Jump to content

HOLMimpulse - merenje zvučnika u praksi


Zvu

Preporučeni Komentari

Uzmi celu kutiju i izmeri, a ne samo visokotonac.

 

Idi do komšije. Uzmi krljavi zvučnik od računara.. Bilo šta. Jako je bitno da uporedimo merenja dva različita zvučnika.

 

Dalje, ovaj plavi graf se samo zove DAC-ADC loopback ili ... ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 108
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Evo da smirim Zero-a, :shinymj5:  promenio sam kabl i isto se ponaša, i to sam namerno stavio kabl koji uopšte nije mikrofonski - 2 žice od utp kabla. Alternativni visoki još nisam našao, al evo izmerio sam ove RFT full range (to su moji zvučnici za komp  :shinymj5: ) al kontam da to ništa ne govori jerbo su fullrange pa je i očekivano da brljave na višim frekvencijama. Crveno je RFT.

Otići ću kod drugara da snimim kad stignem, ima neke zvučnike sa Audax drajverima za koje postoje i datasheetovi pa će uporedim.

Mislim verovatno su mi visokotonci sranje, što me mnogo ne uzbuđuje, ali bih voleo da mogu da verujem merenjima, a to mi je trenutno pod znakom pitanja.

 

EDIT : E, da, ono ADC loopback, bla bla, jeste samo tako piše ako se na jednom "slotu" merenja meri loopback pa posle nešto drugo onda zna da ostavi taj naziv al ne utiče na ništa.

 

EDIT2 : I vide se male razlike u grafovima, ali nisu baš ni identični uslovi merenje, više ne mogu ni da se setim tačno, ali vidi se generalni trend što je najbitnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Well, this was a wild ride.

Još nisam imao priliku da premerim one druge zvučnike, ali nije mi đavo dao mira pa reko da čačnem malo oko visokotonaca da vidim šta se dešava, pa je tu bilo raznih eksperimanata, traženja oštrih ivica po front plateu visokotonca, obaranje istih ivica šmirglanjem :buehehe: pravljenje mini vulkana oko visokotonca sa plastelinom  :buehehe:  :buehehe: i tu je bilo polovičnih rezultata, dok nisam rasklopio visokotonce i imo sam šta i da vidim. Naime, ovo su visokotonci sa ferofluidom koji se u međuvremenu rasuo svuda,i po kalotama, na nekim mestima su kalote omekšale, pa sam onda detaljno očistio magnete, očistio i ferofluid i fabrički lak benzinom, i onda ponovo tretirao kalote damar lakom, malo eksperimentisanja oko prave količine laka i voila.

Ovako na prvu loptu posle par minuta slušanja zvuči dosta bolje, idem dalje da slušam da vidim šta se dešava.

No, još ću i odraditi ono merenje drugih zvučnika da budem siguran, ali mislim da je problem rešen i da nije bio do merenja.

Hvala svima na savetima i moralnoj podršci  :good2:

 

Na grafiku je zeleno pre i plavo posle. I drugi zvučnik sad ima isti odziv.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:clapping:

 

Kao što rekoh ranije, i najjednostavnija merna oprema olakšava život 100 puta.

 

Ili otežava kad vidiš ono što slušaš, a mislio si da je savršeno :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Naleteh na Gedesov predlog :)

 

 

And oh yes definately buy the $49 Beringer mic and I also use their preamp. I've had $1000+ mic and preamp and they got exactly the same response. Absolute mic accuracy is not nearly as important as doing good comparative measurements.

 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

verujem da je ova tema najprikladnija za pitanje:

koliko su ova merenja distorzije relevantna?

http://www.audioexcite.com/?page_id=4041

  • [*]
Tweeter near-field measurement at 10cm [*]Frequency Range Tweeter: 500-10000Hz [*]Baffle size WxH: 24×35cm

The distortion measurements are done in near-field and the amplifier output level was adjusted for each driver so that the fundamental is 90dB and 95dB at 1m.

 

 

Kako moze biti isto saopstiti zvucniku 0.2V ili 20V bez obzira na razdaljinu sa koje se ocitava rezultat?!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto si blize mikrofonu osetrljivost koja se ocitava je veca.

ako on meri sa 10cm i smanjuje jacinu signala zbog toga onda mislim da takvo merenje nije adekvatno.

ako meri drugacije onda je vrv bolja situacija.

poslacu mu mail da  vidim sta kaze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 11 months later...

Instalirao sam Holmimpulse.

Priključio sam mikrofon na ulaz računara (neki generic, default PC mikrofon).

Stavio sam ga na malo manje od metar od ose zvučnika i uključio "Measure".

Dobio sam ovo:

 

post-1572-0-11631400-1422125115_thumb.jp

 

Definitivno nema teorije da mi je ovo odziv zvučnika... gde grešim, šta nije u redu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

<_<

 

To je jedini odgovor koji nisam priželjkivao, a znao sam da ću ga dobiti...

 

Ništa, onda, dok ne nabavim ovaj Panasonic neću više da pokušavam.... ovo što sam dobio je u najmanju ruku smešno...... :connie_nutzo::)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmm... nešto nije bilo u redu sa ... ne znam čime, Windowsom XP, driverom za zvučnu, zvučnom, neam pojma :D

Uglavnom ovako je sa istim setupom na Win 8:

 

post-1572-0-73055000-1422130708_thumb.jp

 

I ovo je daleko od ok, dobijam poruku da mi je nivo snimanja premali... Stavio sam Frequency response smoothing i to ovako lepo ispegla k-ku, ali - odlažem dalje igranje do izrade mic preampa sa ovim WM61A.

 

Hvala Neskor, hvala Chaki :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala VladaC, ali ništa, mora malo opreme. Ovaj RTA mi snima noise i kada je otkačen mic :ph34r: a hvata pink noise tek kada mnogo pojačam <_<

Jbg nemož s'ovi difultni dženerik mikrofoni i produžni širm kablovi ništa da se napravi. Mora malo ozbiljnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Instalirao sam Holmimpulse.

Priključio sam mikrofon na ulaz računara (neki generic, default PC mikrofon).

Stavio sam ga na malo manje od metar od ose zvučnika i uključio "Measure".

Dobio sam ovo:

 

attachicon.gifimpuls.jpg

 

Definitivno nema teorije da mi je ovo odziv zvučnika... gde grešim, šta nije u redu?

 

Kalibracija zvučne karte?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...