Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

29 minutes ago, Aoxomoxoa said:

shell ne moze biti pricvrscen za telo rucice

Da, ima tu dodatne tri osovine za potrebne rotacije. Jedna na selu, i dve na dodatnoj poluzi.

Jednostavno pokusaj borbe sa greskom ugla, ali uvodjenjem problematicnih elemenata po pitanju vibracija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

interesantna prica vezana za Ortofon 2M Black:

https://www.pinkfishmedia.net/forum/threads/call-me-an-idiot.223917/

imao je onomad,najurio sam je iz kuce po kratkom postupku nakon (ponovnog) usviravanja,nakon sto sam je kupio od tipa,koji je prije mene uradio isto..ne secam se vec tacno kako je u bookletu za M2 Black ,i kako su stajale oznake na samoj zvucnici,al je sigurno da na skoro posedovanoj vintage M20FL,raspored pinova na telu same zvucnice,i prikazan raspored pinova u user manualu,nisu odgovarali...u jednom momentu igrarije oko promene zicki onomad u Grace 707,i montiranja M20FL natrag u shell,iskusan dealer koji u dnevnoj rutini menja top high end zvucnice i zatvorenih ociju,mi je vratio montiranu M20FL sa pomesanim pinovima u Grace 707...

Ortofonjisti,proveravajte....

B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, paja959 said:

 

Ortofonjisti,proveravajte....

B)

Proverio.Ako sam dobro razumeo,kada je u manuelu i na samoj glavi sve identicno,onda je OK. Kod mene i Blue i Bronze imaju isti raspored boja zica.(gore levo-bela,dole levo-crvena,gore desno-zelena,dole desno-plava)

Pojasni mi sta moze da se pomesa(verovatno + levi i - desni kanal),i kako to onda uopste radi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze da ne radi uopste - meni se desilo skoro sa Elac, nisam gledao, vezao kao sto vezujem Shure... kad nema muzike, pa gledao ponovo, sve drugaciji raspored pinova.  Posle proradila.

Moze da bude u kontrafazi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 49 minuta, Aoxomoxoa reče

Kao na zvucnicima?

Stvarno ne  znam, pitaj Father-a u komsiluku, sa njim sam nesto pricao na tu temu a on je pricao opet sa covekom koji je to radio - mislim ne znam kako se manifestuje na zvucnicima, da li se registruje kao losa stereo slika... 

Ima na onoj RTB test ploci fazni test sistema gde covek prica "sada je moj glas u fazi" pa onda obrnuto i cuje se kojekako "rastavljeno" .... to je pod uslovom da je sve vezano u fazi od pocetka do kraja sto mislim cesto nije slucaj.

Ja ovo cujem samo kad pustim test plocu, inace ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je poznato da su bela i plava zica jedan kanal a crvena i zelena drugi kanal i ako se tako upare onda ako se nakace pogresno na glavu moze ili da se ne cuje zvuk ili da okrene levi i desni kanal tj da levi svira na desnom zvucniku i obrnuto ali i to pod uslovom da su svi ostali cincevi u sisremu kako treba. Znaci nema tu nista od kontra faze niti moze da ima. 

Znaci kao da se pogresno ubode rca od desnog u levi kanal.

Kontrafaza je kada pogresno utaknete  plus i minus od zvucnika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prosta zamena kanala sa chinchevima se kod mene cula kao samo to i nista vise, nije imalo cujnog uticaja na stereo sliku.... ili ja nisam cuo razliku.

Tako sam slusao muziku sa racunara, rca konektori bili pogresno obelezeni - zalemljeni.  Posto nemam balans na amp-u saznao sam sta je kad sam aktivirao balans u Foobar-u radi neke probe.  Samo sam obrnuo konektore i nista se drugo nije desilo sem sto su kanali dosli na svoja pravilna mesta ( desni kanal se cuje na desnom zvucniku ).  Iskreno ne secam se neke promene na gore ili na bolje po stereo sliku.

S druge strane kad se pusti ona traka na RTB test ploci i na snimku dodje do promene faze - to se cuje jasno.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li sam dobro razumeo: ako su zice iz rucice pravilno spojene sa gramofonskom glavom,ako su zice dalje pravilno spojene na cinceve,da li ima ikakve veze da li je kabl iz rucice povezan pravilno na levi i desni kanal predpojacala,i dalje...

Na koju fazu kanala si mislio?

P.S. Ne zamerite na ovakvim pitanjima,mesec dana ne izlazim iz kuce,ne funkcionisem bas najbistrije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne komplikujem previse, ako si spojio pinove kako treba sve je ok - koliko znam Ortofon 2M Blue je po tom pitanju bila ok, verovatno i Bronze, ono sto pominju za Black... ne znam zasto je tako, neka greska u proizvodnji, sta znam.

Moze lako da se proveri sa onom test plocom.

 

P.S. Ima aparata koji obrcu fazu u odnosu na ulaz, na izlazu je obrnuta, zavisi od konstrukcije, takve aparate nisam imao i ne znam u praksi kako se manifestuje tj. kako ko cuje i koliko je osetljiv na takve pojave.  Proizvodjaci ponekad napisu za pretpojacalo npr. da li je "phase inverting" ili "phase none inverting" i onda treba znati kakvi su ostali aparati da bi se na kraju na zvucnickim konektorima dobio signal u fazi. 

Povrsno poznajem materiju, ovo je jedna hifa glavoboljka kad se udje u nju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro. Sada sam proverio sa test plocom za gramofon,sve u redu.Slusam CD Scofield/Metheny-" I can see your house from here",i to je dobro,Scofield je na levom kanalu,a Metheny na desnom.

I da ,ova 2M Black je u stvari izazvala pometnju,zato i ova pitanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije problem da li je Meteny na desnom a Skofild na levom, vec da li je + signal jednog kanala u saglasju sa +  signalom drugog. I da su oba u saglasju sa snimkom, da ne budu oba naopako.. :) 

+signal, membrana ide upolje, - signal, membrana prema unutra :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zakljucak , kao i za svako drugo mesto u sistemu gde moze da se obrne polaritet :

-zamenio mesta kanalima ( da levi ode da bude desni i obrnuto) -apsolutno nebitno, osim ako ti jesi onaj koji je pravio snimak i hoces da cujes bas kako jest esniljeno

-zamenio polaritet signala na oba kanala - postoji preferenca - sta ti se vise svidja, jer se menja faza harmonika ; ne postoji apsolutna faza, nebitna je

-zamenio polaritet ( greskom) samo jednog kanala - adio stereo - kanali su u protivfazi - nema bassa, nema prostora

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...