Jump to content

Generator funkcija


ebe

Preporučeni Komentari

Napravio sam generator funkcija po semi dr Bore Jagodica. Ima neke bubice koje me nerviraju pa me zanima dal' je neko jos pravio ovaj uredjaj i dal' je imao slicnih problema? Prvi problem je oblik signala: sinusoida ima neke spajkove na ekstremima (sa kojima bi jos moglo da se zivi) a cetvrtka je veoma losa na nizim frekvencijama. Drugi problem je sto podesavanje amplitude ima uticaj na frekvenciju. Ispod oko 2.5V, kako smanjujem amplitudu smanjuje se i frekvencija, i dolazi do manjeg izoblicenja signala. Iznad 2.5V je sve OK. Jedino odstupanje u odnosu na semu je upotreba LM13700 umesto LM13600 koji nisam uspeo da nadjem.fg-sema.pdf post-895-0-76977200-1361728413_thumb.jpg post-895-0-46538100-1361728509_thumb.jpgsinusoida 30kHz post-895-0-53463300-1361728579_thumb.jpg cetvrtka 300Hz post-895-0-54611300-1361728654_thumb.jpg cetvrtka 30kHz post-895-0-30324900-1361728692_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodin Bora je taj uredjaj nazvao "jednostavan generator funkcija".

Ja ga licno nisam pravio ali mislim da se od toga nista bolje ne moze ocekivati.

Pravio sam sa XR2206 i takodje imam spajkove na sinusu (to je zbog prirode generisanja sinusa u takvim konfiguracijama)

To je u stvari generator trougla i cetvrtke. Sinus se tu pravi uoblicavacem sa diodnim kolom. Imas integrator (1/2 LM13600) i komparator (TLC555). U trenutku kada komparator promeni stanje javlja se spajk u sinusu i mislim da tu nema pomoci. Mozda mozes malo eksperimentisati sa napajanjem.

Od kada se pojavilo kolo MAX038 (koje se ne nabavlja bas lako) vreme je stalo po pitanju izbora diy projekta za generator funkcija.

Ako zelis kvalitetan sinus ne mozes ga dobiti ni sa jednim GF-ja. Za to se koriste posebne seme( pogledaj SM za HAMRG HM8037).

 

Zaboravih da kazem. Svaka cast za samogradnju. Posle "milion" postova napokon  nesto u duhu ovog foruma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Zaboravih da kazem. Svaka cast za samogradnju. Posle "milion" postova napokon  nesto u duhu ovog foruma.

 

Ради се пуном паром,не брини зато,

питање је само због чега људи више не пишу о развоју пројекта него само окаче пар фотки готовог уређаја и опишу кроз један пасус.

Ја одговор знам,али ме занима знају ли и остали чланови?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala.

 

Voleo bih tu cetvrtku malo da sredim i uredjaj bi bio sasvim upotrebljiv za osnovno testiranje pojacala.

Uredjaj ti je i ovakav kakav je upotrebljiv za osnovno testiranje. Tesko da ces moci jednostavno da tu nesto poboljsas. Mozda neki uoblicivac na izlazu ( schmitt trigger 74HC14) ali tada treba resiti i promenu amplitude

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

odlicno je ovo izaslo,pedantno nema sta-odmor za oci! kako radiš štampu gornje strane,mislim na oznake oko preklopnika i potenciometara?

 

(O.T. :Daudio-strah od kritike i kilometara postova nesuglasice?

 

ne vole svi da čitaju detaljisanja oko izrade jednog uređaja-danaske baš na kompijskom forumu ispadoh glupavi hvalisavac koji smeta,ne samo ja nego i još jedan mnogo bitniji član od mene. među kilometrima privatnih poruka saradnje i sitnijih i krupnijih dogovora sa xy članova tog foruma,među desetinu njih sa kojima se čujem-vidim na skajpu eto nađe se i jedan kojeg sva moja detaljisanja i kritike toliko nerviraju da mi je napisao milju privatne poruke-koju inače ne voli da piše ali zbog mene učini čovjek iznimku. ne vole svi kritiku,niti vole detaljisanje) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako radiš štampu gornje strane,mislim na oznake oko preklopnika i potenciometara?

 

 

U ovom slucaju, stampao sam laserom na obican papir koji je laminiran i univerzalnim lepkom zalepljen na kuciste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veoma tesko je naci originalni 74C14 za taj Low THD Generator. Prvo trazi to i 2N6660 pa onda kupuj ostale delove, naravno ukoliko se odlucis da pravis. Pravio sam taj Low THD Generator sa sijalicom umesto NTC-a i to radi. Koristio sam BC550C i BC560C umesto originalnih malih tranzistora i nije bilo problema. Sa cetvrtkom i frekvencijom od oko 100Hz postoji manji problem, barem je tako bilo kod mene, jer dobijam isti grafik kao kod tebe na 300Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za taj nisam uspeo da nadjem sve delove.

Ebe, trebao si da otvoris temu pre nego sto si poceo da pravis generator.

Sigurno da bi ti pomogli oko odabira seme i oko nabavke delova.

Ovaki si nas doveo pred svrsen cin.

Na ovoj Borinoj semi sa vinovim mostom nema nista komplikovani i nenabavljivo a sigurno daje kvalitetniji sinus a i cetvrtka moze lako da se sredi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Својевремено сам се и ја понео идејом да урадим чика Борин генератор,онај компликованији.

Међутим како сам имао проблема у симулацији да га покренем и након пар порука са Зокијем који ми је исто тако потврдио да је и он имао проблема док генератор није заосциловао одустао сам од даље израде.

Што се тиче делова није проблем набавити их.

Мада нешто размишљам кад се већ нешто прави требало би размишљати о МАХ 038 и његовој групној набавци.

Имао сам прилику да се играм са Сипијевим генератором(мислим да једино он има такав генератор) и јако сам задовољан како то ради.

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imas u mikroprincu 2N6660.

 

Ja sam kupovao ranije u mouseru Supertex-ove tranzistore aa sada sam ponovo pogledao i sokirao sam se kada sam video koje su cene sada. Pre par godina je komad bio oko 3-4evra ako se dobro secam a sada je oko 20evra! Katastrofa!

 

Posalji Tagor-u mejl, mozda ti mogu pomoci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@GoshaAko su delovi nabavljivi, nikakav problem napraviti i ovaj drugi. Ako se pokaze bolji ubacim ga u ovo isto kuciste i kraj. 2n6661 nisam uspeo da nadjem. Sta bi moglo umesto njega?

Ne znam zasto je "cika" Bora koristio bas taj tranzistor. Mislim da ne bi trebao biti nikakav problem staviti i neki drugi MOSFET. Zasto ne probati sa obicnim BS170 ima ga svugde. Ja bih ipak paralelno vezao preostala cetiri invertora u kolu 74C14 s ovim drugim invertorom do tranzistora i stavio bilo koji N-kanalni MOSFET. Umesto 74C14 mozes koristiti CD40106 koji je pin kompatibilan sa njim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je jeres koristiti ovake generatore?

 

Postavljena slika1opt.jpg

Postavljena slika10opt.jpg

 

Ne zamerite na zabrljanim slikama, VGA me uznamirava...

 

PozdraV

Грех није,али само као играчку.

Скоро све аудио карте,нарочито интегруше једва да имају пропусни опсег 40хз-15кхз,

сем тога четвртка већ на 10к није четвртка,о доњем опсегу да не говорим,

обавезно пазити како се прикључује и на шта се прикључује.

 

После 2 спаљене интегруше и неколико јефтиних картица,набавио себи Маудио и заборавио да се играм са њом у те сврхе.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji poplava signal generator , modula ili kompletnih napravljenih sa nekim DDS cipom proizvodjaca AD , da li je netko upoznat sa kvalitetom istih jer se ovaj sa max038 definitivno ne isplati praviti.

 

http://www.ebay.com/itm/20MHz-DDS-Signal-Generator-with-Sweep-Function-with-English-Software-/230781295119?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35bba31a0f

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...