Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

pre 42 minuta, ninja reče

Je li se to ručka iskrivila u transportu :beach:



Mala kutija, pa ju je majstor savio da stane! :D 
Zapravo je to Ortofon AB309, 12" napravljena od strane Alfreda Bokranda. Ne znam kako lik zapravo kotira što se tiče nekakve slave, ali tako se zove.

Nijemac koji živi u Španjolskoj, umirovljeni radio tehničar ili tako nešto. 70+ godina.
Pomislio sam da, s obzirom na godine, vjerojatno nešto zna o zanatu, pa sam zagrizao i kupio. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Kao sto spomenuh u drugoj temi;

Dosao sam u posed par starih zvucnika. Dobio ih skoro za dz (odradio nesto pa dobio zvucnike umesto kinte :)

Rekoh, old school, mozda ima tu neke duse...

Doduse, ima smrada. Ne znam koliko dugo i gde su stajali, no izgled se neka zivotinja uredno popisavala po kutiji i taj se smrad uvukao. Kao retko kada, bio sam saglasan sa lepsom polovinom da ce zvucnici izaci kao sto su usli.

Ali, posto je pacijent samo klinicki mrtav, da se spase sta se spasiti moze...

I tako, resih da zadrzim drajvere.

Kao sto se vidi na slici, kutija je poveca, zatvorena. "Bas" koji to nije vec je to samo pasiva.

Ovo sto mozda valja, je 8" wide-range. Naravno, poslusao sam ga golog, van kutije. 

Dusu dalo sa 3 sistemski OB, kao srednjetonac.

Basa od njega nema, a i kako bi biko. A ni visoko bas ne ide, reko bih da je mrtav preko 5-6 k.

Dakle, mora visokotonac.

Srednji imaju onako malo nazalni prizvuk, ali nije to toliko strasno da se ne moze ispraviti.

Ali zato...imaju dusu. Akusticna gitara se super prirodno cuje, vokali isto, mda malo "kroz nos". Ima "vazduha", zvuk lebdi u prostoru (za razliku od zvuka od vecine malih prcvoljaca)

Sve mi se cini da cu praviti neki 3-way OB...

 

zv6.jpg

zv7.jpg

zv1.jpg

zv5.jpg

zv2.jpg

zv3.jpg

zv4.jpg

skrtc.jpg

kalem.jpg

tweter.jpg

tweeter2.jpg

bass.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 5/17/2021 at 9:34 PM, чика-Брка said:

super je ta Saba, ima fenomenalan zvuk.

:cheers:

Da da, fenomenalan zvuk, rekao bih čista magija - tako sam ga ja uvek doživljavao.

Pošto vidim da se dopao i kolegijumu, da napišem par reči o Sabi. Kupljen je nov davne '57 a nasleđen ove godine od prvog vlasnika. Pripadao je jednoj meni veoma dragoj osobi i planiram da ga zadržim i koristim, sve dok bude postojao FM program RB2 (samo to slušam na radiju). Ako budem dočekao ukidanje FM emitovanja ili Radio Beograda, mogao bih samo da ga eventualno dam nekom muzeju, čuvam kao ukras ili iskoristim drajvere za Cello ili neki drugi projekat. Ovo treće je možda i najbolja varijanta - nastavilo bi se slušanje i svakodnevno podsećanje na dragu osobu a i nateralo bi me da konačno probam cevke. O tom potom.

Stanje je neverovatno. Drvenarija uopšte ne mora da se sređuje. Samo je treba malo prebrisati nekim sredstvom za negu laka. Veće intervencije na kutiji se svode na čišćenje tekstila ispred zvučnika jer je Saba sve godine proveo u stanu u centru grada sa četiri okorela pušača. Što se tiče iznutrica, koliko ja znam, nikad nije popravljan i sve je originalno u njemu. Poslednjih četrdesetak godina - neverovatno, mislim da nije radio više od dvadesetak sati, ako je i toliko. Poslednji put sam ga slušao pre otprilike pet godina. Po preuzimanju ga nisam uključivao jer svejedno mora da se pregleda i verovatno osveži. Znam samo da mu je otišla nit za skalu ali to se lako rešava. Sve u svemu super sprava, za sada je spakovana i sklonjena dok se ne steknu uslovi za servisiranje i trajnu postavku i upotrebu.

U kompletu sa Sabom nalazio se i jedan Philips EL 3531 magnetofon, u ispravnom ali malo lošijem stanju. Od njega sam mislio da iskoristim cevni pojačavač ali sam odustao od toga jer ne volim da kasapim ispravne stvari.

2066476920_PhilipsEL3531.thumb.jpg.a22fcb7d6726351a9c0b88f01ce173ef.jpg

Obećavam bolje fotke kad se sve završi.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, prophet said:

Kada ga budes sredjivao ugradi i ulaz za spoljni uredjaj, komp, cd ili sta vec koristis. Verovatno i ima takav ulaz ali ga prilagodi po osetljivosti. Naravno ukoliko je pravi stereo.

Ima neki ulaz, pa će svakako biti upotrebljen. Koristim pc/dac kao primarni izvor.

932063626_Saba2.thumb.jpg.331b04d8c258af500c0b1133c27e4c82.jpg

 

1 hour ago, NIXIE said:

Dušu dao za Bluetooth. Mislim na SABA radio. Neće znati šta ga je snašlo, sudar modernog i vintage. :buehehe:

Dobar predlog za BT. A inače neće znati šta ga je snašlo - taman se spremao za penziju a ima da ga upregnem da radi kao nikad pre.:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Aciko reče

ima da ga upregnem

Tu su ti realna opasnost stari elektroliti, izolacija žica i možda neki trošak za nove lampe. Elektroliti znaju da :focus: a lampe ako nisu puno radile ili izgubile vakuum trajaće dugo. Pregledaj dobro u kakvom su stanju zvučnici i izolacija žica. Pazi da nema mrežnog napona na šasiji ili drugim metalnim delovima i uopšteno budi oprezan sa tim jako starim uređajima. Negde se oguli ili raspadne izolacija i eto smrtonosne zamke ili paljevine kad se najmanje nadaš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, Leonardo said:

 

Aciko samo napred. Da je moj odmah bi dobio jedan IcePower stereo modul, i u pemziju ;) :yes:

Svašta bi tu moglo da se napravi. Kolika je kutija, mogao bi komotno i neki mali PC da stane unutra - da bude sve-u-jedan.  :crazyrocker:

Ali zaista, što se tiče zvuka, ja bih komotno mogao u penziju s ovim.

E sad, ako se dobro sećam, jedan čika Brka je rekao da su Saba greencones i SS pojačala no-no kombinacija. :oldtimer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, NIXIE said:

Tu su ti realna opasnost stari elektroliti, izolacija žica i možda neki trošak za nove lampe. Elektroliti znaju da :focus: a lampe ako nisu puno radile ili izgubile vakuum trajaće dugo. Pregledaj dobro u kakvom su stanju zvučnici i izolacija žica. Pazi da nema mrežnog napona na šasiji ili drugim metalnim delovima i uopšteno budi oprezan sa tim jako starim uređajima. Negde se oguli ili raspadne izolacija i eto smrtonosne zamke ili paljevine kad se najmanje nadaš.

Zbog svega navedenog, najverovatnije ću čast ili muku sređivanja ovog radija prepustiti nekom iskusnijem. Svakako hvala na savetima. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 28 minuta, Aciko reče

čika Brka je rekao da su Saba greencones i SS pojačala no-no kombinacija. :oldtimer:

Znam da su male snage i nežni. SE lampaš sa par W je za njih bezbedan pogon, plus ima sigurno zvučnih prednosti. Kad bi sve bilo neispravno pa da trpaš nešto drugo u tu kutiju,  ovako je jedino pravilno zadržati originalno stanje koliko je moguće.

Akonina FM opseg zvučaće lepo. Ako nema onda ti je samo za ukras.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...