Jump to content

Iskra Garrard zvucnjaci by 0WAF


zerowaf

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 329
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Što je važno - meni je takva skretnica bila puno bolja kad sam skinuo zadnju stranicu sa kutije i koristio ju tako - open back box!

 

@Zero ako se dobro secam ti si i primakao open boxove zadnjem zidu, to je sigurno pomoglo bas frekvencijama?

 

ja im jos nista nisam ucinio, sve mi nekako dodje zao. original izvedba kod mene ima vrlo uravnotezen spektar i vrlo precizan i definisan bas samo sto nije

 MASTAN da trese zidove. ja ih vozim na starom Luxmanu 111a koji ima loudness ali ga ja nikad ne koristim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene bez loudness-a zvuci kao tranzistor, basova uopste nema ni kad ga odvrnem do kraja. Dok sa ukljucenim loudness-om bass je gotovo do kraja smanjen na pojacalu (2 koraka odzada) jer mi bude previse ako ga vise pojacam. Ocito da zavisi od pojacala do pojacala.

 

@Zero nisam probao sa otvorenom kutijom, a sad mi se ne da opet to spajati i da koristio sam postojecu skretnicu ali sam otpojio put ka ST i VT odlemljivanjem prvog kondenzatora tako da ne bi trebao tu biti problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što je važno - meni je takva skretnica bila puno bolja kad sam skinuo zadnju stranicu sa kutije i koristio ju tako - open back box!

 

@Zero ako se dobro secam ti si i primakao open boxove zadnjem zidu, to je sigurno pomoglo bas frekvencijama?

 

ja im jos nista nisam ucinio, sve mi nekako dodje zao. original izvedba kod mene ima vrlo uravnotezen spektar i vrlo precizan i definisan bas samo sto nije

 MASTAN da trese zidove. ja ih vozim na starom Luxmanu 111a koji ima loudness ali ga ja nikad ne koristim.

 

Da nešto bliže zidu, ali to je sad stvar sobe i igranja da im pronađeš točku u kojoj se sve počne poklapati. Luxmana nisam nikad imao, slušao sam samo neke bijesne kanturine kod drugih, ali Luxman ima dobar renome. Vjerujem da je fino pojačalo.

 

 

Kod mene bez loudness-a zvuci kao tranzistor, basova uopste nema ni kad ga odvrnem do kraja. Dok sa ukljucenim loudness-om bass je gotovo do kraja smanjen na pojacalu (2 koraka odzada) jer mi bude previse ako ga vise pojacam. Ocito da zavisi od pojacala do pojacala.

 

@Zero nisam probao sa otvorenom kutijom, a sad mi se ne da opet to spajati i da koristio sam postojecu skretnicu ali sam otpojio put ka ST i VT odlemljivanjem prvog kondenzatora tako da ne bi trebao tu biti problem.

 

 

Stvarno ne znam kako tvoje pojačalo radi, a i dalje ne znam kako si spojio bas driver. Vidi, ovdje imamo tri podjednaka suda o tweaku. Ne mora to ništa tebi značiti, ali postoji mogučnost da ipak smeta zadnja strana, da je pojačalo čudno i da nije spojeno kosher.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Povuci nove žice i potpuno batali pločicu sa skretnicom. Bas spoji full bez ičega prije njega i prema VT odaberi koji C ti odgovara - od 1 do 3,3uF.

Tako ćeš biti siguran da se ništa ne dira što nije predviđeno da se dira.

Zatim, nemoj vračati zadnju stranicu. Poigraj se položajem zvučnika u prostoru. Prijedlog je bliže zidu i malo nakošeni prema tebi, ali slobodno ih probaj i blizu samih uglova sobe. Ako ništa drugo onda zato da osjetiš koliko se mijenja balans kad su na otvorenom prostoru u odnosu a to kad im zid pomaže.

Jedna od karakteristika im je da se mogu prilično raširiti jedan od drugoga a da sredina stagea ne ostane šupalj.

 

Ako ni tada ne valja onda ili to nisu ti driveri, ili nešto nije u redu s njima, ili je do pojačala. Trojica drugih smo ustanovili više manje slične ili iste karakteristike zvuka nakon ove jednostavne prepravke.

 

 

@Zen,

Next week sam dogovorio slanje onih andrlja na mjerenje. Poslat ću i Iskre, pa da se više imaju konkretni TSP i za njih. Will keep you informed. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ja sam u stvari prezadovoljan zvukom i slusam ih posljednjih 22 godine :) Ali eto rekoh mozda moze i bolje, ali u ovoj kombinaciji tesko. A u skretnici ih nista ne dira jer sam otpojio origi kondove, pogledaj sa skice, i time izbacio kondove, srednjetonac i chok. Ne moze biti da nisu to ti zvucnici ili da nesto nije u redu jer je jedan moj originalni a drugi koji sam kupio nedavno i potpuno isto se ponasaju. A ne da mi se vise pokusavati sa otvorenom stranicom jer cisto sumnjam da se moze toliko bolje izvuci iz njih jer je fakat bilo katastrofa sa zatvorenom zadnjom stranom. A nista, kao sto rekoh, ja sam i ovako prezadovoljan zvucnicima, ali eto morao sam pokusati i to posto svi hvalite :). U svakom slucaju hvala na konstruktivnim savjetima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hehe, tako nekako. Nego podnesi obavezno izvjestaj poslije mjerenja, bas me zanima ima li odstupanja od onih koje je Zen radio :)

 

 

Vjerojatno ima. Zen je to radio još prije nego što je Noa dobio nacrte za jahtu i sad ni sam nije siguran jesu li ovi brojevi koje ima pravi ili ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ipak je zero bio u pravu, postoji razlika izmedju zvucnika koje sam kupio nedavno i ovog mog originalnog. Sad sam pokusavao spojiti samo basove direkt iz pojacala i osjetna je razlika u zvuku. Moj origi ima puno vise basa, definisaniji je kao i srednji i kompletna zvucna slika je pomjerena na nize, dok ovi sto sam kupio imaju manje basa (ima ga ali je nekako nedefinisan) srednji su visocije pozicionirani i ima vise visokih. E sad zvucnici su identicni ali ono sto sam odmah kada sam ih kupio primjetio je da su gume koje drze membranu puno mekse od mojih. Da li moze biti to razlog ili nesto drugo i ako je to razlog da li bih mogao zamijeniti te gume sa svog origi zvucnika koji je pregorio a da nista ne zeznem :)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na žalost ne mogu ti ništa smisleno reći na tvoje pitanji niti komentirati razlike. Ovaj par kojeg imam je jedini kojeg sam u životu vidio i nemam referencu za usporedbu.

Probaj jedino sa Ohmmetrom izmjeriti DCR jednog i drugog drivera. Ako se dobro sjećam negdje je pisalo da postoje 8-omske i 4 (ili to bješe 5?) omske verzije. (jednostavno spoji pipalice sa terminalima zvučnika. Područje mjerenja na aparatu ti može biti do 20 Ohma)

Ako postoji znatna razlika onda će netko tko ima iskustva s njima lakše zaključiti što zapravo imaš u rukama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A evo mjerio i identican otpor od 4 oma, zvucnici su potpuno isti i isto pise na naljepnicama. Ali eto moj je nekako kruci :), mislim membrana je kruca kada je prstom pomjerim prema unutrasnjosti, dok ovi kupljeni dosta meksi (memmbrana dosta lakse ide ka unutrasnjosti kada se pomjeri prstom). Evo fotke originalnog i kupljenog

 

Postavljena slika  Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledam malo po netu ljudi redovno mijenjaju ove gume koje drze membrane. Zna li neko je li ovo univerzalno, sto se tice tvrdoce gume, samo treba dimenziju potrefiti?

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=8%22+FOAM+SPEAKER+SURROUNDS&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=8%22+rubber+SPEAKER+SURROUNDS&_sacat=0

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta Iskra nije baš 8 inča, neg više nekako 9, malo čudna dimenzija (prečnik čini mi se 215-220mm) pa je upitno i vešanje da li pasuje i da li ga ima... ...a i što bi to radio ako je celo.

 

Nego pitanje: Koliko dugo te kupljene Iskre nisu radile?

Da se ipak one malko razrade, matoro je to. Ako ništa drugo, trafo 3V, kutije lice u lice vezane u kontrafazi pa u podrum nek drndaju nekoliko dana na 50Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledam malo po netu ljudi redovno mijenjaju ove gume koje drze membrane

 

na zalost nije isto. guma nije bas samo guma, ima tu nekih modula elasticiteta, razlike u recepturi onda i sad i sl. da li to moze i da se primeti u slusanju druga je prica. najgore je kod drivera cija su vesanja od 'papira' a zamene ih gumom. onda recimo nalepe ganz novu nalepnicu, recimo JBL i daju na ebay ili KP.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ništa drugo, trafo 3V, kutije lice u lice vezane u kontrafazi pa u podrum nek drndaju nekoliko dana na 50Hz.
 

 

Ideja je jako dobra, samo ne znam hoće li trebati manje od tri Volta za razrađivanje.Sada ću možda pitati glupost, ali bolje pitati nego ne znati:Ako je osjetljivost Iskri negdje u regiji 95dB po Wattu ili po 2,83 V (za ovo nam je razlika u snazi možda manje bitna) to znači da će driveri nekoliko dnana drndati na glasnoći između odokativno 90 i 100 dB.

Iako su spojeni u kontrafazi, pa će se većina valova međusobno poništiti pitam se nije li to previše stresno za drivere?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...