Jump to content

Dampiranje


djolodjolo

Preporučeni Komentari

Stavljam drajvere veceras, za srafove sam uzeo one za gips posto cu crni a i obicno njih koristim za drvo. Da li treba neki dihtung izmedju drajvera i kutije ili je ok da drajver naleze direkt na drvo? Zanima me cime bih mogao da pricvrstim damping sundjer za kutiju? Da li ima neki lepak a da ga ne upije sundjer ili da ga zakucavam ekserima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 10 months later...

U pitanju je piramidalni sundjer debljine 3cm.

moje iskustvo od nekoliko kutija sa tim sundjerom je da je on obicno govance, cist trosak...

bolje rezultete bi imao sa obicnom vestackom vunom koju, recimo, sal prodaje... jeftinija je prilicno (bar bila u ono vreme)

 

ali posto ti svejedno trazis gotove rezultate ovaj odgovor ti nista ne vredi  :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moje iskustvo od nekoliko kutija sa tim sundjerom je da je on obicno govance, cist trosak...

bolje rezultete bi imao sa obicnom vestackom vunom koju, recimo, sal prodaje... jeftinija je prilicno (bar bila u ono vreme)

 

ali posto ti svejedno trazis gotove rezultate ovaj odgovor ti nista ne vredi  :shinymj5:

 

Bob, jesi li probao ovakav ? Sound absorption D30130.pdf

 

Ima ovakvog: post-117-0-57080300-1386762533_thumb.jpg

 

I ovakvog: post-117-0-33729100-1386762572_thumb.jpg

 

Shone se odlučio za nabavku ovog sunđera. Meni izgleda Ok. Šta nije valjalo u vezi tog koji si koristio ? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

onaj prvi sa ostrim "kapicama"

pa nije valljalo to da je slab efekat dampiranja...

i prirodna i vestacka vuna su jace i nekako lepse dampirale

 

znam da cu za 100din (koliko je tada bila) radje staviti sinteticku vunu, a ako bih isao u jaci damp trazio bih neke bolje materijale od tog sundjera

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitam zato što je drugar sa ovakvim (ne znam da li je baš ovaj proizvođač) dampirao svoj mini studio i po njegovim rečima, vrlo je uspešno. Sad ne znam. Nisam bio da vidim kakav je uticaj ali mi deluje zanimljivo na prvu loptu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zvu, koj si ti projekat radio sa sisevima? zaph?

kako je to zvucalo?

 

Krenuo sam da pravim Zaph waveguide. Nabavio sve sem WG-ova i kalemova za skretnicu.To su trebali da budu sestrini zvučnici međutim u međuvremenu je ona otišla u Švajcarsku pa sam joj dao novac za zvučnike koji sam od nje dobio, a ja sam stavio zvučnike na oglas. 

To su jedni od zvučnika za koje mi je jako žao što sam ih prodao. Odlični bas srednjetonci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Off topic sa sve mojim postom koji je inicirao raspravu, premešten je sa svim ostalim postovima vezanim za Tannoy M3 i Tannoy M4 kitove, moje poznavanje ili nepoznavanje zvuka istih, sivu ekonomiju i nerealne cene u "Udrobljen offtopic". Ništa nije izbrisano, sve se vidi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitam zato što je drugar sa ovakvim (ne znam da li je baš ovaj proizvođač) dampirao svoj mini studio i po njegovim rečima, vrlo je uspešno.

sasvim slucajno krenem nesto da gledam i naidjem na ovo

post-661-0-52880900-1387124668_thumb.jpg

post-661-0-27654000-1387124689_thumb.jpg

nisam analizirao sta je uzrok, ali mnogo je energije tu, slabo mi nesto ovo dampira.

ne tvrdim da je uzrok los damp, nego mi na prvu tako deluje

 

ista prica je sa nekoliko slicnih malaca u istoj kutiji

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nije offtopic...

Iz nekih ranijih topic-a. Dampiranje se vrsi lepljenjem po zidovima ili 'slobodno unutra' ili obe vrste? Sta je razlog za jedno a sta za drugo?

 

 

Koliko ja znam koriste se obje vrste.

Kada je materijal kojim dampiraš (prigušuješ odbijene valove u kutiji) u slobodnom prostoru onda val mora proći (najmanje) dva puta kroz taj materijal, pa se i njegova učinkovitost povečava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nije offtopic...

Iz nekih ranijih topic-a. Dampiranje se vrsi lepljenjem po zidovima ili 'slobodno unutra' ili obe vrste? Sta je razlog za jedno a sta za drugo?

Kod kompresionih kutija se uglavnom dampira celokupna litraža kutije - puni se cela kutija određenom količinom/gustinom damping materijala.

 

Kod bas refleks ili transmisionih kutija se uglavnom dampiraju zidovi. Razloga je više počev od toga da je potreban slobodan prolaz do BR ili TL otvora pa na dalje.

 

U obe varijante ima izuzetaka ali to su izuzeci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod kompresionih kutija se uglavnom dampira celokupna litraža kutije - puni se cela kutija određenom količinom/gustinom damping materijala.

 

Kod bas refleks ili transmisionih kutija se uglavnom dampiraju zidovi. Razloga je više počev od toga da je potreban slobodan prolaz do BR ili TL otvora pa na dalje.

 

U obe varijante ima izuzetaka ali to su izuzeci.

 

 

malo previse generalisanja ;

 

pri proracunu bilo koje kutije , konstruktor bira stepen dammpiranja iste , tako da se na kraju dobije manje ili vise dampinga u datoj zapremini

 

to vazi i za kompresiju i BR i TL

 

kao i kod svega drugog po pitanju zvucnika - u pitanju je iterativni postupak .......... tako da se mozda krene sa normal ....... a zavrsi sa heavy damping-om :buehehe:

 

to mu dodje i  neka generalna gradacija dampinga zapremine - low , normal , heavy

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...