Jump to content

Bato MM-Amp (LM-most by macolakg)


Preporučeni Komentari

2 hours ago, apexaudio said:

Nije slucajno da je Yamaha dala tu opipljivost u zvuku, odavno sam to primetio i iskoristio topologiju za AX20R. Kad se odbace svi filteri i balansirani ulaz pa signal ne prolazi kroz nekoliko OP ampova, uz to se izbaci TD klasa iz izlaznog stepena ostaje samo diskretno pojacalo 'carobnog' zvuka kako su ga neki opisali. SE kaskadni VAS inace na slusnim testovima vecina ocenjuje kao najprijatniji i najprirodniji zvuk.

Debelo sam se lomio da li da kupim to pojačalo u Mitros Music-u, pa da mu otfikarim ceo taj kvazi balansirani ulazni deo sa op-ampovima.

Osetio sam veliki potencijal u njemu, ali nisam bio siguran da će konačni rezultat biti baš ono što sam zamišljao da bi mogao biti. 

Nisu mi se davale pare za nov uređaj koji bih ako ne budem zadovoljan dobijenim, teško mogao da prodam bez većeg gubitka.

Uzeo sam ga na probu
(dogovor sa Mitrosom je bio da ga platim u potpunosti, a onda tražim povraćaj novca pre nego što prođe 7 dana)
pa nisam mogao da eksperimentišem sa njim. 

Mada... i dalje me veoma kopka. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, Kuja said:

Debelo sam se lomio da li da kupim to pojačalo u Mitros Music-u, pa da mu otfikarim ceo taj kvazi balansirani ulazni deo sa op-ampovima.

Osetio sam veliki potencijal u njemu, ali nisam bio siguran da će konačni rezultat biti baš ono što sam zamišljao da bi mogao biti. 

Nisu mi se davale pare za nov uređaj koji bih ako ne budem zadovoljan dobijenim, teško mogao da prodam bez većeg gubitka.

Uzeo sam ga na probu
(dogovor sa Mitrosom je bio da ga platim u potpunosti, a onda tražim povraćaj novca pre nego što prođe 7 dana)
pa nisam mogao da eksperimentišem sa njim. 

Mada... i dalje me veoma kopka. :D 

Ovo je forum diyaudio.rs a ne kupujaudio.rs :) Pravi muskarci sami prave sebi pojacalo i to diskretno nista LM nista TDA :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Kuja said:

Debelo sam se lomio da li da kupim to pojačalo u Mitros Music-u, pa da mu otfikarim ceo taj kvazi balansirani ulazni deo sa op-ampovima.

Osetio sam veliki potencijal u njemu, ali nisam bio siguran da će konačni rezultat biti baš ono što sam zamišljao da bi mogao biti. 

Nisu mi se davale pare za nov uređaj koji bih ako ne budem zadovoljan dobijenim, teško mogao da prodam bez većeg gubitka.

Uzeo sam ga na probu
(dogovor sa Mitrosom je bio da ga platim u potpunosti, a onda tražim povraćaj novca pre nego što prođe 7 dana)
pa nisam mogao da eksperimentišem sa njim. 

Mada... i dalje me veoma kopka. :D 

Tu je osnovno bilo to sto je to pojacalo jako velike snage. Tako da je imalo i priblizno dimenzionisan transformator. To znaci, za tu snagu, veliki transformator sa jako debelom zicom. Naravno NE toroidni. I NE indukcije primara od 1.6Tesla nego 1Tesla ili manje, na 235V-240V.

Isti ili slican efekat bi dobio i sa pojacalom od 50W ali sa trafoima za svaki kanal od po 400-500W. Naravno kondenzatori u napjnju manjeg kapaciteta a ne ovo kako se sada postavlja, samo da bude sto vise uF....

Te konstrukcije tranzistorskih pojacavaca su u osnovi sve iste i to se vrti decenijama. nekada se to nazivalo Slave (Slejv - rob). Tu je samo bitna snaga i pouzdanost i nista vise.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ZZZ said:

Tu je osnovno bilo to sto je to pojacalo jako velike snage. Tako da je imalo i priblizno dimenzionisan transformator. To znaci, za tu snagu, veliki transformator sa jako debelom zicom. Naravno NE toroidni. I NE indukcije primara od 1.6Tesla nego 1Tesla ili manje, na 235V-240V.

Isti ili slican efekat bi dobio i sa pojacalom od 50W ali sa trafoima za svaki kanal od po 400-500W. Naravno kondenzatori u napjnju manjeg kapaciteta a ne ovo kako se sada postavlja, samo da bude sto vise uF....

Te konstrukcije tranzistorskih pojacavaca su u osnovi sve iste i to se vrti decenijama. nekada se to nazivalo Slave (Slejv - rob). Tu je samo bitna snaga i pouzdanost i nista vise.

 Moralno vladanje ima za cilj očišćenje, življenje u skladu s moralnim propisima zaustavlja ili uspavljuje želje i strasti, koje, zaokupljajući, uznemiravajući ili kaljajući um, sprečavaju svetlost istine da se na njega izlije ili da se u njemu trajno nastani: jedino spokojan um može da učestvuje u saznanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, apexaudio said:

Mislim da ljudi treba da biraju svoj hobi prema interesovanju i obrazovanosti. Ako nekome pojacala nisu interesantna i ne razume se u elektroniku bolje bi bilo da ide na pecanje ili skuplja znacke :)

S ovim boldovanim i podvučenim se ne slažem. Ako se ne razumem u elektroniku znači da neću moći da budem konstruktor ali ne znači da neću moći da napravim (polemim) npr. Bato MM. Što se tiče obrazovanja ima izreka koja kaže "prošao kroz školu ali ona nije kroz njega".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iza sveg sto sam napisao stojim - zbog toga sto sam to sto je napisano isprobao i napravio. I čuo. A Egekat je upravo taj ili slican onom koji je opisao Kuja.

evo molim da bude konstatvano / nema skrivenih poruka, nikoga nisam uvredio, normalan odgovor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, skrstic said:

S ovim boldovanim i podvučenim se ne slažem. Ako se ne razumem u elektroniku znači da neću moći da budem konstruktor ali ne znači da neću moći da napravim (polemim) npr. Bato MM. Što se tiče obrazovanja ima izreka koja kaže "prošao kroz školu ali ona nije kroz njega".

Sala je bila na racun onih sto sedeci u fotelji  gledaju tenis uz komentare 'kako drzis taj reket... i ja bi bolje igrao od ovog Djokovica'.

Ako je hobi sklapanje pojacala to podrzavam, ali ako je hobi komentarisanje konstrukcije bez strucnog znanja to nikako. Ne podrzavam ni komentare kad se pausalno povezuju neki pojmovi sa zvukom sistema. THD, SR, Dampig faktor... nikako ne mogu da budu osnova za izjavu o zvuku nekog pojacala. Ako se uredjaj procenjuje na osnovu slusnog testa nemam nista protiv dok se to ne povezuje sa tehnickim specifikacijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, ZZZ said:

Iza sveg sto sam napisao stojim - zbog toga sto sam to sto je napisano isprobao i napravio. I čuo. A Egekat je upravo taj ili slican onom koji je opisao Kuja.

evo molim da bude konstatvano / nema skrivenih poruka, nikoga nisam uvredio, normalan odgovor.

Yamaha pojacalo nisi isprobao, a kamoli napravio, nisi cak ni semu pogledao kao ni fotografiju unutrasnjosti. Pojacalo nema klasicno vec SMPS napajanje tacnije kvazi rezonantni coper koji radi na 100kHz, primar ima 9 namotaja pletenicom. Sema pojacala je u osnovi kao AX20R i nema slicne kod drugih proizvodzaca 'robova' cak se razlikuje od drugih modela Yamahe pogotovu starijih modela. Efekat koji pominjes je u stvari 'bolji zvuk pojacala' ako si to postigao stavljanjem jakih trafoa za svaki kanal posebno zasto bezis od tog poboljsanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, vladd said:

Poenta je uterati tu finocu u masu kondova, zavojnica i pet drajvera u AR90-ki. Vrlo neprijatne reaktivne komponente, pride zvucnici koji silaze na par oma sa impedansom..

Klasicni sistemi i AB topologije su osetljive na te stvari i svako pojacalo reaguje drugacije, zavisno od raspolozivih struja, damping faktora, brzine..

Zato bi ih i trebalo probati sa BatoMM, da se vidi sta se dobija sa doticnim fidbekom, radom u mostu, visokim psrr, cmrr, izuzetno brzih pojacavaca..

To su cipovi koji nemaju pad amplitude sinusoide do 500KHz..mereno..

Ne sećam se da sam slušao AR 90, Kao stari vlasnik AR kutija, prve sam kupio 1972, model AR 5, a trenutno slušam AR 94, prvu kutiju na svetu koja je ponuidla 2,5 pojasni princip (dva basa od po 20 cm, ali različita, donji se seče sa jednim induktorom na oko 150 Hz, gornji se vuče to granice visokotonca, takođe konusnog od 6 cm), uz uobičajebe AR efekte, kao što je fazni pomer pd -47 stepeni i dva poniranja impedanse (nominalno 6 Oma) na 2,1 i 1,9 Oma. Kutije su potpuno osvežene (zamena svih kondenzatora, zamena veznih stubova malo ozbiljnijim od originalnih, nutrašnje ožičenje Neotech srebrenim kablom, zamenjena vešanja čistim gumenim prema katalogu za te kutije). Mogu da ti potvrdim da se uprkos godinama ne samo što nemaju ega da se stide, već šalju u ćošak niz savremenih kutija uz relativno impresivno dubok i tipično za kutije sa akustičkim vešanjem vrlo čist do 44 Hz.

Jedini problem ugrađenih u njih jeste izvesna selektivnost pojačavača. Na primer, Karan pojačavač ih pobuđuje, ali se ipak malo nećka. Stari Marantz 170DC, koji je od njih stariji nekih 6 godina i kao model i kao moj primerak, izvlači iz njih da ne poveruješ šta sve, a Harman Kardon PA2400 ni ne konstatuje da je kutija malo zaguljena, kao što bi i trebalo da bude za pojačavač snage sa specifikacijom od 100A impulsne struje (doduše, on STVARNO ez problema pobuđuje i Apogee-je bez prevelikog grejanja).

Uostalom, izvoli navrati i uveri se sam, ponesi svoj software (LP i/ili CD). Taman i da zalijemo moj prelazak na novi levi kuk, biće mi ugrađen do kraja ovog meseca (drugi krajem septembra). Vreme je lični upgrade. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusao SMPS napajanje u vise modela. Jedino SMPS napajanje koje sam direktno isprobao (napravio - sklopio i slusao) a koje je solidno zvucalo je Hypex za NC400 model. Drugo koje je bilo isto kao OK ali malo losije je zvucalo je na dual mono NU-Force modelima (ne pamtim koje su oznake modela) ali zvucno slabije od Hypexa. I jedno i drugo napajanje koliko se secam rade na visim frekvencijama od 100KHz.

SMPS napajanja imaju svoje prednosti ali to su manja masa, manja zapremina, jeftinija izradaali to ne znaci da su zvucno bolja. Jednostavno imaju svoju specificnu namenu i najcesce se kombinuju sa pojacavacima ili drugim uredjajima koji imaju iste karakteristike - Mala zapremina, mala masa, veca snaga, mala isipacija topote, laksi transport, laka zamena celog modula u slucaju kvara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, apexaudio said:

Yamaha pojacalo nisi isprobao, a kamoli napravio, nisi cak ni semu pogledao kao ni fotografiju unutrasnjosti. Pojacalo nema klasicno vec SMPS napajanje tacnije kvazi rezonantni coper koji radi na 100kHz, primar ima 9 namotaja pletenicom. Sema pojacala je u osnovi kao AX20R i nema slicne kod drugih proizvodzaca 'robova' cak se razlikuje od drugih modela Yamahe pogotovu starijih modela. Efekat koji pominjes je u stvari 'bolji zvuk pojacala' ako si to postigao stavljanjem jakih trafoa za svaki kanal posebno zasto bezis od tog poboljsanja.

Tu koncepciju, ulazni dif. par BC546B) sa strujnim ogledalom (BC560B) i VAS kao kaskodu (BC569B i BFT 28A) sam prvi put video i slušao davne 1979. godine, u jednom nemačkom pojačavaču snage firme Linear Audio Systems (LAS) model Mega 1. 2x100/150W u 8/4 Oma. Naponski deo sa stabilisanim elektronskim napajanjem, strujni deo preko masivnog trafoa i dva elektrolita od po 15,000 uF. Taj model je promenio ceo moj audio život po nekim ugrađenim idejama, koje do dana današnjeg ostaju validni, a izlaz (strujni na +/-50V) sa četiri para BD 249/250 C (tada novih) izlaznih tranzistora firme Texas Instruments. To je brate božanstveno radilo pod svim okolnostima. Na žalost, LAS je bio mala firma koja nije izdržala konkurenciju i dosta brzo nestala. Tadašnji standardi merenja TIM izobličenja (i kućni TIM30 i profesionalni TIM100 su bili ispod praga izmerivosti). To je bilo 6 ili više godina pre pojave raznih britanskih gurua čak toliko da Douglas Self i dan-danas pravi verzije tog pojačavača, o čemu naravno ćuti kao zaliven.

Na žalost, taj primerak nije bio moj, i danas ga više nema, a ne znam šta bih dao da mogu da ga uporedim sa ovim danas. Koliko sam shvatio, takva je otprilike i ta Yamaha, pa me ne čude dobijeni rezultati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, ZZZ said:

Slusao SMPS napajanje u vise modela. Jedino SMPS napajanje koje sam direktno isprobao (napravio - sklopio i slusao) a koje je solidno zvucalo je Hypex za NC400 model. Drugo koje je bilo isto kao OK ali malo losije je zvucalo je na dual mono NU-Force modelima (ne pamtim koje su oznake modela) ali zvucno slabije od Hypexa. I jedno i drugo napajanje koliko se secam rade na visim frekvencijama od 100KHz.

SMPS napajanja imaju svoje prednosti ali to su manja masa, manja zapremina, jeftinija izradaali to ne znaci da su zvucno bolja. Jednostavno imaju svoju specificnu namenu i najcesce se kombinuju sa pojacavacima ili drugim uredjajima koji imaju iste karakteristike - Mala zapremina, mala masa, veca snaga, mala isipacija topote, laksi transport, laka zamena celog modula u slucaju kvara.

Kad si slusao SMPS napajanje verovatno nisi nista cuo iz njega zato sto radi iznad cujnih frekvencija od 20kHz :) Hypex prodaje gotove module napajanja tako da tu nema neke samogradnje samo prikljucivanje, a koja su to druga SMPS napajanja koja lose zvuce mislim pojacala lose zvuce kad se napajaju preko njih? SMPS napajanja imaju pre svega stabilan napon i vrlo nisku impedansu sa samo nekoliko namotaja u sekundaru za razliku od nekoliko stotina namotaja kod klasicnih transformatora...., ali to sve nije vazno ovde smo komentarisali topologiju pojacala svejedno sa kojim napajanjem se koristi. Ponavljam to da li se nekom svidja ili ne zvuk nekog audio sistema nema nikakve veze sa procenom kvaliteta i mogucnosti pojedinacnih komponenti sistema a pogotovu sklopova unutar jedne komponente. Na kraju ce neko da komentarise da bolje zvuce silver pojacala od crnih, a najbolje sampanj sa drvenim lakiranim stranicama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, dvv said:

Tu koncepciju, ulazni dif. par BC546B) sa strujnim ogledalom (BC560B) i VAS kao kaskodu (BC569B i BFT 28A) sam prvi put video i slušao davne 1979. godine, u jednom nemačkom pojačavaču snage firme Linear Audio Systems (LAS) model Mega 1. 2x100/150W u 8/4 Oma. Naponski deo sa stabilisanim elektronskim napajanjem, strujni deo preko masivnog trafoa i dva elektrolita od po 15,000 uF. Taj model je promenio ceo moj audio život po nekim ugrađenim idejama, koje do dana današnjeg ostaju validni, a izlaz (strujni na +/-50V) sa četiri para BD 249/250 C (tada novih) izlaznih tranzistora firme Texas Instruments. To je brate božanstveno radilo pod svim okolnostima. Na žalost, LAS je bio mala firma koja nije izdržala konkurenciju i dosta brzo nestala. Tadašnji standardi merenja TIM izobličenja (i kućni TIM30 i profesionalni TIM100 su bili ispod praga izmerivosti). To je bilo 6 ili više godina pre pojave raznih britanskih gurua čak toliko da Douglas Self i dan-danas pravi verzije tog pojačavača, o čemu naravno ćuti kao zaliven.

Na žalost, taj primerak nije bio moj, i danas ga više nema, a ne znam šta bih dao da mogu da ga uporedim sa ovim danas. Koliko sam shvatio, takva je otprilike i ta Yamaha, pa me ne čude dobijeni rezultati.

Mozes da uporedis samo napravis A20R koji koristi tu topologiju... veliki broj APEX pojacala proizvod je zelje da se pokrije svaka topologija pojacavaca vredna paznje sa verzijom u samogradnji sto je jedini nacin da se ima nov uredjaj a ne stari reparirani. Koliko god da se izmene elektroliti, ociste preklopnici nikad to nije isto kao u vreme kad je napravljeno. Najpopularnije topologije u samogradnji su ipak stare, a jednostavnost i dobar zvuk im odrzavaju popularnost, nema svako ambicije da ima A40 ili F40 na kraju pojacala sa LM3886 kao i ovo iz teme su popularnija i interesantnija od snaznih referentnih uredjaja vise klase. Ne osporavam ni izjave da su bolja samo to shvatam relativno uzimajuci u obzir cenu jednostavnost naspram dobijenog zvuka. Poneko tezi i apsolutnom a ne relativnom, a to je vec komplikovana prica. Nema saglasnosti koliko snage je potrebno koliko jaka povratna sprega treba da bude, koliko nizak THD koji harmonici su bitni, da li je veliki SR bitan da li je damping faktor bitan... svako ima neku svoju filozofiju i vuce na svoju stranu, a svi teze prirodnom i neutralnom zvuku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, apexaudio said:

Nije slucajno da je Yamaha dala tu opipljivost u zvuku, odavno sam to primetio i iskoristio topologiju za AX20R. Kad se odbace svi filteri i balansirani ulaz pa signal ne prolazi kroz nekoliko OP ampova, uz to se izbaci TD klasa iz izlaznog stepena ostaje samo diskretno pojacalo 'carobnog' zvuka kako su ga neki opisali. SE kaskadni VAS inace na slusnim testovima vecina ocenjuje kao najprijatniji i najprirodniji zvuk.

 

APEX AX20R.JPG

 

 

Sa priloženih slika i videa, mogu zaključiti da se radi o istom principu rada/konceptu?

Za Yamahinih 2x700W treba malo više gvožđurije? :)

Koliko je u rezultatu koji sam dobio zaslužna sama topologija, a koliki udeo u zaslugama ima i sirova snaga?

 

 

 

15 hours ago, apexaudio said:

Ovo je forum diyaudio.rs a ne kupujaudio.rs :) Pravi muskarci sami prave sebi pojacalo i to diskretno nista LM nista TDA :)

 

Pošto se ne radi o proizvodu za audiofile koji košta hiljade evra, već o profi pojačalu koje se novo prodaje za nekih 650 eur,

nisam siguran da bih mogao da ga napravim i ovako upakujem za manje para u kućnoj radinosti! :D

 

 

IMAGE_295.jpg

IMAGE_299.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

50 minutes ago, apexaudio said:

Kad si slusao SMPS napajanje verovatno nisi nista cuo iz njega zato sto radi iznad cujnih frekvencija od 20kHz :) Hypex prodaje gotove module napajanja tako da tu nema neke samogradnje samo prikljucivanje, a koja su to druga SMPS napajanja koja lose zvuce mislim pojacala lose zvuce kad se napajaju preko njih? SMPS napajanja imaju pre svega stabilan napon i vrlo nisku impedansu sa samo nekoliko namotaja u sekundaru za razliku od nekoliko stotina namotaja kod klasicnih transformatora...., ali to sve nije vazno ovde smo komentarisali topologiju pojacala svejedno sa kojim napajanjem se koristi. Ponavljam to da li se nekom svidja ili ne zvuk nekog audio sistema nema nikakve veze sa procenom kvaliteta i mogucnosti pojedinacnih komponenti sistema a pogotovu sklopova unutar jedne komponente. Na kraju ce neko da komentarise da bolje zvuce silver pojacala od crnih, a najbolje sampanj sa drvenim lakiranim stranicama :)

Ne zvuce lose ta SMPS napajanja, Hypex i NUforce, vec upravo suprotno zvuce bolje od svih drugih ampova sa istim konceptom napajanja... Ipak se sum i zrno visokih F cuju i imaju uticaja na visoki i na srednji spektar. Doduse kod ova 2 vrhunska smpt ne toliko.

(Klasicni trafo za napajanje posebno konstruisan i dimenzionisan za audio ima jako debelu zicu u sekundaru i to je ono sto je malo ljudi culo i konkretno isprobalo. Tih trafoa nema u prodaji, proizvodjaci ih ne stavlju i moraju se posebno poruciti. nije nikakva svemirska nauka samo je potrebno dizajnirati za indukcije primara ispod ili max 1T, jako debela zica u sekundaru, kvalitetni limovi i ispravna izolacija lamela kao i ispravno postavljanje u sasiju polarisanje i uzemljivanje.)

Da ne menjamo mnogo temu, ipak je ovde tema Bato pojacalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije potrebna ni ta snaga ni efikasnost (EEE extra eficience engine Yamahina verzija TD klase koju koristi LabGrupen) da bi se cuo taj zvuk koji zavisi iskljucivo od topologije, a navise se topologije razlikuju u VAS stepenu i tipu povratne sprege. Yamaha pri malim snagama ima napajanje izlaznog stepena od samo +/-6V taj napon raste sa porastom signala cime je obezbedjena velika efikasnost. Dovoljna snaga za sve nivoe slusanja i varijacije impedanse kutija je oko 150W, ne zbog same snage vec strujnih rezervi i eventualnog klipovanja u proseku sve bitno desava se u prvom vatu snage. EEE nikako ne moze da doprinese boljem zvuku ako se pojacalo koristi kao hi-fi samo moze da unosi smetnje i strujne limite zato AX20R moze da zvuci samo bolje od Yamahe. Prednost samogradnje i jeste u tome sto ne mora da se kupuje uredjaj naprave se izlazni moduli napajanje je univerzalno a kutija nije obavezna dok se ne odluci koja je topologija ona prava u vasem sistemu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, ZZZ said:

Ne zvuce lose ta SMPS napajanja, Hypex i NUforce, vec upravo suprotno zvuce bolje od svih drugih ampova sa istim konceptom napajanja... Ipak se sum i zrno visokih F cuju i imaju uticaja na visoki i na srednji spektar. Doduse kod ova 2 vrhunska smpt ne toliko.

(Klasicni trafo za napajanje posebno konstruisan i dimenzionisan za audio ima jako debelu zicu u sekundaru i to je ono sto je malo ljudi culo i konkretno isprobalo. Tih trafoa nema u prodaji, proizvodjaci ih ne stavlju i moraju se posebno poruciti. nije nikakva svemirska nauka samo je potrebno dizajnirati za indukcije primara ispod ili max 1T, jako debela zica u sekundaru, kvalitetni limovi i ispravna izolacija lamela kao i ispravno postavljanje u sasiju polarisanje i uzemljivanje.)

Da ne menjamo mnogo temu, ipak je ovde tema Bato pojacalo.

Za Bato pojacalo takodje treba kvalitetan transformator ili jos bolje dva, mozda bi trebalo komentarisati i topologiju LM3886 kola koje ima kvazikomplementarni bipolarni izlazni stepen sa strujnim generatorom u VAS-u za razliku od TDA7294 koje koristi mosfetove i boostrap VAS i koje na slusnim testovima ima bolji bas. Koliko dodavanje OP ampova u kompozitnim pojacalima menja topologiju i njen karakteristican zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7293(4) su sa ljutim mosfet izlazom i imaju siri frekventni opseg.

BAtoMM zasluzuje "oko plocice" sve ono sto i ostale rukotvorine zasluzuju, kvalitetne trafoe, ispravljace i upeglan napon napajanja. Iako je poprilicno komotno po tom pitanju i odlicno se snalazi sa klasicnim grec kond ispavljanjem, bez dodatnih mudrolija. Zato je i dobro za manje iskusne diyere.

Veliki damping faktor mora da napravi razliku u zvuku i to na bolje, boljom kontrolom zvucika, i tu nema nista nejasno.

Treba ga cuti, to je bitni deo cele price, posto je to za mnoge audiofile superfinale, i videti kako se za male pare moze dobiti hiend zvuk..

Kod vecine pojacavaca klasicne topologije su vrlo bitni ostali detalji podrske, sto ih cini slozenim uredjajima, kod BatoMM je to postignuto prakticno se moze reci novom tehnologijom i inzenjeringom. Macola je sve to ozbiljno sazvakao i prezentovao diy zajednici, tu nema zezanja..

To je prakticno ultralinearni opamp sa LMovima u mostu kao baferima..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinjavam se što zagađujem Bato temu. Možda mogu ovi postovi da se odvoje?

1 hour ago, apexaudio said:

Dovoljna snaga za sve nivoe slusanja i varijacije impedanse kutija je oko 150W, ne zbog same snage vec strujnih rezervi i eventualnog klipovanja u proseku sve bitno desava se u prvom vatu snage. EEE nikako ne moze da doprinese boljem zvuku ako se pojacalo koristi kao hi-fi samo moze da unosi smetnje i strujne limite zato AX20R moze da zvuci samo bolje od Yamahe. 

Koju snagu ima AX20R pojačalo sa gornje šeme?

Isto je kao ovo sa Youtube linka? Ili nije, pošto nema R u oznaci? 

 

1 hour ago, apexaudio said:

Prednost samogradnje i jeste u tome sto ne mora da se kupuje uredjaj naprave se izlazni moduli napajanje je univerzalno a kutija nije obavezna dok se ne odluci koja je topologija ona prava u vasem sistemu.

Kako kome! :) Pošto nisam u prilici se bavim samogradnjom ovog nivoa, nemam ni na raspolaganju razna napajanja za probu, pa bih sve morao da nabavljam od nule.

Da li AX20R može negde da se čuje kao sklopljen proizvod, ili najbolje pozajmi za kućnu probu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...