Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Vala lep je - volim kako izgledaju gramofoni sa 12" ruckama.

 

Nego kad na Lenco L75 prebacim tanjir na stop cuje mi se skripanje na kratko, dok se zaustavi...  ?

Idler se ne odvaja od tanjira - ne znam da li je tako fabricki  (  kad je dosao samo sam odvrnuo crveno obelezene srafove za transport ).

Gledajuci mehanizam sa skinutim tanjirem vidim da se idler-tocak spusta prilkom stopiranja motora ali kad je tanjir na osovini definitivno ga idler dodiruje, oseti se pod rukom ako hocu da pomerim tanjur.  Posto ovoga nije bilo do skoro ( stop-skripanje )  pitam se da li sam propustio da nesto uradim.... ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 časa, krca44 reče

Vala lep je - volim kako izgledaju gramofoni sa 12" ruckama.

 

Nego kad na Lenco L75 prebacim tanjir na stop cuje mi se skripanje na kratko, dok se zaustavi...  ?

Idler se ne odvaja od tanjira - ne znam da li je tako fabricki  (  kad je dosao samo sam odvrnuo crveno obelezene srafove za transport ).

Gledajuci mehanizam sa skinutim tanjirem vidim da se idler-tocak spusta prilkom stopiranja motora ali kad je tanjir na osovini definitivno ga idler dodiruje, oseti se pod rukom ako hocu da pomerim tanjur.  Posto ovoga nije bilo do skoro ( stop-skripanje )  pitam se da li sam propustio da nesto uradim.... ?

 

@Krca:radi kocnica,mehanicka..kad mehanicki iskljucis,podize se jedan lim na cijem kraju se nalazi jedan plasticni navlakac,i on "grebe" o dnu tanjira,to se cuje ako si blizu...iskljuci gram tako da izvuces naponski steker samo,pa se nece cuti nista...ako ti smeta,zalepi selotejpom/izolir trakom ili skini..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 17 časa, paja959 reče

..pardon,nadjoh,cijena samo 12000 svajcaraca...

https://nzzas.nzz.ch/wissen/thorens-td-124-dieser-plattenspieler-laeuft-und-laeuft-und-laeuft-ld.1489187?reduced=true

onaj sa limundoa sto je otisao prosle nedelje sa SME 3009/II pre improved i skrsenom Shure M75ED2 za nekih 850-860 eura je bio cist tunel jeftinoce....

jeve ga na:

https://streamaudio.hu/thorens-td-124dd-highend-analog-lemezjatszo

sa SPU zvucnicom 3.500.000HUF,bez zvucnice 2.800.000HUF:wacko:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 15 časa, vladd reče

TD124.thumb.jpg.9d22a9737549abfe1fef600e0c74132c.jpg

Pa nesto mi je bilo sumnjivo to butikarenje, a s obzirom da se poprilicno naslepo baca dragulj medju limundovce, nekako je sve vreme radilo sesto culo osim cudjenja.

Vise mislim da tu ima neocekivanih iznenadjenja, nego da je neko skontejnerisao nesto za sta moze da dobije u nekoj civilizaciji par i vise tisuca kojecega.

Jako kratko je radila pohlepa, dok NEXT nije nadjacao.

 

 

@vladd:mene su drugari dojavljivali za njega,ako zelim da ce licitirati za mene...oma sam rekao,next pls,i zahvalio se :D..mene dobar drugar ima to,vise no 10 godina,pre no sto je extra hajp poceo oko njih,nabavio jos za neke normalne pare,cinjenica je da je presao sa Mellorn Nemesis-a,+SME V

http://www.mellorn.hu/lemezjatszo.html

na 124 II/EMT 929,al dosad su 3x menjali kuciste za njega,prvi put kad je drustvu "predstavio" novopridoslu skalameriju,bilo nas cetvoro u poseti,ponudili se mi dobrovoljno,da cemo mu posto stanuje blizu Dunava,pomoci da se izvrne u reku dok trepne...:crazyrocker::D..doteralo se to konacno na kraju,neki naftalinski snimci zvuce izuzetno dobro na njemu zbog specificnog "gelera" sto ima u zvuku, koji mnogi vole,ali "not my cup of tea"...

:beta:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja na to gledam kao na ikonu. Nije fotografija, nije ni barokno platno, ali ima svoju svrhu, cenu i ugodjaj.

Ja nemam gotovo ni jedan specijalan afinitet, osim kao prema mehanickoj igracki, niti bih pravio oltar audiofilije, niti bih preprodavao nekom ko bi to radio..

Za slusanje muzike svakako nije ono sto bi neki hteli da predstave...

Sa trece strane, takva sprava se kupuje sa pedigreom i uz pregled. Vec imam losa iskustva sa "mint" spravama za koje sam pomislio da je sliper, da je popravka laka....a popravljao sam cuda...

A ovaj je sa nekom odvaljenom podlogom, sustinski nebitno, ali...a sta da probija namotaj na motoru, da je naprsao odlivak...da za preko 500 evra otkrivam sta bi bilo kad bi bilo, ne bih...navedeno "odlicno menjanje brzina" sta to uopste znaci ...tu prestaje prica o parama a pocinje prica o arcenju zivaca, vremena i kvarenja zabave...

Quote

Thorens TD 124 / II Gramofon, ispravan, odlično vrti i menja brzine, lift ispravan, igla polomljena, nema kompletnu kutiju i poklopac i fali strujni konektor.

Opcija preprodaja je opcija, ali to takodje nije moje igraliste...da ga sminkam i vezujem konja kako buduci gazda pozeli...pa olupao bih obacvaj :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tako je, svaki TD 124 mora da ima taj tanki sub tanjir, samo je razlika sta je ispod njih, da li magnetna varijanta,ili nemagnetna 

estetski jedan od lepsih gramofona, ali po meni Garrard 401/301 su zvucno bili bolji u mom sistemu

evo i mog bivseg primerka

 

 

 

 

td3.jpg

td9.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, aaa zmaju! said:

To je zakocni tanjir, integrator impulsa momenata. Kada se obracuna, on od cetvoropolnog motora sa prenosom 1:40-50 orijentaciono, imace oko 160 - 200 impulsa momenata po obrtaju plinta. Pride, svaki drugi, zbog deformisanog polja, ce biti manji, pa imamo 100 punih impulsa i 100 malo umanjenih. Jedan krs od vibracija.

Pa to treba ujednaciti, integraliti. Asihroni motori imaju tu nezgodnu zavisnost velikog klizanja i promene obrtaja zavisno od opterecenja, pa i to treba predkompenzovati, i smanjiti zavijanje i variranje brzine.

Konstruktivna postapalica, fina dosetka, ali sveukupno jedan od nacina idlerisanja tanjira. Gde su problemi resavani u hodu i na starinski, moj omiljeni, nacin :) 

Sa druge strane, prilicno teska konstrukcija, i prakticno joj je jedino mesto u teskom plintu ili teskom metalnom ramu, kakvi su u studijima bili za transkriptore..

Moze MDF, ali komore sa olovom, bakarne ploce i razni teski detalji, metalni odlivci, ako se zeli nesto ozbiljno...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
pre 17 minuta, vladd reče

Tu jedino pribor za optiku ultrameke cetke, pumice i eventualno suvi vazduh u spreju.

Meni vise lici na staticki privucene cestice

jok,cetkanje se radi ono sto kazu svakodnevno,nakon 5-10 LP-a (neki kazu nakon svake strane LP-a),mackanje vrha igle tecnoscu koja je namenjena za ciscenje vrha igle,ove cestice i generalno ciscenje svakih 6-12 meseci u zavisnosti kolko se koristi gram,to se radi sa specijalnom nekom masom,koja lici na plastelin,pa se po potrebi cas zasilji,cas spljosne u zavisnosti koji delovi se ciste u datom momentu unutar zvucnice..nikakvo cetkanje namotaja,i uduvavanje komprimiranim vazduhom/sprej...odgledao sam par tretmana kod njega,sto svojih bivsih MC zvucnica,sto tudjih...stravicno je videti da vec nakon 40-50 sati upotrebe,sta se sve tu od djubreta ne moze nakupiti...:hypocrite:

 

pre 57 minuta, Mikorist reče

Zamisli koliko udahnemo metala ? (PM 2.5)

nazalost tacno ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, paja959 said:

jok,cetkanje se radi ono sto kazu svakodnevno,nakon 5-10 LP-a (neki kazu nakon svake strane LP-a)

jebes mi mater tacno cu da prodam sve ploce I oba gramofona ... 

Cetrdes godina slusam ploce I nikad to nisam uradio 

Nije gramofon za mene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jes, nesto je tu cudno, cistis svaki cas, na dnevnoj bazi a nakupi se koliko se nekome ne nakupi za par decenija. Pa neki fluidi, pa klejbar za namotaje...

Svaka njima cast, ali neka cesce usisavaju kucu i koriste biojonizator :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, revox reče

jebes mi mater tacno cu da prodam sve ploce I oba gramofona ... 

Cetrdes godina slusam ploce I nikad to nisam uradio 

Nije gramofon za mene

ne treba,ne radim ni ja to bas tako redovito...batalio se fenseraja od igala,i presao na tamnu stranu meseca B)

IMG_4196.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...