Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

pre 40 minuta, shonne reče

Pida ZNA sta radi...definitivno.

Verujem. Samo me malo iritira kad uzmu da seckaju onaj waveguide, ko da ima razlike dal je 1,5cm bliže ili dalje midrange. To i Troels radi, ako mu je baš toliko bitno rastojanje, što ne mrdne rez malo naniže?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, NIXIE said:

Verujem. Samo me malo iritira kad uzmu da seckaju onaj waveguide, ko da ima razlike dal je 1,5cm bliže ili dalje midrange. To i Troels radi, ako mu je baš toliko bitno rastojanje, što ne mrdne rez malo naniže?

jos nisam dosao dotle u citanju...a ima prica o tome. Pogledaj samo moje trenutne kutije koliko j veliki razmak mid i tviter :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je veliki midrange, može biti problema u klasičnoj varijanti. Waveguide omogućava nisku reznu frekvenciju jer rez kreće sa mnogo više frekvencije. Obično se radi blaži rez na višoj frekvenciji, prvog reda električno pa se dobije recimo drugog reda akustički. Treba biti i oprezan, taj waveguide može i da pokvari zvuk, treba uzimati proverene kombinacije visokotonac+WG.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Ako je veliki midrange, može biti problema u klasičnoj varijanti. Waveguide omogućava nisku reznu frekvenciju jer rez kreće sa mnogo više frekvencije. Obično se radi blaži rez na višoj frekvenciji, prvog reda električno pa se dobije obično drugog reda akustički. Treba biti i oprezan, taj waveguide može i da pokvari zvuk, treba uzimati proverene kombinacije visokotonac+WG.

I taj WG kad se radi, ruke da ti se tresu dok sve ne sklopis...narocito sa skupim drajverima. 

Skines njegov face plate pa sve ostalo. 

IMG-cbf6a803bfb8b0980029706f83d4fa09-V.thumb.jpg.8b38bd7bbe24e8845611a6c5bf7ca8fb.jpg

IMG-0ed957dfbe9cd4a5217db65c2ada69eb-V.jpg.57b7a081f2fb5b89880a21d7faa5eec9.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Ma znam, imam jedan par visokotonaca koji pasuju na Visaton WG, e sad treba to probati. Išao bi ladno sa 8" midbasom.

Vidim i ovaj WG je malo seckao. :buehehe:

Mora da se secka, ne ide drugacije😁

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ti kažem, pošto sam slušao ovo i razne dome visokotonce, uzmi Fountek ribona neš pogrešiti. Ima verovatno i jeftinije kod Kineza. Omah uzmi dva rezervna ribona i miran si dugo vremena. Ovde već imaš hornu, nema seckanja, samo je potrebna mala korekcija rastućeg odziva, ali to je lako izvesti, R+L paralelno. Osim toga rez trećeg reda obavezno na 2k-2k5.

https://www.audiophonics.fr/en/tweeter/fountek-neo-cd20-speaker-driver-ribbon-tweeter-20w-7-ohm-97db-1200hz-40khz-o12cm-p-2864.html

PS 

Ima i onaj noviji NEO X3.0, on se izgleda može rezati i niže, odnosno ne zahteva skretnicu trećeg reda, i jači je. Mada ja lično sumnjam u to jer se obično dernjaju sa tim blagim skretnicama i niskim rezovima. U principu to važi za svaki visokotonac, makar se zvao i Dynaudio.

https://www.ebay.com/itm/184715214705?hash=item2b01e27f71:g:~-AAAOSwCWRgUidu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verujem. Samo me malo iritira kad uzmu da seckaju onaj waveguide, ko da ima razlike dal je 1,5cm bliže ili dalje midrange. To i Troels radi, ako mu je baš toliko bitno rastojanje, što ne mrdne rez malo naniže?
Postoji pisanije i na tu temu, sa merenjima, uticaj na kompleksnost skretnice, dobijanje željenih akustičnih odziva, faznih praćenja drivera. Sve argumentovano.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam sve to ali nije toliko kritično ni blizu. Zvučnici nisu idealni tačkasti izvori. Recimo ako je visokotonac smešten u WG koji postaje novi izvor zvuka znatno većeg prečnika od 1" visokotonca, a srednjonac prečnika 6-7" i cela membrana je izvor zvuka, koliko je bitno +-1cm rastojanja da mora da se seče WG. Ili recimo hoćeš da uklopiš ribon od 12cm i midbass od 8" ili 10", koje je tačno rastojanje? Pomeriš reznu frekvenciju 100-200Hz ako baš hoćeš da  nabodeš idealno rastojanje, ali to se važi samo za centre drivera ne i za periferiju, a zvuk stiže sa svih delova obe membrane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, NIXIE said:

Znam sve to ali nije toliko kritično ni blizu. Zvučnici nisu idealni tačkasti izvori. Recimo ako je visokotonac smešten u WG koji postaje novi izvor zvuka znatno većeg prečnika od 1" visokotonca, a srednjonac prečnika 6-7" i cela membrana je izvor zvuka, koliko je bitno +-1cm rastojanja da mora da se seče WG. Ili recimo hoćeš da uklopiš ribon od 12cm i midbass od 8" ili 10", koje je tačno rastojanje? Pomeriš reznu frekvenciju 100-200Hz ako baš hoćeš da  nabodeš idealno rastojanje, ali to se važi samo za centre drivera ne i za periferiju, a zvuk stiže sa svih delova obe membrane.

phaze, akusticni centar...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, NIXIE said:

Ma znam, imam jedan par visokotonaca koji pasuju na Visaton WG, e sad treba to probati. A membrane metalne, jedan dodir i ćao. Išao bi ladno sa 8" midbasom.

Vidim i ovaj WG je malo seckao. :buehehe:

Koje visokotonce imaš?

Ja imam waiveguideove, čekam godinama da se pojavi neki polovan par Visaton G25FFL ali nisam dočekao :D

Naravno imam i par KE25SC, koji pasuju, ali greota da se ispucaju tako skupi drajveri, to će da ide na neki high-end u tom waveguideu :)

Da dopunim, ako je bitno, ne znam baš da li bi visaton waveguide mogao da ide sa 8" midbassom. Waveguide od 15 cm ne može baš mnogo nisko da ide. Sad sam pozaboravljao brojke, ajd da lupim napamet.... možda visokotonac koji se bez waveguidea spušta do 2500 Hz, sa ovim waveguide može 2000 Hz itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam nove Vifa D25AG ili tako nešto. Dosta nisko mogu ići sa WG jer realno da bi ispeglao brdo koje pravi WG rez kreće znatno ranije. Onda može 1" + 8-10" ako je midbass odgovarajući. Bitna je i polarna karakteristika i strmina skretnice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...