Jump to content

SS DAC


sir Oliver

Preporučeni Komentari

Odavno već razvijam DAC koji bi trebalo da sluzi za pustanje loslessa sa PCa. Projekat je zamisljen kao eksperimentalni put ka najkvalitetnijem DIY DACu i zato je sam DAC promenljiv, eksperimentisaće se sa raznim chipovima, a ulaz bi trebalo da je USB. Takodje će se ekspeimentisati i sa raznim IV stepenima i tu će biti u opticaju i solid state i valve varijante. Cilj je dobiti sto kvalitetniji, ako je to HiEnd, DAC u domaćim uslovima. Takodje je potrebno da bude finansijski opravdan i lako dostupan sirem krugu DIYera (otuda naziv SS DAC) a poseban zahtev je i da bude relativno prost ( suprotno od slozen) da bi ga i početnici mogli realizovati.

Počeo sam sa Wolfson DACom , imao u planu i TDA1543 i TDA1541A pa i AD. Kako mi je nabavka delova (TDA1541A) bila problematična ( na kraju sam ih nenadano nabavio 3 komada) a i vremena za projekat nisam imao ( razvoj i izrada PCBa) odlučio sam se za zabusantski pristup ( nuzda stvara genija a velika nuzda stvara...) eda bi sto pre dosao do nekog opipljivog proizvoda. Odlučio sam da iskoristim stari PHILIPS CD player koji sam po sebi ima prelep zvuk. Umesto CD mehnizma sam ugradio konvertor USB to I2S baziran na PCM2707 chipu. I2S signale sam doveo direktno na TDA1541A i dobio NOS DAC sa USB ulazom. Ovaj projekat je opisan i na onom i na onom drugom forumu pa ga sad ne bih dalje objasnjavao. Ako hocete linkove to su http://www.hifi-forum.com/forum/viewtopic...=18&t=11108 i http://www.audiohard.com/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=1247 Kako je taj prvi USB DAC udomljen, napravio sam drugi. Opet su OPA stavljeni na podnozje da bi se eksperimentisalo .

post-39-1242064084_thumb.jpg

Na ovom forumu smo podenuli grupnu nabavku chipa za SPDIF receiver pa će ovaj projekat dobiti i SPDIF ulaz. Trenutno sam, u očekivanju isporuke, odlučio da ugradim jedan DAC baziran na 1543 chipu, tj njegov SPDIF receiver , na TDA1541 DAC i isprobam ceo projekat.

Evo slika SPDIFa

post-39-1242064152_thumb.jpg

Za sada je sve u originalnoj kutiji od playera . Dobre strane su sto je standardne veličine i uz neku lepu prednji ploču ( drvenu, aluminijumsku ili plastičnu) lepo bi se slozio sa ostatkom HiFe. Ima i mesta za lampe. :msn-rofl: Drugo resenje bi bila sasvim druga kutija i trenutno je na lageru ova

post-39-1242064665_thumb.jpg

Sve u svemu, summa summarum, da li je moguće napraviti DAC? DA. Hic 2 komada.

Da li drzi vodu? Ja sam vrlo zadovoljan. Ima i mesta za unapredjenja. Prvenstveno analogni deo. TDA1541A je odličan DAC. Njegov potencijal

je izuzetan i uz solidan tweak postojećeg analognog dela ili izradu novog moze se dobiti HiEnd DAC. Pogledati samo koliko komercijalnih DACova od par kila $ koristi TDA chip.

Da li je ovakvo resenje dostupno svima? Svi koji nemaju dve leve ruke i imaju malo sredstava mogu sebi zgotoviti DAC . Dobro, ovo je subjektivno misljenje, nije prosto ali nije ba

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 222
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Al ce bidne trknjava u Nis kada mu supruge otkrije gde je zavrsila ;)

Samo se vi zahebavajte sa siroma choveka :msn-rofl: . Neznate koliki je problem kutija ( kuciste) koje treba da je kvalitetno i lepo. Ovo je neki plagijat Unison Researchapost-39-1242077827_thumb.jpg a za dalje ne znam sta cu. Mozda nesto ovako:post-39-1242077393_thumb.jpgpost-39-1242077432_thumb.jpgpost-39-1242077692_thumb.jpg post-39-1242077719_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve sve - al' budes li kopirao ElectroLuv , ce licno dodjem u Nis da ti presudim ........ :msn-rofl:

A sto? Ne svidja ti se elektroluv? Ja bas nabavio jednu prohronsku kutiju samo da nacickam lampe po njij
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Duplikati i višak postova odstranjeni na zahtev pokretača teme, slobodno postavljati iste i slične opaske i youtube linkove u drugim temama. ... recimo u adekvatnim temama ili offtopicu? :diablo:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Duplikati i višak postova odstranjeni na zahtev pokretača teme, slobodno postavljati iste i slične opaske i youtube linkove u drugim temama. ... recimo u adekvatnim temama ili offtopicu? :diablo:

Што обриса мој пост, није ваљда мој био једини за брисање.

Могао си све те да пребациш у Офтопик.

Ако некоме сметам на овом форуму, слободно напишите.

Нећу се љутити.

Гори си од Чувара петог парка и његовог заменика !

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ondak moze i tako. Zeleno obavesti crveno pa crveno prebacuje gde oće. Nikoga nisam hteo ni da peckam niti da bockam. Ni perforacija zapravo nema veze sa temom ali moze biti korisna informacija. Stoga sam procenio da treba da ostane a da se tema nastavi u skladu sa zeljama postavljača iste. I rekoh već, nemam nista protiv bilo koga. A sad idem na pivo. Po kazni. :diablo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih da postavim pitanje. Mnogo je sajtova na netu gde se rade modifikacije cd-ova. Svi spominju stalno iste komponente, oscon, wima mkp, silmic2 itd. Pitanje je sledece: da li je iko probao ove komponente zvucno da bi mogao da kaze sta je napredak a sta nazadovanje? Ja jesam.Sve ovo pokrecem jer jos nisam uspeo da unapredim cd sa osconima tipa sg i sa. SEPC jos nisam probao ali vise nikom na netu ne verujem dok se licno ne uverim a dosadasnje iskustvo kaze da je oscon samo pokvario zvuk. Ista situacija je i sa Wimom MKP na putu signala. Gori zvuk nisam cuo od onog koji izlazi iz Wime. Silmic2 je dobar, umeksa ton i utopli ali muse kz daje neutralniji i otvoreniji zvuk.Kakva su vasa iskustva?I jos da napomenem da na FR zvucnicima ne mozete cuti razliku u kondenzatorima ma koliko se trudili.I jos ocekujem da SuperFi doda da ja na mojim drljavim Visatonima i ne mogu cuti sta je dobar zvuk kad zvucnici to ne mogu da odsviraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za Wimu MKP10...U početku mi se činilo da se stvarno zvuk unazadio zamjenom Silmica sa Wimom u Marantzu CD14, da je dobio na zrnatosti.Nakon vise od mjesec dana "usviravanja" čini mi se da je ipak sada bolje. Vise je detalja. Inače moja iskustva sa polipropilenskim kondezatorima na putu signala u plajerima je takvo da treba ponekad čekati i mjesecima da "proradi". Ne znam kako to objasniti. Moguće da se nesto polimerizira tek kada dođe struja!? Naglasavam da mi se ovo događa uglavnom samo kod polipropilena. Ostali počnu "raditi" skoro odmah nakon ugradbe. Zato predlazem strpljenja.I još da dodam; brže se usvirava kada palim/gasim uređaj nekoliko puta dnevno, nego kada stalno radi. Još jednom neshvatljivo i opet me asocira na nekakav proces "starenja"u materijalu kondezatora!?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...