Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Jugoton, danas CR je uradio opsežnu digitalizaciju svojih izdanja. Mislim da su samo digitalizovanje uradili dobro. Ali se bojim da  su ta  reizdanja  sa digitalnih mastera. Ne verujem da još uvek imaju analognu tehniku i da koriste original master tape. Voleo bih da neko ko je u ovo upućen ove moje bojazni pobije. U principu mislim da je bolje kada se radi digitalno snimanje pa se izda na vinilu nego kada se ovako radi, ovo važi za nova izdanja.  Ovde je obzirom da je reč o starim izdanjima trebalo ostati u analognom domenu u celosti.

Inače, nevezano za ovo, moja preporuka za Jugoton i CR Youtube kanale. Interesantna su izdanja narodne muzike. Još jedna potvrda da su išli na kompletnu digitalizaciju.

 

https://www.youtube.com/channel/UC6US5eBCj2zR5jlaBLsQvjw

https://www.youtube.com/user/Crorec

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znacajna su to izdanja, u pravom smislu zaostavstina. Govorim o svim izdavackim kucama. Koliko je toga propalo u RTS-u.

Ozbiljne kuce obavezno navedu kako je i sta uradjeno sa originalom. U slucaju Kinoteke moze se govoriti o nekoj vrsti prezervacije, cuvanja zaostavstine za buduca pokoljenja.

Novi val, Crni talas, Ko to tamo peva...

Videcemo, vreme ce pokazati. Uporedicemo jednog dana originalnu Josipu i ovo reizdanje.

Trebalo je sacuvati te mastere.





Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ilustrujem svoje rešenje. Jedan šip prevrnute kadice sa orebrenjem da ne bi došlo do potonuća u pesku:

001.jpg.89b73f569c865d1745de681ca432c6e4.jpg

 

Postavljena kadica na, ili u, policu, noge su punjenje prosejanim i ispečenim peskom:

002.jpg.25916494e3d50c712142c8ee5f7391fa.jpg

 

Kadica ima ukrućena:

003.jpg.4bee81b9287ed9fbd0b0b468bc6ea5f6.jpg

 

Prvobitna ideja je bila de se sve kadice napune peskom, ali se kasnije pojavila ideja pnumatskog oslanjanja na vazdušni jastuk, dekubit šlauf:

004.jpg.b415693469d5588631fd021e55d6c1a6.jpg

 

Odozgo ide poloča od 10mm medijapana oivičena jesenovinom radi lepšeg izgleda ali i čvrstoće:

 

005.jpg.ded837c2305c0e67543dd12e94955f80.jpg

 

Iscentrira se vazdušni jastuk, potom se gramofon u svirajućem položaju fino izniveliše preko štelujućih spajkova ručne izrade:

006.jpg.7c36c264229a627e0fbe3e27f7b9ac43.jpg

 

Sve komponente leže na polici na isti način, dok se zvučnici ovlaš oslanjaju sa zadnje strane na 2 štelujuća oslonca a prednji kraj, odnosno, većina tereta pritiska pnumatski šlauf koji je na samom podu. Problem je što su dekubiti postali porozni i ispuštaju vazduh prebrzo, mada i kao novi su zahtevali u nekom periodu naduvavanje. Unutrašnje gume od bicikla i slično, jednostavno su predebele i ne daju ovkvu mekoću kao anti dekubitus gume. Ne koštaju malo iako su kineske, tako da će ubrzo biti neko drugo rešenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, zato sam i naveo da unutrašnje gume od bicikla mi se ne sviđaju, premalo vazduha u odnosu na dekubit šlauf, sa druge strane, unutrašnje od građevinskih kolica i skutera sa pa predebele i osetno manje  elastične od medicinskih. Možda bi dečij i novogodišnji balon, onaj puniji, bio dobar, pitanje samo kolko je porozan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Woland said:

naravno da su različiti, ipak ne možeš na celu stvar da posmatraš kao "vazduh", ne zaboravi na gumu

Upravo sustina, i ovo sto je Lemic eksperimentisao.

Problem je sto treba elesticnost i "hedrum" elasticnosti obezbediti dovoljno mekanom gumom, a i dovoljno cvrstom da izdrzi pritisak vazduha nastao pod tezinom gramofona.

Kao sto je  Lemic zakljucio, velicina tocka ima uticaj(povrsina gume) i materijal gume...

Pa to ugoditi prema spoljnim uticajima koji bi poremetili zvuk.

Silikon je tu vise remecenje mekoce gume

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, vladd said:

Lemic eksperimentisao

Pročito članak u časopisu, igrom slučaja dobio dekubite na poklon još 1996-te, slušo dok nisam i rezervne upotrebio i kad je ispuštanje postalo prečesto, ostavio ne naduvane i sad tražim drugo rešenje. Probao sam pomunte unutrašnje, ispod pojačivača,  iznad 30kg, jednostavno se vidi da nema te neke mekoće kad se inicira rukom amp. Sad ovako izgleda ispod kabineta:

20201122_142422.thumb.jpg.daae5226444c6de4476edb4dda64418e.jpg

 

20201122_142446.thumb.jpg.6a96b7ffdbf09a2c80f6cc90c142639c.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Recimo, vazdusni razvod, nekoliko gasnih amortizera, i jedan vazdusni "trap", rezervoarce vazduha sa strane, da bi bila manja promena pritiska pri vecoj promeni zapremine. To moze da se postigne i debljim cilindrima, ali onda oni dominiraju prostorom.

Ili, vidjao sam podizace tereta sa gumenom loptom, e sad, ne bi to trebalo odabrati  da je za stotine kg.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Teško je isterati "mak na konac", različito teže komponente u sistemu, ali dekuniti imaju pljosnatu formu i rastegljiva je guma relativno visoko pa se količinom vazduha dotera da sve ljuljka poslično. No, sad ću ići na neko rešenje po uzoru ko što pomenuh i linkovah.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ovo su galerije ispod, kadice su zavarene za stubove a ploča od medijapana ima samo napred lajsnu:

1235444534_leto2007359.thumb.jpg.074ae49da3859b01b75e1ee2e111427f.jpg

 

64329876_leto2007360.jpg.c69c7bf34e1c3e1a0431f0dd77d20d8d.jpg

 

252746149_mica015.thumb.jpg.1b117cedffe0bfc48388428828284392.jpg

 

4 hours ago, vladd said:

Sa vazdusnom instalacijom je jos kompleksnije podesavanje, posto prigusenjem po granama moze da se dozira elasticnost.

Kad legne šlauf preko onoh ukrštenih orebrenja, praktično se izdeli kao na 4 komore jer sam duvao tek toliko da medijapan ploča pliva.

Ovo je krajnje jednostavno a visoko efikasno rešenje, uz to, ne remeti izgled, jedino gramofon stoji nagnut ka napred sa spuštenim poklopcem, kad se podigne, bude izravnat. Koristio sam 7 šlaufa, dva su ispod zvučnika, jedan košta oko 20€. Kupio bi ih sada, ali nešto nisam više voljan da se bavim pumpanjem tako često. Koliko sam informisan, dugi niz godina su na tržištu medicinske opreme ovde bili prisutni šlaufi iz uvoza tih devedesetih, znači stari i reklamirani.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On ‎11‎/‎18‎/‎2020 at 2:26 PM, paja959 said:

evo male evidencije,sto sam preporucio Thakker-a...narudzba predata u petak u ranopopodnevnim satima (13.11.2020),uvece sam vec imao potvrdu od njega sa tracking numberom da je posiljku predao,danas sreda (18.11.2020) posiljka vec kod mene...:drinking-2:

IMG_4293.JPG

IMG_4294.JPG

pa samo da se javim,danas mi nije dao vrag,dosadno bilo,pa sam ovo ustekao,iako nisam imao nameru da koristim trenutno ovu zamensku,ima se sta drugo arciti...sva sreca da sam probao,ide natrag posiljaocu...sa gaznim silama 1,2-1,5gr teske distorzije prisutne,kad je sve stisano "needle talk" se jasno cuje da nesto nije u redu,culo se "grebanje"...najverovatnije sama igla nije usadjena u nosac adekvatno,imao sam vec slican slucaj sa mnogo skupljom zamenskom za Stanton 881S sa Shibata profilom kupljenim od LP Gear pre par godina...ono sto ja vidim ovako polucorav,da nosac igle (crno telo) je skroz ravno,nema blagi lom/ili je jeako mali kao sto je to uobicajeno,pri karju,ili kao sto se vidi na drugoj igli....sta je tu je,eto qurate srece bejah...:wacko:

nedavno kupljena zamenska za Shure 44-7 isto od njega,sljaka bez ikakvih problema....

1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...