Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Da ne citiram već ovako u hodu. Nekad su se karoserije automobila kalajisale i nikad nije bilo truljenja, al su bili teški ko olovo. Kad su nekad prelazili preko 100k bez generalke, bilo  mašala, a danas kad se kupe sa 200, 300 iljada, ko novi.No, istina da su bili kvalitetniji materijali sami po sebi, ali tehnologija je to što jest, inače bi Ford T bio i dalje vozilo a ne istorija. " Shelf life" za masti je 5 godine, posle počinje lagana razgradnja, nekad dođe i do grumuljanja ili mase nalik na sapun, izraz u žargonu. Lager, da bi se podmazivao i trajao, mora da se vrti, ako radi oscilatorno u nekom otklonu, dolazi do istiskivanja masti na opteretnom mestu i kuglice ili rolnice, rade na suvo, vremenom dođe do pohabanosti i zazora. Automobil   generiše stotine konjskih snaga a gramofonska igla minornu u odnosu na otpore ležaja. Pajo, ručke su van mog interesovanja od kad sam prešao na labavu vezu, otprilke kad je SME V smatrana vršnom i upšte ne pratim šta se dešava, osim što znam da se prave neke egozotike sa mekanim kuplovanjem što ja smatram dobrim rešenjem, boljim od pivota sa lagerima bez obzira o kako precizni bili i rešeni. Lin je svojevremeno pravilno pristupio vrtešci, možda i prvi, prilagodio je  sve 3 komponente, znači upario, što u toj nekoj klasi nije bilo uobičajeno u to vreme, nisam imao al gledo i slušo.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Lemić said:

kuglice ili rolnice, rade na suvo, vremenom dođe do pohabanosti i zazora

Lezajevi imaju radni vek 5, 8 i vise hiljada radnih sati, i redovan plus malo drugaciji zadatak kod gramofona. Kretanje sa minimumom otpora ali i minimumom buke i vibracija, i to pri visokom pritisu(male kontaktne povrsine). Pa je ulje i mast, podmazivanje uopste, daleko bitnije i kriticnije nego kod vozila...

Kako se resiti frikcije, postoje neka resenja ali mislim da se prekomplikuje oko malo bitne stvari...

A o tim matorim ruckama su knjige pisane, laboratorije ih tranzirale i analizirale, sada to rade casopisi i blogovi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 časa, Lemić reče

Da ne citiram već ovako u hodu. Nekad su se karoserije automobila kalajisale i nikad nije bilo truljenja, al su bili teški ko olovo. Kad su nekad prelazili preko 100k bez generalke, bilo  mašala, a danas kad se kupe sa 200, 300 iljada, ko novi.No, istina da su bili kvalitetniji materijali sami po sebi, ali tehnologija je to što jest, inače bi Ford T bio i dalje vozilo a ne istorija. " Shelf life" za masti je 5 godine, posle počinje lagana razgradnja, nekad dođe i do grumuljanja ili mase nalik na sapun, izraz u žargonu. Lager, da bi se podmazivao i trajao, mora da se vrti, ako radi oscilatorno u nekom otklonu, dolazi do istiskivanja masti na opteretnom mestu i kuglice ili rolnice, rade na suvo, vremenom dođe do pohabanosti i zazora. Automobil   generiše stotine konjskih snaga a gramofonska igla minornu u odnosu na otpore ležaja. Pajo, ručke su van mog interesovanja od kad sam prešao na labavu vezu, otprilke kad je SME V smatrana vršnom i upšte ne pratim šta se dešava, osim što znam da se prave neke egozotike sa mekanim kuplovanjem što ja smatram dobrim rešenjem, boljim od pivota sa lagerima bez obzira o kako precizni bili i rešeni. Lin je svojevremeno pravilno pristupio vrtešci, možda i prvi, prilagodio je  sve 3 komponente, znači upario, što u toj nekoj klasi nije bilo uobičajeno u to vreme, nisam imao al gledo i slušo.

 

respektiram,samo smo sa nekim drugarima vec cca prosle godine uleteli u neku opciju,ajmo traziti neku novu rucku,za normalne pare,da kazemo oko 1000 eura,i naleteli smo na zid prepreka..sta je tu je nazalost...B)

 

pre 9 časa, Doktor reče


Koliko znam,@paja959 se ponovo vrnuo na SME. emoji41.png
No, kako bilo da bilo, sve te vintage ručice su dobre.


Sent from my iPhone using Tapatalk

yep,G707 je otisao nizvodno,vrnuo sam se na 3009/S2 impr.....u stvari neki logican korak je bio,kad sam ja postavio nove "zahtevne parametre" sta mi u stvari i treba,za nekiji mirniji svakodnevni zivot...;)..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, paja959 said:

respektiram,samo smo sa nekim drugarima vec cca prosle godine uleteli u neku opciju,ajmo traziti neku novu rucku,za normalne pare,da kazemo oko 1000 eura,i naleteli smo na zid prepreka..sta je tu je nazalost...B)

. . . 

Ono yes vala bila teška glavolomka.

Beše Jelco, ali i to otpade kao rešenje pojavom nove serije ručica koje su imale tehničke probleme, ne samo sporadično, već uzmi/vrati distributeru, pa jovo nanovo, uz isti problem. :(

Zaista bih voleo da ovde neko postavi tu gram. ručicu koja je trenutno aktuelna, nova generacija, za 1k eura.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radni vek ležajeva određuje niz faktora, neko koji bi trebali da traju 200 i kusur hiljada, geknu na dvadesetak. Da bi ležaj radio deklarisano, mora da  vrti pune krugove u rasponu brzine minimum do maksimum. Uslov je i da bude stegnut, sila koja je potrebna se određuje šumom, ne znam tačan opis, pa se prevodi u radionički podatak momenta sile pritezanja, majstorski se to na drugi način radi. Svaki ležaj ima neki radni zazor koji se popunjava mašću, ako nije tečno podmazivanje, unutar zatvorenog kućišta, zapremina nije potpuno napunjena mašću, koja čini i neki otpor rotaciji. Kod pivot ležaja, koji se kreću oscilatorno, napred-nazad za neki ugao, dolazi do istiskivanja masti u zoni pritiska bez obzira koliki je. Za takvu namenu se koriste posebne masti, ali one pružaju osetno veći otpor. Cevka može da bude ovakva i onakva, a ležajevi su tu koji su glavni problem i to se redovno naglašavalo, ultra precizni, specijalno podešeni itd. i šta god da se meri, uvek ostaje nešto, tako da je studoznost pristupa usmerena na pogrešno mesto, da se izrazim tako. Svojvremeno su mislim Grace i Hedkok imalr unipivot ruče, nataknute na trn, idealno ali praktično ne, jer igla nikad nije gazila vertikalno gledano spreda, uvek se nakrivljivalo na neku stranu jer težište teži da se uspostavi, zato je obrnuto rešenje kako treba, Mocart se uvek sam uravnoteži na neki način. Kako god, ja sam izneo tehnički kvantitet, a njegova promena uzrokuje i kvalitet, mast nakon 50 godina je iživela svojih 10 deklarisanih života, šta se još od nus pojava javilo, zavisi opet od brojnosti upotrebe. Ne znam šta može da se uzme novo za 1.000€, ali predpostavljam da bi trebalo da ima neki izbor, prastere bez generalnog remonta po meni nisu rešenje iz navedenog, to što su pojedine kao nove onda bile mrak, za polovne se ne važi, nije to vino, što starije to bolje. Ja ne znam da li iko radi reparaciju, ja sam se davnih dana zezao rasturanjem iz znatiželje, ako ležajevi nemaju mogućnost finog podešavanja, sizifof posao, tako ja gledam na stvari po ovom pitanju, a šta će ko, njegovo je svakako.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da ležajevi glave i tanjira pri normalnoj upotrebi ne mogu da se toliko sj***u da se to čuje kroz zvučnik osim ako je a) gramofon "stručno" podmazan b) ležajevi su rasklapani pa pretegnuti ili je c) gramofon decenijama radio u toksičnom okruženju u sobi chain-smokera ili u klubu pa je oblepljen štrokom. Što kaže Revox, HDD ili bilo koji ručni sat rade beskonačno 24/7 pa im ne treba neko posebno održavanje. Ja moj OCD držim pod kontrolom, gramofon ne podmazujem, mogu samo da pokvarim nešto :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lezaj se moze doraditi , zameniti ili samo odrzavati.

Nisam sreo da se neki od arhaicnih proizvodjaca prevario i preopteretio lezaj, ni sa plintovima od 3 kile ni sa tezinama rucke(klackalice) od par stotina grama.

Osim poliranja, moze da se radi i glacanje, tusiranje, iliti burnishing, sa diskom, kuglom ili valjkom...

Postoje masti i za prigusenja oscilacija, postoje lisnate opruge ili tegovi za prednaprezanje.. i neutralisanje ili trenja ili oscilacija...

Ono sto je bitno je izbor dobrog pikapa, ili zadovoljavajuceg, po zelji, uz dobro i konzistentno prilagodjenje..

Rucke su uglavnom solidne do odlicne, i svakoj se moze raditi neki veci ili manji apgrejd...ako se u nekom pristupu ili sa nekim resenjem stedelo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako, ja sam vam izneo čistu tehničku karakteristiku takvog sklopa, ne ulazeći u tipovanje koliko je radio, ali vreme čini svoje i neminovna je promena, a to šta kako misli ili čuje je krajnje subjektivno. Ja ne mislim i ne čujem, radi se o tehničkoj egzaktnosti, moguće je da postoje izuzeci, ima specijalnih i ležajeva i masti, ono što sam ja video na nekoliko ručki su obični lagerčići, a nisam ni čuo razliku jer nikad nisam imao matoru ručku tog tipa, a već dugo i potpuno bez lagera. Znači, čista praktika iz profesionalnog rada, muku mučim sa pivot lagerima kojima se i dešava izloženo. Tako da insinuacije vodeničkim kamenom su besmislene.

 

Vladd, možemo da hipotetišemo u beskraj, ovo očemu pričam su prosti ležajevi, kuglični, jeftini, standardni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/25/2020 at 1:54 PM, paja959 said:

bez ikakve zle namere,ajd postavi si danas pitanje,oces novu rucku,sta se ima u ponudi,recimo voljan si da das 1000 eura za nju..bas me interesuje,sta bi uzeo danas...

Bocnuo si me ovim pitanjem i zatečen, nisam mogao da odgovorim, pre svega jer sam van dešavanja i zbog neimanja potrebe, ali sam i prevideo svoj stav i opredeljenje. Ne bi kupio ništa, već bih pravio il dao nekom da napravi, jer svo moje iskustvo je već odavno moj izbor u bilo čemu usmerilo u tom smeru. Bezbroj puta sam se uverio da dobar ručni, ili diy rad, zvuči bolje od neuporedivo skuplje brendirane komponente, kad je u pitanju ručka, prototip Mocarta je nadzvučao sve tada vršne ručke, između ostalih Zetu, SME 5 i Syrinx PU2, ("[New Latin, from Greek] : the vocal organ of birds"),koju sam ja tad imao, zamenivši je za Lin Itoka, slika sa neta:

863687-syrinx-pu2-tonearm-with-linn-armboard.thumb.jpg.24808b2dcdac15f111e288c4fdbd0b7c.jpg

S vremena na vreme, prelistam diy kreacije i ovo je nekoliko od danas, VTA:

66331027_2834027013278144_1596641353415000064_n.jpg.095c17c1c7414375750990d786e58d22.jpg

 

Potpuno drvena varijanta, može da se zdelje iz zezanja, ne vidi se donja veza, moguće je da je magnetno polje izumeđu kalota:

26056057_1989359881386576_8779274982903274712_n.jpg.595afa70be420919461ec6a58c47c6cd.jpg

 

Ovo je isto vrlo dobro rešenje, princip žoroskopskog brodskog kompasa, nema ležajeve već pinove, šiljke, to se može podesiti da nema zazora a igličasti kontakt gotovo da nema otpor rotaciji, ne vidi se kompenzator protiv klizne sile, al se lako doda, jednostavna izrada:

70703760_10157372949792778_5449050945742700544_o.jpg.642878be2e870e74039d0508530d37db.jpg

 

Primer, šta bi ja predložio, ko me dobro poznaje, zna vrlo dobro da će od mene pre da dobije bubreg, nego preporuku. Ferenc Lazar- Eci je svojvremeno napravio cevku za Mocart po nekim mojim smernicama, na žalost, još uvek je ostala eksponat a mi ni nemamo kontakt,  ali po svemu je vrhunski rad, on je veliki poznavalac celukpne audio sfere, vrlo predan, pedantan i inovativan, možda bi on ili sigurno još neko, mogao da napravi ručku visokog zvučnog rezultata a za prihvatljiv novac:

 

20200228_120208.jpg.13f1e81f77e7a9e488f99786a10dce14.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...