Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

pre 14 minuta, peter 71 reče

Zeza me gramofon kada ga isključujem.

"Puca" na zvučnike prilikom svakog isključivanja. Kako to rešiti ?

U pitanju je Lenco L 75.

 

pre 11 minuta, Zen Mod reče

kond na prekidac

pogledaj kraj Francenlenco teme





Pisao je tamo Vladd i o moguće snuberu (R-C član).
No, stvar je rješiva sa jednostavnim X2 kondenzatorom kapaciteta 3,9 - 4,7 nF spojenim na polove prekidača. Ako je tvoj L75 još uvijek serijski, naći ćeš unutra prekidač i na njemu keramički kondenzator vrijednosti 3,9 nF (vjerojatno tio piše u pF, znači 3900 pF).
Taj kondenzator je nakon ca 50-ak godina došao do kraja svog službujućeg puta i zato ti puca kod gašenja.
Novi kond mora biti sa oznakom X2, napona od 400+ V (425, 470....ne znam koje su standardne vrijednosti, ali ako ti je mrežni napon 230 V ovako imaš dovoljnu sigurnosnu marginu).
Ima i drugih oznaka kondenzatora podesnih za tu funkciju, ali X2 je toliko uobičajen i rasprostranjen da ga se skoro može kupiti na kiosku.


-"Zdravo teta! Dajte mi dva Lucky Strike, šibice i jedan 3,9 nF X2 kondenzator!"
-"Jooooj.......oprostite, nemamo šibica!"
 
:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 13 minuta, NIXIE reče

275VAC ili 305VAC  su obično označeni.



Ostalo mi je u glavi 425 ili 475 V zato što sam zadnje njuškao tražeći motor run kondenzatore i nisam se mogao sjetiti standardnih vrijednoisti za X2. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oni jesu za te DC napone (400-450V), ali ih označavaju za AC napon. U principu mogu se koristiti svi folijski i keramički kondenzatori nazivnog napona 400VDC ili više, samo si ovi PP X2 izdržljiviji i testirani na višem naponu i time preporučljiviji za ovo. Ja sam ranije stavljao ISKRA poliester kondenzatore 8,2nF 630V jer sam imao gomilu toga i nije bilo problema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da se nadovežem radi dodatne informacije postavljaču pitanja (nikako s namjerom da proturječim Nixie-vim riječima jer znam da zna što priča!)
Prednost npr X2 je u tome da neće eksplodirati ako mu je dosta svega. Prema onome što sam zadnjih dana pročitao na temu ispada da iako nije pravilo, nije isključena pojava vatre kod nekih drugih serija kondenzatora na takvim mjestima ako ipak otkažu.
Zato je za nas neuke on najsigurnija opcija. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

X kondovi crkavaju u kratak spoj, jesu iz klase "safety". ali im je posao da prave kurslus i aktiviraju osigurac. Y crkavaju u otvorenu vezu, pa su po toj sigurnosnoj osobini za nijansu povoljniji da se nadju paralelno prekidacu.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za Lenco je dovoljna obicna keramika 10n / 1 KV, takozvani disk, mislim da nikako ne sme "multilayer" tip ( cini mi se da se oni i ne prave od 1 KV inace ).

Ima to u svakoj radnji.

Cika Brkin recept.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene radi, nikakav problem da se zameni originalni kond.

Stavise bio je montiran originalno sa malo duzim izvodima pa sam ih samo presekao, trimovao nove i zalemio na originalne, tako je bilo najjednostavnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Pozdrav, direkt drajv, motor je neupotrebljiv.

Hteo bih da ubacim neki drugi, ono iz kasetofona odpada, nije stabilno.

Imam motor 12v sa enkoderom, ima oko 1000 crtice, ali mogu da nabacim i bilo koji drugi.

Ima mesta da se odradi sa kaiš.

Interesuje me elektronika,sema, za takav nacin kontrole.

Pokusavao sam sa lm2917,daje lose rezultate.

Samo nemojte da mi predlazete arduino ili neki mcu, sa time sam na VI.

Ovo radim za mene, nije za prodaju,pa budzevina dolazi u obzir.

Unapred hvala.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

probaj sa specijalistickim kolom, TDA1151 ako se dobro secam ...... pogledaj datasheet, da li ti pije vodu https://pl-1.org/getproductfile.axd?id=5612&filename=TDA1151.pdf

ako se vec ne odlucis na rostilj motor, kao nekad Basis iz Subotice ... jedino je potrebno dati mu rukom pravac rotacije u momentu ukljucenja, jer radi i ovamo i onamo

to mu dodje najbrze a uopste nije lose resenje ..... jedino sto treba namincati precnik remenice, umesto igranja sa regulacijom

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...
pre 20 časa, zek reče

IKEA će da pravi i vrteške... :prankster2:

ABOUT.IKEA.COM

Together with Swedish House Mafia, IKEA will launch a record player for the first time since 1973. Carmen and Friso at IKEA share the story behind it.

 

 

Fora!

Kupac ce dobiti jedan flah paket debljine 5 cm i nejasne upute kako sastaviti rucku i s koje strane treba provuci zice, te koliko namotaja lak zice ide na elektromotor.

Me like!!!! 🤟😄

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 1/12/2022 at 1:01 PM, peter 71 said:

Zeza me gramofon kada ga isključujem.

"Puca" na zvučnike prilikom svakog isključivanja. Kako to rešiti ?

U pitanju je Lenco L 75.

Tamo je jednostruku prekidac ako se ne varam i to specificne mehanike. (Alo se koristi originalni...)

To je "inductivna varnica" od namotaja motora, i tu dolazi po jedan RC clan típicno 47ohm 100nF impredecible i iza prekidaca. Google - Arc Suppression circuits. Bolje je ne premoscavati prekidac

evo primera https://testguy.net/content/362-Arc-suppression-circuits

Medjutim na Lenco gramofonima je i audio masa sa zvucnice spojena sa sasijom u jeun tacku tako da je to pogresno. Samo sasija i rucka idu na suko uzemljenje. Mada mislim da u originalnoj verziji gramofon nema sumo vod? To moe da bude i opasno u spreti kada je prekidac premoscen kondenzatorom u odnosu na to kako je ukljucen na mrezu...

Mase kanala -L i -R idu posebno na RCA konektore. Prvo ovo sredi pa posle to sa RC snuberima.

.

Motoru odgovara radni napon koji je nesto manji od 235V mreze cak i oko 180V tako da je mozda najbolje resenje za lenco izolacioni trafo mreza/180V a pre trafoa dupli prekidac sa po jednim RC ispred i iza prekidaca.

MKGEh08.jpg

Izmenjeno od ZZZ
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi, slucaj je rijesen jos u januaru! :D 
I dovoljan je jedan X2 kondenzator...ili novi keramicki kakav je bio i prije. (ne da mi se traziti vrijednost, ali je i ona napisana jos u januaru)
L75 ne puca sa (ispravnim) kondenzatorom na prekidacu.. Provjereno kod mene. 

 

On 12.6.2022. at 0:45, ZZZ reče

Tamo je jednostruku prekidac ako se ne varam i to specificne mehanike. (Alo se koristi originalni...)

To je "inductivna varnica" od namotaja motora, i tu dolazi po jedan RC clan típicno 47ohm 100nF impredecible i iza prekidaca. Google - Arc Suppression circuits. Bolje je ne premoscavati prekidac

evo primera https://testguy.net/content/362-Arc-suppression-circuits

Medjutim na Lenco gramofonima je i audio masa sa zvucnice spojena sa sasijom u jeun tacku tako da je to pogresno. Samo sasija i rucka idu na suko uzemljenje. Mada mislim da u originalnoj verziji gramofon nema sumo vod? To moe da bude i opasno u spreti kada je prekidac premoscen kondenzatorom u odnosu na to kako je ukljucen na mrezu...

Mase kanala -L i -R idu posebno na RCA konektore. Prvo ovo sredi pa posle to sa RC snuberima.

.

Motoru odgovara radni napon koji je nesto manji od 235V mreze cak i oko 180V tako da je mozda najbolje resenje za lenco izolacioni trafo mreza/180V a pre trafoa dupli prekidac sa po jednim RC ispred i iza prekidaca.

MKGEh08.jpg

 

pre 23 časa, krca44 reče

Lenco L75 originalni nema shuko utikac - to je komercijalni proizvod pa samim tim valjda klasa II, cini mi se.

 




Grounding:

Lencoheaven

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije dobro na Lenco forumu...

Ovo sa uzemljenjem sasije-motora-rucice je OK to sam i ja napisao i uradio vise puta.

Ali se savetuje dodatno uzemljenje i na plocici konektora sa glave. Na centralni pin od onih 5 u redu, koji je vec povezan sa sasijom preko srafa.

E tu treba odlemiti mase. Zato sto vec postoji na preampu to. I bio bi ground loop.

Kosuljice kanala nisu mase nego negativni polovi. A cev rucice je izolacija i oklop i to ide na masu...

Ovako bu trebalo da bude kao sto je jedan clan sa Lenca u ovoj temi lepo ilustrovao, sa ti m sto bi trebalo proveriti da li postoji izolacija izmedju nosece plocice i sasije. Mislim da je plocica povezana sa sasijom preko srafa u tom slicaju izostaviti zutu vezu sa rucicom posto je rucica vec povezana sa sasijom...

lT14Ibuh.jpg

Izmenjeno od ZZZ
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...