Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja u svojoj glavi imam mnogo bolju ideju za paralel tracking ručicu.

Ja sam isplanirao ručicu sličnu onima što ih radi Clearaudio, nabavio sam čak i zvučnicu, ali sam svakako zainteresovan da pročitam šta se to vrzma nekom drugom u "svojoj glavi" :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam isplanirao ručicu sličnu onima što ih radi Clearaudio, nabavio sam čak i zvučnicu, ali sam svakako zainteresovan da pročitam šta se to vrzma nekom drugom u "svojoj glavi" :buehehe:

Мораћу то да цртам, лепо у CAD, па да мозгамо има ли смисла. Требаће ми неко време да све то приготовим. Надам се да ћете ми дати мало форе.Узгред, зар Clearaudio нису "гоњене" неким механизмом???Да напоменем да је моје мозгање засновано на модификацији Опус 3 Кантус, мада ми се чини да људи нешто нису расположени према овој ручици.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мораћу то да цртам, лепо у CAD, па да мозгамо има ли смисла. Требаће ми неко време да све то приготовим. Надам се да ћете ми дати мало форе.Узгред, зар Clearaudio нису "гоњене" неким механизмом???Да напоменем да је моје мозгање засновано на модификацији Опус 3 Кантус, мада ми се чини да људи нешто нису расположени према овој ручици.

Clearaudiove tangencijalne su sve bazirane na manje-više istom sistemu. Kratka ručica, sa beznačajno malom efektivnom (stvarnom fizičkom) masom, postavljena između dva točkića na klinastim (špic) ležajima i klizi, tj kotrlja na tankoj niti ili kod skupljih modela, staklenoj cevki. Sa zvučnicom od 6 grama i maltene bukvalno bez tela, dovoljan je dašak da se pomeri. Pošto nema težine ručice, i protivteg je banalno mali što omogućava da se cela masa svede na skoro ništa. Tako osmišljeno ne samo da je jednostavno za napraviti, već je lako i za podesiti i pomerati tek silinom igle koju pomera brazda. Da ne ulazim u modus operandi zapisa u brazdi, ovo je čini mi se izvedba koja daje skoro 100% šanse čak i manje tehnici vičnim samograditeljima. Potrebno je malo materijala, malo rada i pažnje... Ali naravno, slobodno crtaj... Prati se ovde sve što se prikaže :buehehe:Opus3 Cantus je slična izvedba, s tim da je ovde princip veoma sličan, ako ne isti, ali je fizička dužina od skale po kojoj klizi do igle, nešto veća. :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to mi se svidja, " CNC pločafon " :buehehe::buehehe: Kao i sistem za centriranje na ovom lepotanu " Nakamichi Dragon CT "

Bolje da koristi dobre ploče i pošalje tanjir i osovinu kod tebe, siguran sam da posle toga neće imati udarac... Ovako, napravili su duplo skup posao. Debalansirana ploča i debalansiran tanjir i garant brdo elektronike koja to kobajagi popravlja... :blush:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Clearaudiove tangencijalne su sve bazirane na manje-više istom sistemu. Kratka ručica, sa beznačajno malom efektivnom (stvarnom fizičkom) masom, postavljena između dva točkića na klinastim (špic) ležajima i klizi, tj kotrlja na tankoj niti ili kod skupljih modela, staklenoj cevki.

Kod mene je slična fora, ali izbegavamo staklenu cevku itd. Ima još veći fazon, barem ja mislim da je dobar :buehehe:Inače, kad smo ekscentirčnih primeraka - mogu se i one reprodukovati. Treba primeniti sistem sa EMT-a, uža osovina i fiksiranje po manuelnom centriranju rukom ispod pregleda centričnosti lupom ili mikroskopom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ма то Мика и његове скаламерије! :buehehe: А сад нешто озбиљно:http://turntables.lt/research.htmlВреди прочитати!стоН_Колд

Njihove ručice na sajtu Njemačkog distributera.Ne razumijem se puno, ali ovo izgleda bolje od ručice na mom gramofonu... :buehehe:Doktore, koliko bi zacijenio izradu ovakve? (ja je ne bih mogao napraviti ni da imam sa čim i od ćega)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumijem se puno, ali ovo izgleda bolje od ručice na mom gramofonu... :buehehe:

Doktore, koliko bi zacijenio izradu ovakve? (ja je ne bih mogao napraviti ni da imam sa čim i od ćega)

Kako izgleda, pa lepo... Vidi se da je uloženo puno rada u osmišljavanje detalja i inžinjering. Što bi moj drugar, herr Pfeiffer Johanness rekao: Overengineered...

Pitanje je da li bi čuo razliku, kakav ti je gramofon, zvučnica, RIAA, preamp, amp, zvučnici... Ploče, sluh... Kada bi čuo razliku, bi li sebi mogao opravdati ulaganje u razliku u ceni. Previše varijabila...

Izgled je subjektivna kategorija. Ne poričem lepotu dizajna i izvedbe, ali ponekad je prosto načelo da je "function over form" više nego istinita. Ako se uz "function" dobije i "form" onda je to dobitna kombinacija. Mslim da sam na prvih nekoliko strana dovoljno pisao o pitanjima vezanim za funkciju, odabrao sam formu kojoj sam se naklonio uz neka obrazloženja koja važe za moj slučaj. Činjenica da se proces odvukao je samo sticaj vremenskih (ne)prilika koje trenutno vladaju a reč je o kombinaciji izuzetno hladnog vremena i maloj ali prolaznoj oskudici u višku sredstava koja bi se mogla usmeriti u pravcu izvršavanja zacrtanih planova vezano za završavanje projekta.

Ako je pitanje koje počinje sa obraćanjem medicinski naobrazovanoj osobi upućeno meni, onda sa žaljenjem moram konstatovati da ja niti sam doktor niti bih smeo da se uhvatim u koštac sa proizvodom ovakvog tipa. Ne za novčanu nadoknadu. Ono što ja mogu da ponudim je nešto materijala ili pomoć u izradi WTA (kopije) ili saradnja na projektu izrade tangencijalne ručice što su pravci u koje sam krenuo još pre dosta godina. Ručice kao što je ova i slične nisu u dometu tehničkih mogućnosti kojima raspolažem. Iako sam osnivač i suvlasnik preduzeća koje raspolaže solidnom količinom mašinerije, ne dopuštam niti sebi ni drugima da proizvodne kapacitete troše za nenaplative projekte. Sve što uradim za sebe platim novcem iz svog džepa, donesem u preduzeće i posle radnog vremena uradim samostalno. Utrošak struje i žice za zavarivanje, gasa je minimalan, ali u radno vreme se radi samo ono od čega zaposlenici mogu da izdržavaju svoje porodice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Pitanje je da li bi čuo razliku...

Nije ni bitno, vidis da je pravljeno za gledanje a ne slusanje - kao supernamontirana riba - misli da je dovoljno sto sjajno izgleda pa ne mora da se trudi uopste (uvek dajem dve takve za jednu manje lepu ali rezultativnu) :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije ni bitno, vidis da je pravljeno za gledanje a ne slusanje - kao supernamontirana riba - misli da je dovoljno sto sjajno izgleda pa ne mora da se trudi uopste (uvek dajem dve takve za jednu manje lepu ali rezultativnu) :buehehe:

Још један прави: Глас Разума! :buehehe: стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ono "doktore" je bilo za tebe. Nemoj krivo shvatiti - to je dijelom zbog avatara, ali većim dijelom iz uvažavanja svega (ili gotovo svega) što pišeš na forumu. I u vezi tema, a i sviđaju mi se tvoji komentari koji se nekad ne tiću same teme. Dakle, "doktor" je radi srdačnosti i odavanja priznanja!Razumijem što si htjeo reći u vezi kompliciranih izvedbi - čak i sam smatram da nerijetko KISS (Keep It Simple, Stupid) princip sprečava mnoge nevolje u početku, dok drugi "overengineered" pristupi češće popravljaju probleme koji nisu ni postojali prije implementacije. Ovo se ne odnosi samo na HI-FI, nego puno šire od toga.Za ručicu...bilo je to pitanje iz znatiželje. Trenutno nemam vremena, a ni drugih uvijeta za tako nešto, ali pomislih - dobro je znati!Što se zadnjeg tvog pasusa tiće gdje govoriš o obavezi prema poduzeću i radnicima - sve manje od toga bi me razočaralo jer niti ne sumnjam u tvoj osječaj odgovornosti. :buehehe::buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije ni bitno, vidis da je pravljeno za gledanje a ne slusanje - kao supernamontirana riba - misli da je dovoljno sto sjajno izgleda pa ne mora da se trudi uopste (uvek dajem dve takve za jednu manje lepu ali rezultativnu) :buehehe:

Ako neće da se mrda ti je obori na mravinjak! :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...