Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

I jedna i druga fotografija navedene u primerima su lose.

1. Na stainovom primeru je u potpunosti ugusena autenticnost modela upotrebom te vrste tkanine. Takodje to nije akt. Nije ni polu akt. Model je totalno umotan u tkaninu. Tu je trebalo iskoristiti tog modela na potpuno drugaciji nacin. Kao predstavnika generacije, vremena i socijalnog uredjenja. Preko sesualnosti i drame portreta ili vec na neki drugi nacin recimo kroz poluakt gde se vide portret grudi i sake. Ali bez ikakvih dodatnih elemenata eventualno nekog jaceg simbolickog kontrasta. Na primer lift, ulazna vrata itd. Isto tako ta skupa draperija jednostavno bacena u napustenu fabriku, na decije igraliste ili na makadam i fotografisana donela bi mnogo bolju fotografiju. Ovde je nagora autorska intervencija spajanja draperije i modela. Ovo je zamena teza gde draperija predstvlja luksuz, izobilje, novo, cisto, A figura i portret koji bi trebalo da su centralni motiv, ustvari su samo dekoracija za skupu tkaninu i materijalne vrednosti. Bas kao sto se i desava u drustvu - covek, zena potpuno su se izgubili i pretvorili u mrtve predmete advertajzinga i propagande utopije kredita, fantazma izobilja i bogatstva...

2. kod drugog crno belog portreta jako lose je to sto nije ni profil ni poluprofil. To ne bi bilo tako lose da je fotografija dokumentarna fotografisana spontano u toku nekog dogadjaja cak bi bio i dodatni kvalitet. Ali ovako ako autor moze da bira i da postavi modela kako zeli ovo je los izbor. Mnogo bolje bi bilo da je vise neki polu profil samo malo manji ugao. To jest za nijansu manje od profila. Ili cak i za isti manji ugao iza profila fotografisano iza... Ovako je kao neka greska. Ovo je manja formalna greska ali se moze snmatrati i vecom posto je model poznat i teze dostupan

Tehnologija nije dovoljan uslov umetnosti cak moze biti suvisna i nepotrebna. Odvraca nas od onoga sto je vazno i sto je poenta. Na kraju se isami pretvorimo u jeftin efekat trajanja jednog klika tastera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, ZZZ said:

I jedna i druga fotografija navedene u primerima su lose.

1. Na stainovom primeru je u potpunosti ugusena autenticnost modela upotrebom te vrste tkanine. Takodje to nije akt. Nije ni polu akt. Model je totalno umotan u tkaninu. Tu je trebalo iskoristiti tog modela na potpuno drugaciji nacin. Kao predstavnika generacije, vremena i socijalnog uredjenja. Preko sesualnosti i drame portreta ili vec na neki drugi nacin recimo kroz poluakt gde se vide portret grudi i sake. Ali bez ikakvih dodatnih elemenata eventualno nekog jaceg simbolickog kontrasta. Na primer lift, ulazna vrata itd. Isto tako ta skupa draperija jednostavno bacena u napustenu fabriku, na decije igraliste ili na makadam i fotografisana donela bi mnogo bolju fotografiju. Ovde je nagora autorska intervencija spajanja draperije i modela. Ovo je zamena teza gde draperija predstvlja luksuz, izobilje, novo, cisto, A figura i portret koji bi trebalo da su centralni motiv, ustvari su samo dekoracija za skupu tkaninu i materijalne vrednosti. Bas kao sto se i desava u drustvu - covek, zena potpuno su se izgubili i pretvorili u mrtve predmete advertajzinga i propagande utopije kredita, fantazma izobilja i bogatstva...

2. kod drugog crno belog portreta jako lose je to sto nije ni profil ni poluprofil. To ne bi bilo tako lose da je fotografija dokumentarna fotografisana spontano u toku nekog dogadjaja cak bi bio i dodatni kvalitet. Ali ovako ako autor moze da bira i da postavi modela kako zeli ovo je los izbor. Mnogo bolje bi bilo da je vise neki polu profil samo malo manji ugao. To jest za nijansu manje od profila. Ili cak i za isti manji ugao iza profila fotografisano iza... Ovako je kao neka greska. Ovo je manja formalna greska ali se moze snmatrati i vecom posto je model poznat i teze dostupan

Tehnologija nije dovoljan uslov umetnosti cak moze biti suvisna i nepotrebna. Odvraca nas od onoga sto je vazno i sto je poenta. Na kraju se isami pretvorimo u jeftin efekat trajanja jednog klika tastera.

Ovo je bilo zanimljivo štivo. Prava socijalno elitistička drama jednočinka za pola šest ujutru. Da li se to kojim slučajem odnosi na neke od slika koje sam ja postovao (možda ima tu neki stain kojeg nisam primetio, ja sam još uvek stEin)? Ako ne, onda i dalje ostaje zanimljivo štivo jer ovako bunovan uz prvu jutarnju kafu ne znam o kojoj slici je reč a ako da, onda imam i ja koju da dodam, ali ne da uđem u raspravu koja sigurno ne vodi nigde, nego da naprosto opišem okolnosti pod kojima neke slike nastaju... Ne zato što moram bilo kome da se išta pravdam, no samo da pojasnim... Za slučaj da ipak neko želi da uđe u besmislene rasprave, jako prosto... Na fotkama 1 i 2 (mogu se naći na flickr i youpic stranicama gde postavljam svoje fotke) je drugarica koja radi u prodavnici na ćošku. Njena motivacija za dolazak kod mene je činjenica da je do sada "najbolja" slika koju je imala urađena mobilnim telefonom kao selfi i ona na ličnoj karti. Da se niko ne ljuti, ali ako su nekome to najbolje slike koje ima, onda, jel... nema se šta čuditi zašto neko smatra da ne izgleda dobro na slikama. Elem... Dogovorili smo se oko nekih osnovnih pravila funkcionisanja, došla je, i naprosto je želela da postigne neki efekat i ja sam posao odradio. To je to. Ni manje ni više. Moje je bilo da pripremim osvetljenje i prostor, tehniku i slikam, a potom provedem nekoliko sati na svakoj da eliminišem milion sitnih grešaka na koži.. Ima još nekih slika koje nisu za objavljivanje nego samo za njene oči a to ja naprosto moram da poštujem, tako da ko iko misli da će je videti skroz obnaženu, to neće ići uz moju pomoć. To je apropo slika sa satenom. Dakle, "ćao, želim dva zelena zeca..." ok, izvolite vaša dva zelena zeca... Trebalo bi da se nađemo još jednom tokom ove godine za još jednu sesiju, a onda ja biram...

Meni je dosadilo da radim slike dokumentarnog karaktera... Dosadilo, pa dosadilo...

Accordionist

 

Wise

Na prvoj slici je čovek koji pokušava da nakrpi zakrpu za kućni budžet svirajući dela Mocarta, Baha i Vivaldija, francuske šansone i poznate melodije iz filmova na trgu... Na drugoj, beskućnik iz Amsterdama koji ne prosi nego pomaže zagubljenim turistima da lakše nađu ono što traže... Tek ako proceni da smo zahvalni zbog pomoći, spominje kako je beskućnik i da ako nam nije problem, da mu malo olakšamo... Dopala mi se njegova iskrenost jer je bio presretan kada smo ga poveli na klopu... Ispričao nam je stvari o Amsterdamu koje ne bismo našli ni u jednom turističkom vodiču... Iz takve perspektive, ove slike po meni, imaju smisao postojanja, a iza svake je mnogo više od pukog okidanja...

Da li se može uraditi bolje? Uvek može. Da li je ovo najbolje što ja umem? Možda. Ipak, držim se premise Joe Edelmana: "remeber, your best shot, is your next shot"

U slučaju želje da se nastavi razgovarati na ovu/ovakve teme, bilo bi najbolje da pređemo u adekvatnu temu jer ovde je to potpuni offtopic...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@neskor   mi se malo zezamo, tako je krenulo, tako sam i tvoj post doziveo. A sa ovim zadnjim pojma nemam da li si nastavio da se zezaš ili ozbiljno misliš. 

Ako ozbiljno ovim slikama braniš tezu da od modela sve zavisi, onda bih radije da se uzdržim od komentara. 

Možda si ti u advertajzingu ili šta ja znam čemu i posmatraš stvari kroz prizmu kako prodati i što skuplje prodati ali neki ne gledaju kroz tu prizmu nego kroz onu što prelama svetlost u foto aparatu.

Naravno, ovo je drugarska priča nema napadanja i ljutnje samo čavrljamo.

Priča je o umetničkoj fotografiji ( ili barem njenim pokušajima) a  ne o kupujem prodajem fotografijama.

Zašto će lep model prodati parfem, torbu, lanac za biciklu a ružan neće, da li je uopšte potreban model da bi se neko g. prodalo. Meni je to vid prostitucije. Unovčiti telo je imperativ, bolje je biti lep i glup nego ružan i pametan su samo neki od amreričkih životnih postulata.

No, šta ćemo, kako je tako je pa dođosmo polako i dotle da vodeći kreatori ( najači gej lobi) nametnuše svoj pojam lepote; da devojke moraju da izgledaju kao muškarci, ispijene anoreksične, bez kukova i sisa, a šta će im to kada su to sve ženski atributi a njih vidi čuda žene ne uzbuđuju.

I da ne širim priču dalje, mada je zanimljiva, ja ipak ostajem pri tome da svetlost čini 90% jer avaj pokušah da učim od starih majstora posebno Caravaggio.

 

 

 

9d3510080893ec7fbbda31e7087f8b4a.jpg

Caravaggio-Experience-Palazzo-delle-Esposizioni-624x470.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, neskor said:

kolega ipak sam ja malo duze i ozbiljnije u ovome ;)

evo malo primera

o-RECREATE-FASHION-ADS-900.jpg?16

 

101071727_0000000079e41978.jpg

ovo su tipicni primeri upotrebe fotografije i savremene tehnologije u propagandne svrhe. Ima mnogo konkkretnih tacaka koje se daju uporediti da bi se faktografski i argumentovano izveo zakljucak... Mrzi me sada da pisem stvarno ali skoro je ocigledno. Medjutim ima jos jedna stvar, zamislite  situaciju u kojoj neki poznati filmski reditelj bira glumace za uloge u filmu. Reditelj se vec pokazao i filmovi imaju odlicnu gledanost. Recimo u pitanju su komedije situacije iz zivota itd... Sta mislite koga bi odasbrao? "Ovi" iz modnog sveta automatski otpadaju kao bezizrazajni i ispraznjeni...

A portret ove male dole sa kosovskim bozurom je slikan u momemtu kada je saznala da je "buca" odozgo zaradila na samo tom jednom filmu koliko ona nece zaraditi za ceo svoj radni vek u modi.

Tako da ova vrsta potpuno izreziranog, savremenom tehnologijom izvedenog, propagandnog sarkazma, ima potpuno drugacije znacenje u drugim okvitrima :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, vladd said:

Prica krece...ode njen muz na posao.. :) 

Nah... Ako bi mi se baš to 'telo, znam gde ima i bez da se trošim na rasvetu... Al' ne treba mi, dobijem ja kod kuće taman toliko da mi ni ne pada na pamet...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...