Jump to content

Marantz CD4000 - CD Transport


zocky

Preporučeni Komentari

Xm. I ja sam pomislio tako nesto. Ubacimo jedan Schmitt trigger i gotova stvar. Nego sta cemo sa jitter-om.? Iz ovih merenja se jasno ne vidi sta se desava sa istim, vidimo samo drasticno poboljsanje talasnog oblika. Zoki znam da nemas cime da izmeris jitter (nemam ni ja) ali mislim da bi upravo tu trebalo traziti pravi dobitak a ne u brzini porasta/opadanja ivice signala. Ako ta ivica ne "podrhtava" nije problem da je uoblicimo i ispravimo.

Ovim ne bih hteo da omalovazim tvoj rad, naprotiv mislim da si napravio sjajnu stvar :respect: ( pazljivo sam ispratio od pocetka ) samo je steta sto ostajemo uskraceni za jedan vazan podatak,naravno iz razumljivih razloga. Ne preostaje nam nista drugo nego da skarabudzimo neki DIY jittermetar  sta mislis?

Nadam se kao i Siroma Branko da cemo imati prilike videti i poslusatitu "skalameriju" uz neko :drink:

 

U svemu si u potpunosti u pravu.

Zaista bih voleo da se izvede neko pouzdano merenje jitter-a, time bi ovaj tvik dobio pravu verifikaciju. Dok se to ne desi ostaje nam samo poređenje sa nekim priznato kvalitetnim plejerima.

 

Guja011 beše pominjao neka merenja jitter-a na kwak kloku... bilo bi lepo da se uključi u ovu priču :)

 

(evo i one druge "komparacije" u boljoj rezoluciji)

 

HACK merenja.zip

 

Aj sad nek' glupi net shebe rezoluciju :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 87
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Možda bi i mogao. Ajde probaj, odradi to, snimi k-ke pa nam prezentuj.

 

Mislim da nema svrhe to raditi na ovom CD4000, vredi probati na nekom stock plejeru mada ne očekujem neki benefit od toga. Kao što Goša reče, đaba smo ga tesali ako po pitanju jitter-a nije ništa rađeno.

Kvalitetan klok generator, sređivanje napajanja i ugradnja kvalitetnih (po pitanju šuma) regulatora na strateškim pozicijama u plejeru verovatno pozitivno utiču na prokleti "digitalni šum" tj. jitter.

E, ako se već sve to uradi onda je mali korak da se spdif signal uobliči - reklokovanjem ili običnim baferom - pitanje je bez odgovora dok ne postoji mogućnost pouzdanog merenja jittera. 

Ti bi mogao da probaš prvo sa baferom na CD723 dok je u stock stanju.... i da nam kažeš vredi li išta :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zocky odlicni rezultati

upravo to sam i hteo da pogledas,

razliku koju unosi sam kabl (tako ce biti bezobzira na cenu kabla...)

A to mozes srediti samo sa jednim R ispred receivera

postavi trimer od oko 470 oma

pa menjaj dok ne dobijes najbolji talasni oblik?

Ringigng ionako nije veliki, a to je zato sto koristiz driver

koji vecina uredjaj i nema...

Sa R ces dodatno ispeglati signal

(ja cak ugodim na minimum ispred svakog kola u kompletnom uredjaju)

google for signal integrity...

 

.Sto se tice SPDIF rckl. mozes koristiti 33,xxx MHz (2 x taj standardni od 16.xxx)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Xm. I ja sam pomislio tako nesto. Ubacimo jedan Schmitt trigger i gotova stvar. Nego sta cemo sa jitter-om.? Iz ovih merenja se jasno ne vidi sta se desava sa istim, vidimo samo drasticno poboljsanje talasnog oblika. Zoki znam da nemas cime da izmeris jitter (nemam ni ja) ali mislim da bi upravo tu trebalo traziti pravi dobitak a ne u brzini porasta/opadanja ivice signala. Ako ta ivica ne "podrhtava" nije problem da je uoblicimo i ispravimo.

Ovim ne bih hteo da omalovazim tvoj rad, naprotiv mislim da si napravio sjajnu stvar :respect: ( pazljivo sam ispratio od pocetka ) samo je steta sto ostajemo uskraceni za jedan vazan podatak,naravno iz razumljivih razloga. Ne preostaje nam nista drugo nego da skarabudzimo neki DIY jittermetar  sta mislis?

Nadam se kao i Siroma Branko da cemo imati prilike videti i poslusatitu "skalameriju" uz neko :drink:

Gosho

merenje jittera je slozenije od talasnih oblika,

ja nisam neki expret za merenja

ali znam da je aparatura za merenje jittra, phase noisa i ostalih komplikovanih parametara

jako skupa (i glomazna)

a i tih tipova jittera ima milijardu...

u principu ako je signal integrity korektan

to sigurno ne povecava jitter.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Jedan lep rođendanski poklon za mene od "Mr. RC-a", poravnao je spdif out, nema više onih ružnih špiceva na bridovima

Ovo je i rođendanski poklon od drugara Ilimzna

 

Nisi u potpunosti u pravu, nije samo ovo oko kompenzacija bridova, da nije bilo njega rekloker bio bi drugačiji i spdif out ne bi bio ni približno ovako dobar.

Čovek ima ogromno znanje, sve što je u savetima rekao ispalo je potpuno - do detalja - tačno.

 

@ilimzn, hvala još jednom! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam pomenuo učešće još jednog drugara u ovom projektu - Nešića, pored velike podrške tokom celog projekta, zahvaljujući njegovom trudu i zalaganju, CD4000 sada radi kao "no OS" uređaj. Njegovih je ruku delo ugrađeni  Atmel MCU, vrlo bitna stavka u radu ovog transporta.

 

Hvala Bobi!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Obavljen uporedni test.

 

Setup:

 

CDP: McIntosh MCD201
Amp: Electrocompaniet ECI4
zv.: Dynaudio Contour S1.4
--------------------------------------
zv. kabl: ASD Teta
(Mcintosh -> ECI4) interconekt: Acoustic Zen Silver Reference MK II (XLR)
strujni na ampu: ASD Ultimate
strujni na Mcintoshu: ASD 4.5
 
Gostujuće sprave:
 
Marantz transport (iz ove teme)
AYA II clone
-------------------------------------
(AYA II -> ECI4) interconekt: ASD Ultimate (RCA)
spdif kabl:  Belden 1505A (BNC)
strujni na AYA II: LAPP diy
strujni na transportu: običan sa PC-a
 
post-65-0-28568200-1364906716_thumb.jpg
 
Panel:
dva gosta (Goxy i sir Oliver), vlasnik sistema i ja.
---------------------------------------------------------------
 
Test:

- direktno poređenje Mcintosh i Marantz transporta preko AYA II : nismo učili razliku.

   Ovaj test je pokazao da  je modifikacija "konfekcijskog" Marantza CD4000 u transport bila potpuno svrsishodna. Možda Mcintosh nema neki vrhunski transport u ovom plejeru ali njegova cena od 1700 eur na SH tržištu ide u prilog mom zadovoljstvu postignutim rezultatom.

 

- McIntosh MCD201 vs CD4000+AYA II : postoje delovi spektra koji su bolji na jednom odnosno drugom, 3D je bolji na Meku, gosti panela imaju suprotan stav koji bi zvuk poneli kući – Goxy je za CD4000 a Oliver za Meka (stvar ličnih preferenci/ukusa) – vlasnik i ja se ne računamo zbog objektivnosti.
 
Meni, u globalu za nijansu lepše zvuči McIntosh ali, ako kablovi imaju nekog uticaja onda je Mek bio u debeloj prednosti u odnosu na moje komponente, taj deo testa nije mogao da se izvede u identičnim uslovima (zapravo je i mogao ali da ne bi stalno prekopčavali interkonekte išlo je istovremeno preko XLR i RCA), moralo je kod promene izvora da se podešava "volume" na ampu i samim tim test nije validan. Svakako je akcenat u ovoj priči bio na samom transportu.
 U svakom slučaju, razlika koja se čula nije bila toliko velika da bi se opterećivao kablovima ili insistiranjem na adekvatne uslove testa.
Potpuno sam zadovoljan onim što čujem sa poređenih “izvora signala”.
 
 
 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da napišem i ja koju.

Test je upriličen u konfiguracijama koje je Zocky napisao.

Izvor 1 ( Referentni sistem) McIntosh sa balansiranim AcousticZen kablovima

Izvor 2 ( Testirani sistem) Modifikovani Marantz CD4000 i AYA DAC sa budžet kablovima da tako kažem

Slušala se klasika tokom testa dok je prošao period usviravanja žirija Nikšićkim i Zaječarskim, a posle je bilo i rocka i Flojda i svašta nešto.

Macgbeth Uvertira, Verdi, DECCA AMCPS 417527

Faintaisie KV427 Mozzart Sonate Pour Piano, Pogorelich, Deutche Gramophon  437763

Concerto pour Violinchelo , Vivaldi, HM 6802

Zvuk oba izvora je bio odličan sa minimalnim razlikama koje je trebalo pažljivo tražiti i loviti. Definitivno je McIntosh bio za mene  pobednik u sledećim parametrima. Bolji prostorni raspored instrumenata, malo bolji timber ,  kod složenijih muzičkih i vokalnih delova Mcintosh je svirao malo razgovetnije  dok je Testirani sistem ( Marantz , AYA) malo gubio u detaljima i razgovetnosti glasa.

Da bi pravilno ocenio modifikovani CD4000 morao sam da upriličim iste uslove jer je  borba bila neregularna ( CD Vs CD transport i DAC) pa smo  prekopčali Mc da radi samo kao izvor i da se konverzija obavlja u AYI. Tada razliku izmedju transporta nisam primetio.(Nismo primetili). Ne kažem da je nije možda bilo. Kvalitet koji je prevladao u korist Mca je očigledno poticao od CS4398 i analognog dela DACa u Mcu. Toliko da sam poželeo da modifikujem McIntosh i ugradim mu DIG IN.

Po meni je ova modifikacija CD playera više nego uspela. Ne znam šta je najviše doprinelo pomaku unapred, da li onoliki trafoi, regulatori ili rekloker što kaže Zocky tek transport je odličan. O isplativosti projekta je bespredmetno govoriti kao u svemu što je DIY jer se švajsovanje primarno radi zbog izazova, eksperimenta, zanimacije pa tek na kraju zbog finansijske koristi.

Razlike izmedju testiranih CDa su male ali značajne. Slušao sam doduše siteme gde je veću razliku donosila promena kablova tako da bih i ovde ostavio rezervu da bi i Testirani sistem dosegao do Referentnog sa ( malo) boljim kablovima.

Takođe, slusali smo samo klasiku. Mozda bi na drugoj vrsti muzike bio drugi ishod.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušala se klasika tokom testa dok je prošao period usviravanja žirija Nikšićkim i Zaječarskim, a posle je bilo i rocka i Flojda i svašta nešto.

A sto ne vikaste jos jednog clana zirija.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sto ne vikaste jos jednog clana zirija.

 

Nisam te zaboravio, nisam mogao da te zovem u tuđ stan, ne bi bilo ok prema domaćinu.

'vataj sir Olivera da nešto organizuje kod njega, rado ću se odazvati pozivu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 years later...

Ako je neko zainteresovan da radi ovaj vrhunski transport, neka mi se obrati preko PP. Ja sam odustao (kad nisam do sada, nećem ni od sada). Imam sve od dokumentacije i od teže nabavljivih delova. Takođe imam i dva kom Philips CD723 CD playera koji su bili predviđeni za ovaj rad - jedan kao BackUP, oba ispravna (jedan je razmontiran kako se sećam i očišćen do detalja). Oni su identični kao ovde korišćeni Marantz CD4000.

Eto, ko ima volje i zbirku CD naslova, voli da sluša mjuzu sa CD-a, može sebi uz malo rada da priušti zaista vrhunski CD transport!

Dobija se dokumentacija u štampanom i digitalnom formatu (sheme, slike, prepravke, ...)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...