Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

U vreme sankcija ekipa je pokušavala da napravi belt za nekoliko beltaša.Od gume su pravljeni kvadratnog,pravougaonog i okruglog preseka.Pa od kanapa različitog preseka,lastiša različite širine i traka od kaset deka.Ne mora niko da veruje,ali svaki drugačije svira i to se jasno čuje.

Verujem i da će novi belt da promeni zvuk.Na "bolje" ili "lošije" zavisi od uva vlasnika.U svakom slučaju, j....š 25eura probe radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PA da debatujemo da li je bolji fluorokarbon ili pletenica... :) 

Kvalitet kaisa moze da utice na zavijanje, ali kolika to promena kvaliteta jednog kaisa treba da postanu primetne razlike, pred promenu npr.

Moguce je, sadasnji kaisevi su znacajno bolji u daleko jeftinijem rangu, cista pobeda tehnologije, pa je borba sa bazicnim gumenjacima laka za dobiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, vladd said:

Kvalitet kaisa moze da utice na zavijanje

Logično, ali iz mog iskustva ne samo to. Pretpostavljam da i dampiranje ima uticaja, te da kaiš može preneti vibracije motora na tanjir. Npr, Regin belt mi ima manji wow od Little Beltera, ali me sramota da kažem da bolje svira ovaj sa više wowa. Nekako kao da ima više detalja. Zato sam ga i šmirglao, da vidim da li će i šta će da se desi. I jeste, desilo se.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Pretpostavljam da i dampiranje ima uticaja, te da kaiš može preneti vibracije motora na tanjir.

Vidi to sam davno razmatrao u "teskim" debatama, tamo negde 80-ih, da li direkt drajv ili kais pa kako kais ovo ili ono.

Sada, malo pametniji letimicno sam pogledao problematiku i niko se nije posebno sekirao ili dodavao zatezace kaisa, posto su brzine smesne a inercija tanjira vise nego dovoljna. Veci je probem u motoru, kojeg je tipa, koliko polova, koliko impulsnih momenata po krugu, da li ima dampiranje na osovini ili je to prepusteno kaisu.

 

P.S>

Veika i argumentovana diskusija je vodjenada li koristiti jaci motor ili slabiji, da li dozvoliti pikove impulsa momenta da budu intenzivniji, kao na recimo gornjem dijagramu.

I neka logika, vrsta kompromisa, da ne treba forsirati prejake pikove, a pride i niza cena je bila zdravija logika za odabir slabijih motore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad, sta moze tehnologija, sa prostog Jungovog modela klasicne gume, gde naprezanje ne zaostaje za stresom materijala(u fazi su), moze da se skrene u (Kelvin -Voight radje za belt, Maxwell-a bih za idlere) viskoelasticne materijale, pa je neki entuzijasta mozda seo i proradio frekvenciju impulsa(za konkretno motorce) i karakter materijala  koji treba upotrebiti u kaisu da dampira i integrali te pikove...ili prosto probao od brojnih raspolozivih lastisa sta ce da obavi zadatak.

Tako da je konkretni reklam vrlo moguc, i efekat takodje, uz ne dramaticno vecu cenu kaisa.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, gluv_i_udaren said:

Kakva je situacija sa wow/flutter na DD gramofonima? Nikad nisam čuo DD u životu. Znam, sramota, ali jbg...

pravi, ozbiljni gramofon, mora da ima A.C. motor i naravno remen.

ima milion trica i kucina u vezi gramofona, magle i statijaznam.

ali remen i A.C. motor je obavezno.

ne kazem da DD gramofoni ne valjaju, ima dosta odlicnih.

ali remen je remen.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/12/2021 at 6:10 PM, vladd said:

Sada, malo pametniji(:buehehe:) letimicno sam pogledao problematiku i niko se nije posebno sekirao ili dodavao zatezace kaisa,

Zatezači su odlično rešenje, VPI TNT ih je davnih dana imao, doduše malo fuš urađeni bili. A nije loš kaiš od stomatološke brusilice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma mehanika je mehanika, laser rešava neke probleme ali uvodi nove, pre svega rasipanje svetla i gubitak rasutog detalja. Proizvodnju random i nepredvidive greške, iz random i stohastičke signale, sto je muka posebna. Laserske sprave vole determinističke signale, pa za samo dva do tri posta, otkrićemo CD :sarcastic:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, vladd said:

Ma mehanika je mehanika, laser rešava neke probleme ali uvodi nove, pre svega rasipanje svetla i gubitak rasutog detalja. Proizvodnju random i nepredvidive greške, iz random i stohastičke signale, sto je muka posebna. Laserske sprave vole determinističke signale, pa za samo dva do tri posta, otkrićemo CD :sarcastic:

http://www.ds-audio-w.biz/wp-content/uploads/2018/02/HFN_DS-Audio-DS-002_lowres.pdf

analogni puristi ce se sigurno obrecnuti u ovu tehnologiju,ali evo sad sam se cuo sa covekom,preslusao kaze jedno 40-ak LP-a kako je doneo,i odusevljen je...kao da si uspeo srociti u jednu celinu sve pozitivne efekte MM i MC zvucnica,bez negativnih primesa obe tehnologije...pitko ko master traka sonicno...:to_become_senile:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sve je to tehnološki lepo, ali čemu. Riaa postaje nepotrebna, potiskivanje visokih da se smanji šum igle po ploči besmisleno. Sledeće je valjda softver i neka ultragigapikselna kamera koja ce "pročitati" linije sa ploče...pa će i gramofon biti suvišan.

Teoretski, sa laserom nema komplijanse ali ima drugih grešaka, ima lakših iščitavanja nekih brzih detalja..ali ćemu kada je ploča rezana katerom nalik na iglu...

Pretpostavljam da bi i ploče trebalo rezati laserom...po nekom pogodnijem standardu...ali eto, skreće se na stazu CD-a :)

To je kao na karuce da postavljaš motor, jeste brže ali nisu karuce, i kočijaš mora da ima naočare i da se štiti od vetra.... kao da stavljaš ananas na picu...ili  jagode..:sarcastic: 

Postoje fina štelovanja, harmonija sa vibracijama i greškama, beskrajne varijante kompromisa, postoji ritual...B)

Ovo sa laserom, kao da vodiš bezgrešan život.:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...