Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

pre 20 minuta, nikolajovic reče

elem cemu sluzi teg koji ide preko ploce i da li drasticno menja kvalitet zvuka?




EDIT: 
Dobro došao na forum! Ovdje smo svi uglavnom dobronamjerni i nemoj se ustručavati predstaviti se u dijelu foruma za nove članove. :cheers:
........................
Pitanje je svakako dobro došlo i najbolje ti je reći nešto pogrešno, pa će te svi ispraviti. Evo da pomognem iako sam jednako neuk kao i ti... :D
Služi da pritisne i umrtvi pločlu, da ploču oblika činele izravna i da ti gramofon pravo cool izgleda.
Osim toga ako je pozamašne mase može dodatno umrtviti cijeli tanjur, a ako je šasija na nekakvom ovjesu (oprugama npr) tada si stvaraš dodatne probleme. 
Drastične promjene? Hm, ne znam. Zavisi kakvim se metrom mjeri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/14/2021 at 2:17 PM, Zen Mod said:

slusao ja kod Neleta opticki cartridge, ima svoj Custom preamp/konvertor sta li je vec

Nele ima cak dva razlicita komada/tipa

ne zvuci to nimalo lose

Ja sam pre dosta godina slusao laserski gramofon. Tada je kostao nesto malo preko 10K. I nije sviralo lose samo je bio jako osetljiv na prasinu pa su ploce obavezno morale dobro da se operu pre upotrebe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 15.3.2021. at 18:42, nikolajovic reče

cemu sluzi teg koji ide preko ploce

 

On 15.3.2021. at 19:03, zerowaf reče

Služi da pritisne i umrtvi pločlu, da ploču oblika činele izravna

 

Zgodan je teg ili onaj laksi koji se zategne (  puck ??? ) kod sirokih ili ekscentricnih rupa za osovinu, da ploca ne seta tokom reprodukcije.

Probao sam ovu drugu varijantu i dobio nesto precizniji / jasniji zvuk.

Koja varijanta tacno ide zavisi od gramfona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^
Mislim da ovo nije forum za ovakvo pitanje.
Predlog Hi fi Shark sajt, PFM sto se tiče net-a.

Možda kontaktirati Tocu aka Toma (Kruševac), mada je sada sigurno dotur iz UK značajno otežan zbog pandemije ?

Takodje, kontaktirati prodavca od koga ste kupili Linn bazu.

KP - neizvesno, tj. kao potraga za iglom u plastu sena. :)
 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 17 minuta, Doktor reče

mada je sada sigurno dotur iz UK značajno otežan zbog pandemije ?

Ne znam za aparate ali za manje komade tipa vinili i slicno ( alat npr ) garantujem ti da sve radi skoro kao nekad.

Brexit je bio veci problem od pandemije ali mislim da su vec resili i to. 

Uzrok za kasnjenja je verovatno to sto zbog pandemije ima jedno 20x vise posla za bilo koji tip transporta, u odnosu pre pandemije ( i ovo verovatno vazi svuda ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^
Možda kontaktirati Tocu aka Toma (Kruševac), mada je sada sigurno dotur iz UK značajno otežan zbog pandemije.

Zbog pandemije da budem iskren dugo nisam ni sam razmišljao o ručici.
Sad pre koji mesec kolega sa foruma Brka imao je remontovanu ručicu Akito (mislio sam da smo se dogovorili da je uzmem međutim on mi je rekao da nije ta ručica “za mene”) nije bila skupa pa sam hteo da je uzmem bio zadovoljan njom ili ne.
Nažalost nije ispalo tako kako sam hteo ali me je to iniciralo da pogledam ovde kod nas da li se može naći nešto pristojno i po normalnoj ceni.
Čovek od koga sam kupio bazu takođe zbog pandemije je smanjio aktivnosti kao i svi pa i na netu tek sada počinju ljudi da oglasavaju stvari.
Sva je prilika sa ću kako sam prvobitno i planirao ručicu kupiti u Londonu kad budem išao kod sina[emoji16].
Sve ovo (pandemija) dugo traje te mi ovo razmišljanje pa i pokušaji dođu kao terapija kad psihički padnem[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Srecko said:

Sva je prilika sa ću kako sam prvobitno i planirao ručicu kupiti u Londonu kad budem išao kod sinaemoji16.png.

Dobro je naglas reći, pa ako se pojavi...

Možda osmotriti i USA opciju, radnjice sa polovnom hifom imaju jako pristojne cene. Stičem utisak da ne zacepljuju po osnovu trenutne ili fiktivne popularnosti.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, Srecko said:

Da li neko planira (ili zna nekoga ko to planira) da proda gramofonsku ručicu Linn: Ekos ili Akito ili Itok?

@Srecko,sve je na mestu sto su kolege dosad rekle,medjutim poucen nekim svojim iskustvom,ja se koristim jednom uzrecicom "kupujes X komponentu,kad se za nju ukaze prilika-negde na oglasu,a ne kad ti hoces/zelis"...prevedeno:mozda budes u Londonu mesec dana,i za tih mesec dana,ama nece se pojaviti ili se nece naci takva rucka koju bi ti kupio,sto zbog estetike,ili sto zbog cene mozda...

Lepo bih ja iz okrajka pratio oglase ebay.co.uk,PFM i kibicovao nekog proverenog dealera,uzeo bih tu jos opcije sa hifishark-a,najveci fokus na prodace iz UK,pa kad naleti ono sto mi odgovara kvalitativno/esteski-cenovno,uzeo bih to lepo,trazio da se posalje na sinovljevu adresu,i lepo se baskario kad odem do sina,po prodavnicama ploca,kaficima,pabovima i ladio mooda uz neki singl malt,toceni ginis,tamni kako sam bio pametan sto sam pazar uradio ranije...:lol: :drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, vladd said:

Bolje da kibicuje udovicu nekog audiofila, prodace gospoja opremu po ceni koju joj je muz rekao...:heh:

:jump:

....

jbga,ono sto nece pogodovadi celoj ovoj akciji je jedan mali problemcic u koji je i Linn uleteo,ispadom Jelco-a iz proizvodjackog lanca rucki..novi LP12 Majik je sa nekom varijantom Clearaudio rucke:

https://www.linn.co.uk/sources/turntables/complete#majik-lp12

msm da dosta tih novih vlasnika,prelazi sa novokomponovane rucke,na neku Linn varijantu (prvenstveno polovne),pa su rucke koje @Srecko upravo trazi i kod drugih na "nisanu"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Srecko,sve je na mestu sto su kolege dosad rekle,medjutim poucen nekim svojim iskustvom,ja se koristim jednom uzrecicom "kupujes X komponentu,kad se za nju ukaze prilika-negde na oglasu,a ne kad ti hoces/zelis"...prevedeno:mozda budes u Londonu mesec dana,i za tih mesec dana,ama nece se pojaviti ili se nece naci takva rucka koju bi ti kupio,sto zbog estetike,ili sto zbog cene mozda...
Lepo bih ja iz okrajka pratio oglase ebay.co.uk,PFM i kibicovao nekog proverenog dealera,uzeo bih tu jos opcije sa hifishark-a,najveci fokus na prodace iz UK,pa kad naleti ono sto mi odgovara kvalitativno/esteski-cenovno,uzeo bih to lepo,trazio da se posalje na sinovljevu adresu,i lepo se baskario kad odem do sina,po prodavnicama ploca,kaficima,pabovima i ladio mooda uz neki singl malt,toceni ginis,tamni kako sam bio pametan sto sam pazar uradio ranije...:lol: :drinking-2:

Tako sam uvek i radio.
Jedno vreme sam ludovao za teniskom opremom (sad zbog toga ne mogu da kupim ništa već 10 godina kad sve imam po 5-6 kom.[emoji16]), narucim odavde da stigne kod sina npr. rekete (Tennis Warehouse moja omiljena radnja) i da me čekaju.
Kada je Linn Sondek LP12 u pitanju, pratim ovog dilera (neki moji prijatelji mi rekoše da je čovek ok tj. da sve sto kaže za svoje komade je upravo tako.

https://lp12bits.com

Trenutno od ručica ima jedan Ekos i jedan Itok, no i dalje nekako imam više poverenja u to sto mi vi ovde kazete: Doktor, Vi Pajo, Vladd, Woli ..... i naravno bih zbog toga više voleo da na takav način kupim ručicu ali Linn je toliko retka ručica ovde.
Razumeo sam ja Vas da, za taj novac koji ću dati za Linn, bih mogao da kupim bolju ručicu.
Juče sam pričao sa jednim našim dilerom od koga sam kupovao nove stvari i bio zadovoljan više puta, ponudio mi je Rega RB2000 i Goldring 2400 za 1500€.
Svi kažu, na internetu, da su obe stvari dobre (znam da mnogi nemaju pojma i da to treba sa velikom rezervom prihvatiti) ali na to bi trebalo da onda kupim Armboard za Rega (100€) i na kraju da to sve odradi neko baš kvalitetan, zato sto je ručica valjda nešto duža i viša.
Kad sve saberem za seljake poput mene, kome sve to treba da bi gledao a ne slušao[emoji16] (i prisećao se nekih ženskih, beše lepo), najmanje bi me bolela glava sa Linn na Linn jer je sve onda lakše.
Lošije za uložen novac verovatno i primetno ali ko nema u glavi mora da napuni džep[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lepo se baskario kad odem do sina,po prodavnicama ploca, kaficima, pabovima i ladio mooda uz neki singl malt,toceni ginis tamni, kako sam bio pametan sto sam pazar uradio ranije.

Upravo tako i bude, doduše ne baš sve[emoji16].
Kakav audiofil takav i ljubitelj alkoholnih pića (ni za k...c nisam[emoji16]) u životu nisam popio ni punu čašu piva i vina a kamo li čašu viskija ili čašicu rakije.
Kako moji drugari kažu “kakav ti jadan život živiš” dok nisu shvatili da sam veoma koristan da vozim[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, Srecko said:


Tako sam uvek i radio.
Jedno vreme sam ludovao za teniskom opremom (sad zbog toga ne mogu da kupim ništa već 10 godina kad sve imam po 5-6 kom.emoji16.png), narucim odavde da stigne kod sina npr. rekete (Tennis Warehouse moja omiljena radnja) i da me čekaju.
Kada je Linn Sondek LP12 u pitanju, pratim ovog dilera (neki moji prijatelji mi rekoše da je čovek ok tj. da sve sto kaže za svoje komade je upravo tako.

https://lp12bits.com

Trenutno od ručica ima jedan Ekos i jedan Itok, no i dalje nekako imam više poverenja u to sto mi vi ovde kazete: Doktor, Vi Pajo, Vladd, Woli ..... i naravno bih zbog toga više voleo da na takav način kupim ručicu ali Linn je toliko retka ručica ovde.
Razumeo sam ja Vas da, za taj novac koji ću dati za Linn, bih mogao da kupim bolju ručicu.
Juče sam pričao sa jednim našim dilerom od koga sam kupovao nove stvari i bio zadovoljan više puta, ponudio mi je Rega RB2000 i Goldring 2400 za 1500€.
Svi kažu, na internetu, da su obe stvari dobre (znam da mnogi nemaju pojma i da to treba sa velikom rezervom prihvatiti) ali na to bi trebalo da onda kupim Armboard za Rega (100€) i na kraju da to sve odradi neko baš kvalitetan, zato sto je ručica valjda nešto duža i viša.
Kad sve saberem za seljake poput mene, kome sve to treba da bi gledao a ne slušaoemoji16.png (i prisećao se nekih ženskih, beše lepo), najmanje bi me bolela glava sa Linn na Linn jer je sve onda lakše.
Lošije za uložen novac verovatno i primetno ali ko nema u glavi mora da napuni džepemoji16.png.

ako si se odlucio da kupis Linn rucku,onda uzimaj nju....to je izmisljeno jedno za drugo,amin...nisi tip koji voli da eksperimentise,skockaj to kako treba,i vozi dalje...cuvaj se drvenih konjeva koje ti kao poklon uguravaju u dvoriste B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U međuvremenu mi je stigao i novi Rega Reference EBLT (Belt?). Zbog situacije ga nisam slušao, već sam samo premerio na brzinu. Ne verujem da postoji mnogo RP3 koji ovako vrte.

Zaista sam imao 0.2+% sa fabričkim crnim beltom, nešto manje sa Edwards Little Belterom, ali 0.09 nikad. Takođe i malo sporije vrti sa ovim, čak i od Little Beltera. Mislim da bi držao vrlo blizu i bez externog napajanja. Instant rešenje za prebrze Rege? Izgleda da da!

Za par dana ću i poslušati pa dati neki svoj sud o soničnim uticajima.

Planiram i još malo da se pozabavim finim tweakovima na ležaju (Ruby ball, safir thrust plate), ali i ovo što imam je već daleko od standardne Rege - PEEK kućište ležaja i ZrO2 kuglica.

Šta znalci kažu o brzini i wow/flutter?

DC5CAC38-B484-42B7-92A0-BFBCDD342672.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Postoji minimalni problem sa gripom novog belta (eblta?) prilikom starta, ali to se lako prevazilazi potpomaganjem rukom. To svakako radim i sa neklizajućim beltovima. 

Стандардни пластични под-тањир?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...