Jump to content

GIGAWORK LM-DAC3 - DAC za pocetnike


 krvimozak

Preporučeni Komentari

.... Audio Alchemy sa OPA2111 je razbio....

Jos jedan priimer naopako uradjenog posla - DAC chipovi su u tom uredjaju upotrebljeni u inferiornom Vout mode-u i OpAmp je tek izlazni filter, i to lose projektovan. Imao sam ga i to je jedva osrednji DAC, koji god OpAmp da stavis - mozda koriscenje sporog i zvucno tupog OPA2111 u tako jadnoj izvedbi cini zvuk manje nepodnosljivim. Pre nego sto sam ga poklonio drugaru, stavio sam DAC chipove u Iout mode i napravio diskretan I/V konvertor na izlazu - tek tada je poceo da svira pristojno.Savetujem ti da probas isto to...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 172
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja sam na mojoj menjao opampove, planiram još nešto.. ako ti je do uporedjivanja dobrodošao..

Pre bih da uporedim ovaj Gigawork sa Lampucerom jer me to kopka, hvala na pozivu :shakehands:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj AA ima jedan DAC chip. AD1864

Znaci druga verzija, moj je imao dva komada AD1860 i OP275 na izlazu. Na semi je nacrtana i ta verzija sa jednim AD1864, ali i tu se DAC chip koristi na isti nacin, izlaz sa Vout. Probaj Iout i spoljnu I/V konverziju, videces da znacajno bolje radi, interna I/V konverzija im je lose ispala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo još jednom linkova kitova o kojima se piše, kao i sličkica.. ja sam čuo ovaj drugi i malko zaostaje za Lampucerom, da ne bude zabune to je kit sa dve pločice koga nema u linkovima.. ne znam baš koliko ima suštinskih razlika izmedju ova dva dole..

http://www.ebay.com/...=item3a73cdbb6c

http://www.ebay.com/...=item3369b5c866

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doslo vreme da se DAC skutija.Mislio sam prvo da ga uglavim u kutiju od bivseg plejera, ali trafo je malo veci po dimenzijama.Kutija se vidi ovdehttp://www.diyaudio....3999-seg-cd200/Sada mi je palo na pamet da patos kutije isecem jednim delom, kutiju dignem na klocne a trafo smestim u podrum.Posle tog zahvata, ostace dosta mesta u kutiji tako da sam dosao na ideju da tu ubacim preamp, phono preamp za mm zvucnicu i amp za slusalice.Amp za slusalice moze da bude i postojeci, to mi nije kriticno i u kutiji ostaje postojeci trafo..Pitanje je - koji bi preampovi najbolje legli?- tonske kontrole mi ne trebaju- pozeljno je da budu F5 frendli- na raspolaganju imam sledece naponetrafo od plejera15V AC (ne znam struju)2X8,5V AC (ne znam struju)trafoi od DACa8V AC (ima rezervu jos 1,2A)2X13V AC (ima rezervu jos 1A)pa bi bilo lepo da se preamp uklopi u te gabarite napona da bas ne moram da guram celu trafo stanicu u kutiju.Davajte predloge.

.. i ne samo to.. DAC iz naslova košta 90 dolara a ovde se prodaje i za 320 eura.. evo još boljeg primera lova u mutnom..

Vule, ne bih da branim te face sa KP, ne poznajem nijednog prodavaca.Ali ipak - cena, plus postarina, plus a sta ako nemas pp, plus trafoi, plus kutija, plus ugradnja u kutiju... Nije bas sve tako jednostavno.Radni sat kosta, a skutijavanje uredjaja u nestandardnu i neodgovarajucu kutiju je posao. Pa cak i da samo ubacis i zalemis, i to kosta.Naravno da su njihove cene prenaduvane, ali i ti ga brate karikiras.Off:Tip u kafani trazi od muzike da mu svira omiljenu pesmu a pevac kaze- Daj 100 evra i sviramo.- Da nije malo mnogo 100 evra za tu pesmu?- Brate, sta se moze, i nas tolko kosta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je interesantno što se koristi ISTA štampana ploča i ISTA konstrukcija i za CS4398 i PCM1798. (sa CS8416 reciverom i CS8421 upsamplingom)Da li može komentar nekoga ko se zaista razume u konstrukcije DAC-ova....?? Nekako mi univerzalna rešenja ni kod drugih tipova uređaja (pojačala, zvučnika,...) nikada nisu bila ona zaista dobra i optimalna...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je interesantno što se koristi ISTA štampana ploča i ISTA konstrukcija i za CS4398 i PCM1798. (sa CS8416 reciverom i CS8421 upsamplingom)Da li može komentar nekoga ko se zaista razume u konstrukcije DAC-ova....?? Nekako mi univerzalna rešenja ni kod drugih tipova uređaja (pojačala, zvučnika,...) nikada nisu bila ona zaista dobra i optimalna...

I ne samo 1798....post-995-0-29051000-1335810214_thumb.jpgKoliko ja razumem svi su oni kompatabilni sa pločom..U e-bay ponudi seller-a postoji mogućnost poručivanja (30$) svakog od njih....Valjda sam dobro shvatio....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko kapiram trebalo bi skupiti nekoliko na oko istih a u stvari različitih kineza pa videti koji kako radi.. ta priča sa kvazi-kompatibilnošću različitih chipova sa pločom je aktuelna i kod Lampucere, prvo je bio CS neki konverter a potom BB.. takodje su i opampovi evoluirali, AD827 sa žutim pa potom belim slovima, na kraju sada bodu stari dobri NE5532..Nekolicina onih koji se stvarno razumeju u elektroniku slaže se da je najboje konstruisan kit sa AK4396... svi ovi ostali su smućkaj pa prospi... to što sviraju bolje od konfekcioniranih više govori o poštenju firmi nego o kineskoj mudrosti..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Juce sam konacno poceo da radim na udomljavanju DACa kutiju starog plejera

http://www.diyaudio.rs/topic/3999-seg-cd200/

Plan je bio da izbacim sve ali da ostavim pojacalo za slusalice (za moje potrebe radi solidno). Odmah se javio problem - do plocice ima 6 zica. Raspored na konektoru je

1. -0.9V

2. signal

3. +11.6V

4. masa

5. signal

6. -11.1V

Soske ovako cudno i komplikovano napajanje? Nije neki problem da se napravi ali da li to mora bas tako?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U ovoj temi je bilo reci o nasumicnom bockanju bilo kog OpAmpa u bilo koji uredjaj pa prenosim zanimljivo a dokumentovano iskustvo vrednog clana sa drugog foruma:http://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/191389-swapping-op-amps-you-have-checked-see-its-stable-havent-you.html#post2616266

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U ovoj temi je bilo reci o nasumicnom bockanju bilo kog OpAmpa u bilo koji uredjaj pa prenosim zanimljivo a dokumentovano iskustvo vrednog clana sa drugog foruma:http://www.diyaudio....tml#post2616266

Ne kapiram? Nemam nameru da bockam opampove vec da u kutiju ubacim dac i zadrzim pojacalo za slusalice iz cd plejera. Da mu pravim posebno napajanje sa tri razlicita napona, to vec komplikuje stvar.Dvoumim se da li da ostavim celu staru stampanu plocu ili da pravim posebno pojalce za sluske.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kapiram? Nemam nameru da bockam opampove...

Bash o tom bockanju smo imali pricu u ovoj temi.Link adresira uobicajeno ispitivanje poboljsanja/pogorsanja zvuka nekog uredjaja time sto se samo umesto jednog OpAmpa u podnozje bocne neki drugi OpAmp.Mooly je imao fabricki ugradjen NE5534 i probao je da ga zameni sa dva bolja chipa. Nista drugo nije menjao. Samo boc-boc. I dobio je .oscilacije upotrebom boljih chip-ova jer nije prilagodio uslove za rad tih chip-ova. Naravno da u takvoj situaciji nema ni govora o valjanoj validaciji promene u zvuku.To je bila poenta, da ne moze samo boc-boc a da se ocekuju validni rezultati... OPA2111 tu prolazi svuda jer je dozlaboga kilav chip i nece da zaosciluje niti trazi posebne uslove rada (za razliku od boljih OpAmpova). Znaci sipamo u Golfa 2 mazut i on fura, onda sipamo taj isti mazut u Toyotu Avensis D4D i ona krepa. Onda izvedemo zakljucak da je Golf 2 mnogo bolji auto...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pocelo skutijavanje. Trafci ce ici skroz ulevo, zadrzavam elektroniku od starog plejera zbog pojacala za slusalice a probacu da od izlaza napravim preamp.Planiram da ubacim delove iz mog pasivnog preampa, preklopnik sa pet ulaza, potenciometar koji se pokazao kao ok. Napravicu kombinaciju preampa sa pasivnom i aktivnom varijantom. Ima mesta i za phono preamp. Nadam se da ce sve da dela kako treba...PS Sad je glavni problem kako da se domognem internog kripton-srebro-cezijum-berilijum ozicenja koje su lastile device sa Anda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Plan je bio da izbacim sve ali da ostavim pojacalo za slusalice (za moje potrebe radi solidno). Odmah se javio problem - do plocice ima 6 zica. Raspored na konektoru je

1. -0.9V

2. signal

3. +11.6V

4. masa

5. signal

6. -11.1V

Soske ovako cudno i komplikovano napajanje? Nije neki problem da se napravi ali da li to mora bas tako?

Mislim da je lakše da proveriš odaklie dolazi i gde se završava pin br.1 nego da zbog njega zadržiš kompletnu elektroniku CD plejera. Verovatno je to komandni vod za "MUTE" i ide na bazu nekog malog tranzistora. Ako jeste, to ti ne treba, počupaj sve što je u tom kolu.

Pinovi 3 i 6 je klasično dvostrano napajanje za OP koji goni slušalice i tu možeš da upotrebiš bilo kojih +/-12V (pogledaj koje je OP upotrebljeno, moguće da može i na +/-15V da radi ali i na +/-5V sa manjom izlaznom snagom)...

Onda ćeš imati dovoljno prostora za sve što si zamislio da ubaciš unutra :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....... Znaci sipamo u Golfa 2 mazut i on fura, onda sipamo taj isti mazut u Toyotu Avensis D4D i ona krepa. Onda izvedemo zakljucak da je Golf 2 mnogo bolji auto...

Naravno da je bolji auto...... Ne diraj mi Golfica.... Jaaaoooo, 'fala Bogu pa ne zna da prica. Morao bih na drugu planetu da pobegnem... Ma najbolji auto dajem glavu. I nije kilav. Oduvah ja Brkicevog sina na Gocu Vrnjacka Banja (after trening voznja). On u hybrid-u, ja u mojega golfica niz brdo. Nije znao sta ga snaslo. IHA8MYX izvini za off.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...