Jump to content

Opet igranje sa zvucnicima


Nemus

Preporučeni Komentari

A da ponudis fabrici u Svrljigu da im vodis marketing kampanju? Ide ti taj posao od ruke.. izreklamirao si Ei bas drajver za desetku :respect:

Uvek sam bio ubedjen da su baš oni slaba karika u sistemu ali kako sam menjao baseve tako sam i menjao mišljenje.Zaista nemam nikakvu nameru da ih reklamiram, čak mi se ne svidjaju ni kako izgledaju ali rade.Jedina intervencija na njima je bila premazivanje membrane sellakom i centriranje jer su malo češali magnet.Sada rade u kompresionoj kutiji od 23-4 litre.Naravno ako je neko raspoložen uvek može doći da ih posluša.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 48
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

1. Nisi razradio RTO basove.2. Niko ne zna u kakvu kutiju i koje veličine si stavio RTO bez skretnice i probao3. sad, nagađam, ako RTO nisu razrađeni, ubačeni su u veću kompresionu kutiju, i pušteni da sviraju bez skretnice, nije ni čudo da je bass slab, a da su srednji glasni.....RTO verovatno ima nizak Qts, u odnosu na vrlo viskok Qts kod EI basova....ako ovo nekome koristi kao informacija....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Nisi razradio RTO basove.2. Niko ne zna u kakvu kutiju i koje veličine si stavio RTO bez skretnice i probao3. sad, nagađam, ako RTO nisu razrađeni, ubačeni su u veću kompresionu kutiju, i pušteni da sviraju bez skretnice, nije ni čudo da je bass slab, a da su srednji glasni.....RTO verovatno ima nizak Qts, u odnosu na vrlo viskok Qts kod EI basova....ako ovo nekome koristi kao informacija....

Pre nego što sam ih ozbiljnije poslušao, 10 minuta ih je razgibavao bass test.Spoljašnje mere kutije su:Š: 25CMv: 56 cmD: 31 cmIskreno se ne razumem u parametre zvučnika jer ja ovo još uvek doživljavam kao hobi i nisam se nešto preterano udubljivao u brojke.Više me interesuje kako šta zvuči jer ipak oni meni služe za slušanje muzike.Veličinu kutije za sal sam napravio po preporuci fabrike, kao i basreflex tubu.Niški su bili u dosta manjoj kutiji koju sam prepravljao dok nisu zasvirali kako treba i po tim merama napravio novu.Skretnicu isto tako,ako mi se nešto ne svidja, otvorim kutije i prepravim.Rezultat toga je da sam sigurno pedeset puta otvarao kutije i menjao i uskladjivao komponente.To ne naravno teži način, ali ja uživam u tome.Koliko para sam potrošio na sve ove zajebancije mogao sam komotno kupiti normalan zvučnik ali nije to to.To je bio savet mog zeta koji bukvalno nije sposoban da okači sliku na zid.I kako ja sada takvom čoveku da objasnim kakav je osećaj kada zvučnik koji si sam napravio zasvira.Ako ima nekoga raspoloženog u Novom Sadu da mi izmeri parametre zvučnika naravno uz odgovarajuću novčanu nadoknadu bio bih veoma zahvalan.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala ti Vule,baš sam danas hteo da ti javim dasu zvučnici odlični :)Verovatno nešto nisam dobro uneo,ali po ovim parametrima iz Vuletovog linka u Winisd mi izbacuje zapreminu kutije od 12 l.Ako bih došao do optimalnih podataka za kutije, ostavio bih samo rto,visaton i quadral,odnosno trosistemske.Sve pod uslovom da ima dovoljno basa.To bi trenutno opstalo u ovakvim kutijama, kada slobodno vreme dozvoli napravio bih nove kutije od medijapana.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam za nevolje sa medijapanom, kutija svakako ne bi bila velika,iz dva dela a bilo bi i dosta ukrućenja a zidovi obloženi keramičkim pločicama,ako to počne da razonuje, onda i treba :)

Vule, jel znaš bar približne mere kutije iz koje si izvadio baseve?

DYNABLASTER, hvala za link.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam nažalost, bile su podnostojeće ogromne, baš je velika kutija bila, pa je sečena na pola pre par godina (moj pametni ćale, zafalilo mu prostora u sobi) i time je upropastio bass, tako da ti ne mogu nažalost pomoći...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala ti Vule još jednom.Stvarno je velika šteta što je završio prepolovljen.

Ovih dana sam se malo igrao sa svim mogućim kombinacijama RTO-A, SAL-A I EI.

Sve mi se čini da ce konačna varijanta biti RTO-VISATON-QUADRAL.

Što više slušam RTO čini mi se da su za klasu bolji od EI, Sal ne želim ni da komentarišem.

Ostaje problem oko adekvatne litraže kutija i položaja, kao i veličine bas reflex tunela za ove baseve.

Pošto je taj mali visaton ustvarimid bass razmišljao sam da ga stavim u bas reflex kutiju od 12-15 litara.Skretnica bi ga kao i do sada rezala na 500hz.Niže nema smisla jer sve ispod toga loše podnosi, pogotovo pri glasnijem slušanju.Možda radi probe bude i na 400 hz.

Hteo bih da izvučem što više basa iz ovih kutija.

Opet mi se po glavi mota tannoy...

Jel neko slušao m-3 ili m-4 kutije? http://www.audioreview.com/cat/speakers/floorstanding-speakers/tannoy/mercury-m3/prd_120670_1594crx.aspx

Interesuje me kakvi su visokotonci,nešto razmišljam da ove ribone zamenim sa tannoy visokim iz ove serije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Par dana sam se opet igrao sa zvučnicima.Nikako ne mogu da izvučem, za mene zadovoljavajući bas iz rto-a.Zaista sviraju odlično.Mekano, dinamično,bez primetnih izobličenja ali jednostavno ja volim malo više basa.Po Bas box pro bi trbali da idu u kutiju od 40 litara,sada su u kutiji od 30l.Jasno mi je da ce povecajem kutije biti i više basa ali se bojim da ce izgube na dinamičnosti i da ce pri glasnijem slušanju dolaziti do izobličenja zbog slobodnijeg kretajna membrane.Mogao bih utišati srednje i visoke ali nije to to.U ovom slučaju bih izbegao ono što je Zvu odlično nazvao franken kutijama.U kombinaciji rto-ei-visaton-qadral( da,da, frankenštajn), bas je odličan, ali dosta mutnije zvuče u odnosu na kutiju bez ei.Što je i normalno.Ovih dana ću napraviti probnu kutiju od 40 litara, bas reflex će biti smešten pozadi, malo iznad membrane basa.Osnovna dilema mi je da li napraviti vecu kutiju za rto (veća mogućnost izobličenja) ili eksperimentisati i ukomponovati četiri različita zvučnika (mana se sama nameće).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slazem se da je SAL super za cenu, recimo bassovi BXC kolko se secam 10ke su super za 15 evra kolko kostaju, u autu sam ih probao, ne mogu da sviraju svaku muziku, zavisi od auta, u jednom autu super rade hiphop a rock sranje, a u drugom obrnuto lol :laugh1tooht: uglavnom mozda bi bilo isplativo uzeti gomilu tih bassova za open bafflek, al za home hifi i klasicne kutije nema sanse da bi uzo nesto od SAL-a ni da mi plate, nema izgovora, ako ima nemas para stedi pa kupi sta valja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Koja Pa zar nece biti izobličenja zvuka ako se previše kreću?Nekako mi je logično da ako membrana pravi velike ˝ekskurzije˝ ne može kvalitetno reprodukovati muziku.Možda i grešim...Šta misliš gde je bolje da stavim bass reflex, bliže driveru ili više prema dnu kutije?@ akvarijum, možda je sal nekome dobar ali meni nije.Kupio sam sal bez ikakvih predrasuda i uverio se da su sranje.Ovi što su bili u kutijama ne sviraju nikako.Zvuk je veoma muljav, taman, sam zvučnik je vrlo trom i lenj.Može da prodje za tuc-tuc muziku ali za sve ostalo nije.Probao sam i sa nekim sr 2010 ali to je tek tuga.Kupio sam i neke srednje ali sam već posle par pesama vratio visaton.Žao mi je samo što sam na te sve zvučnike bacio 80 evra,mogao sam dodati još toliko i kupiti čestite baseve.Sada mi ti zvučnici skupljaju prašinu.Možda ću napraviti kutiju za gitarsko pojačalo pa ih tu iskoristiti.Čovek se uči dok je živ a sem toga nisam ni imao baš neki izbor drivera u Novom Sadu.Jel pravio neko kutiju od lesonita?Razmišljam se izmedju medijapana, blažujke i lesonita.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lesonit ......... pobrkao si maloverovatno mislis na sper , viseslojnirecimo da je to bolje od mediapana i blazujkesto se tice kutija - sve mi se cini da ti bas napamet drndas te boxoveskini ovo , instaliraj pa se igraj : https://dl.dropbox.com/u/20665608/JBL%20Speakershop.raronda se javni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...