Jump to content

Bato MM-Amp (LM-most by macolakg)


Preporučeni Komentari

Evo da se i ja oglasim u bezi ovog pojacala, napravio sam BatoMM (jos nije skutijan i na iverici je) i svideo mi se kako svira tako da pravim jos 3 komada i prelazim u potpunu aktivu... Tj. pojacala ce biti izvan zvucnih kutija a u zvucnicima zice direkt na drajvere bez skretnice... 

Sto se tice zvuka samog BatoMM ja sam zadovoljan jer mislim da je jako neutralan, ali sada tek vidim jos drasticnije razlike u produkciji... Dosta detalja dodje do izrazaja koje ranije nisam bas primetio, sirina i dubina pozornice mi se isto jako svidja jer je velika.... Probano sa i bez remote feedback i ima razlike po mom misljenju u korist SA feedback-om... kod prijatelja je nesto pravilo problema pa je bez remote pocelo da se baguje i krcka zvuk dok kod mene sve radi ok, mislim da je problem to sto je pojacalo bilo blizu neonskog osveltljenja tj prigusnice pa da je tu dolazilo do ko zna cega...

Eto to je moje misljenje o ovom pojacalu.... da mi se ne svidja toliko ne bi pravio jos 4 komada... :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...
19 hours ago, grau said:

ko od kolega iz beograda ima kredibilan primerak koji bi mogao da se uzme na zajam na probu od par dana?

Ako se ne varam ima ga Ubledeli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On ‎23‎.‎4‎.‎2016 at 11:07 AM, vladd said:

To je vrloozbiljno koncipirani integralac, sa par sitnih ogranicenja, po meni za nijansu skromnijeg slu rejta, sto eliminise gluve zvucnike i tesku energetiku u skretnicama za pristojan rad.

Uz obracanje paznje na doticna ogranicenja, to pojacalce sasvim pristojno radi.


 

Dodavanje bafera je svakako prevazilazenje strujnih ogranicenja, ako se naravno ne pogorsaju dobre osobine.


 

Nego su i diyeri zivi ljudi, kada uzmu jeftinu komponentu, jeftino se i ponasaju prema njoj... :)

 

Vladdo, ako smem da primetim, (pre)često problem nije u slew rate-u (10-90% snage) nego isto to u obrnutom smeru, settling time (90-10%). Neverovatno veliki broj uređaja pada baš ovde, jer mu karakteristima brzine nije simterična, u idealnom slučaju treba da bude jednaka u oba smera, ili da razlika bude sto manja. Ta tehnologija je već odavno pečena na Analog Devices op ampovima, a sada i drugde, gde je vreme smirenja ponekada manje od 0,01%. Ko zeli da mu se membbrane na zvučnicima slobodno kreću i kada je udar prošao, to samo muti tonsku sliku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slew rate mu dodje kao prolazno vreme (transition time), racuna i uzlaznu i silaznu ivicu, i ukupno vreme drzanja signala. I prakticno je normalna razlicitost nagiba, zbog karaktera desavanja u poluprovodnicima. Lakse  je izazvati vecu difuziju i lavinske efekte pri dovodjenju signala, nego pri gasenju komponente. Mnogi SMPS tranzistori su stradali zbog vrucih tacaka nastalih prebrzim gasenjem. Jednostavno treba neko vremence da se izvuku nosioci.

Zvonjave pri promeni nagiba signala jesu problem, a najgore su kada se ukine pobudni signal, dok zvucnik vraca energiju. I tu je igra sa NFB..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini, ali pojam "slew rate" podrazumeva samo uzlaznu ivicu, o izlaznoj se stara "settling time", kao što im i nazivi jasno pokazuju. U prvom slučaju 10-90% raspoložive snage, u drugom sa 90 na 10% izlazne snage.

 

Druga podela, u praksi jako retko deklarisana, nije samo naponski deo (voltage slew rate), nego i strujni (current slew rate), koji se izražava u A/uS. Možeš misliti na šta liči strujno merenje pa se malo ko usuđuje da ga i navede, iako je to čak i bitnije od naponske specifikacije. U praksi sam ga video kod recimo Siemens Sikorel serije elektrolita, navedne kao 100 V/uS i 10A/uS. Nikada nisam video ni slične specifikacije kod japanskih elektrolita bilo koje klase cene. Zbog toga i smatram japanske elektrolite pretežno šminkerskim modelima, iako nema spora da imaju i zaista jako dobrih modela (na primer, Elna Cerafine, Black Gate, Os Con, itd,).

 

Slažem se da u stvarnosti vreme opadanja UVEK traje makar malo duže nego vreme uspona. Tu onda merimo vreme i nagib četvrtke u odnosu na 0 stepeni, pa kada postignemo manje od 5 stepeni, srećni smo jer se to po konvenciji uzima kao prag čujnosti. Harman Kardon je dosta radio na tim stvarima, prekopaj malo njihove sajtove, ima priče o tome, ali i o tome kako treba istrenirati uho za poređenja više uređaja između njih. Baš zanimljivih stvari.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 04/03/2017 at 11:43 PM, grau said:

ko od kolega iz beograda ima kredibilan primerak koji bi mogao da se uzme na zajam na probu od par dana?

Ako hoćeš da dođeš, može na zajam.

Ako ti ne smeta keramika od umesto Wime na ulazu i metalfilmlovi umesto žičanih :)

Četvrtak veče ili najkasnije petak ujutru, do 9:30. Posle odo' na jedno 2 meseca (da se slatko naslušaš).

Umal' da zaboravim, i kablovi idu sa pojačalom (nije više na dasKi već u 19" kutiji).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, ZASto said:

Ako hoćeš da dođeš, može na zajam.

Ako ti ne smeta keramika od umesto Wime na ulazu i metalfilmlovi umesto žičanih :)

Četvrtak veče ili najkasnije petak ujutru, do 9:30. Posle odo' na jedno 2 meseca (da se slatko naslušaš).

Umal' da zaboravim, i kablovi idu sa pojačalom (nije više na dasKi već u 19" kutiji).

 

javljam se u PM :ph34r:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Da li mogu da postavim par pitanja?

1 Za ovo (svako) pojačalo treba i neka protekcija zvučnika ( rele koji će da isključi)? Da li postoji šema u kojoj je uradjena i zaštita sve na istoj pločici?

2 Ovakva povratna sprega je univerzalna i nije samo exkluziva ovog pojačala ? Da li može neki know how savet kako da se  primeni na bilo koje pojačalo eda bi se probao njen uticaj ? Čisto da se zadovolji znatiželja pre nego se našvajsuje Bato MM?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...