Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

pre 12 minuta, ZZZ reče

Nije dobro na Lenco forumu...

Ovo sa uzemljenjem sasije-motora-rucice je OK to sam i ja napisao i uradio vise puta.

Ali se savetuje dodatno uzemljenje i na plocici konektora sa glave. Na centralni pin od onih 5 u redu, koji je vec povezan sa sasijom preko srafa.

E tu treba odlemiti mase. Zato sto vec postoji na preampu to. I bio bi ground loop.

Kosuljice kanala nisu mase nego negativni polovi. A cev rucice je izolacija i oklop i to ide na masu...

 



Ne znam jesam li te dobro ispratio, ali ako jesam onda je to takodjer pokriveno:

"The screw in the centre not only holds the terminal board in place, it also earths the yellow wire from the tonearm to the top plate. Now, can you see the plain wire (which I have arrowed in turquoise) connecting the left -ve  tab to the earth tab? This wire earths the signal cables to the top plate and is the cause of the possible hum loop. It must be cut (or otherwised removed) et voilà! Job done grin"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, zerowaf said:



Ne znam jesam li te dobro ispratio, ali ako jesam onda je to takodjer pokriveno:

"The screw in the centre not only holds the terminal board in place, it also earths the yellow wire from the tonearm to the top plate. Now, can you see the plain wire (which I have arrowed in turquoise) connecting the left -ve  tab to the earth tab? This wire earths the signal cables to the top plate and is the cause of the possible hum loop. It must be cut (or otherwised removed) et voilà! Job done grin"

Jesi to je to.

U principu treba samo proveriti instrumentom 2 tacke sredni pin na konektoru i rucicu. Mislim da rucica nije izolovana od sasije i da ima kontakt. Ali ta plocica mozda nema ozolaciju od sasije lako se proveri to i onda se uradi.

Na vecini gramofona to je problem... :( Sve se utrpava u tu jenu taku prave se ground loopovi i posle ne valjaju glave i preampi... :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 minuta, ZZZ reče

Jesi to je to.

U principu treba samo proveriti instrumentom 2 tacke sredni pin na konektoru i rucicu. Mislim da rucica nije izolovana od sasije i da ima kontakt. Ali ta plocica mozda nema ozolaciju od sasije lako se proveri to i onda se uradi.

Na vecini gramofona to je problem... :( Sve se utrpava u tu jenu taku prave se ground loopovi i posle ne valjaju glave i preampi... :(



Kad mi je trebalo to onda sam dobio savjet da napravim star ground tocku i iz nje odvedem masu u zemlju, tj. na IEC uticnicu.
Da kucnem u drvo - sve je tiho!
Cak sam probao i da otpojim masu od rucke sa phono preampa i - zacudo i dalje je tiho.
Kako to? Ne znam i ne zanima me dok god radi. :rofl: 

Mozda jer imam vanjsko napajanje za motor, pa je netko pametniji od mene tamo sredio stvari kako treba. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 2 months later...

EMT Tontechnik launches the new EMT turntable 928 (EUR 9,500). The turntable will be available to the public before Christmas 2022. 

WWW.MONOANDSTEREO.COM

Mono & Stereo High-End Audio Magazine: Magico - Nagra - Tidal Audio - Wilson Audio - MSB - Totaldac - Living Voice - Taiko Audio - Aries Cerat -Thrax

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da imam mogucnosti radije bih kupio servisiran 930 ili bar Shiick-ov gramofon.

Za te pare na kaish imamo Soulines sem ako cena za Kubrick nije skocila, sto mozda i ne bi bilo cudno jer sve poskupljuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...

danas stigla i ugrađena OM20 kompletna zvučnica.

IMG_20221025_130842_749.thumb.jpg.326da2e6ca9173c65813d07b67ebba07.jpg

pre nje je bila AT VMN 95E,i iako nisam neki preveliki stručnjak ipak smatram da je to za svoj novac itekako dobra spravica.

uz gramofon je stigla ugrađena OMB20

tmp-cam-6530984571098365816.thumb.jpg.f258809558ad58bff48bd8863376bf36.jpg

 ali nepoznate istorije,pa sam neko vreme koristio gorepomenutu  AT95 a sad se  odlučio za originalnu postavku OMB20. kao takvu sam je i poručio-omB a stigla je OM20 (bez B),nisam još našao na netu u čemu su razlike,uvek nekako izađu rezultati prodaje.

 

postavljam slike da bi dobio kritike jesam li dobro postavio ili sam negde pogrešio,svaki komentar i savet je dobro došao:

IMG_20221025_193100_941.thumb.jpg.c4df851675b346e4f80c9ad945f12414.jpgIMG_20221025_193036_366.thumb.jpg.b19b30e901815f45eca5aae169647209.jpgIMG_20221025_192958_592.thumb.jpg.23585064c21bb1fe3e79ea2bc5e1ad85.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sam sam nov, pa racunam da ce me netko ispraviti.
Vrh igle, taj dijamant ti treba biti na samom krizanju unutar onog malog kruga. Mislim da je to tako koliko vidim na slici.
Kod sebe to zbog oblika zvucnica koje koristim gledam s prednje strane.
Ono sto ne vidimo sa fotki je da na obje kontrolne tocke (null points) osim sto je dijamant na zeljenom mjestu jos treba zakrenuti tijelo zvucnice tako da bude paralelno sa linijama na protractoru.


 





EDIT: Ono sto si mjerio sa libelom, tj. azimut, obicno radimo sa necim poput ovoga na ove dvije slicice dolje. Ne kazem da je pogresno sa libelom, ali mi se cini da ploca nije 100% vodoravna, patrebamo namjestiti zvucnicu u odnosu na plocu, a ne da bude bas vodoravna. Opet - ispravit ce me netko ako grijesim!

 

azy2.jpg

azy1.PNG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Licno ne gledam da li je telo zvucnice paralelno sa linijama, tj. to je prvo gledanje, grubo pa finije - finalno gledam da li je kantilever paralelan - ili ako je to tesko moguce gledam da li je kantilever tacno "niz" liniju gledano spreda s manje visine ( Shure V15 ima masivno telo sa kantileverom povucenim ispod tela sto otezava podesavanje - za zivce ).

Ako je kantilever fabricki montiran kako treba onda je gledanje tela zvucnice ok.

To je za klasican ili Stevenson protraktor, ako se podesava za Baerwald onda treba takav protraktor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala svima na porukama,pažljivo sam ih čitao,razmislio i uradio dodatna merenja protraktorom koji je došao uz gramofon, stvari stoje ovako;

 

zvučnica stoji pod 2+1.5mm podloškama (kao što je stajala i sa prvom OMB20):

tmp-cam-983041638054933209.thumb.jpg.ed3b9201e88a09f85fd87989288a06b3.jpg

tmp-cam-3272316706862582594.thumb.jpg.967a9fb6918c7a50b937ffe5de63ae60.jpg

izgleda kao podloška previše,ali kad se pogleda paralela ručice u odnosu na ploču to izgleda dobro jer lepo pokriva natpis na protraktoru;

tmp-cam-1702922032934612449.thumb.jpg.68e8404598fee2f339061049b0106431.jpg

tmp-cam-8770983215687273204.thumb.jpg.b7304bb60d99f924b8907dc372b26e93.jpg

ako skinem jednu podlošku neće više ručka biti ovako paralelna sa pločom - dakle,šta činiti?

 

Izmenjeno od HomeMadeAudioProject
skontao šta sam napisao...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim nista - ne skidaj podloske.

Onako na prvi pogled.

U idealnom slucaju treba gledati kako dijamant lezi u brazdi + videti uglove kantilevera - mislim da postoji neku gadget za to, mozda.

Visina Ortofon zvucnica je 18mm, od vrha dijamanta do "krova".

Ako nemas na rucki fino podesavanje VTA onda bi skidanje podloske mozda moglo biti previse.

 

Dalje ne bih pisao, kod mene je rucki malkice dignuto " dupe", zadnji deo ali to ne ulazi u standardnu praksu.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji gadget za snimanje i mjerenje tog kuta vrha igle u odnosu na plocu.

Kosta otprilike bubreg i ruku.

Vecina si ljudi koji imaju mogucnost korekcije tzv VTA (sto posljedicno mijenja VRA) to nastima na uho i zaboravi na to dok ne dodje vrijeme za drugu zvucnicu.

Rule of thumb je da se rucka namjesti da bude paralelna sa plocom. Pa ako netko nesto i nakon toga mijenja to mu je pocetna tocka.

Opet, vecina ljudi ne razmislja o tome i ostavi rucku paralelnu.

Opcenito, posao za dokone iöi za one sa OCD-om.

Znam jer svako malo nesto isprobavam kod sebe. Poanta je zapravo da je sve to vecinom dovoljno dobro, pa se opusti i slusaj muziku i ne daj da sve to iumes preozbiljno.

Mislim, ako te zabavlja podesavanje onda se zabavljaj. Samo se nemoj opterecivati sa decimalama u kutu igle naspram ploce ili nekoliko mikrona van sredista crte na protraktoru.

Da budem malo zlocest i bacim jos jednu bubu u uho, zvuk ce ti se pomalo mijenjati i ako isprobas nekoliko vrijednosti gazne sile, naravno, unutar raspona kojeg je napisao proizvodjac.  :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala zero! upravo sam tako nešto želeo da čujem - ne bi da "teram mak na konac" ali neretko mi se desi da omanem negde gde najmanje to očekujem,i pre svega mi je bila potrebna kontrola mojih postupaka.

za gasne sile nije problem ništa osim vremena,a njega nekako u poslednje vreme najmanje imam...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SRA.thumb.jpg.3c46d4b818eb0bdbbe838869ee0903f3.jpg

SRA

Ovome treba teziti uz jos neke simetrije i odabrane tezine da kantilever korektno lezi u elasticnom lezistu sto podrazumeva podjednaku udaljenost magneta u prostoru kretanja. Geometrijom obezbediti ekvivalentno kretanje drugog kraja kantilevera, sta god bilo na njemu, situaciji na kanalima ploce.

Zasto bas ovaj ugao, potice od verovatnog ugla rezaca matrice, a neki su to po prici verifikovali slusanjem. Ukrstaju se neke logike.

Paralelnost rucke je nekakva polazna tacka stelovanja i nije nikakva obaveza, ali uslov svih uslova je obezbedjen korektan ugao igle prema kanalu, bitniji je SRA od polozaja rucke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

56 minutes ago, vladd said:

SRA.thumb.jpg.3c46d4b818eb0bdbbe838869ee0903f3.jpg

SRA

Ovome treba teziti uz jos neke simetrije i odabrane tezine da kantilever korektno lezi u elasticnom lezistu sto podrazumeva podjednaku udaljenost magneta u prostoru kretanja. Geometrijom obezbediti ekvivalentno kretanje drugog kraja kantilevera, sta god bilo na njemu, situaciji na kanalima ploce.

Zasto bas ovaj ugao, potice od verovatnog ugla rezaca matrice, a neki su to po prici verifikovali slusanjem. Ukrstaju se neke logike.

Paralelnost rucke je nekakva polazna tacka stelovanja i nije nikakva obaveza, ali uslov svih uslova je obezbedjen korektan ugao igle prema kanalu, bitniji je SRA od polozaja rucke.

bilo bi lepo kad bi imao čime da vidim ovako nešto - niti imam alat niti me vid tako dobro služi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://www.analogplanet.com/content/how-use-usb-digital-microscope-set-92-degree-stylus-rake-angle-sra

Ovo je clanak od pre 10 godina, sada su ti mikkroskopi dramaticno jeftiniji, pride su sprave bolje

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, aaa zmaju! said:

Pa šta će ti granofon onda?:lol:

gramofon lepo izgleda,pri tom ne mora da košta bubreg i plućno krilo a i dobar je razlog da se tokom meseca naučim nečemu novom a krajem meseca obradujem  nečim novim,bio to neki novi merni alat ili novi-stari album. usput i lepo zvuči - ako se dobro podesi  :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...