Jump to content

helix kablovi


Karlos

Preporučeni Komentari

evo ja kao novi član malo da doprinesem diy zajednici,malo sam trenirao živce ove godine da provalim čuveni helix,i evo rezultata.imao sam želju da uradim sa belden provodnicima, ali nisam našao na metar,a para za 300m kotur za sada nemampravio sam ove sa provodnicima iz rasturenih mikrofonskih kablova (XLR)i od provodnika izvađenih iz nekih industrijskih računarskih kablova - čisto za test.Ko je voljan da sam proba pletenje, rado ću pomoći. (pletenje je PITA)ovi xlr idu u studio na test a ovi tanji za rca čekaju da nabavim neke bolje činčeve.Problem sa činčevima je otvor za kabel, 6mm je malo. (eh WBT, moram da štedim)Provodnici su uglavnom čista bakarna licna preseka 0.22.Pošto mi je jedan od poslova rad u studijskom okruženju, imao sam prilike da isprobamneke standardne kablove po studiu i kada sam prvi put čuo razliku na pola metra ic,odlučio sam da isprobam sve što mogu.Na mojim kučnim svakodnevnim (čitaj jeftinim) spravama, najčujniji efekat je na zvučničkim kablovima.Pravio sam i strujne od našeg domaćeg bakra i to sad čeka da sve iztestiram.Naravno, život vuče na sto strana pa ne stignem.Ako neko ima viška žica i želi da proba, samo napred.Znanje ništa ne vredi ako ga ne podeliš. :oldtimer::BeerMugCheers:

post-1253-0-68836900-1352653780_thumb.jp

post-1253-0-48653900-1352653983_thumb.jp

post-1253-0-75773000-1352654051_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 61
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Hvala :DPalo mi je napamet, ako neko ima viška kvalitetne žice,a i ostali da doniraju npr konektore,mogu da ispletem par kablova koji bi mogli da kruže,od člana do člana diy foruma za testiranje.Dugogodišnjim iskustvom znam da čak i svaki studio zvuči drugačije,da ne pričamo o stanovima :DNekom će odgovarati, nekom ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

najpribližniji originalnim provodnicima (koji su inače 30$ metar)je belden broadcast brilliance serija koji je za fiksne instalacije,ima manje debljih licni, naravno skupo je kupiti kabel pa ga cepati,može da se uradi specijalna porudžbina ali na veće količine.ja sam koristio mikrofonske za probu. Isplati se i razbucati belden,naprimer 1266a ili sličan, hteo sam kod Tome iz kruševca da kupim ali nemakad sam počeo da pletem, gledao sam u patent i crtežeu priilogu slika kako početi, dobro je za vežbanjepatent je US6242689, može slobodno da se skinevažno je razumeti da postoje šest spirala po strani,odnosno na jednoj cevi, tri u jednom smeru tri u drugomi isto to na drugoj cevi i da se medjusobno leva i desna strana prepliću.probaću da nacrtam neko objašnjenjenemam za sada kameru, snimiću jednog danau prilogu i moje prvo pletenje :Dpost-1253-0-79890500-1352663875_thumb.jp post-1253-0-06792100-1352664788_thumb.jpto za ferite znam :D , čitam i ja razne forume :DNisam ni hteo da se time smaram, samo sam isklonirao original.Lepo Izgleda :Devo za početakovo su dve spirale (helix) u suprotnim smerovimapost-1253-0-14489000-1352687271_thumb.jpsa tri provodnika, stvari se malo komplikujuumotajte ih da se dobije ovakav rasporedtri provodnika iste boje u jedan smer i tri druge u drugi smersvi provodnici izlaze sa donje stranepost-1253-0-73070400-1352687311_thumb.jppletenje se nastavlja sa gornja dva provodnika,ukrštaju se tako da je ista boja uvek on-top prema vamaprvo se ukrste na gornjoj stranipost-1253-0-31809800-1352687326_thumb.jpa zatim na donjoj strani preko ostalih provodnikapost-1253-0-09479900-1352687341_thumb.jppa zatim opet gornja dva ukrstiti na gornjoj pa na donjoj straniovako su pleteni strujni mamba i ic cirrus , sa četiri provodnika su pleteni cirrus zvučničkii stratos icvećina jeftinijih strujnih je pletena sa 2 provodnika u dva smera (4 ukupno a u sredini žuto-zelena)ovde sam u sredinu stavio dve zelene, lakše se plete ako je jezgro debljepost-1253-0-74583600-1352687937_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo pokušaj da objasnim dupli helixpoređajte provodnike po grupama od tripost-1253-0-35741100-1352720361_thumb.jpdva unutrašnja provodnika prebacite na suporotnu stranuukrstite ih (uvek je ista boja on-top)i provucite između cevčica prema napredsvaka boja se vraća na svoju stranupost-1253-0-09660200-1352720377_thumb.jpokrenite ceo kabel za 180 stepeniprva dva unutrašnja provodnika prebacite pozadipost-1253-0-20933200-1352720292_thumb.jpukrstite ih i provucite između cevčica prema napredpost-1253-0-16796200-1352720537_thumb.jpponovo okrenite kabel za 180 stepeni,sledeća dva provodnika prebacite izapost-1253-0-79718600-1352720801_thumb.jpukrstite i provucite između cevčica prema napredpost-1253-0-28026900-1352720964_thumb.jpispletite i ostale provodnikepost-1253-0-30811000-1352721023_thumb.jpprva dva slobodna gornja provodnikaponovo na isti način prebacite iza, ukrstite i provuciteizmeđu cevčica prema napred,post-1253-0-35305200-1352721165_thumb.jpponovo okretanje kabela za 180 stepeni,i tako dok ima žice :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

naravno, prvo pletenje će izgledati ovakopost-1253-0-00377800-1352721354_thumb.jppo teoriji iz patenta http://www.google.co...tents/US6242689 ,geometrija ne mora da bude precizna da bi pletenje imalo efekta,međutim za lepši vizuelni efekat, treba voditi računa o uglovima,i zatezati provodnike, umereno i podjednako.Rutina se stekne posle više ispletenih kablovaKrajevi se stegnu termo bužirom, a ceo kabel može isto da se stegne termo bužiromili da se uvuče u pleteni bužirKabel može dodatno da se obloži metalnom folijom i obmota preko golom licnom,i to bi bio treći provodnik za balansne xlr kablove

sajt za pletilje :buehehe:Kod kabela za velikim brojem upletenih vodova povećane su komponente induktivnosti i kapacitivnosti.

@Boki, ja sam samo klonirao postojeći kabel i uradio ga sam, a koliko vidim ovo je diy forum (uradi sam)uostalom i kimber plete kablove pa im se niko ne smeje
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Boki, ja sam samo klonirao postojeći kabel i uradio ga sam, a koliko vidim ovo je diy forum (uradi sam)uostalom i kimber plete kablove pa im se niko ne smeje

Bio mi je smešan ceo taj niz sličica sa uputstvima za pletenje, koji podseća na bakine časopise sa sličicama za pletenje i vezove.Sorry.

po teoriji iz patenta http://www.google.co...tents/US6242689 ,geometrija ne mora da bude precizna da bi pletenje imalo efekta,

Pošto je ovo DIY forum, poneko se zapita i kako nešto funkcioniše. Lično meni se to često dešava.Pročitao sam objašnjenje iz navedenog patenta, i nisam razumeo kakav efekat ima taj tačno takav način pletenja.Da li možeš ti, ili bilo ko drugi od forumaša da mi objasni koji i kakav je tačno to efekat?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio mi je smešan ceo taj niz sličica sa uputstvima za pletenje, koji podseća na bakine časopise sa sličicama za pletenje i vezove.Sorry.

:D , nije problem, ja sam počeo to da pletem iz radoznalostia i zato što sam ostao bez stalnog posla pa treba ubiti vreme :DPovremeno imam posla sa studijskom opremom ali nema stalnog posla,Moja specijalnost su analogni trakaši (ampex, studer, lyrec) mehanika i elektronika,nažalost danas vrlo malo studia ima ovakve mašine, sve je sada u kompu (DAW)pa tako i ja odo u pletiljemogo bi i neko džemperče da uradim :Dneko spomenu čarapice :D:oldtimer: :oldtimer: :oldtimer:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto je ovo DIY forum, poneko se zapita i kako nešto funkcioniše. Lično meni se to često dešava.Pročitao sam objašnjenje iz navedenog patenta, i nisam razumeo kakav efekat ima taj tačno takav način pletenja.Da li možeš ti, ili bilo ko drugi od forumaša da mi objasni koji i kakav je tačno to efekat?

ja imam svoje mišljenje o toj teoriji ali nisam dovoljno stručan da bi to objašnjavao na javnom forumu.To je patent Caelin Gabriela koji se školovao u us navy secret academy a posle radio u nsaimaš ovde njegov intervju http://www.6moons.com/industryfeatures/caelin/caelin.html
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka cast, sada izgleda dosta jasnije nego sto je u patentu. Ali ima da se plete bas dosta, posebno za zvucnicke zbog duzine.

ima da se plete :D , mogu da vam kažem da dok sam pleo 2,5mm2 za strujuprsti mi otpali, kao da sam trenirao shaolin :Devo ovde kraj utaknut u wattgate, 3x2,5mm2 po strani plus 4mm2 žutozelenapost-1253-0-85940500-1352727085_thumb.jp
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Npr. za zvucnicki duzine 2 metra, koliko treba pustiti duze vodove npr za dupli helix? Zbog pletenja se sigurno gubi dosta na duzini.UTP kabal nije skup za probu...

ja dodam 50%, za metar kabela sečem metar ipo , i pleti veću dužinu od potrebne,na kraju obeležiš tačnu dužinu, stegneš helix na meru a ostatak raspleteš za krajeve.lakše je odseći višak nego da ti fali.UTP nije baš zgodan za učenje, suviše je tanak i umrsi se, ima da ti pokida živce
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...