Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

  • 1 month later...

Da li je neko imao priliku da uporedi neku noviju RIAA-u i neki dobar preamp sa kvalitetnom phono sekcijom?

Da li recimo neka nova rega fono mm svira drastično bolje od onkyo P-303, P-3060, Yamahe C2x, C80, C4,  Kenwood-a C2, Nad-a 1130, Apt Holman-a itd. ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve zavisi gde povuces crtu. ja sam imao marantz pm-5 koji ima za svoje vreme skoro pa spektakularnu RIAA-u (amp je kostao 2000 DM negde 1982. godine). ona svira zadovoljavajuce za bilo koji MM, kao i za moderne entry level MC zvucnice, recimo do 300E (izdrkani denon 103 je iskljucen). EAR 834p svira osetno bolje u svakom parametru - vece, muzikalnije, realnije. u procentima, ako je EAR 100%, marantz je 81%. deluje da nije velika razlika ali ako slusas na visoko rezolutnom sistemu - a mislim da da, cuje se razlika koja je osetna.

 

sad, rega fono nije 834p ali bih na tvom mestu probao. pa i kupio na slepo ako je cena dobra, uvek moze da se tapne dalje sa malim gubitkom. kako da kazem, gledajuci sta radis sa zvucnicima, nekako ovo i nece biti najbesmisleniji potez :)

 

a btw sto lepo ne skembas neku od ovih cevnih RIAA koje se pominju ovde, na primer ovo sto je eci/FFL ili kako se vec sada zove :) pominjao nedavno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a

Da li je neko imao priliku da uporedi neku noviju RIAA-u i neki dobar preamp sa kvalitetnom phono sekcijom?

Da li recimo neka nova rega fono mm svira drastično bolje od onkyo P-303, P-3060, Yamahe C2x, C80, C4,  Kenwood-a C2, Nad-a 1130, Apt Holman-a itd. ?

 

 

stvar ukusa,ko sta preferira,i kako se priblizava stvarima..ako si odrastao na vintage zvuku,teze ces prihvatiti ove novije sprave,novije RIAA standarde ekvalizacije..tu Rega fono nisam slusao,i corava koka moze da ubode neko zrno,treba poslusati,ali  brdo takvim sam delio crvene kartone,i skupljim no sto je ta Rega..juce sam bio u neki pazar kod tipa po neke ploce,Leak cevna amplifikacija,Altec kutije sa  hornama ko pola sobe,thorens 124,Decca International rucka,Decca Gold zvucnica..pustio mi covek Miles "Kind of blue",Ten Years After "Stonedhenge",prvo sto mi je palo napamet je bilo pitanje,sta je audio industrija radila u proteklih 50 godina?..Citao sam vec i takve komentare kad je neko trazio phono sekciju,za neku noviju spravu,da su preporucivali da uzme neki veci inegralac iz vremena kad je LP bio roulez,i da veze to preko magnetofonskih ulaza...

 

:drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na misljenju. 

Ja imam dobar vintage integralac sa dobrom phono sekcijom(kenwood ka-9150) i zadovoljan sam kako se to cuje. Medjutim, problem je sto sam se navukao na crown pro amplifikaciju sa koje imam bi-amping i to mi bolje svira kada mu dam balansiran signal sa buffala, nego kad ide preko kennwoda nebalansirano.

Phono na kenwoodu je veoma tih i kada slusam ploce i poredim sa buffalom preko kenwooda

bolje mi se cuje gramofon(dual 1209+V15 III).

 

Sto ce reci, da bi stavio u promet crown-a  bufala i gramofon, potreban mi je neki selektor tj. preamp.

Pošto sam poprilično lenj i ne znam dovoljno oko švajseraja (mada ovo prvo je možda presudno), mislio sam da ubijem 2 muve odjedared sa nekim dobrim preampom koji ima dobru phono sekciju. Mana u čitavoj priči je ta što bi se odrekao balansirane veze između preampa i predpojačala...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidiš, divna ideja... Imam jednog (IPA) Sony-ja sa početka ere CD ploča... TA-AX500... Tamo ima MM/MC stepen... Hm... Saću čačnem šemu...

... ama baš nište posebno pod kapom nebeskom - isti koncept tj ustrojenje kao i kod Denona PMA-880R koji sam ubacio u preamp - poneki deo se razlikuje - ali principijelno ista metodologija - skoro ili možda čak ista topologija... MM oko OP-a (u oba slučaja 4558) i dve trandže na ulazu gde je implementiran i MM/MC prekidač...

 

post-13-0-92564300-1388388372_thumb.jpg

 

Za Kenwooda nisam našao šemu pa ne mogu da pravim poređenja...

 

edit: ja ne vidim razlog da ne kupiš neki fin riaa kao zasebnu spravicu ili da sagradiš nešto korektno - ne mora da bude ni komplikovano a ni skupo - Zocky je čak napravio i filmove i čuda (layout, itd) za Le Pacific Riaa - bitno je da zadržiš trošak na razumnom nivou.

S druge strane, ja sam malo čačn'o po Denon RIAA EQ stepenu - promenio mu OP i ubacio ga u kućište preampa gde dobija i napajanje koje mu treba. Ništa spektakularno ali ima i MM i MC stepen - i nije loše...

 

Rega po običaju ne dozvoljava da info tj šeme i detalji iscure ali sumnjam da je neki wunderkind u toj kutijici...

 

Elem - i kod mene je RIAA nebalansirana - a line preamp jeste - doduše, posle RIAA imam i line deo sa OPA1632 koji obradi signal pa šalje napolje kao balansiran... Sa 5mV nominalnog izlaza na zvučnici ima dovoljno signala da se muzika i sa gramofona može slušati dovoljno glasno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kačio sam šemu u onoj mojoj temi...uglavnom, Z-M kaže da je to solidno ali ga treba iščupati napolje i dati mu neki kutiju sa napajanjem.

Ono što me zabrinjava je to što kada koristim kenwooda kao preamp (ima tu mogućnost) i povežem ga na crown-a u biampu (vučem 2 stereo signala sa izlaza preampa), ploče se ne čuju tako dobro kao na njegovom integrisanom amp-u... :Dizzy:.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto ce reci, da bi stavio u promet crown-a  bufala i gramofon, potreban mi je neki selektor tj. preamp.

Pošto sam poprilično lenj i ne znam dovoljno oko švajseraja (mada ovo prvo je možda presudno), mislio sam da ubijem 2 muve odjedared sa nekim dobrim preampom koji ima dobru phono sekciju. Mana u čitavoj priči je ta što bi se odrekao balansirane veze između preampa i predpojačala...

 

Ne moraš bilo čega da se odričeš...

 

mozgaj malo, mozgaj...

 

napraviš box sa selektorom i RIAA (i još treba da se vidi šta treba da se doda da sve radi valjano) i sve povežeš - custom made - za tvoje potrebe...

 

pogledaj malo http://www.diyaudio.rs/topic/5807-preamp-preamp/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...