Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

  • 4 nedelje kasnije...

Lepa vazdušna pumpica :)Pokušaji da ovde nađem nešto adekvatno nisu urodili plodom. Za preko se nisam ni trudio.Zanimljiv metod pogona (već viđeno, ali zanimljivo), nisam siguran da bih to mogao/hteo da primenim. Razmišljao sam onomad o međustepenom prenosu, čak sam imao jedan takav, ali ubi me ako mogu da se setim šta beše. Motor preko klinastog - četvorougaonog - kvadratnog remena na remenicu, remenica sa četiri prečnika za četiri brzine na mehanizmu koji je pomera u željeni položaj u zavisnosti od željene brzine, a na kraju osovine gumeni točkić na unutrašnji obod tanjira. Eventualne vibracije motora eliminisane remenom, prenos direktno na telo tanjira, previše komplikovano za mene u to vreme za samogradnju bez pristupa mašinama, alatima i materijalima...Juče sam spremio upuštenu rupu za prihvat Pro-Ject ručice, nije moglo direktno, visina nosača (podloge/baze) je iznad potrebnog nivoa da mogu postaviti ručicu u adekvatan položaj. Sa zadnje strane baze izbušio kanal za provlačenje kablaže, još treba da obradim bazu posle lepljenja (brušenje na ravno) a posle fiksiranje ručice i petljanje sa dovođenjem svega u vodoravan položaj, potom igrarije sa pozicioniranjem i fiksiranjem motora, izrada remenice, potom ugađanje brzine rada motora i proba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Izgleda da će od ovog projekta na kraju ipak biti nešto :)Pribavljen je granit, sagrađena polica/stalak na čemu granit leži a preko tri podesiva šiljka, formulisan oblik baze i materijal, jedino ostaje da se izvede završna obrada zarad estetike što je posao za ovaj vikend, pripremljena je tangencijalna ručica, RIAA je sagrađen, skutijan i isproban, zvučnica je takođe spremna, ostaje još petljanje sa ožičenjem ručice i konektorima, gitovanje i šmirglanje baze te priprema za bojenje/lakiranje i puštanje u rad. Više ne mogu da se setim svakog detalja što se cene tiče, ali granit, baza i tanjir su me izašli oko 230€ gde je tanjir kao zasebna stavka bio najskuplji. Motor sam dobio od Zena, zvučnicu istrgovao u nekoj trampi pa me nije izašla ni blizu tržišne cene, a sve što sam mogao sam da uradim, uradio sam sam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, opet sam prelistao temu od početka. Sa užitkom sam čitao. Znam da nikada neću napraviti gramofon. Hoću samo da ti kažem da je putešestvije od početka pa sve do samog kraja, meni barem, izgledalo jaaako teško. Sad imaš još jedan komad high end-a u slušaoni. Možeš da budeš siguran da si (ako neko nekad ne polupa čekićem) napravio stvar koja će nadživeti sve nas iako nas ima veoma mladih. Stvarno vrhunska stvar :hi:Nemam potrebu da se bilo kome zbog bilo čega dodvoravam pa ovo što sam napisao možeš shvatiti bukvalno tako kako sam napisao. Očekujemo prve slike gotove sprave :sporty095_2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da sam izbrusio bazu do nivoa da mogu da počnem da je napijam lakom za čamce. Kada se mediapan dovoljno puta napije laka i obrusi dovoljan broj puta, sledi nanošenje boje. Voleo bih da ga udarim sa nekim sjajnim crnim lakom, onako, "klavir finiš" ali se bojim da neće uspeti toliko lepo koliko bih želeo. Vadim četku, brišem krpicom i mažem. Kada bude skroz gotovo, voleo bih, a i nadam se, da će da bude makar blizu sprava koje zovu haj-endom... Kako će svirati, to ćemo još da čujemo... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle cele noći sušenja, lak je koliko-toliko osušen, ne lepi se, ali je još uvek nekako... nedovoljno suv da ga brusim. možda nije dovoljno toplo pa zato ili sam ga trebao razrediti... Odmah mi je bilo malo čudno kada sam ga otvorio (skinuo poklopac na kantici) da za razliku od uobičajenog providnog laka, ovaj ima neku kašasto-mlečnu zamućenu pojavu... Reč je o Helios Tesarol laku za čamce...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasto lak pa farba? Zar nije sama farba dovoljna?Ili samo lak pa da bude providno.

Ovim pitanjem daješ na znanje da si se jako malo, ili nimalo petljao sa obradom mediapana :)Mediapan je na površini prilično ravan i ima prihvatljivo konzistentnu zaštitu. Međutim, na mestima gde se ploča reže, porozan je i upija vlagu i potom nabubri. Pre bilo kakve intervencije tipa nanošenja boje, od vitalnog je značaja tu poroznu površinu zasititi nekim sredstvom koje će u procesu bojenja sprečiti bubrenje. Nanošenje boje direktno na mediapan na rezanim površinama izaziva ubrzano upijanje boje i treba više nanosa da se boja koliko-toliko ujednači sa glatkim površinama. Podloga je dakle u pitanju, preciznije, nanošenje takve podloge koja će omogućiti ujednačenu površinu za nanošenje boje. Sada je nanešen jedan sloj laka, pogledaj na šta liči... post-13-0-35313400-1297589467_thumb.jpgIsto bi se desilo sa bojom. Bočne strane bi upile boju i morao bih ponovo. Brušenje laka je manje problematičan posao od brušenja boje. Umesto laka može da se radi i sa špric-gitom, ali se on ne može naneti četkom, a meni to u datim okolnostima uopšte ne odgovara... Kada sve površine budu iste, onda se može naneti boja... :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle trećeg sloja lakiranja (što se upravo suši) počinje da bude sasvim pristojno. Ono što bi inače bio problem (sitne čestice prašine koje padaju na lakiranu površinu) sada nije problem jer se posle svake ruke laka ponovo brusi do glatkosti i potom opet sledi novi nanos. Videću da li je tri puta dosta, mada, kada sam ovoliko vremena proveo praveći sve, ne fali ništa ni da to uradim pet ili šest puta, koliko god puta je potrebno dok se posle finog brušenja ne dobije idealna osnova za nanošenje boje.post-13-0-31324000-1297614461_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle trećeg sloja lakiranja (što se upravo suši) počinje da bude sasvim pristojno. Ono što bi inače bio problem (sitne čestice prašine koje padaju na lakiranu površinu) sada nije problem jer se posle svake ruke laka ponovo brusi do glatkosti i potom opet sledi novi nanos. Vieću da li je tri puta dosta, mada, kada sam ovoliko vremena proveo praveći sve, ne fali ništa ni da to uradim pet ili šest puta, koliko god puta je potrebno dok se posle finog brušenja ne dobije idealna osnova za nanošenje boje.post-13-0-31324000-1297614461_thumb.jpg

Ja se (svima) Vama divim...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle trećeg sloja lakiranja (što se upravo suši) počinje da bude sasvim pristojno. Ono što bi inače bio problem (sitne čestice prašine koje padaju na lakiranu površinu) sada nije problem jer se posle svake ruke laka ponovo brusi do glatkosti i potom opet sledi novi nanos. Vieću da li je tri puta dosta, mada, kada sam ovoliko vremena proveo praveći sve, ne fali ništa ni da to uradim pet ili šest puta, koliko god puta je potrebno dok se posle finog brušenja ne dobije idealna osnova za nanošenje boje.

A da nakon lakiranja-brušenja koliko god puta je potrebno trošiš bazu neko vreme neofarbanu.Pogledaj samo moje...pardon tvoje kutije.Sušiće se to duuugo, a nakon farbanja će te mrzeti da još jednom pregituješ i farbaš.Ima špric git i u spreju. Nije loše jedna ruka pre farbe. Pokazaće i najmanje neravnine. :hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle trećeg sloja lakiranja (što se upravo suši) počinje da bude sasvim pristojno. Ono što bi inače bio problem (sitne čestice prašine koje padaju na lakiranu površinu) sada nije problem jer se posle svake ruke laka ponovo brusi do glatkosti i potom opet sledi novi nanos. Vieću da li je tri puta dosta, mada, kada sam ovoliko vremena proveo praveći sve, ne fali ništa ni da to uradim pet ili šest puta, koliko god puta je potrebno dok se posle finog brušenja ne dobije idealna osnova za nanošenje boje.post-13-0-31324000-1297614461_thumb.jpg

Sve htedoh da te pitam pa zaboravim, zašto si zavrtnje smestio u same ćoškove?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A da nakon lakiranja-brušenja koliko god puta je potrebno trošiš bazu neko vreme neofarbanu.Pogledaj samo moje...pardon tvoje kutije.Sušiće se to duuugo, a nakon farbanja će te mrzeti da još jednom pregituješ i farbaš.Ima špric git i u spreju. Nije loše jedna ruka pre farbe. Pokazaće i najmanje neravnine. :hi:

Mhhhmmm paaa... daaa... Svakako pre toplih dana proleća nema ništa od farbanja. To će biti odrađeno uslužno, ja odaberem boju i odnesem, kolega sa posla mi je farbao segmente na prethodnom renou i baš ima finu ruku i osećaj, ali nema neku super sofisticiranu komoru pa nema ni grejanje neko, stoga se mora čekati da dnevno noćne temperature ne idu ispod 10-ak stepeni a biraćemo dane kada bi temperatura trebala da bude u reonu 15-20C što bi bilo idealno, makar na jedan dan, a za taj trenutak treba sve da bude pripremljeno. Tako da farbanje svakako mora da sačeka. Moje je sada da sve spremim, i kada sve bude spremno, čekamo dan "D" :)Sada zapravo prisiljavam medijapan da se napije koliko god može, bubri, cveta, lista, šta god da se dešava sa poroznim površinama. Kada sve odradi, sleduje farbanje na staloženu i mirnu površinu :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...