Jump to content

Finishiranje drveta uljem?


InSides

Preporučeni Komentari

Otvorio sam temu u Zvuchnicima poshto nisam bio siguran gde bi tachno ovo doshlo.Radim na jednom analognom projektu koji bi uskoro hteo da pretstavim [mozda bi nekome bilo interesantno :)] ali sam malo zapeo. Jedna od komponenti je drvena [orahovina], i treba se finishirati.Kako nemam iskustva u ovome, hteo bih finish koji se lako nanosi, je uniforman i koji moze i idiot da koristi. Koliko mogu da se setim, chitao sam da je najlako finishiranje pomoch ulja [laneno ulje?].Ta drvena komponenta se treba samo lagano zashtititi - nema potrebe zashtite od vode, sunca itd. Zato sam i mislio da je ulje najpogodno.Nisam mogao da nadjem informacije gde ga nabaviti [da li postoji neki komercijalan proizvod] i kako ga koristiti.Bio bih zahvalan [chitaj - shaljem pivo] kad bi me neko mogao uputiti malo oko ovoga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 23
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

trazi u farbarama ili laneno ulje ili firnajz (ja licno vise volim to prvo)mozes da isprobas i Damar (papirnice ili prodavnice hobi i slikarskog pribora) ,ali je on malo sjajniji kad ga naneses na drvo - zato probaj na test komadusta god da izaberes , sto vise slojeva , to boljemozes da poliras magicnom krpom , najlakse jekupi jeftinu , da se ne patis posle da je cistis

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala obojici. Znachi:1. Potrazim lanano ulje ili firnajz u farbari.2. Nanesem magichnom krpom.3. Chekam da se osushi.4. Poliram drugom magichnom krpom.5. Ponovim 2 - 4 nekoliko puta [shto vishe, to bolje].E sad - koliko da vremena chekam izmedju slojeva?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Leneno ulje kupujem u prodavnicama zdrave hrane.Pre mazanja ujem moraš dobro ošmirglati drvo da ne ostanu zarezi od grube šmirgle.Kreneš od šmirgle 100-220--400-vodena 600 i na kraju 800.Pre nanošenja ulja vlažnom krpom blago premaži drvo.Odmah će se pokazati sve ogrebotine.Kada se osuši ponovo ošmirglaj sa 800.Tek onda kreni sa utrljavanjem ulja.Ako posle par slojeva drvo bude neravno i grubo, opet ga ošmirglaj sa 800 i tako dok ne bude potpuno glatko.Zaboravio sam da kažem da kada budeš zadovoljan sa izgledom obavezno ukloniš ulje sa površine, jer ce se brzo zakoriti,skupljati prašinu i izgledati užasno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj favorit za obradu drveta je šelak. Stara tehnologija ali ima na internetu kako se radi.Lako se nanosi (rastvara se u alkoholu) i ne mozes da pogresis.Ako zelis da izvuces polituru visokog sjaja, mora malo vise slojeva i trljanja ali isplati se...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isplati se ako znaš šta radiš,ja sam polituru učio godinama.Da bi dobio visoki klavir sjaj bez ikakvih tačkica i bez reljefne površine treba jako puno truda i iskustva.Lakše je ako je manja površina ali opet je dosta zajebano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mora malo vise slojeva i trljanja ali isplati se...

Isplati se ako znaš šta radiš

Tu je problem - ne znam shta radim. :) Kako imam samo jedan dobar komad ove drvene komponente, ne bih da eksperimentiram previshe.Mozda i potrazim shelak, pa vidim.Nego, @Nemus, jedno pitanje oko nabavke lananog ulja u prodavnicama zdrave hrane - je li do prokuvano ili sirovo lanano ulje? Pitam jer sam chitao kako sirovo se bash dugo vreme sushi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala obojici. Znachi:1. Potrazim lanano ulje ili firnajz u farbari.2. Nanesem magichnom krpom.3. Chekam da se osushi.4. Poliram drugom magichnom krpom.5. Ponovim 2 - 4 nekoliko puta [shto vishe, to bolje].E sad - koliko da vremena chekam izmedju slojeva?

Ne moraš baš magičnom krpom može bilo kakva krpa za nanošenje lanenog ulja na drvo a poslije može poliranje i sa starom vunjenom čarapom, a može biti i da Zen ima neki neupotrebljivani nakurnjak da ti pozajmni :rofl:

Tu je problem - ne znam shta radim. :) Kako imam samo jedan dobar komad ove drvene komponente, ne bih da eksperimentiram previshe.Mozda i potrazim shelak, pa vidim.Nego, @Nemus, jedno pitanje oko nabavke lananog ulja u prodavnicama zdrave hrane - je li do prokuvano ili sirovo lanano ulje? Pitam jer sam chitao kako sirovo se bash dugo vreme sushi.

sa lanenim uljem nema eksperimetisanjasamo dobro išmirglaj kako kolege savjetuju i nemaš problemaImpuls je to radio sa njegovim pojačalom, ja poslušao savjet pa moje poslije bajcovanja prešao sa lanenim i sad kad mi se ćefne ponekad ga osvježim da zasija novim sjajem
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne moraš baš magičnom krpom može bilo kakva krpa za nanošenje lanenog ulja na drvo a poslije može poliranje i sa starom vunjenom čarapom, a može biti i da Zen ima neki neupotrebljivani nakurnjak da ti pozajmni :rofl:

Poliram nakon svakog sloja? Chekam da se isushi ulje, pa poliram?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na bočici piše da je nerafinisano jestivo ulje.Pazi, ovim postupkom se ulje ne suši nego ga drvo upija.Ako se osuši na površini onda se skori,lepi i gadno izgleda.Ovo je čista zaštita drveta i nema visoki sjaj.Politura je nešto drugo.Šellak je lak,njega drvo upija i zadržava se na površini.Od lepo ispolitirane drvene površine zaista nema ništa lepše ali nije za početnike.Uvek možeš probati,ako ti se ne svidi možeš ga lako i ošmirglati.Možda ne moraš da ideš na visoki sjaj, nego samo malo da prekrije površinu drveta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poliram nakon svakog sloja? Chekam da se isushi ulje, pa poliram?

drug laneno ulje naneseš bilo čim i ostaviš da drvo upije i poslije vunjenom čarapom malo ispoliraš više da skineš sloj koji nije upilo dravo i to je toposlije mjesec dva možeš naneseš tanak sloj lanenog da osvežiš i ništa više
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

laneno ulje nema sjaj samo zaštita drveta i malo već tonirano drvo potamnievo kao izgleda poslije ulja hrastovo drvo bajcovanopost-38-0-77411500-1341869410_thumb.jpgjesi li radio šta sa drvetom prije ulja bajcovo možda ili si ostavio prirodnosa vodenim bajcom možeš da činiš čuda a ako ti se ne svidi jednostavno ošmirglašposlije možeš da ga osvežavaš ali nikad ne zadrži sjajako ćeš sjaj onda lakiraj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

laneno ulje nema sjaj samo zaštita drveta i malo već tonirano drvo potamnievo kao izgleda poslije ulja hrastovo drvo bajcovanopost-38-0-77411500-1341869410_thumb.jpgjesi li radio šta sa drvetom prije ulja bajcovo možda ili si ostavio prirodnosa vodenim bajcom možeš da činiš čuda a ako ti se ne svidi jednostavno ošmirglašposlije možeš da ga osvežavaš ali nikad ne zadrži sjajako ćeš sjaj onda lakiraj

Nisam bajcovao, drvo je prirodno. I nechu sjaj, samo zashtitu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam bajcovao, drvo je prirodno. I nechu sjaj, samo zashtitu.

probaj vodeni bajc, čini čuda, sa strane koja se ne vidi, pa ako ne valja posa velikibajc ne daje sjaj samo daje izražajnost strukturi drvetačisto da vidiš šta dobijaš i šta bajc izvlači iz drveta
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

čisto da vidiš šta dobijaš i šta bajc izvlači iz drveta

OK, ajmo opet "for dummies":1. Kupim bajc na vodenoj bazi.2. Nanesem na drvo, ostavim da se sushi.3. Nanesem lanano ulje, ostavim da se sushi, pa poliram.Jesam neshto ispustio? Jel' treba da shmirglam izmedju ovih koraka?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bajc je boja za drvo.Tako da bih ti preporučio pre farbanja da isprobaš na delu koji se ne vidi posle montaže.

Ovako izgleda dobro uradjena politura: Postavljena slika

Šmirglanje si zaboravio a to je vrlo važno.Posle bajca ne šmirglaš.Tek posle par slojeva ulja ako je površina grbava, tada isključivo vodenom 800 i to vrlo blago da ne skineš bajc.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupio sam lanano ulje od slikarske prodavnice. Proizveo Karbon - Zagreb. Koristili za razredjivanje uljnih boja.U toku trechi sloj na probnom komadu. Polako dolazim do zeljenog rezultata.Napomena - sva srecha da je relativno maleni komad drveta - shmirglanje je dosadno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...