Jump to content

HOLMimpulse - merenje zvučnika u praksi


Zvu

Preporučeni Komentari

Taj peak je verovatno tu zato što sada imam drugačiju vrednost na kond-u u odnosu na prethodnu varijantu, tj sada je tu kinez motor run koji ima 1,5uf više nego što sam imao nakalemljeno brdo konenzatora različitih vrednosti prilikom jučerašnjeg ispitivanja.

Eve ga slika. Pomerio sam i gate još malo da ga nariktam baš na početak ripple-a.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 108
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Slobodno pomeri gate liniju da bude pre ripple-a. Neka dođe strelica do 420Hz. Ne mora baš da se priljubi uz ripple.

 

Daj Bože da kondiš koji je manji za 1,5uF popravi pik od 3dB. Ako je to slučaj, na konju si ali teško.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu si...taj kond ništa ne znači.

Greška je bila u postavci jerbo sam mikrofon stavio 5-6 cm višlje nego što je bila pozicija od juče (premeštanje stvari po sobi...)

Evo sada on axis rezultata,

Zelena je sa trenutnom vrednosti kondiša, crveno je sa jučerašnjom vrednosti, a plavo je ono što sam izmerio ranije...

Ovi zbrljovi što se javljaju su verovatno od saobraćaja...

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo je to ono na čemu rekoh da radim. Horizontalni offaxis je kao mleko. Verikala pravi taj mali zbrlj, a ne bi trebalo. To je zbog tog brdašceta koje je na Sonidu na oko 1,9 KHz odn. 2KHz. Mora da se upegla to.

 

Inače, i ja sam to primetio tek pri merenju, a ne pri slušanju ali zaludan pop i jariće krsti :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Večeras palo probno slušanje nakon izmena na skretnici i sa upeglanim odzivom.

Razlika je stvarno neverovatna!

Ja sam mislio da slušam 95% od mogućnosti zvučnika, a u stvari nisam slušao ni 60%...

Joj koliko mi je krivo što ne mogu sad da pojačam :D (žena već viče iz druge sobe da će mi glavu otfikariti što panjim muziku)

Prosto nemam osećaja koliko glasno slušam muziku jer nema ničega da svrdla  po mozgu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uffffffffffffffffffffffffffffff, ja definitivno dižem ruke od merenja. Imam neke čudne gremline, evo već tri dana lomim glavu, imam rupčagu negde oko 11KHz i onda neku pikčinu odma posle, pa reko okej nema frke ako su visokotonci takvi vrljavi, al' aj da eliminišem ostale krivce, pa sam onda probao drugo pojačalo, drugi način vezivanja mikrofona, drugu zvučnu karticu, drugi windows (xp namesto 7 i 32 bit verziju programa namesto 64 bit) i na kraju drugi računar :buehehe:

Pa i ARTU i REW, i uvek isto, dal merio sam visokotonac, dal ceo zvučnik sa skretnicom.

Što se tiče mikrofona, isto merenje mi je bilo i na onom mikrofonu što je kod čakije, tu kapsulu sam probao samo na brzinu ali bio je isti grafikon.

I dobro, mislim visokotonci su u pitanju, i danas uzmem za svaki slučaj da izmerim neki eminence EMD2002L koji mi se tu zadesio i dobijem opet rupu na 11Khz .

Još mi ostalo da probam da merim u drugoj sobi, ako to može da ima neke veze.

Tako da ne znam šta da mislim, da li su to u stvari normalna merenja, ili negde grešim, nemam baš iskustva sa ovime, nadam se samo da su kapsule ispravne i da nije dovedeno u pitanje čakijino merenje  :icon9:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam probao da merim i jedan i drugi zvučnik, probavao sam 100 varijanti i uvek sam mogao da izmerim i najmanju promenu na skretnici. Probao sam da merim i druge zvučnike i svaki put mi je merenje delovalo da je ispravno. Samim tim, ja bih rekao da je ova kapsula što je kod mene O.K.  Evo drugi dan slušam zvučnike i stvarno to je to...i slušni aparat potvrđuje da su merenja bila dobra, a i da nisu bila placebo je odradio svoje vrhunski :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to što kažeš, što ne naletoh na neku kapsulu koja laže da je savršeno ravan odziv pa da se završim sa zvučnicima jednom za svagda  :buehehe:

 

I da, i ja sam merio drajvere i na levom i na desnom i na svim onim varijantama i grafici su konzistentni, možda je stvarno do zvučnih jedinica.

 

Ah, da, Zero, probao sam na drugom mestu u sobi, ali probaću i u drugoj sobi, mada razmišljam sad već u poodmaklom ludilu, da je jedna od konstanti koja se nije menjala i mikrofonski kabl, hmm, hmm, hmm....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ah, da, Zero, probao sam na drugom mestu u sobi, ali probaću i u drugoj sobi, mada razmišljam sad već u poodmaklom ludilu, da je jedna od konstanti koja se nije menjala i mikrofonski kabl, hmm, hmm, hmm....

 

 

E ako se pokaže da je do kabla bit ćemo prvi forum na planeti koji je nepobitno dokazao utjecaj kablova na zvuk sustava! :rofl:Žao mi je što ne mogu nićim da pomognem osim sumnjom da ti soba ima nekakvo poništavanje na toj frekvenciji, a iza nje zbrajanje valova. A ni to nemoj uzeti za ozbiljno jer nije tajna da sam neznalica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro, nisam ni ja neki veliki dr mr :buehehe: nego još samo da dodam da sam radio kalibraciju, jedne zvučne, druge zvučne, kao i kalibraciju celog loopa sa sve pojačalima, sa izlaza za zvučnike preko voltnog delioca nazad na zvučnu i tu je sve okej.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZVUUUUUUUU-LEEEEEE! O-HOOOJ ZVUUUUU-LEEEEEE!!!!

Uključi se prije nego objavimo da imamo neoborivi dokaz da kabel stvara rupu na 11k! :rofl:

 

Eto, Mentoče (vokativ,ha?), doprinio sam koliko sam znao! :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo me. Moram spavati malo i ja :)Ne verujem da je prostorija. Ako je taj drugi visokotonac meren u istoj kutiji, možda je do kutije. Greške u merenjima se mogu desiti iz milion razloga.

 

Ne smeš imati instaliranu ARTA-u i HOLM na istom računaru. Meni se ogroman zbrlj dešavao sa merenjima.

 

Recept ide ovako. Uzmi drugu zvučnu kutiju (makar i zvučnik od minilinije) i izmeri je. Ako imaš pik i tu, do opreme/softvera je. Ako nema, do zvučnika je. E onda ćemo dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko za K. nemam sad nijedan visoki u kući, ali proveriću i to i kabel i sobu, a ovaj Eminence je iz neke razglasne kutije s nekom vrljavom hornom, njega sam merio onako domaćinski naslonjenog na stolicu, možda je to problem  :buehehe:  ne bi ni stao u kutiju, probaću ga u njegovoj kutiji.

A probao sam i na nekom "clean" laptopu sa XP-om, tamo nije bilo Arte, samo LIMP i drajver za eksternu zvučnu i opet isto.

Nego za taj eminence mi je posebno čudan graf, al' kažem, ne razumem se možda su to normalni grafici.

Evo, jedan od gomile, ne znam tačno udaljenost i jačinu merenja, al ista su merenja uvek, biće ilustrativno, zeleno je ceo zvučnik sa skretnicom (ovaj bitni deo tu negde od 8KHz je isti i kad merim samo visokotonac) a plavo je eminence.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...