevo.

 

20:30 Gary Bartz Quartet ( USA ) - klubska svirka, relaksirana, dovoljno.

 

22:30 Oregon - koncert najvise kategorije po svim parametrima. Ovaj nastup zivih legendi ECM-a ( Ralph Towner i Paul Mc Candless ) je nesto sto se ne zaboravlja.

post-52-0-48193800-1447082672_thumb.jpg post-52-0-58391700-1447082694_thumb.jpg

post-52-0-47756800-1447082712_thumb.jpgpost-52-0-45256100-1447082730_thumb.jpg

post-52-0-38050300-1447082747_thumb.jpg post-52-0-30189600-1447082764_thumb.jpgpost-52-0-26494200-1447082793_thumb.jpg

Ne pamtim ovako dobar zvuk na jednom koncertu. Dovoljno o profesionalnosti i ozbiljnosti Oregon-a govori sto su na evropsku turneju poveli tom majstora kome se Paul na kraju koncerta i zahvalio.

Band je otvorio koncert sjajnom numerom "If" sa CD-a iz 2005 g. "Prime".

Za mene licno je "peak of the night" bila A1 numera sa albuma "Crossing" iz 1985 god. " Queen of Sindey" posvecena feribotu na liniji iz Vankuvera ( Paul Mc Candless je bio odlican narator ).

Ralph Towner izvrstan na aukusticnoj gitari, frame guitar, klaviru, laptop & midi master board sa samples & loop-s.

Paul Mc Candless sa mnostvom duvackih instrumentata uredno slozenih na stolici koje je koristio naizmenicno ( oboa, klarinet, bas klarinet, frula ... ).

post-52-0-83481500-1447084080_thumb.jpg

Udaraljke - Mark Walker, vec sa dobrim stazom u Oregon-u. Precizan, interesantan, bitna karika ove odlicne "masinerije" od band-a.

Licno mi je bila neka seta sto necu videti jednog od osnivaca Oregon-a Glen Moore-a ( marta meseca objavio da nece nastupati sa maticnom grupom, te je trenutno na turneji sa Bill Friesel-om ). Medjutim, prijatno iznenadjenje je bio italijanski kontrabasista Paolino Della Porta.

Bilo je pravo zadovoljstvo videti Ralph-a kako prosto kurazi novog clana da uzme svoj udeo u solazama i improvizacijama.

post-52-0-27747800-1447083697_thumb.jpg  post-52-0-16621600-1447083719_thumb.jpg  post-52-0-53114000-1447083740_thumb.jpg

Samo sa ovim nastupom, Pancevo je pokazalo da je moguce i sa puno manjim budzetom napraviti i bolji i interesantniji jazz festival i od Nisvila, kao i od Beograda koji je po meni ove godine bio ubedljivo najbledji i najslabiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 4 months later...
  • 2 nedelje kasnije...

Gidon Kremer i Kremerata Baltica

04.04.2016. Kulturni Dom Franca Bernika - Domžale, Slovenija

 

Domžale je na 15 km od Ljubljane i ima oko 12.000 stanovnika.. dakle, nešto kao Borča, Ovča ili Mali Mokri Lug, za Beograd, ili Bački Jarak, Temerin ili Futog za Novi Sad.. nalazi se na lepoj zaravni u blizini Kranjske Gore i Ljubljanskog aerodroma, stanovništvo se većinom bavi poljoprivredom (mirisi procesa proizvodnje Mleka Z'Bregov prisutni ali ne smetaju), ljudi prijatni (deca se na ulici javljaju odraslim osobama, bez da ih poznaju), imaju dve kafane, dva hotela, Merkator i Tuš, spomenik Palim Borcima u centru mesta i Dom Kulture Franca Bernika

 

 

post-665-0-60939100-1459934081_thumb.jpg

 

Građevina iz 1910, sala veoma akustična (oko 170 mesta), u holu mermer i drvo, osvetljenje veoma adekvatno, dve trećine mesta sezonski zakupljeno od strane meštana, sala je univerzalna, koristi se i za projekcije filmova i kao pozorište, i tu, baš na tom i takvom mestu a ne na primer u Ljubljani ili Mariboru je gostovao jedan od prvih pet (mogao bih da suzim spisak na dva, ali to ne činim zbog skromnosti umetnika) violinista današnjice - Gidon Kremer i njegova Kremerata Baltica

 

post-665-0-78043700-1459934661_thumb.jpg

 

Bio je poduhvat nabaviti ulaznice (podigoše cenu na 20€, sa 14 planiranih), ali i to je bilo la(h)ko izvodljivo - blagajna komunicira mailom, zahtev sam poslao blagovremeno, pomalo se šlihtao, malo igrao na SFRJ nostalgiju i karte su me čekale na blagajni.. podigoh ih praćen zavereničkim osmehom blagajnice uz komentar o tome kako ih je branila svojim telom od nasrtljivih muzičkih delatnika iz okruženja, i kako ni ne slutim koliko sam srećan što sam ih dobio.. odgovorih da je uzrok sreće ipak moja saputnica, izmamivši pri tom, glasan uzdah blagajnice i dve čistačice koje su se zatekle :D

 

Put je inače protekao glatko, kroz Hrvatsku (tražio pogledom Zera pokraj puta :) ) projezdio, zaustavio se u Otočecu ob Krki, i potom brzo stigao

 

post-665-0-80617200-1459935832_thumb.jpg

 

Nabavio se i program - dva dela koncerta:

 

Robert Schumann (1810 - 1856)
“Bilder aus Osten” op. 66
(arr. by Friedrich Hermann for orchestra)

 

Robert Schumann (1810 - 1856)
Cello Concerto in a minor, op.129
(arr. by Rene Koering for violin, string orchestra and timpani)

 

 

 

Mieczysław Weinberg (1919 - 1996)
Sinfonietta No. 2, op. 74 (for string orchestra and timpani)

 

Johannes Brahms (1833 - 1897)
Clarinet Sonata No. 1, op. 120 No. 1
(arr. by Jacques Cohen for clarinet and string orchestra)

 

post-665-0-70228000-1459936680_thumb.jpg

 

Latvija (Letonija) je mojoj generaciji poznata kao domovina Princa Valijanta (to je onaj čija se frizura povremeno vraća u modu).. u poslednje vreme se prepoznaje po maestru Kremeru i Kremerati.. očekivao sam vrhunsko izvođenje od Gidona Kremera.. naravno da je ono nadmašilo očekivanja - violina Amati iz 1641 godine, pomalo poguren Maestro  nemarno odeven, tek delimično svestan okoline, pre dugačkog i gromkog aplauza koji je prethodio bisu kojim je ubedljivo završen prvi deo, izmamio je suze ženskog dela publike, pozornost muškog i divljenje koje se graniči sa slepim obožavanjem celokupne publike.. ne smem da zamislim šta bi se desilo da je izveo neki od popularnih standarda violinskog repertoara, ipak - svirao je Šumanov koncert za violončelo, u aranžmanu za violinu..

 

Neočekivano je izvođenje Kremerate Baltike.. gudači sa Baltika pojačani timpanima i svakojakim klepetušama su blago rečeno bili fenomenalni! ako se doda da su na sceni bila deca od 25 - 30 godina, tada je iznenađenje još i veće.. orkestar je disao kao jedan, izvođenje je bilo precizno, suptilno i bez greške, pogotovo tokom izvođenja Vainbergove sinfonijete, koja je bila svojevrsno otkrovenje.. inače Vainberg edan od nedovoljno poznatih kompozitora iz doba SSSR, koje Kremer posvećeno promoviše.. na kraju još jedan ubedljiv bis, veoma dug aplauz i muk potom, dok se izlazilo u noć..

 

Narednog jutra sam od Maestra dobio autogram - bili smo smešteni u istom hotelu.. i Amati je bio tamo negde u sefu :)

 

post-665-0-89232700-1459940373_thumb.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

(tražio pogledom Zera pokraj puta

 

 

Zero je, da se pohvalim, započeo proces stažiranja za kočijaša na željeznici i tek sam danas uhvatio vremena uopće doći na forum.

Recenzija je, kao i uvijek, savršena. Sa ljudskim pogledom na okolinu, stručnim sudom i taman dovoljno topline da svi koji čitaju osjete zdravu dozu ljubomore što i sami nisu svjedočili događaju.

Živio! :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dragi moj Zero, Woland ti tu redak zver. 90 % foruma bole..... (dopisati) za osecaj i telo muzike. Vrbaski djuvegija pise za malo nas nalozenih za muziku. Oni nalozeni na hajp i merenja  citaju nesto drugo. HI Fi je ono sto Woland (vise)  a ja, Doktor, Revox, Paja .... ( znacajno manje) i slicni nam uspevamo ( manjak vremena uglavnom). Vrhunsko uzivanje u zvuku i svemu uokolo istog. Veselom Vrbascaninu samo da promenimo nik u Joda  Backi, Belosvecki. . Covek dostigo nirvanu. ...be se njemu. A ima i ucitelja, a ima i volju, i uprkos manjku sluha (znam zasigurno, demonstriro mi) :msn-rofl: maksimalno uziva u tome. Jos da ga nateramo na pravu mracnu stranu Cile mile jazz-a. Lola, zavodnica, tandrce strogo , a u stvari, ..... degradiran skroz. Milica osecajna. :msn-rofl:  :Viannen_loungelizard:

Pozdrav Milosav, Vukomanovic Grozni Milosav  :007:  

ps. A tebi pozdrav. Mozda zaginem u Zg sledecie nedelje pa se i vidimo u povratku.  Zavisi samo od ekipe sa kojom budem bio. A zavisi i od tvog rasporeda. :pivo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ps. A tebi pozdrav. Mozda zaginem u Zg sledecie nedelje pa se i vidimo u povratku.  Zavisi samo od ekipe sa kojom budem bio. A zavisi i od tvog rasporeda.


Javi se, pa ćemo vidjeti rasporede!
Kako sam sad na (ne)milosti šefova i mentora nikad nisam siguran gdje ću biti, ali naravno da bih volio sresti te! :cheers:
Broj mobitela imaš, a ako si ga zagubio poslat ću ti ga na PP. 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zero je, da se pohvalim, započeo proces stažiranja za kočijaša na željeznici i tek sam danas uhvatio vremena uopće doći na forum.

Recenzija je, kao i uvijek, savršena. Sa ljudskim pogledom na okolinu, stručnim sudom i taman dovoljno topline da svi koji čitaju osjete zdravu dozu ljubomore što i sami nisu svjedočili događaju.

Živio! :cheers:

 

volim i ja vas :)

 

Dragi moj Zero, Woland ti tu redak zver. 90 % foruma bole..... (dopisati) za osecaj i telo muzike. Vrbaski djuvegija pise za malo nas nalozenih za muziku. Oni nalozeni na hajp i merenja  citaju nesto drugo. HI Fi je ono sto Woland (vise)  a ja, Doktor, Revox, Paja .... ( znacajno manje) i slicni nam uspevamo ( manjak vremena uglavnom). Vrhunsko uzivanje u zvuku i svemu uokolo istog. Veselom Vrbascaninu samo da promenimo nik u Joda  Backi, Belosvecki. . Covek dostigo nirvanu. ...be se njemu. A ima i ucitelja, a ima i volju, i uprkos manjku sluha (znam zasigurno, demonstriro mi) :msn-rofl: maksimalno uziva u tome. Jos da ga nateramo na pravu mracnu stranu Cile mile jazz-a. Lola, zavodnica, tandrce strogo , a u stvari, ..... degradiran skroz. Milica osecajna. :msn-rofl:  :Viannen_loungelizard:

Pozdrav Milosav, Vukomanovic Grozni Milosav  :007:  

ps. A tebi pozdrav. Mozda zaginem u Zg sledecie nedelje pa se i vidimo u povratku.  Zavisi samo od ekipe sa kojom budem bio. A zavisi i od tvog rasporeda. :pivo:

 

tišina tamo :D

 

ovo je išlo na bis:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...