Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

2 minutes ago, Zen Mod said:

 

-zamenio polaritet ( greskom) samo jednog kanala - adio stereo - kanali su u protivfazi - nema bassa, nema prostora

 

Samo jos ovo pojasnjenje,necu vise,casna pionirska. Gde(kabl - koji,zvucnica - gde),kako...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovak: ja sam greškom zamenio + i - levog kanala na zvučnici i efekat je potpuno isti kao kad bi zamenio na zvučniku (jednom) - čista kontrafaza, basovi se potiru, a ostalo ne znaš odakle dolazi i kontaš kako nikad više ne’š piti to što si pio taj dan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, Zen Mod said:

zakljucak , kao i za svako drugo mesto u sistemu gde moze da se obrne polaritet :

.............

 

 

13 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Samo jos ovo pojasnjenje,necu vise,casna pionirska. Gde(kabl - koji,zvucnica - gde),kako...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala najlepse.

Ma nisam znao da se izrazim.Odnosno,mislio sam da ako kupis terminisan kabl,treba da je + na +, a - na -.Ako ga ,pak,pravis,isto ces tako.Ako na zvucnici pored jednog pina stoji plavo,znaci na nju ide plava zica.Kod zvucnickih kablova bez konektora,obelezis jednu zicu,pa je pratis do drugog kraja. I tako slicno.

Ma ne znam sto sam sve ovo pitao. Kad imas visak viska vremena,svakakve misli ti padnu na pamet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod koaksijalca je centralni +...ostali su valjda identicno terminisani, centralni na centralni...

Problem je, gde se moze lakse pogresiti

Cartridge-Connections.jpg.f3662275abca05c204dc02e7f4ea271b.jpg

 

Ako se zamene mesta crvenoj i zelenoj, isti je efekat kao kada se zamene + i - na zvucniku desnog kanala.

E sad, izgleda da je ta izmetacina polariteta kod spomenute black, uradjena iznutra, u kucistu...

Ako na jednom kanalu dodje do promene faze, onda je zbogom stereo, zbogom neke frekvencije u zvuku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ovako treba da bude. BMS ne meri VTA ko sav svet, od centra osovine do tačke preseka igle i groova nego prosto ugao kantilevera i ploče. Na slici je Gullwing podešen kako treba, SRA je oko 91-92 stepena, a kod mene je preko 95. U praksi, kako se to odražava na zvuk?

gullwing.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Aoxomoxoa said:

Jbt dodje mi da probam da zamenim + i - na jednom kanalu kod Bronze,da "vidim" da li cujem neku razliku.

samo zameni polaritet na jednom zvucniku, da li na pojacalu ili kod boxa, svejedno

odjednom zbrlj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, Aoxomoxoa said:

Ne kapiram,izvini.

Ne brinite. Ako, pored toga, i ne čujete razliku, uređaji koje volite će Vam biti i značajno povoljnije cene... Nema nevolje, već je objašnjeno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, gluv_i_udaren said:

A sad još jedno pitanje za znalce:

Za moju zvučnicu preporučeni VTA je 21 stepen. Ja imam 25 stepeni. Koliku razliku prave ta prokleta 4 stepena? Dok još nisam napravio projekat oko toga... Sav svet diže regine ručke, ja treba da je spustim

Untitled.png

Ako te mrzi da citas.

Sa vecim uglom imas vise visokih manje bassa znaci nesto tanji zvuk. 

Stereo slika i fokus mogu biti i bolji i gori ali to zavisi od glave. Npr Denon 103 i 103r jako vole bar po meni taj veci ugao i bolje sviraju sad glave koje inace imaju izrazeniji gornji spektar vise vole paralel tonearm.

To je nesto vise izrazeno kod unipivot rucki mozda i mnogo vise. Ima jednostavan trik. Iseces od hamera krug velicine ploce i tanke slusas sa kartonom a debele bez ili ga drzis stalno jer rega nema podesiv vta bar ne bez dodatnog kita.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Promena ugla kantilevera od idealnog dovodi do svojevrsne kompresije dinamike zapisa, pride se sile, tezina pritiska i inercije drugacije rasporedjuju u osloncu kantilevera, arce se, rasipaju, na prividno povecanu krutost, sile napadaju elasticni oslonac izmenjenim pravcima.

Kalem ili magnet(gvojze, zavisno od tipa) treba da su u sredini polja i da teze da se vracaju u taj centar nakon relaksacije kretanja po brazdi. Da bi taj "deformator polja" imao iste parametre u svim pravcima. Promenom VTA se ta pozicija izmesta iz centra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Auuuuu, kakva tema, bas ovih dana kacim rucku na gramofon ali posto je izcupana iz nekog gramofona ( https://www.vinylengine.com/library/sanyo/tp-1200.shtml ) Sanyo TP1200 kome sam napravio novi plint sad treba ubosti visinu odnosno VTA, mada ja se nosim mislju da ugao stelujem tako sto bih kupio nekoliko matova od plute pa slazi ili skidaj sistem, znam da zvuci luda ali nemam pojma, praksa je majka mudrosti.

Takodje i rucku montiram na tortu od prstenove od klirita i gumenih podloski pa cu i tu moci da stelujem visinu. Tu tortu sam zamislio kao neku borbu protiv rezonancije izmedju kucista i rucke. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, vladd said:

Da li si razmotrio varijantu da lezaj tanjira i oslonac rucke treba da imaju cvrstu vezu, nedampiran spoj...?

Da, tako je sviralo u nekim prethodnim iteracijama i nije bilo lose, promenio sam plint i ozicenje u rucki a za to mi trebalo godinu dana i sad reko daj da probam neke sitnice, nego tvoje pitanje mi sugerise na cvrst kontakt, el se varam?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako preporucuju  u nekim opcijama, po nekoj teoriji vibracije sa motora(lezaja tanjira) se ponistavaju na vrhu rucke. Naravno da jako lici na idealnu situaciju i na uzak spektar problema, ali se mnogi ozbiljni proizvodjaci drze toga.

Nisam probao druge opcije, nezavisnih ali velikih masa, pa nemam neki uvid u nivo problema. Kapiram da se vibracije svode na podlogu i nista vise .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...