Jump to content

Iskra Garrard zvucnjaci by 0WAF


zerowaf

Preporučeni Komentari

Mogu se vežu u kontrafazu ali na red i oma je snaga 4x manja po drajveru ;)

 

 

To mi nije ni palo na pamet!  Hvala! :cheers:

 

 

EDIT: Izbrisao sam još jednu glupost koju napisah bez razmišljanja.:rofl:

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 329
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ta Iskra nije baš 8 inča, neg više nekako 9, malo čudna dimenzija (prečnik čini mi se 215-220mm) pa je upitno i vešanje da li pasuje i da li ga ima... ...a i što bi to radio ako je celo.

 

Nego pitanje: Koliko dugo te kupljene Iskre nisu radile?

Da se ipak one malko razrade, matoro je to. Ako ništa drugo, trafo 3V, kutije lice u lice vezane u kontrafazi pa u podrum nek drndaju nekoliko dana na 50Hz.

 

Meni prije da je prerazradjena :). Nemam pojma koliko nisu radili i da li su ili koliko radili i kako, kupio ih nedavno. A guma je definitivno meksa na kupljenim i vjerovatno su zbog toga basovi nekako neutegnuti i gotovo da idu u distorziju kada ih bas odvrnem.

Sinoc uradio test, prislonim mali vijak u centar tubice i drzi ga magnetno polje. Kada odvrnem muziku onako malo nista prejako na mom originalnom vijak se drzi i ne spada dok na kupljenim odmah spadne uslijed vibracija. Dokaz da su ove gume premekane pa se membrana krece i previse!?

 

Postavljena slika

 

Inace, mozda je neko i mijenjao ove gume jer na jednom driveru kada gurnem membranu skroz unutra osjeti se da malo strugne zavojnica po magnetu, vjerovatno nije centrirana. E sad da li je moguce da se to desi ikako drugacije, mozda ako je zvucnik nekome ispao?? Elem uradim sinoc jos jedan test, polijepim selotejp po membrani cisto da je malo ukruti (fotka prilozena). I dobijem krucu gumu i samim tim i membranu, cak i vise od mog originalnog, Bas  je sada definisaniji (vijak ne spada :)) i definitivno bolje zvuci. Medjutim nevjerovatno je koliko ovi kupljeni driveri proizvode visokih tonova pored basova i srednjih u poredjenju sa mojim driverom. Do cega bi to moglo biti?

 

Postavljena slika

 

Pitanje je sada da li ove gume, njihova krutost, mogu uticati toliko na zvucnu sliku? Ako da, da stavim gumu sa svog origi drivera koje je pregorio na jedan od ovih kupljenih?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem, merio sam jednu dvanajsku alnico nishku ranije, mislim da je takav ko što si nabavio, potpuno sam zaboravio na to, pa se setio ovih dana pa dok sam iskopao sliku...

Ali nije baš merodavno, jerbo sam ga merio kroz gitarsko pojačalo da probam da uhvatim ceo odziv pojačala i zvučnika i to onako više informativno, mikrofon na 

Doduše merio sam ga kroz dosta različita pojačala -handmade AC15 i kroz Laney Soupergroup 60 i dobio sam slične rezultate. Za slušanje muzike nešto i nisam bio oduševljen, opet u suboptimalnim uslovima, tako da uzmi sa rezervom, bio je samo nakačen u otvorenu kutiju i prikačen sam na pojačalo kao full range, pustio sam dve pesme i ugasio.

Možda je samo do mojih primeraka, dobio sam ih kompletne ali kartonsko vešanje je bilo poprilično izlizano od vremena tako da je znao da zazuji ako mu se pusti iole više basa, tako da sam na kraju ojačao vešanja neoprenskim lepkom (znam znam - krpež, ali tolko su "zujali" da sam morao nešto da im uradim da ih smirim, a da se menja komplet vešanje i membrana bi bilo potpuno neisplativo i besmisleno)  

Sada su mi trenutno u nekoj levoj kutiji, koristim ih više za test pojačala, nikako za sviranje. Možda ćeš ti imati više sreće, ja se nešto nisam usrećio, doduše trebali su nam za različite stvari a i ti ćeš ih verujem drugačije da tako kažem implementirati.

Tako da ova merenja ti nisu nešto korisna ali eto ih čisto za referencu, baš me interesuje da li će biti barem slična tvojima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Mentok!Rezultate ću dobiti slijedeći tjedan i objavit ću ih ovdje zajedno sa Iskrinim rezultatima. Temu neću još otvarati dok ne vidim što ću i kako.Moji ne zuje. Zvuk nije prepoletan, ali ako bude kako sam zamislio neće ni raditi preko 1kHz, a možda neće ići niti preko 500Hz...ili 200Hz... Vidjet će se kad se dobiju brojevi. Svejedno imaju onu karakteristiku starog papira da lako nestaju u prostoru i da je zvuk na neki način prozračan - znam da sam maloprije rekao da nije prepoletan i da mogu zvučati kontradiktorno, ali ne padaju mi trenutno drugačiji pridjevi na pamet.U usporedbi s njima Iskre su brže idu višlje, ali im je i Freq karakteristika nešto pliča. Sve ovo govorim kao svoj dojam i bez ijednog mjerenja, tako da nije uklesano u kamen

Membrane i ovjesi (koji su nastavak membrane, dakle papirnati) su kao novi. Koja je impedancija tvojih jedinica? Moje imaju DCR oko 11 Ohma, pa pretpostavljam da je Z oko 15 ili 16 Ohma. Na žalost kod tih jedinica iz tog vremena se rijetko može vidjeti nekakva oznaka modela, pa da se jednostavnom usporedbom slova i brojeva ustanovi o kojem modelu je točno riječ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda su to te jedinice kakve i ja imam. Vidjet ćemo kako će se pokazati.Ja bi ih volio upogoniti samo do reza prema Iskrama ili u budućnosti do reza prema B&C DE-250/16 Ohma (zarad tube friendly pristupa) i Grau-Lukinog lavora. Čut će se rekli su gluhi. :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan basić ti je par db osetljiviji. Mada izmeri sam spl. Izgleda i kao da su dva različita para, sudeći po mms. Izgleda da je to posledica starog vešanja na tom jednom, ima manji cms. takođe ima i manju induktivnost kalema.

 

Biće to dobri zvučnici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu ti podaci za SPL tacni u praksi ce to biti više

ono sto je vazno je da su driveri jako ujednaceni

(neki novi se više razlikuju...)

a najverovatnije su pogodni za neki OB

to ce se vrlo dobro ponasati a sa 4 kom spl ce ici na +9 db

.

Bitno je i to da su to alnico driveri :)

mislim da se mogu koristiti i u centralnom opsegu? pokretna masa je svega oko 40gm a to je 12in drv.

i to sigurno do 2K ako ne i više

Ali to bi ipak trebalo izmeriti... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan basić ti je par db osetljiviji. Mada izmeri sam spl. Izgleda i kao da su dva različita para, sudeći po mms. Izgleda da je to posledica starog vešanja na tom jednom, ima manji cms. takođe ima i manju induktivnost kalema.

 

Biće to dobri zvučnici.

 

I sam sam pomislio da nisu isti driveri. Jednostavno su im parametri posvuda. Misliš da se to da složiti u nešto solidno kad se skutijaju?Nemam s čime izmjeriti SPL - keine mikrofon. :(

 

jako slabom vidim ovo Mlajo...eff 89db? Fs oko 56...57? govorimo o gumenjacima, 4 Ohm?

 

 

Da! Tako piše! I meni je ovo neobično. Zen je imao nekakav rezultat koji je iznosio preko 100 (čini mi se 103 dB), pa smo zaključili da je nerealno. Sada mi se i ovo čini malo jer su itekako glasni sa tek malo odvrnutog pota.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu ti podaci za SPL tacni u praksi ce to biti više

ono sto je vazno je da su driveri jako ujednaceni

(neki novi se više razlikuju...)

a najverovatnije su pogodni za neki OB

to ce se vrlo dobro ponasati a sa 4 kom spl ce ici na +9 db

.

Bitno je i to da su to alnico driveri :)

mislim da se mogu koristiti i u centralnom opsegu? pokretna masa je svega oko 40gm a to je 12in drv.

i to sigurno do 2K ako ne i više

Ali to bi ipak trebalo izmeriti... :)

 

 

Budemo vidjeli što ćemo s njima. Najviše bih volio neki corner cab ili bar nešto što smije ići blizu zida ili blizu ugla sobe - soba samo 16 kvadrata i već su i meni dosadili zvučnici na sred sobe. Sad su mi Iskre u samim uglovima i izgleda mi da moja soba voli takav raspored. Čak sam prije eksperimentirao i sa Dynaudio Audience 72 u kutovima sobe i nije to bilo loše iako malo tko preporuča takav položaj zvučnika....osim Waynea Parhama i pokojnog Klipscha. :DKažeš da parametri i nisu toliko razbacani koliko se meni čini?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e pa ne znam onda...izgleda da ce kod mene ostati u originalnoj 'iteraciji'...mozda samo da izbacim 'staklo' i stavim nesto drugo...

ne znam hocu li da  izazovem gnev...

u originalu se ne bi mnogo postideli u odnosu na puno stvari iz  000kategorije u euricima, samo da ih sukobimo iza zavese...slepa proba

ja ih vozim na starom Luxmanu i tako mi slatko sviraju...od kada sam otkrio da sam slab na >14000Hz ne lozim se mnogo na visokotonce, pasu mi i Iskre

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

pratio sam ovo sa velikim interesovanjem posto i sam imam par tih originalnih iskrinih kutija.Recimo za neki cevnjak od 5-6 wati sta bi trebalo da se uradi sa kutijama a da se ne prave neki veliki zahvati.

 

 

Skretnica a la Zen Mod - 8" driver radi full spektar, a VT "odrežeš" sa kapacitetom po izboru - između 2,2 i 4 uF (ili koliko li je već ZM napisao.). Srednjetonac je nepotreban u tom slučaju, pa ga električno izbaciš iz kruga, ali može ostati na prednjoj ploči.

 

Skineš zadnju ploču - pazi na staklenu vunu koja je nalijepljena na nju i na kraju nađeš odgovarajuće mjesto u sobi za njih. Dobro se snalaze i kad su jako razmaknuti, pa eksperimentiraj sa samim uglovima ako imaš manju sobu. Uglavnom, na nekoj udaljenosti od zidova i poda će se osječati kao kod kuće i to je to.

 

Tamo negdje oko početka threada mi je Zen nacrtao kao pravom greenhornu, što i jesam, kako spojiti novu skretnicu.

 

 

Ovo napisano je reverzibilno 100% ako ne pogubiš dijelove koje si izbacio iz upotrebe. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

eveako nije jasno , pitajbas je dovoljno da samo premostis choke komadom zice a za visoki - prvo lociraj koji je , povadi postojece elkove napolje i onda upotrebi snalazenje.

Dobio sam ove iskrine zvucnike i imam malo digitalno pojacalo DIY kit tpa3116 koji sam zavrsio i na 12v ima oko 20w-25w. Hteo bih da napravim izmene kao sto ste ovde diskutovali ali nerazumem skretnicu. 1. stavimo bas zvucnik direktno na signal da bi bio FR? 2. Srednji izbacijemo iz konfiguracije? 3. Za visoki sam svatio!!! Znaci od 3 way u 2 way? Zasto se skida zadnja strana?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je. Iz 3-way u 2-way.

Zadnja strana se skida zato sto se tada "otvori" zvuk. Morat ces malo traziti idealnu poziciju u odnosu na zadnji zid, ali kod mene su te promjene napravile stvarno solidan zvucnik...pogotovo s obzirom na cijenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...