Jump to content

Sastavljanje novog audio sistema


viktor78so

Preporučeni Komentari

da li se moze napraviti uredjaj za x sumu koja ce biti klasu vise od polovnog uredjaja za istu sumu?. 

ne moze

ne moze ni u okviru klase a kamoli za klasu vise, pod uslovom da nadjes stvarno korektan primerak na oglasu

ali veoma je vazno da kazes sa kolikim budzetom raspolazes da bi ti ljudi odavde pomogli

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 70
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

....da li se moze napraviti uredjaj za x sumu koja ce biti klasu vise od polovnog uredjaja za istu sumu?. 

Vrlo lako, i za dve klase - pod uslovom da je suma x > 300 EUR.

Jeftine igracke i krshevi nisu meta za ozbiljan DIY....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e sad je kritican momenat:ili ce se prica svesti na patkometriju i ubjedjivanje da koka (ni)je starija od jajeta ili ce prica krenuti bas kako treba. stein ga je bas lijepo opisao,veljko dodao momenat rizika gradnje a pomenut je i taj trenutak naklonosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozes plocu da pravis i za 10k EUR - nista se nece promeniti u kvalitetu rada ampa...

 

Touche...

 

Ne voli svako strasila... Da se niko ne nadje uvredjen, licno pakujem ampove u sta stignem i sta se zatekne oko mene.

Doduse ne trudim se nikom da ih prodam :crazy:

 

Ozbiljan rad i materijal kosta i to je bila poenta. Sta je kome "krs" je veoma diskutabilna kategorija...

Za dalje me mrzi da pisem...

 

Pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

d.veljko - sve stoji , no mi ne bi jasno sta sa onim - tanka linija izmedju DIY i polovnog

 

 

Pokušat ću ja iako nisam nisam direktno upitan.

U mom slučaju sam svoje monoblokove dobio za otprilike toliko novaca koliko bi me koštao materijal i lampe bez kutije. Da je građen novi amp još bih potrošio na kutije, a ovako imamo skutijan RABLJENI.

Ako išta pomaže... 

 

P.S. Nisam niti ulazio u to da li bih kao neznalica spalio nešto tokom pravljenja ampa ili bih sebe izložio nekom od 1kV+ napona iz kondenzatora. :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokušat ću ja iako nisam nisam direktno upitan.

U mom slučaju sam svoje monoblokove dobio za otprilike toliko novaca koliko bi me koštao materijal i lampe bez kutije. Da je građen novi amp još bih potrošio na kutije, a ovako imamo skutijan RABLJENI.

Ako išta pomaže... 

 

P.S. Nisam niti ulazio u to da li bih kao neznalica spalio nešto tokom pravljenja ampa ili bih sebe izložio nekom od 1kV+ napona iz kondenzatora. :rofl:

Jasno, treba samo biti realan a ni jedni ni drugi to nisu.

Prvi (sa ovakvim temama i pitanjima) veruju da mogu sami uz pomoc stapa i kanapa i forumskog saveta "knjiga u sake" odmah napraviti uredjaje klasa koje se pominju... Drugi (koji prave uredjaje 5 klasa vece za ulozen novac, btw nemam razloga da ne verujem da oni to mogu) kada govore prvima kako sve to moze, zaborave da im kazu KO moze... 

 

Na primeru koji si dao sve je jasno. Ako bi se dodala eventualna nadoknada za br radnih sati nekome ko ume i moze, polovnjak biva isti ako ne i jaci faktor u prici.  Ali isto treba reci da je polovnjak i dalje samo polovnjak, pa nek svako bira sta mu drago...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Točno, Veljko!

Dopusti da dodam nešto samo zato da upotpunim sliku:

 

Monoblokovi su inaće ručni rad majstora Krkleca koji ima registriran, mogu slobodno reći brend(!) "Sound Carrier". Osobno, bih bio puno zadovoljniji da sam ih ja napravio, pa taman da i nisu jednako dobri. Međutim u ovom slučaju je odlučilo više stvari - od toga da još nisam radio ništa slično do toga da sam imao odlične uvjete plačanja.

Mislim da čak i početnik (možda se neće svi složiti po kojim kriterijima odrediti tko je početnik, tko ima ikakvu osnovu da razumije materiju, a tko treba još raditi da dođe do statusa početnika za diy u audio tehnici) može uraditi sonično odličan uređaj uz forumsku pripomoć za manje novaca nego što taj zvuk košta u gotovoj opremi.

Budemo li sve vagali kroz usporedbu vrijednosti uređaja u postprodaji onda diy nema smisla jer se ovdje ionako većina materijala reciklira u neke nove projekte, pa se dobija efekt konstantnog upgradea. Radni sati se u hobiju ionako ne računaju u trošak nego u zadovoljstvo. Ne mogu si zamisliti ribiča koji broji sate provedene uz štapove u usporedbi sa veličinom ribe koju je uhvatio.

 

Moje mišljenje o pitanju radi kojeg je pokrenuta tema je - uradi sam! Malo koja kupovna komponenta će ti dati toliko zadovoljstva i ponosa kao ona koju si nekako sam sklepao, a zvukovno vjerojatno neće biti inferiorna usporedivoj kupovnoj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Točno, Veljko! Dopusti da dodam nešto samo zato da upotpunim sliku:   Monoblokovi su inaće ručni rad majstora Krkleca koji ima registriran, mogu slobodno reći brend(!) "Sound Carrier". Osobno, bih bio puno zadovoljniji da sam ih ja napravio, pa taman da i nisu jednako dobri. Međutim u ovom slučaju je odlučilo više stvari - od toga da još nisam radio ništa slično do toga da sam imao odlične uvjete plačanja. Mislim da čak i početnik (možda se neće svi složiti po kojim kriterijima odrediti tko je početnik, tko ima ikakvu osnovu da razumije materiju, a tko treba još raditi da dođe do statusa početnika za diy u audio tehnici) može uraditi sonično odličan uređaj uz forumsku pripomoć za manje novaca nego što taj zvuk košta u gotovoj opremi. Budemo li sve vagali kroz usporedbu vrijednosti uređaja u postprodaji onda diy nema smisla jer se ovdje ionako većina materijala reciklira u neke nove projekte, pa se dobija efekt konstantnog upgradea. Radni sati se u hobiju ionako ne računaju u trošak nego u zadovoljstvo. Ne mogu si zamisliti ribiča koji broji sate provedene uz štapove u usporedbi sa veličinom ribe koju je uhvatio.   Moje mišljenje o pitanju radi kojeg je pokrenuta tema je - uradi sam! Malo koja kupovna komponenta će ti dati toliko zadovoljstva i ponosa kao ona koju si nekako sam sklepao, a zvukovno vjerojatno neće biti inferiorna usporedivoj kupovnoj.

 

 

Pitanje bi bilo:   da li se moze napraviti uredjaj za x sumu koja ce biti klasu vise od polovnog uredjaja za istu sumu?. 

 

Ja sam shvatio da pokretac teme ne pati mnogo za lemilicom i da je finansijski momenat bitan pa i presudan za dalju pricu. 

Zanimaju ga uredjaji u klasi Parasound-a, ako zajsta verujes da neko ko ne ume da lemi niti da ureze M3 navoj kako valja da mu posle ne probije izolator moze da zanatski, sonicno i cenovno pravi uredjaje tih klasa uz pomoc saveta sa foruma (a reko gore na sta se ne retko svedu, ima i izuzetaka doduse) probaj sam pa nam javi rezultate. 

Inace taj sto ima registrovan brend  i mnogi koji pozivaju na usporedbe ili nude fantasticna resenja za koja ne retko cujemo komentare tipa "postavljeno asovom" isl. ne rade iz ljubavi. Tu smo malo "omasili" u mislima ;)

 

post-683-0-50714400-1356608972_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo šta ja predlažem čoveku...strpljenja

uvek može da se nađe uređaj koji će biti jeftiniji od zbira koštanja ugrađenih delova

http://www.kupujemprodajem.com/Nelson-Pass-First-Watt-F3-SNizeNO--3963830-oglas.htm?filter_id=18738820

neka drugi drži lemilicu a on neka sluša muziku:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

opet sve zavisi da li je čovjek više nagnut ka "uradi-sam" varijanti ili kupovini gotovog. meni je slađe kupiti tako nešto "masno" a neispravno za male pare pa prčkati i napraviti nešto "masno i ispravno" sa još malo para,a dobiti i na vrijednosti (što mi je nebitno) i na zadovoljstvu urađenim (što mi je zapravo cilj). inače od tipa sam ljudi koji nikada ne bi dali 100e za konektore (sve dok nisu od čistoga zlata optočeni bisernim izolacijama i da vrijede težinu u cijeni),ali opet to je samo moj stav i nikako pravilo. neka se javi čovjek pa neka "presiječe",svi ćemo se složiti kako projekata ne fali.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to zavisi od iskustva i staza,  cuces oprecna misljenja. 

Hiraga je mnogima bila prelazna faza... 

Za prvu gradnju probaj da izbegnes pojavacace koji se puno greju... ako ti je uopste do toga, ako bi samo da slusas kupi gotovo. 

Ekonomski je tanka linija samogradnja/polovnjaci ako oces kako treba...

Pozdrav.

 

Izbegao bi bilo kakve prve ruke jer je to neisplatljivo, znaci, zeleo bi sastaviti audio lanac koji nece nadmasiti taj parasound dac niti da on bude koji prebacije ostale komponente. Izbegao bi zacaran krug kome nikada kraja sto se menjanja komponenti tice. Nije mi potreban vrh vrhova, zelim audio koji ce se moze slusati satima a pri tome da nepostaje naporan niti mi je cilj da uznemiravam komsije u zgradi. tih, topao sistem na kome ce se cuti sve sto je potrebno i kako je potrebno. Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo šta ja predlažem čoveku...strpljenja

uvek može da se nađe uređaj koji će biti jeftiniji od zbira koštanja ugrađenih delova

http://www.kupujemprodajem.com/Nelson-Pass-First-Watt-F3-SNizeNO--3963830-oglas.htm?filter_id=18738820

neka drugi drži lemilicu a on neka sluša muziku:)

 

da, tako nesto se trazi, pitanje se postavlja da sam tj sa drugarom elektronicarem da radim koliko bi bila manja cena od te koji doticni trazi? Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odgovor bi bio: da, može. Za pretpostaviti mi je da "pucaš" na A klasu (spominjanje Hirage me navelo da to pomislim) i očekuj da pošteno odrađen posao onaj "x" dovodi iznos na cca 300-400€ (zavisi kako se za šta snađeš i koliko želiš ili ne želiš da preteruješ, koliko ćeš strpljenja imati prilikom nabavke nekih delova, hladnjaka na primer - da li si spreman da istražiš neke alternativne metode: forsirano hlađenje - kod mene se pokazalo savršeno dobro u nedostatku značajno masivnijih hladnjaka, a da budem iskren, bio sam strahovito skeptičan po tom pitanju, pa onda količina filtracije i da sada ne nabrajam. Osim Hirage, ima tu cela paleta Pass-ovih konstrukcija, na primer F5 koji je veoma izdašno pojačalo, kako po odnosu disipacije/snage ("svega" 62W disipacije za 25W/8oma) tako i muzikalnosti, detalja itd a pri tom, ne zahteva neku ubitačnu količinu delova niti nenađijum ili prepucijum nekog sveca, onda Sipijeve konstrukcije: cirklotron sa lateralnim mosfetima, SVAYA, moj Bastard (hibrid) i ima toga ovde da se napuni cela strana A4 formata... Sve odlična pojačala. Pojačala o kojima pričam su nova u klasi cene 3000 €/$ (nisu sva pojačala komercijalizovana ima dosta originalnih rešenja članova ovog foruma !!! ) Elem, kako rekoh, sve zavisi koliko je tvoj zamišljeni "x" ... Ako ti je to za utehu, pristojno skockan "Gainclone", pojačalce sagrađeno na bazi integralca koji sam košta oko 5-7€, košta od 250 do 300€ a da se pošteno uradi... Elektronski delovi su manja stavka, najviše košta kutija, konektori, trafo i ispravljački kondenzatori a to ti treba za svako/bilo koje od nabrojanih i nenabrojanih pojačala... Ako si spreman da se drzneš i stisneš malo zube, ovo te ptprilike na putu do odličnog pojačala definitivno čeka. Procunjaj po forumu, sve je arhivirano, pa prežvači a posle postavljaj pitanja...

<hvala puno za odgovor! recunica je ovakva: ako novo komerc int.pojacalo Integra ili Esprit kostaju 1000e a isto mogu da pazarim u nekoj starijoj varijanti za 150e to je za mene suludo! tako da na ulozenih 350-500e moze, ali ako zaista moze da se napravi pojacalo za koje bi fabrika trazila 3000 i navise to je za mene dobar razlog da se iscimam. Citao sam neki tekst gde je cika objasnio ono sto si i ti rekao da u pojacalo kosta kutija, kondisi i trafo. Delovi mi nisu problem jer imam neke veze sa inostranstvom tako da vrlo verovatno mogu sve da nabavim. U istom tekstu covek rece da je najbitniji deo jedno pojacala je ispravljac. Ako samo pogledam tu Hiragu, najskuplji delovi su bas u ispravljeckom delu. Pozzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrlo lako, i za dve klase - pod uslovom da je suma x > 300 EUR.

Jeftine igracke i krshevi nisu meta za ozbiljan DIY....

 

Ok da nisu ali na internetu ima na bilione shema koje je nemoguce sve ni napraviti niti poslusati niti sam strucnjak da po semi mogu da zakljucim da to vredi u opste praviti. Zbog toga trzim pomoc da mi suzite "ponudu" Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...