Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

pre 10 časa, shonne reče

cek da pocnem prvo da se palim na ribone, pa onda da vidim ima li WG za njih :D

Sa onim velikim Fountecima nema greške. Ja imam manji model CD3.0 kombinovan sa malim srednjotoncem 4" i ne žalim se, ali onaj veliki, to tako realistično reprodukuje činele, akustične gitare, duvaljke razne i tako to da sam bio iznenađen prvi put kad sam ih čuo obzirom na njihovu relativno malu cenu. To je bila neka Majdina konstrukcija. Nažalost nije bilo mesta na mojim starim kutijama da ih ugradim, pa sam pazario ove manje koji obavljaju 90% posla onih velikih. Kod svih ribona je problem vertikalna polarna karakteristika koja je uzana, ali horizontalna je fenomenalna, praktično je isto u osi i van ose do 45 stepeni koliko sam merio. Zbog uvučenog basa na ravnoj ploči imam podesive nogice da mogu da namestim optimalan nagib prednje ploče, ali ne čuje se velika razlika u visokim sa malim nagibom unazad ili kad ustanem, a i ne slušam stojećki tako da nije bitno. Zbog slabije vertikalne disperzije treba da imaju blagi rast FR krive ka visokim, ali fabrički imaju previše pa to treba malo kompenzovati. Prvo sam probao Troelsovu kompenzaciju, ali to je zaista preterano, ubi mu sav život. Posle sam sam to namestio da bude realistično. Pošto su sami riboni uvučeni unutra poprilično, idealno se fazno uklapaju na ravnoj prednjoj ploči sa malim srednjotoncem koji je plitak, a ovi veći su dovoljno uvučeni i za veće srednjotonce. Ja lično nikad ne bih išao na srednjotonac veći od 5". Osim toga, preporuka je da se pozadi stavi neki mali tweeter da dodatno pojača 3D utisak i "air". Može da se stavi i neki manji ribon, ali horizontalno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tacno je da Troels zvucnjaci deluju malo bolesni .Mozda covek ne cuje lepo ali ocigledno nesto ima.Ja sam malo modifikuvao flex sa strane med high jer tweetu je flilo snage i trebalo zivlje.A sta mislite o Tony humblemade i tu ima nesto dobro da se nadje.The monitor izgleda ok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponavljao sam već, nemojte praviti troelsove zvučnike. Ne radi ih inženjerski, ima gomila grešaka pri projektovanju.

Ono što lepo radi je stolarija, zvučnici su jako pedantni i uglavnom dobro izgledaju. Ljudi obično povezuju nešto što tako lepo i skupo izgleda sa nečim što bi trebalo dobro da svira. Ima on dobrih projekata ali uglavnom mu je hit and miss.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

This speaker was designed for the ScanSpeak trade visitor exhibition at the Munich 2017 High-End event. 

Malo mi cudno da deda pravi zvucnike za SS a mi ga pljujemo na svaki korak. Njima dobar nama los...interesantno. 😁💪

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Marketing, naravno da ćeš da guraš nekog ko je popularan i ko ima veliki "reach".

Hoćeš li za reklamu za bombone da platiš Anu Kournikovu, ili ćeš dovesti babu iz organske hemije koja je radila na sadržaju smese, da ih reklamira?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Koja said:

Marketing, naravno da ćeš da guraš nekog ko je popularan i ko ima veliki "reach".

Hoćeš li za reklamu za bombone da platiš Anu Kournikovu, ili ćeš dovesti babu iz organske hemije koja je radila na sadržaju smese, da ih reklamira?

verujem da tamo nisu deca koja ce da kupe slatkis od Ane Kurnjikove nego pretezno starija populacija koja je dosla da cuje zvuk. Hi end...

uostalom postavlja se pitanje, sta su to ljudi napravili od Troels-a pa da ga kritikuju? Slusam za jedan projekat zadnju godinu, kako je Troels, ovo pogresio, ono,pogresio...uzas...gazda razocaran u projekat. Covek otisao i toliko daleko, mernu opremu, mod cross...na kraju ispalo da kutija lose odradjena, sper :)

Sad uziva...

maaaa....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije to bas sve tako jednostavno, a jos manje olake ocene pozeljne. Te konstrukcije su balansi kompromisa, i sustina je paket kompromisa koji ispunjava ocekivanja. Ali se mora poprilicno tacno i unapred znati sta se zeli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Troelsove konstrukcije, gde je najjeftiniji kit tipa 500e, su sve samo ne "balansi kompromisa".

U neku ruku ako žeš da generalizuješ, onda su sve konstrukcije zvučnih kutija balansi kompromisa. Jer uvek negde za nešto moraš da odsečeš. Nemamo mi svi vile od 1000 kvadrata gde ćemo imati podrum za slušanje muzike, gde su u temelju uzidani subwooferi, a horna kreće iz garaže pa se pruža kroz hodnik do podruma. Nego sobe, a gotovo svi proizvođači prave kutije za sobe, i onda u svakoj od njih ima makar jednog kompromisa - da mora da stane u sobu, za početak :D A onda se nadovezuje niz kompromisa na to... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Aleks said:

Troelsove konstrukcije, gde je najjeftiniji kit tipa 500e, su sve samo ne "balansi kompromisa".

U neku ruku ako žeš da generalizuješ, onda su sve konstrukcije zvučnih kutija balansi kompromisa. Jer uvek negde za nešto moraš da odsečeš. Nemamo mi svi vile od 1000 kvadrata gde ćemo imati podrum za slušanje muzike, gde su u temelju uzidani subwooferi, a horna kreće iz garaže pa se pruža kroz hodnik do podruma. Nego sobe, a gotovo svi proizvođači prave kutije za sobe, i onda u svakoj od njih ima makar jednog kompromisa - da mora da stane u sobu, za početak :D A onda se nadovezuje niz kompromisa na to... :)

kako receno ... ostao sam bez teksta.

i ... nazalost tacno. :(

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpisujem ovo za Troelsove zv. Jedan jedini njegov zv da je valjao iz prve su bile Joziceve Ekta grande. Sve ostalo sto sam cuo je bio zaheb u ocima investitora il iscackavanje propusta po skretnicama..

Plus je prisvoio onaj diamond chamfer oko drajvera od kolege nam bassivusa koji mu je naivno to pokazao za approve svoje ideje modifikuacije..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Aleks said:

Troelsove konstrukcije, gde je najjeftiniji kit tipa 500e, su sve samo ne "balansi kompromisa".

U neku ruku ako žeš da generalizuješ, onda su sve konstrukcije zvučnih kutija balansi kompromisa. Jer uvek negde za nešto moraš da odsečeš. Nemamo mi svi vile od 1000 kvadrata gde ćemo imati podrum za slušanje muzike, gde su u temelju uzidani subwooferi, a horna kreće iz garaže pa se pruža kroz hodnik do podruma. Nego sobe, a gotovo svi proizvođači prave kutije za sobe, i onda u svakoj od njih ima makar jednog kompromisa - da mora da stane u sobu, za početak :D A onda se nadovezuje niz kompromisa na to... :)

Odlicno receno, mada ni 500 evra nisu neke pare, to najbolje znaju vlasnici VAG vozila :D 

Generalizovano receno, sve je splet kompromisa, vise sam mislio na sposobnost replikatora da ih prepozna i da ne radi varijacije na temu bez tog prepoznavanja i harmonizacije doticnih, prilagodjavajuci nesto zgodnim licnim uslovima i zato je finalna recenica da se ne radi bez tacne i jasne slike koja treba da se dobije.

Pa tek kada se taj minimum ispuni, da vidimo da li je nesto u zoni da valja.

A i ne vredi se previse majati sa jeftinim zvucnicima, kao jedinicama, mozda za neku vezbu ...ili dopunsku kintu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Sync said:

Potpisujem ovo za Troelsove zv. Jedan jedini njegov zv da je valjao iz prve su bile Joziceve Ekta grande. Sve ostalo sto sam cuo je bio zaheb u ocima investitora il iscackavanje propusta po skretnicama..

Plus je prisvoio onaj diamond chamfer oko drajvera od kolege nam bassivusa koji mu je naivno to pokazao za approve svoje ideje modifikuacije..

i ta Ekta je otisla koliko znam na kraju na mod :D

profa sam cuo da je zeznuo kutiju i da imao puno problema oko toga :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, vladd said:

Odlicno receno, mada ni 500 evra nisu neke pare, to najbolje znaju vlasnici VAG vozila :D 

Generalizovano receno, sve je splet kompromisa, vise sam mislio na sposobnost replikatora da ih prepozna i da ne radi varijacije na temu bez tog prepoznavanja i harmonizacije doticnih, prilagodjavajuci nesto zgodnim licnim uslovima i zato je finalna recenica da se ne radi bez tacne i jasne slike koja treba da se dobije.

Pa tek kada se taj minimum ispuni, da vidimo da li je nesto u zoni da valja.

A i ne vredi se previse majati sa jeftinim zvucnicima, kao jedinicama, mozda za neku vezbu ...ili dopunsku kintu.

ti koji voze VAG vozila daju samo 500 eur za jedan tip drajvera, a ako je 3 way ode to u nebesa :D

varijacije koliko hoces ima...na kraju sve to moze da se mod da bude svadbarski zvucnik :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto nesam slušao ništa od Troels konstukcija nemam komentar. Jedino što sam primetio ma objavljenim FR dijagramima,  je da često mnogo prigušuje visoke.

Ono što sam probao od njegovih rešenja bila je kompenzacija FR krive za  moje ribone i to nije valjalo, odnosno bilo je previše skidanja najviših frekvencija.

Što se dokumentovanih projekata tiče, ima gomila toga, samo treba  nabosti šta valja a to je gotovo nemoguće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam...cini mi se da olako procenjujemo konstruktore. Da je neko odradio 100% projekat, od drajvera, baffle, kutije...

sve neke mod vidim i svi su ljuti na dedu :D

sta je ljudi odradilo njegove kutije...

pa jedna komponenta u sistemu moze mnogo da utice na krajnji zvuk. Naravno da je bitna i elektronika.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja govorim čisto teoretski. Nisam slušao ni jedne njegove kutije.

Ali zato npr ugrađuje driver A i driver B. Imaš merenja na drugim sajtovima, npr zaphaudio i drugi. Vidiš tačno profil dravera za šta je. Znaš sa takvim profilom i tom veličinom drajvera i takvom kutijom na kojoj frekvenciji treba rez. On stavi neku mnogo višlju frekvenciju, bez ikakvog objasnjenja.

Onda npr neke kutije koje su TL ili MLTL, uzmeš tačno to što je nacrtao i napravio, proguraš kroz matcad sheetove, ne valja ništa. Nije bilo nikakvog objašnjenja zašto je kutija takva. Verovatno mu je neko nacrtao nešto, a taj neko ne zna.

Sa druge strane, koliko sam video, BR kutije je dobro proračunavao, nisam proveravao, ali ono što postuje, deluje sistematski odrađeno. Takođe skretnice mu na njegovim merenjima bar deluju ravno on-axis i to deluje da ume da napravi. (mada zbog reza sigurno nije baš najbolje off-axis).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Koja reče

Ja govorim čisto teoretski. Nisam slušao ni jedne njegove kutije.

Ali zato npr ugrađuje driver A i driver B. Imaš merenja na drugim sajtovima, npr zaphaudio i drugi. Vidiš tačno profil dravera za šta je. Znaš sa takvim profilom i tom veličinom drajvera i takvom kutijom na kojoj frekvenciji treba rez. On stavi neku mnogo višlju frekvenciju, bez ikakvog objasnjenja.

Onda npr neke kutije koje su TL ili MLTL, uzmeš tačno to što je nacrtao i napravio, proguraš kroz matcad sheetove, ne valja ništa. Nije bilo nikakvog objašnjenja zašto je kutija takva. Verovatno mu je neko nacrtao nešto, a taj neko ne zna.

Sa druge strane, koliko sam video, BR kutije je dobro proračunavao, nisam proveravao, ali ono što postuje, deluje sistematski odrađeno. Takođe skretnice mu na njegovim merenjima bar deluju ravno on-axis i to deluje da ume da napravi. (mada zbog reza sigurno nije baš najbolje off-axis).

J

pre 21 časa, shonne reče

This speaker was designed for the ScanSpeak trade visitor exhibition at the Munich 2017 High-End event. 

Malo mi cudno da deda pravi zvucnike za SS a mi ga pljujemo na svaki korak. Njima dobar nama los...interesantno. 😁💪

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...