Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

2 hours ago, krca44 said:

Povremeno imam jako puno statickog elektriciteta kad zavrsim slusanje i skidam plocu sa tanjira.  Konstantno ga ima uvek u nekoj meri da se na ploce lepi svasta iz vazduha.

Ima li tu nekog leka ?

Imam mačke i povećanu koncentraciju dlaka po kući :) Spin Klin mi potpuno uklanja statički elektricitet, i zato perem i ploče iz celofana. Probao sam onaj pištolj Zerostat, ništa, bacio ga

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Off-topic: ja sam se iselio iz grada (Zvezdara, Čingrijina) zbog prašine i prljavštine. Čistačica nam je dolazila jednom nedeljno ali odvratni crni smog i štroka bi već sutra nemilosrdno prekrili celu gajbu. Jbt prašina mi se zavlačila u gramofon kroz mikronski prorez ispod poklopca i lepila na tanjir, ručku :( Ljudi bežite iz centra, život bez prašine je moguć

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kadica je samo pola posla. Moraš da napraviš i neku skalameriju da prihvati ploču, da bude umočena tačno do poslednje brazde i da možeš da vrtiš ploču u krug. Potom da organizuješ sušionicu. Možda bi moglo da se nešto iskombinije od Lego Technic. Ozbiljan posao za ozbiljne zamlate [emoji6] 

Evo resenja:

 

https://sourceforge.net/projects/lp-spinner/

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

da li je bolje menjati samo iglu ili celu glavu?

igla je 160e, a glava 200...nije neka razlika, ali ako menjam glavu sleduje mi podešavanje, a kod igle je samo vadi-turi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Doktor said:

^

Nema tu bolje, lošije. Isto je tehnički.

Kod MM zvučnica sama igla je obično 2/3 cene cele zvučnice.

IMO - 40 eura ti ostaje, nije za bacanje, ali podešavanje posle promene igle ponovo uradi obavezno. 

hm, zašto? msm, kod ortofona je to baš jednostavno...skine se cela plastika sa iglom i samo stavi nova...ništa se ne dira

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, crni. said:

hm, zašto? msm, kod ortofona je to baš jednostavno...skine se cela plastika sa iglom i samo stavi nova...ništa se ne dira

Dobro, ne bukvalo sva podešavanja. Eto, da budem precizan - provera vagicom, blic test protraktorom.

Uostalom, uradi kako ti misliš. Pitao si, ja ti dao predlog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

btw, stigao konačno klamp...posle dva meseca čekanja vratili mi pare, ja opet naručio i došao za dve nedelje

koštao 13 evra...ne znam šta rade oni od 100 evra ali meni i ovaj odlično vrši posao...što neko reče, ne znam kako sam mogao bez ovoga:D

WP_20200121_17_35_18_Pro1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Doktor said:

Dobro, ne bukvalo sva podešavanja. Eto, da budem precizan - provera vagicom, blic test protraktorom.

Uostalom, uradi kako ti misliš. Pitao si, ja ti dao predlog.

ma ok, hvala ti...zato sam i pitao što sam slab u ovome

kod mene sve plug&play :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako znati kad je vreme za novi remen?

takođe, imam isokinetik oil, pa me zanima kad ga upotrebljavam i na koji način?

i još nešto...zašto mi pucketaju nove ploče?

izvinjavam se zbog ovoliko pitanja, ali ovo je forum, jelte :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, crni. said:

zašto mi pucketaju nove ploče?

Mogu da budu bar dva razloga : recikliran vinil ( imam takve 2-3 ali kupljene nekada krajem 80-ih ) i prljavstina iz proizvodnog procesa... mada licno nisam imao nikad pucketanje sa ovim novim vinilima koliko god dolazili sa nekim otpatcima ( kao niti od dzaka ili papira ).

Mozda nesto trece...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, crni. said:

možda dotrajala igla?

mada, imam mnogo starijih ploča koje jedva da pucnu...ne znam

Treci razlog, moguci

imam Mo-Fi izdanje gde oni malim slovima kazu da postoji mogucnost pucketanja nove ploce i da ce nestati posle par pustanja.

... proizvodni proces i ostaci istog.

 

Da li je igla ne mogu da kazem sigurno... vise bih voleo da vidim sta kaze neko od iskusnijih kolega.

Cini mi se, mada ne tvrdim sigurno, da je igla u pitanju krljala bi na svim plocama, svuda bi imao pucketanje u nekoj meri, vise nego ranije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada igla krece ka svom kraju radnog veka, cuje se povremeno kao distorzija u zvucnom materijalu koji se preslusava.

To je pravo vreme da se zameni, jer postaje opasnost da tako potrosena igla fizicki osteti LP-e.

Problem moze biti ako preslusavamo ploce cesto, svakodnevno, tako da se uho navikava na te abnormalnosti/distorzije koje su u pocetku veoma slabo cujne, bolje reci, diskretne.

Hint - preslusavati LP sa klavir solo. Ta distorzija se moze cuti kada se svira treca i cetvrta oktava ( slika dole ).

Mislim da pukoti, pucketanje koje se moze cuti sa vinila nema veze sa stanjem i brojem radnih sati gramofonske igle. @krca44 je dao dobar deo odgovora na fenomen pukota. 

klavir.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moj mali doprinos diskusiji ... ako je ploca nova I ide prvi put na vrtesku pa pucketa nema sto bit do greske u stampi ili los vinil (desavalo mi se zadnji put leonard cohen old ideas b strana cijela serija od desetak komada koja je uvezena u CG) , ako nije nova ploca vec polovna pogotovo tuđa gdje se ne zna na cemu je slusanav I kako je manipulisano sa njom, onda ima mnogo razloga za pucketanje, prljavstina, staticki elektricitet, ostecenja raznoraznih vrsta, kao na primjeer losa igla kombinovana sa prevelikom il premalom gaznom silom, lose podesen ili nepodesen anti skating I jos mnogo toga ... sve ovo pod uslovom da se slusa na dobro setovanoj vrteski I da je igla cista ... kolko god se cini da jeste treba je svremena na vrijeme ocistiti sa nekom tecnoscu ... a tu svak ima svoju frmulu ... I na kraju ni to pucketanje ne smeta mnogo ako je u razumnim okvirima 

Ne znam sto mi treba da pisem sve ovo ... u svakom slucaju ne steti a moze nekome biti od koristi :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, crni. said:

kako znati kad je vreme za novi remen?

. . .

Hint - opet solo klavir, Bozji instrument. :grino:

Uglavnom muzicki materijali klasicne muzike gde su izrazeni segmenti sa akordima ( sa 3, 4, ponekad i svih 5 prstiju jedne sake ) obe ruke.

Moze se jasno cuti onaj fenomen "zavijanja" . . . . vooouv, vooouv . . . 

Dobar primer : Pateticna sonata - Betoven, I stav (sam pocetak stava). 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...