Jump to content

vifa M22wr/15


drVelinov

Preporučeni Komentari

Dosao sam u posed par gorepomenutih basova od 8 inca, imaju ogromne magnete, jako su efikasni i koliko sam shvatio koristi ih firma Audio Physic Tempo, i ima ih na netu, ugradjeni su sa strane kutije u nekim modelima, e sad nasao sam parametre za identican drajver samo sto je korpa skroz okrugla a kod ovih mojih  je zasecena sa strane

http://www.caraudioforum.com/showthread.php?t=188414

 

E sad mene interesuje bi li mogla da se napravi neka besna  :disdain19:  kutija sa njima ili da to prosledim naoglase i kolko realno vrede, inace su skroz novi sto ce reci samo probani, inace imam i par kevlarski B&W basova od 6,5 inca, pa sam razmisljao da nih iskoristim kao srednjetonce.

Svaki predlog je dobrodosao, kao i informacija.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može trosistemska kutija. Staviti u nekih 35 litara (ne bih išao preko 40 litara) tjuniranje probati od nekih 30-ak Hz pa podizati za nekoliko Hz (zavisi od više faktora šta će se bolje čuti).

 

Što se tiče srednjetonca, daj neke parametre za taj B&W da vidimo vredi li čemu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo teme u kojoj je Boban pitao za kutije sa bowerima, mada taj drajver nije bio usviran kad je meren, pa ja mislim da su vrednosti malko drugacije, inace jako efikasni i precizni zvucnici,livene korpe, ogroman centrator

 

http://www.audiofil.net/forum/printer_friendly_posts.asp?TID=2541

 

 

 

a evo jos podataka za vifu

http://www.sea.vg/vifa/M22WR-09-06.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moglo bi to da radi kao neki srednjetonac ali ja ga ne bih koristio. Naći neki dobar 5" ili 4" srednjetonac koji će se uklopiti osetljivošću sa basom kako se ne bi morao atenuirati. Nešto iz Seas game. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to mi povecava cenu projekta, a ovi boweri opet ostaju da skupljaju prasinu. jel osetljivost najveci problem to jest mnogo ce da se deru, ili im nesto drugo ne valja?

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mora da se atenuira, a grehota je :)Imaš opciju da prodaš B&W i kupiš neke srednjetonce za koje se bar otprilike zna (fabrička merenja) frekventna kriva. Ovo je nabadanje na slepo. I tad, kada/ako kupiš srednjetonce i neke visokotonce, će biti nabadanje na slepo dok se ne premere zvučnici u kutiji u kojoj će raditi pa se napravi skretnica baš za njih.Prosto, može se napraviti pristojan zvučnik sa tim jedinicama ali ne bez prethodnih merenja.Možeš jeftino da prođeš tako što ćeš napraviti ARTA ili Wallin jig za merenje, kupiti nekoliko mikrofonskih kapsula i možeš da počneš sa merenjem.http://www.diyaudio.rs/topic/5812-skretničar/?p=140495

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mora da se atenuira, a grehota je :)Imaš opciju da prodaš B&W i kupiš neke srednjetonce za koje se bar otprilike zna (fabrička merenja) frekventna kriva. Ovo je nabadanje na slepo. I tad, kada/ako kupiš srednjetonce i neke visokotonce, će biti nabadanje na slepo dok se ne premere zvučnici u kutiji u kojoj će raditi pa se napravi skretnica baš za njih.Prosto, može se napraviti pristojan zvučnik sa tim jedinicama ali ne bez prethodnih merenja.Možeš jeftino da prođeš tako što ćeš napraviti ARTA ili Wallin jig za merenje, kupiti nekoliko mikrofonskih kapsula i možeš da počneš sa merenjem.http://www.diyaudio.rs/topic/5812-skretničar/?p=140495

Ima na netu frekfentna kriva u pdf/u za bowerse ali neznam kako da je nakacim jer je prevelika.

Evo na ovj strani prvi sajt je taj sa pdfom i ima kriva nacrtana

https://www.google.com/#hl=en&tbo=d&spell=1&q=CWM+650+info+sheet&sa=X&ei=up8XUdjRGsyN4gTEv4GoCw&ved=0CCwQBSgA&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.42080656,d.Yms&fp=483cb35142d924fe&biw=1024&bih=705

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajte ljudi jos neki savet, a moze li da se napravi dvoiposistemska kutija ili oba basa moraju biti identicna?

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne može dvosistemska kutija sa tom Vifa 8-icom. Dvoiposistemska kutija može ali ta osmica da svira samo bas.Poenta jeste da ti niko ne može dati recept za kutiju. Kao što rekoh, mora da se meri. Dao sam ti link ka postu gde sam nabrojao šta ti treba za merenje zvučnika. Uglavnom, malo volje.

 

Kad skockaš to, onda otvoriš temu pa ćemo dalje lako. Do tada ti niko ne može reći koju skretnicu i kako da staviš, a da to radi kako treba. Sa nekom takvom nabadajućom skretnicom će funkcionisati ali ne dobro. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne ocekujem ja sad da mi skockate skretnicu, nego dal ima nade da ispadne fina kutija, dal da zadrzim vife i kakve visokotonce da trazim, ima nekih vifa na kupujem prodajem, jedni cak novi za 30 eura. A koja je razlika izmedju dvoiposistemske i trosistemske, jel samo u rezu ili i u konstrukciji kutije, mislim jel srednjetonac onda u istoj zapremini sa basom?

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma imam ja i neke sirokopojasne zvucnike od 6 inca, samo su mnogo male snage, a imam zejlu da napravim jednu trosistemsku podnostojecu kutiju, dosad sam pravio samo dvosisetmce, al kad krenem videcu dal cu imati volje i znanja.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace vife su trenutno u jbl kutijama od nekih 55 litra sa bas refleksom duzine 13 i precnika 11cm,sto bi rekli zapremina je ok ali bas refleks veci nego sto treba, i mogu vam reci da sviraju jako dobro, evo jedna slicica.

post-1259-0-03923600-1360964572_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nego dal ima nade da ispadne fina kutija

 

kao sto ti je covek rekao. da bi napravio bilo kakve kutije (i da su Ei-Nis) da svira dobro mora da meris sve drajvere, pa onda da razmisljajs o projektu,

kad imas sve na papiru vrednosti.nekad su se pravile kutije bez preciznih merenja (70-ih godina) - onako na uvo ali to je drugacije bilo ....nisu stedeli na materijalu (kvalitetu svih delova) - sve je bilo hand made i bez pokretne trake...kao kad se prave muzicki instrumenti...

sad je sve drugacije i da prdnes mora da znas Thiele/Small parametre -pogotovo za  za High-End bas-reflex kutije gde je kompleksan matematicki proracun,

 

pogledaj samo  te formule :

 

 

nclosure Parameter Formulas

Postavljena slika

 

Figure 7: Important dimensions of bass-reflex enclosure. :character13:

Postavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slika (inside enclosure volume) Postavljena slika (inside area of the side the speaker is mounted on) Postavljena slikaspecific heat of air at constant volume Postavljena slikaspecific heat of filling at constant volume (Postavljena slika) Postavljena slikamean density of air (about 1.3 kg/Postavljena slika) Postavljena slika density of filling Postavljena slika ratio of specific heats for air (1.4) Postavljena slika speed of sound in air (about 344 m/s) Postavljena slika

= effective density of enclosure. If little or no filling (acceptable

assumption in a bass-reflex system but not for sealed enclosures), Postavljena slika

:msn-rofl:

 

 

http://en.wikibooks.org/wiki/Engineering_Acoustics/Bass_Reflex_Enclosure_Design

 

mora da naucis da meris drajvere zvucnika - ili da nadjes nekog da ti premeri...sto finije merenje i cinculiranje to finija kutija , odnosno  Helmholtz resonance :thumbsup:

 

p.s

 

da se ne lazemo pravio sam i ja zvucnike bez merenja jos u osnovnoj , to svira i krlja kao jeftini zvucnici za svadbe :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma taman posla, pa pravio sam i ja kutije bez merenja i znam kako  to zvuci, naravno da cu da ispostujem merenja, nego reko da skupim prvo drajvere, pa cu kasnije da prostite da ih merim, a najbitinije mi je bilo da cujem da vredi dalje traziti, jer kad vec imam drajvere, sto da ih ne uklopim.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad sam pogledo krivulju u PDF-u, to bas i nije za 2way, to je vise bass, jer treba ti tweeter koji ce ici do 1Khz jer posle toga ima pad od 4dB, osim ako ne lupetam ja nesto... ja bi to upario sa nekim sirokopojasnim :D

Pa ja hocu da pravim trosistemsku kutiju, i ako si citao od pocetka, imam kevlarske bowers mid basove od 16,5cm, pa sam njih hteo da upotrebim kao srednjetonce, od toga je pocela cela prica, pa sad ja treba da nabavim visokotonce, napravim probnu kutiju  i skockam neku skretnicu , pa da onda merim i podesavam, ali to ce da saceka jedno godinu dana, jer ovde nemam uslove zato.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

A ima li neko iskustva sa transmisionim kutijama, ja sam pravio neke, ali za ovaj trosistemski zvucnik bi trebalo malo vise racunanja i naravno iskustva, mislim da je drajver odgovarajuci i da ce ici dovoljno nisko, plus ce transmisija malo da podigne efikasnost, pa nece morati mid mnogo da se stisava, cisto neko moje razmisljanje, a plus volim zvuk transmisija.

pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Interesuje me ima li ko na ovome forumu ko mi moze izmeriti T/S parametre ovih basova, cisto da budem siguran :-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...