Jump to content

Materijal za izradu zvucnickih kabineta


Struja

Preporučeni Komentari

Sam naslov govori sve...

ali moje pitanje za cenjene forumase bi bilo mozda malo drugacije...

Posto radim sa prohromom mislio sam da napravim kutije podno stojece oko 25-30 litara od prohroma debljine 6mm

sa 6 pregrada bile bi trapezoidne oko 1m visine.

Znam da je drvo jako zastupljeno u izgradnji ali bas sam se pitao kao bi to bilo da se uradi od Prohroma nema magnetisanja 

niti rezonacije sa toliko pregrada iznutra bi bilo tretirano kondorom od 5mm i sve ostalo sto ide kao i u kutije koje sam dosad radio od iverice i medjapana 

kutije bi izgledale ovako kao na slici koje sam radio od mdf-a 

Hvala unapred Svima ....

post-1164-0-18811800-1355349658_thumb.jp

post-1164-0-04856800-1355349776_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja radim sa metalom i znam šta se sve može i ne može. Niko te ne sprečava, može, ali moj lični savet je nemoj. Da to išta valja, već bi neko to radio tako. Ako bi se već latio kutije od metala to bi trebalo da bude neka legura aluminijuma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@struja

Da ne napraviš zvono? rezoniraće to, mnogo su ti tanki zidovi... 6mm ? jesi ti ozbiljan?

koja je motivacija za tako nešto? Ja vidim samo finiš kao motiv, a ako je tako možda da prohrom bude neki spoljni sloj ? možda tako i dobije neki smisao (recimo sendvič MDF 18mm+kondor 6mm+pluta 3mm+prohrom 3mm= inertna kutija) ovako se bojim da ćeš se iscimati svetski a ništa nećeš dobiti. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nema onaj B&W loptasti subwoofer kutiju od nekog metala?

 

PV1D ili tako neka oznaka, sa dva drajvera na suprotnim stranama.

Nek gvirne čovek kako su oni to rešili, ima valjda neki presek na netu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sam naslov govori sve...

ali moje pitanje za cenjene forumase bi bilo mozda malo drugacije...

Posto radim sa prohromom mislio sam da napravim kutije podno stojece oko 25-30 litara od prohroma debljine 6mm

sa 6 pregrada bile bi trapezoidne oko 1m visine.

Znam da je drvo jako zastupljeno u izgradnji ali bas sam se pitao kao bi to bilo da se uradi od Prohroma nema magnetisanja 

niti rezonacije sa toliko pregrada iznutra bi bilo tretirano kondorom od 5mm i sve ostalo sto ide kao i u kutije koje sam dosad radio od iverice i medjapana 

kutije bi izgledale ovako kao na slici koje sam radio od mdf-a 

Hvala unapred Svima ....

Izgleda da tog prohroma imas za bacanje, a ja platio samo gornju plocu za predpojacalo 40x28x2 mm i cetiri nogice r70x3,5mm 8500dinara...

Svakako su stranice dugacke , pa ce rezonirati cak i ako bi ih bolje ucvrstio onim pregradama. Tacno je da prohrom nema feritne osobine,ali MDF ih nema takodje. Ja bih ti predlozio takodje da razmislis o prohromu kao delu kutije

 u estetskom smislu, a ako ga imas puno lako ce se naci na forumu ljudi kojima mozes da uradis nesto drugo od tog materijala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam radio kuhinju od prohroma, posto mi dosadilo da drvena truli - i mogu ti reci da je za kuhinju super ali da ormaric ispod sudopere koji je neka takva kutija kao sto bi radio za zvucnik, zvoni ko crkveno zvono, i ne mogu da zamislim cime bi se to dalo smiriti. ako si navalio, onda prosto koristi neku deblju ivericu, mdf ili bilo sta drveno za stranice a prohromski lim koristi za spoljno oblaganje. cak ni tada ne mislim da je to idealno resenje jer mislim da ce metalne kutije biti izvor daleko vecih refleksija u sobi nego da su kabineti drveni, sto je svakako lose.

mislim da magico nije tema za poredjenje, to je ozbiljna inzenjerska bolestina, planirani su da rade u sobama 5-10 puta vecim od srpskih gde je ovaj problem daleko manje izrazen, nisu radjeni od lima nego od komada daleko vece debljine koji su spajani srafovima, sto ce reci da su verovatno racunali gde rezonira i to potpuno umrtvili. drugi primer su YG cije smo kutije slusali onomad na prezentaciji BM u hajatu, meni je to jedini dinamicki zvucnik koji sam cuo u zivotu da moze da se nosi sa hornama po dinamici, njegovi kabineti su radjeni iz komada aluminijuma koji je glodan, dok je spolja obradjen tako da ne bude uglacan na visok sjaj nego ima finu strukturu za sta verujem da sluzi upravo da se smanje refleksije, tj da se njihova uniformnost razbije. 

sve to pokazuje da moze ali da je to zahtevna operacija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema tu šta mnogo da se filozofira oko kutija, što veća masa i što manje rezonovanje. Na primer, dve drvene ploče i između sloj peska. Ili kao što je neko ovde već radio, spolja drvo a unutra keramičke pločice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa trebalo bi dampirati po površini u svakom slučaju, mislio sam samo na izradu zidova.

Naravno, da li i koliko i čime dampirati površinu unutra, zavisi koje će sve frekvencije svirati drajver koji je u toj komori.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nema onaj B&W loptasti subwoofer kutiju od nekog metala?

 

PV1D ili tako neka oznaka, sa dva drajvera na suprotnim stranama.

Nek gvirne čovek kako su oni to rešili, ima valjda neki presek na netu.

pa lopta je najstabilniji moguci oblik u nama znanom univerzumu, pa jos kad stavis naspramne subove onda jedan drugom potiru vibru

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pustite čoveka da napravi to od prohroma , kako ćemo drugačije saznati jel valja ili ne valja ...ili oćete da opet ćekamo dvadeset godina da se pojavi neko sa sličnom idejom ......a dvadeset godina da vas kopka misao jel valja ili ne valja .....

 

Teorija i praksa u opšte ne postavljaju pitanje jel nešto vibrira ili ne ......dva pitanja su i neka podpitanja .......ako simulator stavite na difolt tj da kutija nema gubitaka to onda znači da kutija ima zid od preko jedan metar betona ....sve ispod je pitanje samo koliko vibrira ...../ svi koji su merili i pravili kutije znaju da postoji razlika u impedancama jer simulator ne može da predvidi gubitke , tj predviđa ih linearno i konstantno a gubici se povećavajau sa opadanjem frekfencije /

 Pod dva ,nije bitno jel nešto vibrira ili ne , daleko bitnije je u kom opsegu i koliko dugo .......sve sam bliže ideji da klasična iverica radi posao mnogo bolje od MDF .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljivo štivo.

Postoji li i najavljen nastavak - kako spasiti kutije pravljene od MDF sranja ( kako kaže translator ) ?

MDF nije nekad bio loš , mislim nekad je bio solidan materijal ....nekad je industrija nameštaja radila od masiva elemente i bilo je dosta sirovine za dobar MDF . Danas mi se čini da se drvo jednostavno melje da bi se pravio MDF , a normalno je da koriste jeftina koja brzo rastu . Ja sam nešto i pisao o tome da mi se čini da je mdf postao lagan , a naknadno sam pronašao podatak da se ima verzija super teškog ...koji je nekada bio praktično i jedini .

 Problem je u formi kako smiruje rezonance .....vidim da i Zen forsira klasičnu ivericu i biće da je izgleda najbolja , bar za sada .

To što se u tekstu predlaže šperploča , mislim tu treba biti malo i racionalan , zavisi koliko koštaju zvučnici i šta se radi .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mi se ufatili MDF pa MDF... MDF, tačnije, ono što mi zovemo "Iverica" je "Particle Board", MDF/Mediapan je Medium Density a ono što je kod nas poznato i popularno pod imenom "Lesonit" se na zapadu spominje kao High Density Fibreboard. Evo nekih vrednosti težina za ove materijale, mereno na konkretno dostupnim materijalima, vrednosti mogu odstupati u zavisnosti od konkretnog proizvođača, materijala, ali okvirno to je tu negde...

 

1) Iverica, dezen/furnirana, 18mm 10.92kg/m2 (~606kg/m3)
2) MDF 19mm, sirovi, 14.8kg/m2 (~778kg/m3)
2) HDF 3mm , dezen 2.72gk/m2 (~906kg/m3)

 

------------------------------------------------------------------

 

MEDIUM density fiberboard: http://en.wikipedia.org/wiki/Medium-density_fibreboard

Physical properties

Over time, the word "MDF" has become a generic name for any dry process fiber board. MDF density is typically between 500 kg/m3 (31 lbs/ft3) and 1000 kg/m3 (62 lbs/ft3).[3]The range of density and classification as Light or Standard or High density board is a misnomer and confusing. Density of board when evaluated in relation to density of the fiber that goes in to making of the panel is important. A thick MDF panel at 700-720 density in case of softwood fiber panels may be considered as high density whereas a panel of same density when made of hard wood fibers is not so. The evolution of various types of different MDF was driven by the differing needs of specific applications.

 

High Density Fibreboard: http://en.wikipedia.org/wiki/Hardboard

 

It is similar to particle board and medium-density fiberboard, but is denser and much stronger and harder because it is made out of exploded wood fibers that have been highly compressed. Consequently, the density of hardboard is 31 lbs. or more per cubic foot (500 kg/m³)[1] and is usually about 50-65 lbs. per cubic foot (800-1040 kg/m³). It differs from particle board in that the bonding of the wood fibers requires no additional materials,[2] although resin is often added. Unlike particle board, it will not split or crack. It is used in construction and furniture. Hardboard is produced in either a wet or dry process. The wet process leaves only one smooth side while the dry processed hardboard is smooth on both sides.

 

-------

 

Što se tiče usporedbe sa metalima, tu nema usporedbe, Inox materijali variraju gustoćom od nekih 7700kg/m3 do 7930kg/m3 a razne legure aluminijuma oko 2700kg/m3. (+/- ~5%)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...