Jump to content

Bas do 1000Hz-horna sistem


milovan1963

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 203
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

veci driver ne znaci nuzno i veliki kabinet...izbor manjih kabineta koji su i dalje mnogo manji od horn kabineta za 6 ili 8 in drivere :1. karlson horna 2. voigt horna3. kompresioni kabinet4. acousticaly damped - philips5. philips koncepti5. Uframe ili H frame.prva 2 sigurno, a mozda i pod 3se mogu koristiti samostalno, bez dodataka subova za bas podrucijeostali su centralni driveri za opseg od 100Hz pa do oko 4-6KHz u zavisnosti od mogucnosti driveraali skoro sve 12in ili 15 ina mogu u otvorenim kabinetima krenuti od oko 100-150Hz....Cilevi:1. upotrebiti prostor svrsishodnije2. izbeci velika ulaganja u projekte horni koji ce sa velikom verovatnocom doneti los rezultat, samo da bi se napravila horna po svaku cenu...3. modularni sistem, omogucava otvoren koncept, moduli i jedinice sa lako menjaju a sistem je otvoren za nadogradnju4. usteda u novcu se moze prebaciti u budzeta za izbor kvalitetnijeg drivera i zaobici klasicna DIY zvaka sa jeftinim komponentama5. horn sistemi se duze izradjuju i prakticno nema probe, ovaj koncept omogucava jeftinu probu sa kabinetima od jeftinih materijala isa driverima koji su dostupni za PROBU a dace solidan rezultat, tako da bolji drv i materijali za cab nece dati losije vec sa velikom verovatnocom bolje rezultate...itd itd

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moji kandidati za midbass region: stara serija JBL 2122, JBL 2123, nova serija JBL 2251J ili 251J. Ono sto se u praksi pokazalo kao jako dobro je JBL 2202. Preko toga po meni nije previse dobro. Od manjih nisu losi JBL 2168/2169. Sa druge strane Altec 414 je dosta hvaljen i to mi je zelja da cujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veoma retko se takav debalans srece u praksi...1%cak i kod jako velikih ribbon povrsinaefekat "belikih usta" nije brevise primetan i uveg ga poklapa suprotan debalansMnogo je cesci efekat pekinezera...he..he....recimo sada m pade na pametu radio studijima za zivo emitovanje ali onim starijim, uradjenim po nekim standardimaLjudsji glas je pun, masivan i u samoj prostoriji(delimicno zbog toga sto skoro svi spikeri i voditelji imaju duboke barsunaste glasove...}a kada se sve to sto ide uzivo jos i slusa preko slusalica...fenomenlnoMedjutim tu su i mikrofoni bolji i glas je normalno izgovaran na normalnim nivoimai relativno blizu je mikrofona..recimo kod snimljenog materijaladobri primeri za ovo o cemu pricam su:album Storytellers - Cash, Nelsonzivi snimci proba i vezbi - E. Presley sa bendoma oze se cuti i na albumima N. K. Cool -a...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svi stariji studiji su uradjeni po projektu koji je morao da uradi akusticar ; to je ukljucivalo kompletnu konstrukciju poda , tavanice i zidova , pregradnog stakla izmedju rezije i studijajednim pristupom se radio sam studio , dokk je rezija uglavnoim bila vise live u karakteru zvukadanas je to retkost , bar u vecini slucajeva gde se radio stanice rade na tankom budzetu ili bez pravilnog pristupae sad , mikrofoni , pretpojacivaci ,stolovi , monitoring .......... ne vredi ni pocinjati ; npr. gomila amatera danas radi u najboljem slucaju na Spiritfolio klupskim mixetama ..... koje nisu lose u slucaju jacih modela , ali samo to - nisu loseu muzicarskom zargonu - jednostavno nemaju masti ........ sto itekako vredi i za radio produkciju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je...danas su to neke prirucne prostorije i oprema...A zasto bi i koristili bolje uslove?Pa i ako se slucajno desi neki intervju samo se cerekaju i iza svake reci ponavljaju "Znaci", "Znaci" :L3000: .a to sto si spomenuo i reziju lepo se cuje (da ne kazem vidi)ne Elvisovim snimcima vezbi, gde cesto ekipa iz rezije progovara iza stakla....bio sam i u jednoj goloj prostoriji potpuno neobradjenoj u smislu da nema ni apsorbera ni difuzora.jedino je geometrija prostorije ocigledno projektovana po nekom odgovarajucem planu i standardu.nije bilo paralelnih zidova a i povrsine zidova i poda su bile izlomljene pod nekim uglovima?posto je bila tamnoh zidova delovala je kao nekakv "Stealth" inverzno...A posto je bila u podrimskim nivoima mozda -2 ispod, uopste nije bilo nikakvog zvuka ni vibracije.neverovatno iskustvo nesto potpuno drugacije nego recimo gluva soba na ETF-u.Samo se malo cudno hoda po toj prostoriji...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

ne znam gde da postavim pitanje, malo je offtopic a malo i nije posto se u sustini odnosi na trazenje dobrog drajvera koji, uz prihvatljive kompromise moze da izgura i bas i low mid spektar.beyma 15LW30 se vise ne pravi nazalost mada vidim da je povremeno ima kod nekih ebay prodavaca doduse za masne pare, otprilike 2x vise od onoga sto je platih.nesto mi je sumnjiv podatak koji vidim na beyminoj strani za preporucenu dimenziju kabietahttp://profesional.beyma.com/ingles/pdf/15LW30.pdfkaze 40/80 litara - na sta se odnosi 40 a na sta 80 litara kada se ovako napise? (mislim koliko god da je, malo je - mogu samo da se pomolim bogu da je tacno posto to otvara jedan super put prema kabinetima ljudskih dimenzija u sobi....)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da su oni to više generički napisali za veći broj drajvera. Fabrike imaju običaj da napišu litražu nešto manje od one optimalne radi bezbednijeg rada zvučnika i iz istog razloga preporučuju višu tjuning frekvenciju.Ja bih to stavio u kutiju od oko 110 litara. Sa tjuningom bi se valjalo poigrati... od 33Hz do nekih 38Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Piše da se preporučuje od 40 do 80 litara , a onda je naveden primer a kako to izgleda kad je kutija od 60 litara .Zvučnici koji imaju magnet od neodimijuma imaju tendnciju da se polako ili povlače sa tržišta ili da osetno poskupljuju .....treba ih tražiti po parametrima među zvučnicima koji imaju klasičan magnet ......dakle može da postoji ista verzija samo sa drugim magnetom . Recimo CIARE HW 385 ima svoju verziju među profesionalnim zvučnicima ......ali je kao projekat razvijen radi nostalgije i nemogućnosti da se kupe stariji tipovi zvučnika ......stari principi novi materijali .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala na informaciji sad mi je jasno, mislio sam da se 40 i 80 litara odnose na razlicite tipove kutija. svejedno, mislim da mi ovaj drajver radi posao za namenu koju hocu da isprobam jer mislim da mi kabinet ima nekih 100-nak litara - inace rade hvala na predlogu za feritni magnet ali sam vec kupio ove drajvere i to u vreme kada su imali dobru cenu na trzistu, ovi restlovi su sada duplo skuplji u odnosu na ono sto sam ja platio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je da imate volju i zelju za pravljenje bas horni. BAS 15'' secam na 180hz srednji bas[sirokopojasni ] , 11'' radi do 3850hz i visokotonac ....dokle moze. Trudim se da hornu spakujem u 1400x450 x 500 mm. posebna horna za bas i srednjotonac. i posle silnih muka , dobijem zvuk koji sam i planirao. Ali pre svega moras da znas za koju vrstu muzike [ ozbiljna , rok...] gde ces da ih slusas[ velicina prostorije] i gde ces da stavis horne u prostoriju. Kao i na koju opremu da ih slusas?[ pr;cevno pojacalo b300 ] .i ostali smrtni detalji . srecan rad.. pa da ih cujemo. :sclerosis:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je da imate volju i zelju za pravljenje bas horni. BAS 15'' secam na 180hz srednji bas[sirokopojasni ] , 11'' radi do 3850hz i visokotonac ....dokle moze. Trudim se da hornu spakujem u 1400x450 x 500 mm. posebna horna za bas i srednjotonac. i posle silnih muka , dobijem zvuk koji sam i planirao. Ali pre svega moras da znas za koju vrstu muzike [ ozbiljna , rok...] gde ces da ih slusas[ velicina prostorije] i gde ces da stavis horne u prostoriju. Kao i na koju opremu da ih slusas?[ pr;cevno pojacalo b300 ] .i ostali smrtni detalji . srecan rad.. pa da ih cujemo. :sclerosis:

dajte slike :)11" sirokopojasni, jel to supravox / fertin? to je njihov gabarit...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.ecoustics.com/electronics/products/new/601954.html

рецимо да ЦИАРЕ пр 390 МАЛО подсећа на ове са сајта од горе ......у ствари се ради , како неки тврде о другој генерацији и драјвера и хорни .....наводно оне старе и дугачке изобличавају далеко више од ових нових кратких а и једноставније су за урадити -купити . ПР 270 такоће је хорна за драјвере друге генерације ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...