Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

2 nacina:

- ukrades od gazde onu najvecu cetku za puder ili sta li je - precnika 15mm , duzine jedno 35, milijon mekanih dlacica

- odes kod kineza, kupis komplet cetaka za varbanje  5kom za 200din, uzmes najvecu i najcupaviju

 

prva solucija pokriva i kalotne visoke, druga ne bas

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

1. Staviš svileno ćebe preko novih zvučnika i nema prašine u novim membranama,

2. Nabaviš rep od kavkaske veverice. Neverovatno efikasno hvata-privlači čestice prašine. Jedino moraš kao veverica često da trzaš repom, radi otresanja prašine :buehehe:    

3. Ovo što Zen napisa, fina kozmetička četka za nanošenje pudera :thumbsup:  https://www.saloninfo.rs/prodaja-kozmetike/boreal-cetka-za-nanosenje-pudera-kozja-dlaka

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
  • 4 nedelje kasnije...

Ta odstupanja su uobičajena, a ovo dole merenje je dosta staro možda su nešto menjali usput. Neki nakon razrade dođu na fabričke podatke, neki ne. Troels je merio i dosta veća odstupanja koliko se sećam za raznorazne drivere, pa i Scanspeak. Ovo gore što se malo razlikuje ne menja ništa u vezi zapremine kutije, više utiče otpor kalema na basu. Zanimljivo je da je Mms i Bl dosta manji od fabrike? Snaga je impresivna za 8-9 inch driver, kao i linearni i maksimalni hod, a Qts je dovoljno mali za veoma precizan bas u BR. Jedino što je to plaćeno malom efikasnošču, ali obzirom na snagu tvog pojačala ni tu nema nekih problema da se zadrma nameštaj  povremeno. A i nemaš komšije okolo kao ja u stanu. :D

Kod tebe očigledno soba ima veliki uticaj na niske frekvencije, jer taj bas ide dosta nisko u 50l BR kutiji. Nisi napisao gde si ih merio?

One moje PRC Vife nisu previše odstupale od fabrike i to nerazrađene, sad bi me mrzelo da ih skidam i merim nakon razrade. U startu je bilo čujno malo manje basa nego sa starim zvučnicima. Sad posle godinu dana slušanja i igranja sa skretnicom i dampingom kutije, ili je sve leglo kako treba ili sam se ja privikao.

Impresionira me "brzina" zvuka, tj. tranzijenti koje novi driveri mnogo bolje prezentuju nego stari.  To je ili do srednjotonca ili do ribona, bas sigurno nema veze sa percepcijom "brzine".  Dosta sam se namučio sa NEO 3 visokotoncima, njima definitivno treba rez 3 ili 4 reda, 2 reda ne pije vodu, i ako sam video nekoliko skretnica sa tim ribonom gde je rez 2 reda. Osim toga mora malo da mu se skine brdašce iznad 10k jer zvuči šuškavo dok se to ne uradi, a to po meni treba uraditi svakom visokotoncu koji ima rastuću karakteristiku ka visokim frekvencijama da zvuči prijatno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, NIXIE said:

Ta odstupanja su uobičajena, a ovo dole merenje je dosta staro možda su nešto menjali usput. Neki nakon razrade dođu na fabričke podatke, neki ne. Troels je merio i dosta veća odstupanja koliko se sećam za raznorazne drivere, pa i Scanspeak. Ovo gore što se malo razlikuje ne menja ništa u vezi zapremine kutije, više utiče otpor kalema na basu. Zanimljivo je da je Mms i Bl dosta manji od fabrike? Snaga je impresivna za 8-9 inch driver, kao i linearni i maksimalni hod, a Qts je dovoljno mali za veoma precizan bas u BR. Jedino što je to plaćeno malom efikasnošču, ali obzirom na snagu tvog pojačala ni tu nema nekih problema da se zadrma nameštaj  povremeno. A i nemaš komšije okolo kao ja u stanu. :D

Kod tebe očigledno soba ima veliki uticaj na niske frekvencije, jer taj bas ide dosta nisko u 50l BR kutiji. Nisi napisao gde si ih merio?

One moje PRC Vife nisu previše odstupale od fabrike i to nerazrađene, sad bi me mrzelo da ih skidam i merim nakon razrade. U startu je bilo čujno malo manje basa nego sa starim zvučnicima. Sad posle godinu dana slušanja i igranja sa skretnicom i dampingom kutije, ili je sve leglo kako treba ili sam se ja privikao.

Impresionira me "brzina" zvuka, tj. tranzijenti koje novi driveri mnogo bolje prezentuju nego stari.  To je ili do srednjotonca ili do ribona, bas sigurno nema veze sa percepcijom "brzine".  Dosta sam se namučio sa NEO 3 visokotoncima, njima definitivno treba rez 3 ili 4 reda, 2 reda ne pije vodu, i ako sam video nekoliko skretnica sa tim ribonom gde je rez 2 reda. Osim toga mora malo da mu se skine brdašce iznad 10k jer zvuči šuškavo dok se to ne uradi, a to po meni treba uraditi svakom visokotoncu koji ima rastuću karakteristiku ka visokim frekvencijama da zvuči prijatno.

Sve je nearfild merenje, nema to veze sa sobom. Port i bass...

Drugo, sa podacima fabrike sam max mogao da idem do 46hz, nema to veze sa razradom drajvera, radi vec godinama. 

Sa ovim t/s sto su nemci radili mi se odlicno uklapa u svim sim vezano za dobijene rezultate. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...osim sto su ta merenja daleko od realnosti. Ne znam odakle im to...?

1. Rekao sam ti da izmeris sam. Nije to toliko komplikovano.

2. Ovo je blize realnosti:

Fs=27,6 Hz ; Mms=32,8 gr ; Vas=68 L ; Qms=4,4 ; Qes=0,37 ; Qts=0,34 a ostalo kao sto i jeste u data sheet.

Po ovome bi kutija trebala da bude oko 36-40 L, netto. Tjuning BR tunela oko 32-35 Hz.

Diametar tunela treba da bude odgovarajuci, ni veliki ni mali. Premalo, mnogo gubitaka, a veca brzina strujanja vazduha, turbulentno, izoblicenja. Preveliko, velika amplituda i izoblicenja u delu srednjetonskog opsega, i sve to izlazi kroz tunel i maskira i muti deo srednjetonskog podrucja. Ko ti je rekao sto veca povrsina preseka, grdno te usosio. Trebalo bi da je ekvivalentni diametar u zoni 68-76 mm ali nisam proverio. Duzina se izracuna ili dobije u simulaciji na osnovu zapremine kutije i Fr. tjuninga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, NIXIE reče

Impresionira me "brzina" zvuka, tj. tranzijenti koje novi driveri mnogo bolje prezentuju nego stari.  To je ili do srednjotonca ili do ribona, bas sigurno nema veze sa percepcijom "brzine".  

Mislim da kvalitet nikakve veze nema sa starošću ako zvučnik ima na merenju flat response i posle 40 godina...Refleksije, stojeći talasi i direktni zvuk igraju ulogu u onome što čujemo iz zvučnika. Pomeranjem položaja zvučnika (ili slušaoca) dolazi do promene što se tiče „brzine“, to će se „promeniti“ samo zato što se fizička udaljenost između slušaoca i zvučnika menja. Zvuk će morati da putuje dalje (više vremena = sporije) ili manje daleko (manje vremena = brže). Na to se nadovezuju i refleksije - pređena udaljenost odbijanjima usporava ili ubrzava vreme potrebno da zvuk stigne do ušiju u odnosu na direktno zračeni zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...