Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

pre 1 sat, Aleks_00 reče

Kupljeno

Koliko da znas ta OM5 glava je njihova bas najjeftinija glava, stavljala se koliko da gram ima neku zvucnicu sa kojom mozes da pustis ploce - ako interesovanje i druge mogucnosti dozvole menjaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, krca44 said:

Koliko da znas ta OM5 glava je njihova bas najjeftinija glava, stavljala se koliko da gram ima neku zvucnicu sa kojom mozes da pustis ploce - ako interesovanje i druge mogucnosti dozvole menjaj.

tako je...taj debut 3 je negde klase kao rega planar 2 pa mu svakako trebaju bolja glava i igla...minimum ortofon 2m red

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobar dan :hi::D,eto da prozborim malo o Hana EH,nakon cca 25 sati usviravanja,i mislim da je to tu negde vec 95% od konacnog rezultata...prospartao malo svega,svacega,naftalinski jazz sam trosio u toku usviravanja,to sad vec nisam stavljao na repertoar,vec sam zalazio vise u extreme....generalno tonalno je na otvorenoj strani,ne preteruje sa detaljima,visoki nisu oni barsunasti,cipkasti,ali nije to na toj agresivnoj strani jos (barem meni)....bas je dovoljan da daje dobru potpuri naftalinskim rockerskim snimcima,ali ne preteruje sa kolicinom,taman tolko da ti rokerski krsevi jos ostanu slusljivi jos kao sto je slucaj kod Love "Revelation"-a...ako je tu tanko,cela stvar nema drajva...Molvaer "Tlon" urnebes elektronskog jazza,da polizes sve prste,bas nije prenaduvan,sempleri,gitara,truba cepaju bez milosti...Jarrett "Dancing",namerno koristim ovaj snimak jer se prica ne svodi na senzibilno tipkanje po klavijaturi,vec je to jedna teska rokacina,gde Jarrett daje dobru ritmicku potopru,i samo na kratko ubacuje kratke solo deonice,koje podrzavaju Peackocka,koji rastavlja i sastavlja svoj kontrabas sa leva na desno,od gore prema dole,vise puta u toku ove stvari...cist headbangers Jarrett snimak,totalna suprotnost svojim milozvucnim izvodnjenjima...Hendrix "Who knows" dobro se prenosi koncertna atmosfera,amplifikacija od Hendrixa se jasno cuje kako sisti-pisti,a on grebe i grebe po gitari ko sumanut...Stooges "Down on the street" istresa nemilosrdno iz gaca...King Crimson "Formentaly lady" i "Letters" kompleksan mix prog rocka sa nekim elementima ozbiljne muzike,da prste polizes...Bad Company "Live for the music" sirovo,po meni kako treba da buse,bas solo deonica na kraju numere,cista,ali nije tanka...Jefferson Airplane,klasican suplje ko kanta zvuk RCA izdavacke kuce,na "Good shepherd" sasvim dobro,solo gitara se jasno cuje,ali ne cepa usi...Cooder "Vigilante man" fenomenalna koncertna atmosfera,Ry fino oteze svoje tonove slide gitare....i za kraj,barem sad, Grateful Dead "Dark star","St.Spehen" i "Eleven" bez greske..kad je dzukac preziveo sve ovo,'nako dobro napanjeno sve,i nije pobegao u dvoriste,sve OK onda...:L3000::good2:

 

IMG_4270.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 časa, Doktor reče

@paja959

Odličan post. :thumbsup:

Ja sam se davnih dana rekao ćao, zdravo, HOMC zvučnicama ( Ortofon X1 i X3 ) i nemam želje, a ni volje da se upuštam u novu avanturu.

Pozdravljam tvoj entuzijazam, ali iz pisanja nekako vidim da će opet biti vraćena stara, dobra "Šurka" na mesto koje joj i pripada. :)

 

@Doc:i sam sam bio skeptican prema HOMC opciji,onako generalno...imao Ortofon X5,slusao je onomad na MC ulazu,jer je na MM-u kako je bilo predvidjeno bilo prfakticki neslusljivo...sa Benz MC20HO samm proveo onomad mnogo lepih sati,sa vintage amplifikacijom tipa Sansui AU717/719 je mnogo lepo radila,al sa nekim modernim spravama totalno razocarenje na MM sekciji....kuj ce mu znati,i corava koka ubode nekad neko zrno,nalazio sam komentare da su preferilali H verziju u odnocu na L kod Hana E serije...Shure i Stanton ostaju u steku i dalje :hi::D..prospartao malo i audifilije,izuva na onom Muddy Waters "Folk singer" 200gr QUIEX izdanju...Cowboy Junkies "Sweet Jane" isto...

IMG_4272.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je tu napravljen malo cudan kompromis, da se koriste neki benefiti MC ali bez prepre pojacanja, bilo trafo bilo elektronika.

S obzirom na karakteristike MM riaa, na razlike u topologijama i na razlike u generisanim signalima izmedju MM i HOMC, velika tu igra kombinovanja i trazenja mora da se obavi, da bi kompromisi bili usaglaseni i izvuklo ono sto se zeli...

Ili ostati ortodoksan, MM na MM, a MC na trafo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 45 minuta, vladd reče

Mislim da je tu napravljen malo cudan kompromis, da se koriste neki benefiti MC ali bez prepre pojacanja, bilo trafo bilo elektronika.

S obzirom na karakteristike MM riaa, na razlike u topologijama i na razlike u generisanim signalima izmedju MM i HOMC, velika tu igra kombinovanja i trazenja mora da se obavi, da bi kompromisi bili usaglaseni i izvuklo ono sto se zeli...

Ili ostati ortodoksan, MM na MM, a MC na trafo...

Hana nije bas sisala vesla, u proteklih cca 40 godina bili su OEM za ne mali broj proizvodjaca zvucnica,vec ranije,tu mi je u steku od drugara Glanz MFG71,svira ko bombona i ona...

http://www.youtek.jp/hana.html

izasli su na dnevno svetlo pod svojim imenom pre par godina,koriste isti koncept ko i Jelco sto je imao recimo...das trzistu proizvode dobar odnos kvalitet/cena,kad su se primili na mamac,polako ubacujes sofisticiranije proizvode,sa povecanim cenama,vidi Umami Red 4000 US...sad jos malo,pa ce krenuti i oni sve to ubacivati u tela od nekog ezotericnog drveta,pa ce biti sve barem 2x skuplje...ono sto je intersantno,rade sa AlNiCo magnetima...sa uparivanjem rucki ne traze hororisticke parametre,komplijansa im je tu negde oko 18-20,tako da se to lepo uklapa sa sirokim dijapazonom rucki...sa SME 3009/S2 Impr.,efektivne mase 9,5gr imam rezonantnu frekvenciju merenu od cca 10Hz

Raznorazne price oko SUT-ova ja nisam hteo nikako nacinjati,ko hoce nek se igra sa njima,ovo je bilo ako upali-upali,ako ne idemo dalje,vala grozomornijeg usviranja nove zvucnice se ne secam da sam imao,ali je sve nekako doslo na svoje mesto,prestao sam i sa daljim testiranjima,uslo u svakodnevnu upotrebu,i to je to...

:hi:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne sumnjam ja da su Hane superfine spravice, sofisticiranog zvuka i rada, vredne spustanja na vredne ploce, vise sam napravio osvrt na trzisni pokusaj, po meni nepotrebnog podizanja signala, i komercijalu koja se bas i nije ni navikla ni nesto iscimala da se prilagodi.

Videvsi finu komercijalu moje mladosti u aplikaciji... Samzuji (simpatije pretezu na 717) :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Bio je vec jednom kod mene pre nekih godinu dana,Funk Firm Achromat 5mm podmetac,uzeh ga sad ponovo na slusanje,sad malo duze :hi:..neki raniji pokusaj sa vintage Platter Matter podmetacem nije bas najbolje prosao,pa je produzio niz Dunav,ovaj resava dilemu dvoboja podmetaca od ciste plute i mesavine pluta+guma koji je trajao vec poduze vreme,pa je bilo krajnje vreme da se i ovo definise u nekoj formi...tezina je nekih 170-180gr,pluta 4mm nekih 30-40gr,4mm pluta+guma oko 200gr....naspram DIY varijanti,unosi neki red u srednjotonsko podrucje ...try before You buy u svakom slucaju,neki konsenzus sa ovdasnjih foruma je da radi dobro sa metalnim/livenim tanjirima...

B)

IMG_4276.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam izrez'o matove od akrila 3, 4 i 5mm da mogu da namincam VTA bez da podbacujem nešto izmedju hedšela i kertridža. Akril voli da ima neki klemp odgozgore, a sa 5mm (koliko mi treba za VTA) nije ostalo dovoljno osovine za koju bi klemp uhvatio. Sada koristim 4mm, klemp i 1mm podlošku ispod gornjeg ramena ležaja, kako bih podigao ceo sklop bez modifikacija. Akril mi se najbolje slaže sa staklenim tanjirom na rezi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, paja959 said:

Bio je vec jednom kod mene pre nekih godinu dana,Funk Firm Achromat 5mm podmetac,uzeh ga sad ponovo na slusanje,sad malo . . . 

Pre skoro 20 god. bese ta nekakva pomama za gramofonskim matovima. :)

Probah i ja dosta toga, raznih materijala, brendova, diy, itd...

Ostavih u kolekciji samo ova dva mata :

1. Audio Vision Mat - ex-Yu vrhunski prozivod iz Rijeke, Cro. Bio na Thorens TD 126 MK III spec., te Kuzma Stabi 2.

2. Audioquest - Sorbothane Record Mat - nasledio Audio Vision Mat na Stabi 2. 

Onda je dosla VPI HW-19 MK III baza. Probana su oba mata i odlozena u arhivu.

Postoji gomila postova po inostranim forumima ( Vinyl Asylum, AudiogoN . . . ) generalno o matova i preporucio bih svakome ko zeli ici ovom stazom da procita, pa odluci. :thumbsup:

 

mat1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

treba probati razne varijante,pa se odluciti sta nasem sistemu-uvetu najbolje odgovara,i ne sme se raditi brzi test....ulazi vec u domen fine tuninga,sastavljanje puzzle-a prema afinitetima...narucio 5 milimetarski :hi:,jedva je ostalo vec na jebajevini,cuo se sa i lokalnim prodavcem,nema,narucio 50 komada pre 6 meseci,i nije ih dobio,sve ove prljave stvari su izbacene za proizvodnju u mejdizin Cajna,i ne samo ovo,nesto i od fine elektronike mu UK proizvodjaci isto ne mogu isporucivati,kasni se sa transportom od kosookih...jbga blagodeti tehnoloskog "razvoja" :matrix:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo mi nije baš sasvim jasno pa rekoh da pitam iskusnije gramofondžije.

Opšte je poznato da potrošena igla može nepovratno oštetiti nove ploče. Međutim, nije mi jasno da li važi i obratno. To jest da li oštećena i izraubovana ploča može da ošteti novu iglu ? Ako može, molim za objašnjenje, kojim mehanizmom takva ploča oštećuje novu gramofonsku iglu.

Pitanje je teorijsko ali ima praktični značaj u tome da li svakavu ploču puštati na gramofonu sa novom iglom ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...