Jump to content
Sign in to follow this  
stein

Aleph 5 by Stein

Recommended Posts

Nakon što su sve rupe izbušene, urezani navoji, na "suvo" provereno da li svaki vijak/šaraf ulazi do potrebne dubine, da li svaki otvor na izlaznim tranzistorima idealno naleže na rupe u bakru (provera koja se odradi nekoliko puta tokom obeležavanja i pre bušenja), došlo je vreme za montažu pločice sa tranzistorima na hladnjak. Svaki tranzistor je obrisan, nanešena je pasta i razmazana. Potom se na svaki namazani tranzistor postavlja listić liskuna koji će kućište tranzistora električki odvojiti od hladnjaka (nikako ne želimo nikakve kratke spojeve gde ih ne treba biti) i namaže se i mesto na bakarnoj šini bez mnogo razmazivanja. Potom se liskuni nacentriraju tako što se provuče šaraf ili kao što sam ja radio, inbus ključ da se rupe na liskunima poklope idealno sa rupama na tranzistorima.post-13-125745640728_thumb.jpgPločica se okrene, postave se podloške i provuku šarafi kroz rupu na kućištu tranzistora i liskun i nakon toga se nišani na jednu, recimo krajnju rupu, potom na onu na suprotnom kraju i polako redom uvrću šarafi dok svi tranzistori ne legnu na svoje mesto. Potom se svi redom pritežu dok ne istisnu sav višak paste i ne dobije jedan korektan spoj i naleganje svakog od tranzistora na rashladnu površinu, pošto ovo važi za sve slučajeve gde je tranzistor potrebno hladiti...post-13-125745663406_thumb.jpgI na kraju, potrebno je pločicu fiksirati preko odstojnika na hladnjak. Tokom lemljenja kablaže i vodova, pomeranjem sklopa, stalno natezanje pločice koja je vezana na hladnjak samo preko nožica tranzistora, moglo bi dovesti do nekog oštećenja pa je ovaj spoj poželjno izvesti čvrsto. U ovom slučaju, upotrebljeni su vijci M3 sa cilindričnom glavom, plastični odstojnici dužine/visine 25mm i po jedna matica M3 na svaki od vijaka. Vijci su namerno malo duži, višak će dobro poslužiti da se debela kablaža pričvrsti vezicama za telo šarafa da se eliminiše pomeranje kabela u odnosu na pločicu. Kasnije će biti mnogo jasnije o čemu pričam...I jedan detalj kako su tranzistori montirani...post-13-125745694938_thumb.jpgIsta procedura sledi i na drugom kanalu...

Lepo i pedantno ,pozdravljam :character13:

Ovo je neki pokušaj da idem korak po korak i da se neki detalji mogu iskoristiti kao svojevrsno uputstvo i za druge projekte. U svakom slučaju hvala :buehehe:

Posle montaže pločica i tranzistora na hladnjake, sledi provera spojeva, da ne bude belih dimova. Izlazni IRF240 sa prednje strane ima blizu rupe za šaraf otvoren kontakt a spojen je sa zadnjom stranom koja gleda na hladnjak, takođe i direktan spoj na srednju nožicu. Instrument na pištalicu i pipa se svaki, da li ima kontakt (proboj) na hladnjak. Nema. Idemo dalje. Montaža na šasiju... U konkretnom slučaju, osam komada M4 dužine 25mm, 15mm za prolaz kroz profil i još 10 za hladnjak. Podloška pod glavom šarafa olakšava bolje zatezanje i smanjuje rizik od otpuštanja.post-13-125753357042_thumb.jpg

FFF

Form Follows Function ......

dok je tako - a zasad ne vidim da je igde radio bilo sta sto odstupa od toga ...... meni prelepo

a da - da prevedem :

Форм Фолловс Фунцтион .......

:character13:

:character13: nema potrebe - ti imas pravo da ti se ne svidja .....sve dok zajedno dolazimo do boljih resenja , ili nam je bar svima zanimljivo - vredi nam pisanije .kad smo vec kod toga - secam se tvojih slika sa big DiyA - jel' bese Leach amp ?bilo bi zgodno da te fotke negde uturis - skolski primer pedantnog rada .jel' me secanje vara - to bese onaj amp sa hladnjacima od Al radijatora ..... ili to bese drugi amp ?u svakom slucaju - molicu lepo da okacite predmetne slike ....... uz informaciju da je (najzad stignuti/zaprimljen na proveru) PCI128 SB spaljen ....... krenulo me sa hardware-om ovih dana

:buehehe: nema potrebe - ti imas pravo da ti se ne svidja .....sve dok zajedno dolazimo do boljih resenja , ili nam je bar svima zanimljivo - vredi nam pisanije .kad smo vec kod toga - secam se tvojih slika sa big DiyA - jel' bese Leach amp ?bilo bi zgodno da te fotke negde uturis - skolski primer pedantnog rada .jel' me secanje vara - to bese onaj amp sa hladnjacima od Al radijatora ..... ili to bese drugi amp ?u svakom slucaju - molicu lepo da okacite predmetne slike ....... uz informaciju da je (najzad stignuti/zaprimljen na proveru) PCI128 SB spaljen ....... krenulo me sa hardware-om ovih dana

Ма има он и нешто фришко само нам удара чежњу-неће да изађе на сунце са новотаријама  :character13:

Хладњаци + штампана плоча све 5.Шасија исувише компликована и по мени ружна.стоН_Колд

Prihvatam da ti se ne dopada, stvar ukusa. Sve u redu po tom pitanju. Međutim, postavimo stvari kako stoje i imamo sledeću situaciju:4 komada hladnjaka, dva komada 500VA trafoa, 12 komada elektrolita, pojačalo u A klasi koje će se poprilično grejati. Masa pojedinačnog trafoa oko 4kg, hladnjaci ukupno 11kg, još oko 4kg u bakru, i skoro toliko u elektrolitima. Nema kutije niti nekog posebno lako obradivog materijala za izradu. Šta bi recimo u datim okolnostima sebi ili nekome predložio kao naj rešenje? Cena i dostupnost, kao i jednostavnost izvedbe moraju biti prihvatljivi za što veći broj pojedinaca, potencijalnih graditelja. Što se mene tiče, nekih 350 dinara za sav materijal koji čini šasiju i dostupnost tehnologije za obradu metala dovela je do ovog rešenja. Prednost je niska cena, jednostavnost izvedbe (svaki polupriučeni bravar može ovo da napravi za svega nekoliko sati rada natenane) i brojne pogodnosti koje bazični princip šasije omogućava. Prvo, može se jeftino i brzo sagraditi. Drugo, pristup svim komponentama je omogućen potpuno direktno. Svaka od ploča koja će zatvarati "kutiju", može se zasebno montirati ili odvojiti što olakšava rad kako kod prvog sastavljanja za probu, tako i u slučaju nekih modifikacija, prepravki, eventualnih popravki. Treće, kao površine koje zatvaraju šasiju, može se koristiti maltene bilo kakav materijal, ni jedna od spoljašnjih površina, pod uslovom da konstantno trpi temperature koje će pojačalo dostizati tokom rada, nije izložena bilo kakvom mehaničkom naprezanju, sav teret elemenata nosi šasija, dno slobodno može da bude i 0.8mm perforirani aluminijumski lim. Poklopac, naprimer može da bude od isto takvog tankog perforiranog lima a može da bude i staklo ili drvo. Prednja i zadnja ploča, takođe mogu biti bukvalno bilo šta, recimo pleksi (klirit) i isti klirit se može na primer tako montirati da se ne vidi ni jedan šaraf, bilo bi dovoljno spojiti glavu šarafa na klirit dvokomponentnim lepilom, provući šarafe kroz rupe na šasiji i prihvatiti ih maticama, štaviše, može se spoj izvesti plastičnim/gumenim tiplama koje se koriste za pričvršćivanje prednjih maski za zvučnike... Opcija je nebrojeno mnogo sa ovakvim tehnološkim rešenjem...Profi uređaji se rade sa ozbiljnim planiranjem i ozbiljnim investicijama. 10mm Al lim za kutiju nije niti lako dostupan, niti jeftin. Perforacija i savijanje lima takođe nisu niti naivna, niti svakome dostupna stvar. To je razlog zbog čega sam odlučio da ovako rešavam kutije za svoja pojačala... Kao što rekoh, stvar ukusa... I toga ko šta očekuje od uređaja... Ja bih voleo da imam prostora da filozofiram i radim izmene ako mi jednog dana baš tako nešto padne na pamet... Ovako sam sebi obezbedio taj prostor. A i uštedeo sasvim pristojnu sumu novca za neke druge stvari. Kod mene je ipak funkcionalnost na prvom mestu, bar što se kutije tiče... Ostavio sam sebi prostora za maštu i još materijala. Kutija je 350mm široka sa hladnjacima. Do standardnih 420-430mm ima dovoljno da mogu još svašta da izmislim. Uostalom, ko kaže da i moje mora da liči na nešto već viđeno? :character13: