Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

7 hours ago, Koja said:

Javi koliko će te rebnuti carina

Jel si to kupio na oglasima na leboncoin-u ili kako?

Kupio sam Kojo sa velikog foruma. Kostalo me 250 eur, par...covek nije hteo da mi naplati postarinu 🤗

Javicu za carinu 🙃

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 23.10.2022. at 22:17, shonne reče
WWW.FRANCOSERBLIN.IT

Sometimes we stand in awe, praising <br/>the beauty of the music ... to recreate these particular moments is the goal of Ktêma

496349762_Screenshot_20221023-2215532.thumb.png.3ef502d02b7c9219c11ee2fb0baabde1.png

 

Mnogima se taj model mnogo sviđa. Vizuelno i meni se sviđa. Mađutim na dva mesta gde sam ih slušao bio jako naporan zvuk i slab bas u odnosu na ostatak spektra. Na Hifiles show pre par godina i privatno u jednom besnom sistemu. Previše su dominantni u srednjim i visokim.  Nisam mogao da se naviknem na taj zvuk za 3 sata koliko je trajalo slušanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može to možda i da se opravi da valja. Driveri imaju taj potencijal. Ono što ne valja, montaža bas drivera pozadi nije baš neko srećno rešenje. Za tu koncepciju potrebna je niska rezna frekvencija ispod 200Hz, a srednjotonci su mi nekako malecki za taj zadatak, mada ih ima dva komada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15326-76de05c7012c15ee1ea4c3b8a71713a2.j

Ovako bi trebalo da izgleda odziv zvučnika + prostorija, da bi bilo dobro. Većina sistema to nema ni blizu. Čak i kada se gleda samo zvučnik, većina merena u gluvoj sobi (ili na otvorenom prostoru) je daleko od ovoga. Najčešće fali SPL-a na bass-u. Zato se zvučnici projektuju po sistemu "bassa nikad dosta". Mnogo onih koji rade DIY prvo na ovome greši - izbor zvučnih jedinica koje mogu ovo da postignu. 

Izmenjeno od BokiTokiVoki
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dva basa u paralelu, spl ide gore...

Jos ako se stavi hypex na bass,  zavrsis sa skretnicom kako treba.  Eliminises problem sa teskim uklapanjem sa midom, izbegavas kompromise, jer je to nakriticniji deo cross a. 

Da se ne zaboravi, hypex ima i gain level. 🤗

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, shonne said:

@BokiTokiVoki

Jesi li sa ovim linijama radio po stepeni kutiju, okretao je? Jesi li merio iz sobe? Sta znace svi ovi grafici, neko objasnjenje...

Soba dampirana, bi mogla da bude i ravan odziv od 300-400hz nagore, sa tenedencijom da je donji spektar malo povisen? 

 

 

 

To je dijagram sa neta. A cilj je bio da se pokaže kako freq. odziv treba da izgleda.

Može i tako, relativno ravan odziv i ispod da ide nekoliko dB na gore. Npr:

86030

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I na 2.5-3.5 m koliko je uobičajeno po većini dnevnih soba, mislim da je previše potisnut visokotonski opseg. Kod mene u sobi, više zvučnika mereno na 1m i  2.5m i nije nikad bio toliki pad odziva na visokim. Nemam mnogo nameštaja, od dampinga samo debeli tepih, trosed i fotelja. Soba nije ni "živa" ni "mrtva" previše.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, dobro, mislilo se na generalni oblik freq. odziva, ali naravno da svako može podesiti kako mu odgovara. 

Ovde bi prvenstveno bila interesantna rasprava o tome kakve zv. jedinice da se biraju za pasivan zvučnik. I kada biste krenuli u računicu, dobiju se vrlo interesantni rezultati. Tu mislim koliko veće i efikasnije jedinice trebaju na niskotonskom području, nego što to stvarno radi velika većina i DIY-era, i proizvođača zvučnika. Ako ne znate šta i kako računati, pogledajte razne modele zvučnika na merenjima u Stereophile-u koji imaju ovaj "target odziv" pa obratite pažnju koje su jedinice korištene, i kolika je ukupna efikasnost zvučnika. To su po pravilu srednje i niže efikasnosti i potreba za većom snagom pojačala, jer ne može drugačije da se postigne ovaj freq. odziv, a da se imaju zv. jedinice tj. ceo zvučnik koji je kvalitetan i sa niskim izobličenjima.

Izmenjeno od BokiTokiVoki
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne sviđa mi se. Srednjetonac trebalo izbaciti. 6" i taj 1" visoki mogu bez problema da se uklope. Čak i ako je problem sa breakupom tog 6", izabrati neku drugu sličnu jedinicu ili 5". Ovako kao četvorosistemac ima problem u vertikalnom odzivu. Čim makneš vertikalno iz sweet spota odziv je verovatno kao švajcarski sir. Zašto li je dat samo horizontalni directivity? :p

Dalje, ako već visoki ide samo do 4 kHz, onda je morao da se stavi 19mm visoki. Vidi se lepo na grafikonu koji su dali kako directivity pada tamo gde je najbitnije.

I na kraju, ako se već insistira na četvorosistemcu, onda rezne tačke treba da budu na 1200 i 7000 Hz, tamo gde je ljudsko uvo najmanje osetljivo, npr kao kod AR90 zvučnika. A ne na 4k gde je najosetljivije...

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 10/23/2022 at 10:17 PM, shonne said:
WWW.FRANCOSERBLIN.IT

Sometimes we stand in awe, praising <br/>the beauty of the music ... to recreate these particular moments is the goal of Ktêma

496349762_Screenshot_20221023-2215532.thumb.png.3ef502d02b7c9219c11ee2fb0baabde1.png

 

Sa malim zakašnjenjem :

imao prilike čuti ove kutije u dva navrata.

1. put Hi Files Show ( sa D'Agostino Momentum amplifikacijom ).

2. put : na privatoj audio sesiji sa top modelom Unison pojačivača ( 845 cevi ). 

Po ne znam koji put sam došao do zaključka da iako u specifikaciji Ktema piše da je osetljivost 92 dB/W/m i da je minimalna preporučena snaga pojačivača 20 W, Ktemama je više prijalo "mišićno" pojačalo kao što je momentum od 400W/4 Ohm-a.  :bilder:

Vizuelno predivna kutija, originalni dizajn. IMO - kritična je amplifikacija koja će se koristiti u audio lancu. 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...