Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

1 minute ago, gluv_i_udaren said:

Ma da kupim negde motor od nekog ko je vec rasturio, eBay i te fore... Ne bih rastavlj'o da imam 147 :)

to moze ... I ja to pokusavao, trazio, cekao par godina I na kraju mi dosadilo I prodao 160S

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

next pls...ima cca 2 nedelje,da smo sa dobro poznatim gramofondzijom dotakli temu "sfericna igla" preko Viber-a..da li je fama nekih legendarnih zvucnica tipa Decca,Denon,SPU (Shure?) itd.,proistekla iz toga? :

https://www.pinkfishmedia.net/forum/threads/turntable-vs-arm-vs-cartridge.240111/

da onaj deo da Rega RP10 zvuci tanko,da preskocimo sad...

:jamaica:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U kom smislu, elipsa je korak napred u odnosu na kruzni presek.

BTw, nekada je gramofondzijama bilo nedostupno, neko IC termalno snimanje, pa bi bilo zanimljivo snimati kantilever jednog ili drugog tipa vrha. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, vladd reče

U kom smislu, elipsa je korak napred u odnosu na kruzni presek.

BTw, nekada je gramofondzijama bilo nedostupno, neko IC termalno snimanje, pa bi bilo zanimljivo snimati kantilever jednog ili drugog tipa vrha. 

@vladd:sfericna zbog obima,da kazemo "lopta" ima manje dodirnih tacaka sa brazdom,u odnosu na vec elipticne,i nakon toka sve one dalje sa specijalnim vrhovima gde se "V" forma dodiruje sa brazdama u LP,u sve idealnijoj i idealnijoj formi,i ostrenjem "ostrica" istih..i termicki ne sumnjam da bi to bilo tesko dokazati..tu ulazimo u pricu vise-manje detalja,problemi sfricne igle kod reprodukcije unutrasnjih brazda ako je ploca malo poduza,pa su brazde gusce rezane...

ono sto smo mi potegli sa drugarem:

-inferiornost sfericne igle u odnosu na VTA/SRA u odnosu na specijalne vrhove..ne kazem da ne treba,al nije toliki bauk 

-povecana "buka",povecane distorzije kod visokih tonova

-IGD problemi,ako sto sam vec pisao

..i mozemo i dalje,ako se ko seti jos neceg,ovako na brzaka...

i tu onda dolazimo do jedne tacke,ali :D,sto je primetio i korisnik RP10,zvuk sa vise "krvi i mesa",zvuk manje rafinisan,sa vecim faktorom zabave,deblji nosac igle vs tanak nosac igle..ja sam ziveo sa Denon DL103 i 103R,Shure SC35C i imam u kuci montiranu i jednu Shure 44-7..drugar mi je prelazio sa ne bas jeftinih MC zvucnica na Shure M75,sa sfericnom iglom..nije mi namera da potezem pitanje MC vs MM,skupo vs jeftino,svako trosi pare svoje kako se njemu svidja..Decca,Ortofon SPU postoji ili je postojao i u sfericnoj varijanti...

dokoni ljudi,jarice krste,znam...:loleverybody:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, paja959 said:

..drugar mi je prelazio sa ne bas jeftinih MC zvucnica na Shure M75,sa sfericnom iglom..nije mi namera da potezem pitanje MC vs MM,skupo vs jeftino,svako trosi pare svoje kako se njemu svidja..Decca,Ortofon SPU postoji ili je postojao i u sfericnoj varijanti...

dokoni ljudi,jarice krste,znam...:loleverybody:

Uhhhhhh, ovde sebe prepoznajem, mada ja nisam taj tvoj drugar sto je presao na Shure M75, ali jeste sa MC na MM. :Viannen_loungelizard:

Posten da budem, ta prokleta Decca me i dalje kopka da se proba. :jump:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, paja959 said:

@vladd:sfericna zbog obima,da kazemo "lopta" ima manje dodirnih tacaka sa brazdom

Da, tu moze da se ukomplikuje prica. Osim kontakta bitna je i krutost kantilevera i vesanja, nema garancije pouzdanog kontakta u svim situacijama.

Licno mislim da je VTA vise u vezi sa komplijansom, bazicno, ali moze da pravi muku kod elipse, ako nema optimalnog kontakta.

Kod Denona 103 je uradjen dobar posao, komplijansa je vrhunska u odnosu na tip vrha. Sto komercijalno moze da ima  drugih zavisnosti, jeftino-losi materijali, losi kompromisi...

Naravno da treba krstiti jarice :jamaica:

 

Informativnu diskusiju su i ovde razvukli

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=91699

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Doktor reče

Uhhhhhh, ovde sebe prepoznajem, mada ja nisam taj tvoj drugar sto je presao na Shure M75, ali jeste sa MC na MM. :Viannen_loungelizard:

Posten da budem, ta prokleta Decca me i dalje kopka da se proba. :jump:

da Decca se pominje u prici isto..i ovako po secanju,cini se vec po PFM citajuci te gramofonisticke teme u zadnje vreme,da se kod te nove serije AT95,preporucuje varijanta sa sfericnom iglom,ona najbazicnija,umesto nesto malo skuplje,sa elipticnom

@vladd:moram da predjem na drugi laptop,ovaj od firme su nam totalno usrali sa autorizacijama,ne mogu vise na najobicnijim sajtovima od vesti,da otvorim neki komentar sta je vezan recimo za F1,kamoli VE..idem da vidim sta su tamo petljali...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Molim za utehu, montaza rucke je krenula u ovom smeru, kliritni prsten do plinta pa tri odstojnika do drugog prstena od klirita na kome ce biti rucka, to je jedino resenje gde cu moci da stelujem VTA umetanjem raznih odstojnika, ali me plasi da ovaj sistem ne bude neko zvonce :blink:

20200504_194842.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, Woland said:

^ koja ručka? onaj VTA prsten za Regu odozgo je slobodan za udomljavanje bez nadoknade, koristio sam ga na Regi 250..
 

Koliko dozvoljava elevaciju, meni treba nesto preko 20mm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kuku, konacno se namolim posle godinu dana da montiram, sve krivo, us..o sam motku, dodje mi da kupim neki plastikaner, da ga dobudzim i Bog da me vidi, nwgo ocu ja ko veliki da pravim ceo gramofon i da menjam zice ufffff

15886169552975691377476914664676.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fala svima na savetima, odoh da mlatim gitaru i pijem vino da ne bi digo ruku na sebe. Laku noc.


Jao kako ovo poznato deluje hahahaha

Glavu gore, svaki projekat sam ‘teo da se roknem i obećavao sebi da je poslednji, al’ kad prvi gas primi kako treba - sve se muke zaborave :)


Sent from my Commodore64 using Tapatalk
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...