Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

3 hours ago, Lemić said:

 ..... Valja obratiti pažnju na kuglicu koja dođe ispod osovine tanjira, u dnu ležaja, desi se da ispadne neprimetno i često to ostane tako, tanjir bude prenisko, naročito kod Torensa to može da bude ....

kod dobrih modela thorensa nema kuglice ... osovina je fi 10mm I na dnu je konusna (160 bc super , 147 ...) .... ima ih sa fi 7mm osovinom al i tu je konus (te bih iznjegnuo) ... mislim da je kuglica na 150 i  na starijim modelima 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Lemić said:

Lager se pregleda, izvuče se osovina, sve opere i namasti ovlaš retkim uljem, pa se pod rukom oseti koliki je zazor,

Nisam pričao o radnom ulju, već za proveru stanja, da se ne nabija baš na suvo usovina u ležište.

 

3 hours ago, Lemić said:

uglavnom to nije kritično, ne propada to lako a i gušćom uljem se prilično neutrališe zazor i oformi uljni ležaj, tako da se izrazim.

Teoretski, skoro svo opterećenje tanjira nosi dno ležišta, bočni oslonci, čaure itd. trpe vrlo malo opterećenja i trenja, bude to neka sinter bronza, polimer il nešto samopodmazujuće itd, zato traje jako dugo, javi se blago ulegnuće zbog same prirode pogona na remen a i zbog odstupanja od verikale u neku stranu. To je jako malo i gušće ulje sasvim dobro prepokrije i priguši neko klaćenje, naravo, ne može da nadomesti upropašćeno.

 

2 hours ago, paja959 said:

ces se neprijatno iznenaditi..ako osovina dobro dihta,uz upotrebu adekvatnog ulja,vec kod izvlacenja unutrasnjeg tanjira,treba da se oseti jedan vakum efekat..kad se vraca natrag,podtanjir ne sme da utrci/uleti na dno caure,vec treba jako laganice da se spusta,cak do te mere da ako se zuri,treba se rukom stisnuti da dohvati dno caure

Tanjir na mom Džirodeku se sleže po 2 dana.

 

3 hours ago, Lemić said:

Valja obratiti pažnju na kuglicu koja dođe ispod osovine tanjira, u dnu ležaja, desi se da ispadne neprimetno i često to ostane tako, tanjir bude prenisko, naročito kod Torensa to može da bude.

Opšta postavka jer je oslonac sa kuglicom uobičajeno rešenje.

43 minutes ago, revox said:

kod dobrih modela thorensa nema kuglice

Relativan pojam,  kroz godine su pravili niz varijanti, pa i sa kuglicom.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj dobar prijatelj ima u privatnoj kolekciji par gramofona koji su na prodaju, Thorens TD160, Audio Linear, Transcriptor (valjda REFERENCE). Transcriptor je van cenovne kategorije, Audio Linear (SME 3 ruka) možda a Thorens je u raznim varijantama sa ili bez ruke svakako u cenovnoj kategoriji.

Kolegion #crni, šaljem na pm telefon drugara, najavio sam poziv, probajte da napravite neki deal.

Naglašavam da je u pitanju privatna kolekcija, lično dajem svaku vrstu garancije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, Dumus said:

@crni. Mislim da ti je apsolutni best buy na KP-u:

 Rega Planar 2 sa Rega RB250 rucicom ......290 E. 

Kod majstor Toce. 

 

Slazem se ... dobra trgovina ... al crni ima problem u komunikaciji sa Majstorom ... rad toga ni kupio thorens sa adc arm I ortofon glavom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Dumus said:

@crni. Mislim da ti je apsolutni best buy na KP-u:

 Rega Planar 2 sa Rega RB250 rucicom ......290 E. 

Kod majstor Toce. 

 

ja takav prodao za 250e pre nedelju dana

i to dosta bolji od tominog

zato je moj na oglasima bio 2 dana a njegovi gramofoni se mesecima prodaju...vlasnik hoće da zaradi, on kao posrednik hoće da zaradi...i cena u nebo

za razliku od mene koji ne želim da zarađujem, nego da se bavim ovim hobijem

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, Doktor said:

Nisi pratio na času. :)

 

Crni je solista. Neće druge da ubedači, ako nešto ne valja. Samo ziher, sigurica, a to će ići, kako se vidi iz priloženog, malo poteško.

 

išao sinoć da vidim i čujem onaj td-150

lepo očuvan i sređen gram, prihvatljiva cena, ali motor jako sporo startuje...treba mu pola minuta da postigne brzinu, pa sam ga ostavio na čekanju

zvuk, majko mila! u direktnom poređenju sa istim muzičkim materijalom cd vs vinyl obrisao pod sa cd-om iako digitalija ni malo nije bila naivna

sledeći neka se spremi zrenjanin, a tamo dual 1229 i lenco 78 :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, crni. said:

išao sinoć da vidim i čujem onaj td-150

lepo očuvan i sređen gram, prihvatljiva cena, ali motor jako sporo startuje...treba mu pola minuta da postigne brzinu, pa sam ga ostavio na čekanju

. . . 

Jeste li pomagali motoru tako što malo gurnete tanjir 150-ice prstima ruke ili ste ga puštali bez te pomoći ? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, crni. said:

treba mu pola minuta da postigne brzinu,

Svakom beltašu treba pomoći da zavrti tanjir, ostovremeno, jednom rukom zavrteti tanjir, drugom startati motor, to čuva kaiš, možda on proklizava, a možda i sam motor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ploča mora da se vrti na nečemu ali glava je važnija od gramofona te bih potragu počeo od glave koja mora biti nova neotpakovana, a tu je teško profunjati se bez 200-300 eur. Potom bih potražio gramofon koji ima ručku koja pasuje na tu glavu tj ima mogućnost promene shella i sva podešavanja. Preskočio bih daske od farbanog medijapana jer je gramofon u centru pažnje i treba da liči na nešto. Ima par oldtajmera Micro Seikija, Luxmana i Denona za 300 evra ali su verovatno u jadnom stanju. Nisam pametan... pa preamp... 700-800 evra za ulaznicu na kraju sale

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

7 minutes ago, crni. said:

ali motor jako sporo startuje

Da li si pricao sa vlasnikom oko ovog detalja, da li je u pitanju star kais, proklizavanje kvacila..a inace nisu ultrbrzi sa startom, nalik DD

To se sve proveri dizanjem tanjira, eventualnim skidanjem kaisa, proverom sile na kvacilu, drzanjem kvacila prstom...vlasnik bi trebao-morao to da zna ako je ljubitelj...i da ima belu rukavicu za cackanje i diranje iznutrica...:) 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, vladd said:

 

 

Da li si pricao sa vlasnikom oko ovog detalja, da li je u pitanju star kais, proklizavanje kvacila..a inace nisu ultrbrzi sa startom, nalik DD

To se sve proveri dizanjem tanjira, eventualnim skidanjem kaisa, proverom sile na kvacilu, drzanjem kvacila prstom...vlasnik bi trebao-morao to da zna ako je ljubitelj...i da ima belu rukavicu za cackanje i diranje iznutrica...:) 

iskreno, nisam pričao, nisam hteo da ulazim u polemiku...kao što rekoh, remen je nov...znam da beltašu treba malo vremena, ne može to kao kod dd, ali ovo je baš presporo...ako mu se budem vraćao onda ću malo detaljnije o svemu tome sledeći tvoja i lemićeva uputstva :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, postoje spojke kod pojedinih motora, to može da strada, ali se obično čuje preskakanje dok tanjir ne postigne brzinu. Kaiševa je uvek bilo neadekvatnih kao novih, pogotovu danas, imaj to u vidu, Ali je čudo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Lemić said:

Da, postoje spojke kod pojedinih motora, to može da strada, ali se obično čuje preskakanje dok tanjir ne postigne brzinu. Kaiševa je uvek bilo neadekvatnih kao novih, pogotovu danas, imaj to u vidu, Ali je čudo.

može biti da je i do kaiša jer mi je prodavac rekao da on nikako nije mogao da nađe kaiš za njega, ali eto, serviser je nekako to uspeo...moguće da je i kaiš neki levak

no dobro...što kaže doktor...next :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da to je malo cudno, neko ko ima par hiljada evra u spravama, lako dosegne do ibeja za krucijalne potrepstine..

Za TD160 ima par miliona opcija kaiseva, i to za po zelji, sa  rasponom cena....ali sustinski beznacajan trosak...

Zato je trebalo podici tanjir i videti sta je u pitanju, recimo zategnutost belta...ima servisera i "servisera"...snalaze se i naplacuju...pa ti gazda zavali tu popravku... :) 

KAda je neko ljubitelj, zna i ime servisera, serviser je deo preporuke, serviser je pratnja uz uredjaj i odredjena bezbednost kupcu... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...