Jump to content

I-7 Intel CPU ispod 300€ u Srbiji?


stein

Preporučeni Komentari

Makar i po cenu povišene temperature

 

 

20 stepeni je mnogo.  ovi novi i7-4790K na default podesavanjima ploce (bez OC) dostizu 90 stepeni kao od sale   :buehehe:

 

 

videti ovaj tread  https://communities.intel.com/thread/54032?start=0&tstart=0   

 

 

pukneš 400 evra za procesor i izgori pod stresom kao licna - zbog govneta od termicke paste ispod poklopca - ne stiže toplota do kulera dovoljno brzo     :hmm:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 91
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Skalpelom sam skalpirao Tualatina pre deceniju i nešto. :oldtimer:

Al đubre nije htelo dalje od (valjda)1.6GHz...

 

Zato što je najbrži bio na 1200mhz tako da je 1600mhz (bez otključanog množioca) tada bilo više nego dobar rezultat, sobzirom da su sve kelerabe bile kesa naspram tog pravog p3 /tualatina  :oke: amd je žestoko kaskao za intelom tih dana mada su prvi probili 1ghz barijeru....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve se vrti oko garantnog roka: ako ti je laptop pod garancijom, ne smeš ga otvarati, inače gubiš garanciju. Kad kupiš procesor za desktop PC (a to se prikazivalo u klipovima), ideja je da se procesor zaštiti koliko realno može. Makar i po cenu povišene temperature, uostalom, mora i to jednom da crkne, jer da ne crkavaju, ko bi kupovao nove?

 

Skoro pa nikada nisam čuo da je procesor riknuo, možda to ima veze sa ugrađenim tehnologijama da kad dođe do pregrejavanja oni smanje klok?

:unbelieveble:

onaj snimak je nerealan jer tako ti se pasta stvrdne tek nakom mnogo mnogo vremena (kod mene u igraonici se tako skorilo tek posle 5 godina non stop hajčenja) pa opet nije crko, jedan mi amd čak neko vreme radio na 90-100c pa kad je mašina počela da se spušava skontao sam da nije bio uključen onaj safeguard u biosu (iz ko zna kakvog razloga) a ventilator na kuleru je bio ćao, lol jednom sam naišao i na cirfu od 120c  :buehehe: metnio neku žnj pastu i teraj dalje...    kod intela sam znao da nešto ne valja kada su se ljudi bunili da im laguju igre...   malo paste i tiraj.

Kod grafulja je druga priča one rikavaju dok si reko kex...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene već dve, a nisam grešan, postim na crveno slovo...

 

Jedino rešenje je da uzmeš dodatak tj sajlent kuling, košta recimo nekih 20-25 eura ali će ti sačuvati grafulju 99%

ja sam sa svih skinuo one fabričke kulere i metnuo ove sajlente sa hitpajpovima, šljakaju i dan danas te makine  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni već tri i po godine i7-2600k radi na 4.4GHz i ništa. Naravno, uključen mi je power saver tako da kad ne forsiram neki zahtevan posao, onda procesor radi na leru. Uglavnom ne više od 40% maksimalnog clock-a (to mu dođe oko 1.7-1.8GHz, default clock je na 3.4GHz što će reći da uglavnom ne haba više od nekih 50% nominalne brzine) Od kako sam ga kupio, jednom je menjana pasta između procesora i kulera, naravno, ne fabričkog govanjceta koje sam o'ma zafrljačio u stranu, nego stari, ali veran CM Gemini II

 

g2-cooler.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I5 3570K, u idle režimu je od 28 do 36 stepeni, nasviran na 4.3ghz - stabilnih. Kad ga žestoko opteretim prime95 il IntelBurnTest programom najviše je dosegao 93 stepena !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad ga žestoko opteretim prime95 il IntelBurnTest programom najviše je dosegao 93 stepena

 

Postavlja se samo pitanje čemu prime i slični testovi služe ako u stvarnom životu nemaš nikada potrebe da radiš takve poslove/zadatke koji će procesor konstantno opteretiti do te mere. Da, dobijaš informaciju šta se dešava u takvim situacijama, ali isto tako, da li je to od bilo kakvog praktičnog značaja za prosečnog korisnika?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E bash to,pod zestokim optercenjem ce da izbije na 90-ak,ali pod solidnim ce bude "ladan ki led".

 

Sad to neko uporedi pod nenormalnim optercenjem i ispadne da je procesor "hladniji" 20 stepeni,pa onda rezu nozevima,tuku chekicima,menjaju pastu,kupuju specijane podloge za ove ili one matichne i na kraju gomila ljudi ne dobije nikakvu razliku u temperaturi ni pod tim hiper opterecenjima,a kamoli u nomalnom radu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nikakav značaj nema u normalnom radu, ali je izuzetan pokazatelj stabilnosti udruženih pc komponenti. Ako izdrži prime bar pola sata - cpu, ploča i memorija su dobri. Tako i sa grafom, tako i sa hdd - pa posle ne mogu da mi pričaju bajke da komponentne ne valjaju a oni ništa nisu prčkali po Windows-u   :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je da se razumemo :)

Slažem se da ti testovi treba da postoje i neko definitivno mora da redovito proverava sve što se pojavljuje na tržištu - tu uključujem i ljude koji sklapaju nove konfiguracije (profesionalno, ali i zahtevnije korisnike koji to rade za sebe) ali i one koji servisiraju uređaje prosečnih korisnika.

Onomad sam bio godinama privržen AMD konfiguracijama ali u jednom momentu sam zbog softvera koji koristim naprosto bio doveden u situaciju da pređem na Intel ako želim da iskoristim potencijale softvera. Pogledao sam u tabele preporučenih konfiguracija i na listi nije bilo ni jednog AMD procesora. Pomislio sam prvo da je reč o zločinačko-poslovnoj vezi (ja tebi, ti meni), međutim, četvorojezgarni Athlon X4 965BE na 3.4GHz se baš mučio sa (specijalizovanim) benchmark fajlom. Prošao sam kroz (specijalizovane tematske) forume i svima se dešavalo isto: Čak i nominalno značajno slabiji single core Inteli su lakše odrađivali test... Niko nije spominjao overclocking niti temperature, samo razlike u efikasnosti Intela u odnosu na AMD a striktno vezano za specifični 3D CAD softver. Za rendering potrebe, i AMD je savršeno dobro radio, ali baratanje konstrukcijskim fajlovima mu naprosto nije išlo od ruke. Naravno, nevolja nikada ne ide sama, pa je trebalo uložiti i u specijalizovanu workstation grafiku, ali evo, posle tri i po godine, tek nekoliko puta mi se desilo da mašina zaglavi - doduše, sam sam kriv jer sam se upustio u zezanje sa ekstremno zahtevnim komadima (preko 2800 segmenata), usporedbe radi, AMD bi "pucao" već na 300+ segmenata. Kod igara je stvar sasvim drugačije koncipirana i sasvim druga tema... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pomislio sam prvo da je reč o zločinačko-poslovnoj vezi (ja tebi, ti meni)

 

Vidi ako nije to u pitanju šta je?

Sad možeš ti sebe ubeđivati da nije tako ali potajno znaš (i tražiš oporavdanje samo zbog cene) da je tako jer zdrav razum ti govori da ako na jednom procesoru radi sve što postoji od "softvrea" a na drugom to isto skoro nikako ne radi + još favorizuju proizvođač, onda tu nešto smrdi ili je intel premazan posebnim snejkuljem da bolje radi  :buehehe: (mada se često desi da se ulje osuši ili skori)

 

Evo ja sam u firmi dobio ThinkPad W530 – portable Workstation sa i7, ssd itd a moje kućne makine ga šiju što se performansi tiče sa slabijim procesorima (i intel i amd) u svakom pogledu! Ako treba da pokrenem neke test programe rado ću šerovati rezultate ovde...

 

Reko bih da je to slična stvar kao i u muzici tj mislim na hajfi, džaba ti vrhunsko pojačalo i ovo ono ako ga napajaš sa kineskim kablom i belom letvom  :good2:  jer sistem radi pod ručnom, moglo bi bolje isto kao moj "i7 vorkstejšen" w530  :Laie_58:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nikakav značaj nema u normalnom radu, ali je izuzetan pokazatelj stabilnosti udruženih pc komponenti. Ako izdrži prime bar pola sata - cpu, ploča i memorija su dobri. Tako i sa grafom, tako i sa hdd - pa posle ne mogu da mi pričaju bajke da komponentne ne valjaju a oni ništa nisu prčkali po Windows-u   :)

 

Dok sam imao radnju za računare imao sam drugi način servisiranja (ako si ti serviser a da se zaključit da jesi) i popravljanja.

Sa svakog prodatog računara (naravno full sređenog i testiranog sa winXP) sam napravio bekap, snimio na dvd i napisao kad i kome sam šta prodao.

Bekap je MAMA  :wink2: ko je lenj da ga pravi sam je kriv...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I bekap, naravno ! Samo ja sam ponekad lenj za to. Nisam serviser, ali sam sticajem okolnosti pre 15 godina, iznerviran dugotrajnim majstorskim sedenjem kod mene prilikom instalacija  Win i naglabanjem o filozofskim aspektima korišćenja pc seo i vremenom sve to naučio, saznao, probao ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlajo  dobro nam dosa na forum   :oke: 

 

bekap ( cega )  recimo  sa  mog racunara koji ima 5 terabajta muzike , filmova  i koje cega sve , sta onda , programi svi moraju iznova da se reinstaliraju , podizanje Win.... Ima tu posla oho - ho. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Šule !  :)

 

Bekap samo C particije, tj. particije na kojoj je Win (ako je WIn). Imam i ja 4tb muzike, pa sam si pribavio LaCie 4 tb (3.63), i sve to kopirao, jer se godinama sakupljalo i kopiralo sa mojih diskova, ne bih mogao više da nadjem ni pola ovoga što sad imam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlajo  dobro nam dosa na forum   :oke:

 

bekap ( cega )  recimo  sa  mog racunara koji ima 5 terabajta muzike , filmova  i koje cega sve , sta onda , programi svi moraju iznova da se reinstaliraju , podizanje Win.... Ima tu posla oho - ho. 

Backup onoga sto ti smatras vaznim.

Windows , office  i ostale instalacije nisu bitane jer mozes uvek da ih instalises ponovo, bitni su podaci.

Ja imam 4,7 Tb Backup u RAID 5

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Backup onoga sto ti smatras vaznim.

Windows , office  i ostale instalacije nisu bitane jer mozes uvek da ih instalises ponovo, bitni su podaci.

Ja imam 4,7 Tb Backup u RAID 5

 

Pozdrav Misa

 

Ti imaš kući raid5? Čime se to baviš kad ti snimanje isto sporo kao u modu1 samo ti brže čita podatke a nisi 100% osiguran!?

ili planiraš kupiti još jedan hdd pa da imaš ukupno 6   :wink2: Koji nas koristiš?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti imaš kući raid5? Čime se to baviš kad ti snimanje isto sporo kao u modu1 samo ti brže čita podatke a nisi 100% osiguran!?

ili planiraš kupiti još jedan hdd pa da imaš ukupno 6   :wink2: Koji nas koristiš?

Nemam nista posebno, nije mi za posao. Kupio sam na "beskamatni" kredit na 12 meseci 3 diska svaki od 3Tb. Vec sam imao staru MB i  stari disk za Windows i to je to. Taj racunar sluzi iskljucivo za backup.

Sto se tice sigurnosti veca je  nego da su diskovi bez RAID-a, a u svakom slucaju ne postoji 100% sigurnosti nikada

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nista posebno, nije mi za posao. Kupio sam na "beskamatni" kredit na 12 meseci 3 diska svaki od 3Tb. Vec sam imao staru MB i  stari disk za Windows i to je to. Taj racunar sluzi iskljucivo za backup.

Sto se tice sigurnosti veca je  nego da su diskovi bez RAID-a, a u svakom slucaju ne postoji 100% sigurnosti nikada

 

Pozdrav Misa

 

E pa super Mišo  :wink2:  da, nema 100% sigurnosti ali 99% ima, NAS sa diskovima u raid1 modu + redovan bekap račuanra (sistema) ili makar usera sa računara na neki externi hdd svakih mesec dana i mirna bačka!

Može to da se automatizuje pa ni ne razmišljaš o tome...   :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...