Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

pa vidi, ja za drugo nisam gledao, osim BR za ne,ke drajvere koji su me interesovali i za njih je radio dobru zapreminu.

koliko znam ni Zaph se nije mnogo proslavio bar za one kutije koji su mene interesovale ZRT...

ako posmatramo on axis i off axis, sve je pitanje ukusa. Pa svadbarski zvucnici se prave on axis, sa hornama i naravno WG. Samo je pitanje ukusa. :D

Taj rez je pitanje gde ces da stavis...ima neka pravila, sa kojom velicinom drajvera to uraditi i tako...

5 minutes ago, Stale said:

J

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sigurno ima gresaka u pojedini projekata.To sto puno ljudi se opredele za Troels zvucnjake su komentari pozitivni od builders i kao sto je napomenuto tako skupe skretnice i skupih delova podrazumeva vrhunski rezultat.Nije bas tako.Troels ne krije svoje sponzore.Uvek doda da nista ne sme da se menja ako ne mora novi projekat.Njegov illumina 66 koji deluje kao top savrsen je totalni promasaj zvucno.phase tracking katastrofa sa invert polarity evo primer kako jedan prima razbija illuminu 66 na justdiyit visite chez Cédric, potrazi.Jeff Bagby Spirit Wing potrazi na youtube izvanredan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Stale said:

Sigurno ima gresaka u pojedini projekata.To sto puno ljudi se opredele za Troels zvucnjake su komentari pozitivni od builders i kao sto je napomenuto tako skupe skretnice i skupih delova podrazumeva vrhunski rezultat.Nije bas tako.Troels ne krije svoje sponzore.Uvek doda da nista ne sme da se menja ako ne mora novi projekat.Njegov illumina 66 koji deluje kao top savrsen je totalni promasaj zvucno.phase tracking katastrofa sa invert polarity evo primer kako jedan prima razbija illuminu 66 na justdiyit visite chez Cédric, potrazi.Jeff Bagby Spirit Wing potrazi na youtube izvanredan.

illumina 66 je neko u Srbiju radio i to ne zvuci lose, cini mi se. Prodavao to na nasim oglasima za oko 4k eur...kakva su merenja, nemam pojma :) Ima li neko da je radio Troels-ve kutije a da je radio posle merenja?

pokojni Jeff je govorio da je Spirit wind njegova najbolja kutija. Jeff vec nije bio veverica sto bi se reklo :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sigurno ima gresaka u pojedini projekata.To sto puno ljudi se opredele za Troels zvucnjake su komentari pozitivni od builders i kao sto je napomenuto tako skupe skretnice i skupih delova podrazumeva vrhunski rezultat.Nije bas tako.Troels ne krije svoje sponzore.Uvek doda da nista ne sme da se menja ako ne mora novi projekat.Njegov illumina 66 koji deluje kao top savrsen je totalni promasaj zvucno.phase tracking katastrofa sa invert polarity evo primer kako jedan prima razbija illuminu 66 na justdiyit visite chez Cédric, potrazi.Jeff Bagby Spirit Wing potrazi na youtube izvanredan.
Prima je vrhunska kutija, projekat za jako nalo para. Sve se pogodilo i leglo odlično. Redak slučaj. Jaka preporuka od mene! Ne pričam napamet, pravio sam ih i slušao neko vreme.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da Prima je top za te velicine.Kad sam postavio pitanje licno Trolsu preko poruke sta se to desilo sa illumina 66 jer sam i ja hteo da ga radim on mi je odgovorio da je u phazi ali ne tamo gde se ocekuje.Ovde na forumu fr hcfr su se svi smejali.Nikad nije dodao ni jednu popravku na taj model.Sada su mu bitne pare.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 50 minuta, Stale reče

Sada su mu bitne pare.

Retko ko oće da radi bilo šta bez para.

Nije kriv samo Troels, nego ti driveri u Illumina 66 ne valjaju ničemu, a skupi su ko žiška. Da ne pominjem ovu novu seriju Scanspeak sa eliptičnim kalemom, teška besmislica za previše para. Kriv je tek toliko što neće da prizna realnost, jer je sponzoruša. U poslednje vreme vidim da dosta forsira PRO drivere, otkrio rupu na saksiji. :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem je što za svaku kutiju, projekat, treba dosta vremena, da ne kažem jako puno vremena. Troels se okrenuo gruvaj produkciji, ovi (Jantzen) ga pritiskaju da izbacuje projekte da se sve obrće. Kompleti su sve skuplji i skuplji i fina je tu zarada.
On je u početku radio temeljnije, bilo je tu svih potrebnih informacija i grafova, ali previše vremena je sve to oduzimalo. No i tada, vojsovanje kutija mu je bilo jako čudno, uvek ne naginjao ka nekom tamnijem, zatvorenijem zvuku. Ja sam radio 1 i slušao 3 njegova projekta, isti štih.
Iskustvo kaže da jedino moš biti zadovoljan ako sam napraviš sebi štimung (ili neko da radi tvojim ušima), ostalo je puka sreća da se sve uklopi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, Nesic reče

On je u početku radio temeljnije, bilo je tu svih potrebnih informacija i grafova, ali previše vremena je sve to oduzimalo. No i tada, vojsovanje kutija mu je bilo jako čudno, uvek ne naginjao ka nekom tamnijem, zatvorenijem zvuku. Ja sam radio 1 i slušao 3 njegova projekta, isti štih.

Baš tako. A ista je priča i za komercijalne kutije. Kad čitaš njihove reklamne tekstove uz proizvode, to su godine razvoja, fino podešavanje, zlatne uši, bla, bla, a nije u opšte tako, jer to puno košta.  Nego je u glavnom sklopi na brzaka, našminkaj, plati reklamu, umi novce i bježi. Znači kao što si rekao, u većini  slučajeva moraš sam puno toga uraditi i doraditi ako hoćeš maksimalan rezultat. Recimo Visaton kitovi, mnogi ih kritikuju, ima tu dobrih stvari ali i dosta promašaja, tako da nije Troels sam u toj priči.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da, imam skretnice dva njegova projekta sa SBA driverima, koji se dobrano plaćaju, sa vrednostima elemenata. Pa ono nema veze sa životom. Akustični padovi drivera rade takav zbrlj nakon mesta reza, da je to čudo. Sviraju i dalje oni za sebe i mešaju se u odziv samo tako. On nema vremena da se bakće tim stvarima. Otud samo frontalni snimak na čini mi se 80-100cm od mesta na frontu gde je odziv ravan. Kraj. Šta se dešava na 2-3m od mesta slušanja njega neje briga. Zato Trokijev site treba da služi samo kao slikovnica, i doduše ima tu dobrih saveta koji pomažu, ali sve to van akustičnih merenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa vidi, koristeći VituixCAD, REW, Sonarworks mic sa CAL fajlom, neki USB dvokanalni gadžet i DATS (ne mora, može i ARTA/Jig sa par otornika), možeš čudo da napraviš. Sve to skupa ne košta ni 200 eur. Sa korektnim merenjima si u startu na 85-90%. Nakon toga malo menjaš rez, radiš voicing po svojim nahođenjima i to je to. Treba vremena, upali ti se mozak od svega, ali za neko vreme imaš finito rešenje što se tiče tvog prostora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Troelsove konstrukcije, gde je najjeftiniji kit tipa 500e, su sve samo ne "balansi kompromisa".
U neku ruku ako žeš da generalizuješ, onda su sve konstrukcije zvučnih kutija balansi kompromisa. Jer uvek negde za nešto moraš da odsečeš. Nemamo mi svi vile od 1000 kvadrata gde ćemo imati podrum za slušanje muzike, gde su u temelju uzidani subwooferi, a horna kreće iz garaže pa se pruža kroz hodnik do podruma. Nego sobe, a gotovo svi proizvođači prave kutije za sobe, i onda u svakoj od njih ima makar jednog kompromisa - da mora da stane u sobu, za početak [emoji3] A onda se nadovezuje niz kompromisa na to... [emoji4]
Da, mogu da se slozim. Ali samo ukoliko problematiku posmatramo iz vizure kupca a ne konstruktora. Poenta diy nije u kopiranju gotovih fabrickih resenja u sta ubrajam i Troelsove poluproizvode, vec u prevazilazenju problema koji dovode do potrebe za kompromisima. Dakle iskorak u pravom smeru u odnosu na ordinarnu produkciju. Jbg korisnici i dalje imaju odnos prema komponentama kao prema komadu namestaja. Svi ti projekti a slobodno mogu reci i ogroman deo produkcije nisu u dovoljnoj meri elaborirani. Nije dovoljno samo pravilno proracunati kutiju. Potrebno je unapred promisliti i sta cemo sa tom kutijom u odredjenom prostoru. Da ostavimo sada najbitniji deo po strani - izradu odgovarajucih skretnica. Prostim pogledom na seme vidi se da to nije to. Sto je najgore u celoj stvari, ne radi se pogresno samo zbog kompromisa vec dobrim delom i zbog neznanja.
Lepo je videti dobar stolarski rad ali to samo po sebi nema gotovo nikakav znacaj u onome sto je bit zvucnika - kvalitet reprodukcije u odredjenom prostoru u sprezi sa odgovarajucim pojacavacem. To nije stvar ukusa vec umeca. Potrebno je utrositi puno vremena u izradu pre samog finisiranja krajnjeg izgleda, dakle ne racunajuci stolariju. Posedovanje odgovarajuce merne opreme, umece u radu, veci izbor komponenata za filtere, zvucnickih jedinica itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ipak vazi izreka da je "teorija najbolja praksa", jerbo praksiranje moze, i najcesce se desava naopako. Tesko je iscediti pozitivnu praksu, sto zbog gadne teorije, sto zbog velikih modnih pritisaka.

Sve u svemu, receptura za bar pola uspeha su skupe i dobre zvucnicke jedinice, sti i cika Troels voli, pa tek onda ostalo, pa makar najveci preostali kompromis bio zivotni prostor, tu je najmanje stepeni slobode za uticaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...