Jump to content

Успоравање вентилатора.


Дане

Preporučeni Komentari

Имам напајање са аутоматском регулацијом брзине ротације вентилатора. У напајању је нека сонда, која у зависности од температуре, одређује број обртаја. То већ знате. Вентилатор је повезан са 2 жице.Рецимо да се вентилатор у најтишем положају врти на 700 обртаја; ја би да га успорим за ~100обртаја а, нормално, да задржим аутоматску регулацију брзине.На тих 700 обртаја, напајање је тотално хладно, тако да мислим да неће да му шкоди нешто мањи број обртаја.Како да изведем ово? Не знам да ли ово може отпорником, и којим. Мислим да вент ради на 12Волти (на максималном броју обртаја). И претпостављам да се променом напона регулише брзина...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 9
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Захваљујем.Играо сам се мало, па сам измерио напон на хладно напајање, и био је 5Волти, са загревањем је растао. Убацио сам 2 диоде, напон је пао на 3.5В, вент се утишао. Ја сам задовољан.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali kada se napajanje max optereti ventilator neće imati max brzinu :( .Nisii zadržao originalnu kontrolu brzine i bićeš zadovoljan dok ne počnu letnje vrućine i napajanje počne da se pregreva.Ja bih tu odradio malo elektronike da se dobije tačno ono šta si pomenuo.Ako si zainteresovan za diskusiju možemo da diskutujemo o elektronici.Ako si potpuno zadovoljan time šta si postigao izvinjavam se za upadicu :D , bilo je jače od mene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali kada se napajanje max optereti ventilator neće imati max brzinu :( .Nisii zadržao originalnu kontrolu brzine i bićeš zadovoljan dok ne počnu letnje vrućine i napajanje počne da se pregreva.Ja bih tu odradio malo elektronike da se dobije tačno ono šta si pomenuo.Ako si zainteresovan za diskusiju možemo da diskutujemo o elektronici.Ako si potpuno zadovoljan time šta si postigao izvinjavam se za upadicu :D , bilo je jače od mene.

Веруј да је овај вент, прошлог лета, и по највећој врућини радио на истом овом броју обртаја.Сада сам га мало пробао - склонио сам вент да не дува у напајање и пустио да напон порасте на 8Волти - вент се обртао као луд и никад се ни приближно толико гласно није чуо.Иначе, сконтао сам да у овој електроници постоји празан ход: када се укључи потпуно хладно напајање, напон вента је 5В, али и када напајање ради пола сата, опет је исти напон, па самим тим и бр. обртаја. Па сам сконтао да би то могло да се безболно успори а мислим да има довољно простора за убрзавањем.Добродошао на форум,само тако настави ;)П.С. Ово је, за мене, итекеко ЕЛЕКТРОНИКА ;) Izmenjeno od Дане
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ne može da bude isti napon i kad se zagreje :D ... tu si nešto loše premerio.Kao što rekoh ako si zadovoljan onda je sve ok.Hvala za dobrodošlicu :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ne može da bude isti napon i kad se zagreje :D ... tu si nešto loše premerio.Kao što rekoh ako si zadovoljan onda je sve ok.Hvala za dobrodošlicu :) .

ОК, моја грешка у изразу,дакле, да рашчистимо ствар:исти је напон и потпуно хладног, тек укљученог напајања, са напоном када напајање ради пола сата (не греје се и ефикасно се хлади).Е тако ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...