Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Zao mi je sto nije hi fi, ja slusam zvucnike iz 54 god proslog veka i mislim da imaju hi end zvuk, nisu godine bitne izgleda :) :) :)

Dosta je bilo , odoh da gledam farmu 6 ..hahahahhaha (nemoj se ljutit za salu mada nije belt vise je direkt drive ali to je sve smesno jer ja sam idler boy)

:Dizzy:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu se potpuno slažem. Priča sa audiofilima uvjek završi na duhovnoj, vjerskoj i sl. razinama.  Moj je pristup vrlo pragmatičan. I ja sušam FM radio na uređaju iz 1958., što ne znači da je on po bilo čemu HI-FI. Prije je anti HI-FI.

 

 

ajd da budemo konstruktivni ;

 

sta je , po tebi , merilo HiFi zvuka gramofona ?

 

ako pricamo o bazama striktno , jer ostalo se moze razbacati na sta hoces ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A što sam ja oduvek mislio da je DD boljši :crazy:

 

post-1773-0-06873600-1445282364_thumb.jp

 

plaćen 15e da vidim kajišara   za te pare koji će bolje da radi :buehehe:

 

 

evo ga za crvenu tu je već tesno :crazyrocker:

 

 

post-1773-0-12043200-1445282644_thumb.jp

 

 

drugari ja sam se odrekao sotone odavno (prodo ploče i gramovone)

 

a vi umesto da uživate u vrtilicama udarili kom je teži tanjir, duža ruka.....

 

živeli    :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd da budemo konstruktivni ;

 

sta je , po tebi , merilo HiFi zvuka gramofona ?

 

ako pricamo o bazama striktno , jer ostalo se moze razbacati na sta hoces ....

Iznimno mali rumble (ležaj), akustički damping linearan po svim frekvencijama (materijal baze + način vješanja), konstantna brzina vrtnje (kvalitetan motor, težak tanjur), otpormost na vanjske vibracije (vješanje, masa baze ili kombinacija).

Rezultat pomoću test ploče na osciloskopu ili digitalnom voltmetru odstupanje od idealnog što manje, a unutar 1 dB na frekvencijama od 315Hz do recimo 15 kHz).

Slušanje koncertnog klavira u potpunom timbru sa svim pripadnim alikvotima i bez najmanje naznake jodlanja.

Dovoljno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa recimo, jedan solidan gramofon iz prošlosti. Rumble. Ako na to misliš?

 

post-26-0-83413700-1445285271_thumb.jpg

 

Naravno da nemam uređaj koji bi to tako mjerio, ali imam test ploču, pojačalo, zvučnike i iskustvo puno gramofona. :)

 Test ploče (HI-FI News i slične) su čudo u otkrivanju anomalija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jako tesko je uporedjivati gramofone. Veoma tesko je izvrsiti 1:1 test.

Stvarno ko jos ima 2 iste rucke sa 2 iste glave pa da moze brzo uporediti baze, motore i sisteme prenosa - koji su razliciti i koji su predmet testa?

Ili sa istim headshell primacem pa da se samo premesti kompletna glava...

Prikljucivanjem samo konektora na pre-pre.

Jedino je takav test iole validan.

Uglavnom se sve svodi na neko "audio pamcenje" i magloviti utisak.

Koji je narvno vrlo subjektivan.

.

Mislim ne tvrdim da je nemoguce izvrsiti takav test na osnovu auditivnog pamcenja, sigurno da postoje ljudi koji to mogu

uraditi. Za tako nesto, verujem, ja nisam sposoban...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zbotic

 

 

 

samo me zanima koje su egzaktno magicne cifre za rumble (both linear and A-weighted) , wow & flutter , axial & radial platter eccentricity , spindle eccentricity , acoustic feedback resiliency ..... za koje ti smatras da pocinje HiFi ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zbotic

 

 

 

samo me zanima koje su egzaktno magicne cifre za rumble (both linear and A-weighted) , wow & flutter , axial & radial platter eccentricity , spindle eccentricity , acoustic feedback resiliency ..... za koje ti smatras da pocinje HiFi ?

Pa ne znam ja te brojeve napamet, ali ovaj gore test sa mjerenjem izlaznog signala na test ploči unutar 1 dB je sasvim dovoljan. Recimo, namjestiš na 50 mV izlaz i mjerš od 47mV do 53mV. Onako napamet kažem, ali neću puno pogriješiti....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro , da rezimiram

 

ti kazes da sve sto nije remenas je samo za diskoteku

 

pitah te za fakte zasto je to tako , a ti velis da ti verujem na rec

 

dobro , ja tebi verujem i na rec , a sad odoh u diskoteku za matorce ........ u kojoj (usput) koristimo i remenase gramofone , zajedno sa ostalima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze da se isproba i sa FFT capture signalom.

Prvo se pusti samo ploca da se vrti "prazan" signal.

A posle toga sa kontaktom na kraju ploce gde nema muzike, tamo gde je vinijl ravan.

.

Pojavice se neka razika

.

Isto to samo gde je moguce plocu vrteti prstom otprilike istom brzinom i sa ukljucenim motorom.

Takodje na kraju ploce...

Sve bude jasno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rumble koji je HI-FI je onaj kojeg ja ne čujem glasnijeg od klasičnog šuma na gramofonskom pretpojačalu (test ploča). Mislim, kako da napišem koji je to broj? Ne čujem ga na gramofonu A, čujem ga na gramofonu B. Uzimam gramofon B dok ne naiđem na boljeg. Svaki idler i DD do sada sam čuo i to dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pretpostavljam da na netu postoje podaci (koje pomenuh taksativno u pretposlednjem postu) za gramofon A , takodje i za gramofon B ?

 

pitam , cisto ako pricamo o mehanici (fizici) , da navedemo neke parametre tacno , e da bi neko neuk/nov/neiskusan eventualno imao i koristi od teme .........  a ne samo pausalne stavove na izvolte

 

isti (pausalni stavovi na izvolte ) mogi i biti tacni , al' je red dati food for thoughts , da ne kazem domaci zadatak , onima koji bi nesto da nauce

 

oni koji ne bi , nece ovo ni citati ........ ili ce , jos gore , recimo citirati ZM-a tamo negde da je rekao da nema dobre phono sekcije ako nije uradjena za cevima ....... ili vec neku slicnu nebulozu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa iz nekog mog direktnog iskustva recimo thorensi ( ne modifikovani) belt drive gramofoni su imali vise suma i ostalog od EMTa. Naravno dobro podesenog EMTa 930st, sa propisnim idlerom a sto je mozda jos vaznije sa novim bypas kondenzatorom cija je vrednost ugodjena jednostavnim merenjem i korigovanjem koje je dato u manualu. To sam video kod druga oji je isto imao 930st, a recimo ja na mom primerku nisam hteo da skidam originalnu zastitnu crvenu boju sa srafa za C motora pa to nisam ni menjao... Nije mi smetalo moram da priznam.

E sada videcemo kao ce to ici sa jednom "Lenkom" 75 koja mi je sledeca baza, posto nemam nijednu drugu trenutno... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo podaci na netu kažu da je za Thorens TD 125 (nemodificirani) rumble 48dB (68 dB wght).

 

http://www.vinylengine.com/library/thorens/td125.shtml 

 

Taj Thorens je taman na granici. Imam ja i znatno mirniji Nottingham Analogue.

 

Garradd 401 spominjani je 35dB http://best-turntables.com/garrard-401-turntable-review/

 

Technicsovih (1210model)  56/78 db je priča za malu djecu, treba potražiti stvarne rezultate..

 

Moj phono je 75dB, realno u stvarnom životu oko 65dB

 

Zaključite sami......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ga moj zaključak: na DD gramofonima vinil je u dodiru sa ostatkom sveta samo preko ležaja. Na "remenašima" vinil je u dodiru sa ležajem ali i sa motorom preko kaiša i to tandrče. Brojevi to lepo ilustruju: TD-125: -68 dB, SL-1210: –78 dB.

 

Wow and flutter da ne pominjemo: SL-1210: 0.01% je mission impossible za bilo koju gurtnu.

 

Naravno uvek možeš da guslaš kako ovaj ili onaj gramofon bolje zvuči jer si slušao sve gramofone u univerzumu pod identičnim uslovima i pritom imaš imaš Glen Guldove uši, ali to nas ne zanima dok ne dokažeš :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svaki c..a svog konja hvali.

 

u hifi je uvek tako bilo.

 

ajd i ja da iznesem misljenje.

 

da je 1210 najbolji - daleko od toga.

 

da je dobar, i vise je od toga.

 

odlican je, po meni.

 

al nije najbolji.

 

najbolji je po meni LP12 u obaveznoj kombinaciji sa Armageddon PS.

 

surovi belt drive.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...