Jump to content

Hitachi HA-4800 popravak


milanJ

Preporučeni Komentari

oznake na semi: Q701L, Q702L, Q901L ... Ok mozda ovo i nisu izlazni tranzistori, barem sam ja shvatio da jesu ... :D ... no u svakom slucaju ovi su crkli na levoj strani gde je STK navodno uredu...Dok sa desne strane gde je crko STK, su pregoreli samo Q 701, i Q702

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 37
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Narucio sam ih pre par dana, ali nikako da stignu...nadam se da ce danas stici :)Pitanje: da li je BC547 adekvatna zamena za 2SC1740 (Q701L) ? Na mnogim sajtovima, a medju njima je i M&G, kazu da jeste ...Nije mi jasna jedna stvar: zasto je na IC701 STK 3062, napon na nozici 10 oko 43v a na nozici 6 oko 1.3v kada su te dve nozice prakticno isti izlazi samo na dve polovine IC-a. Jedini razlog za povecanu struju na nozicama 3 i 8 na STK 8250 vidim u tome, ali ne razumem zato je povecana...a na kraju krajeva kad stignu tranzistori stavicu ih pa sta bude...nadam se da nece opet pregoreti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tranzistori su u medjuvremenu stigli, i ugradio sam ih. Kada sam merio napon na izlazu, sa spustenim potenciometrom za jacinu na min., napon je iznosio 42V...da li je to ok ? Koliko znam, napon bi trebao da iznosi 0V ...zar ne !? Nisam probao da pustim siganal u ulaz ...U medjuvremenu sam stavio BC547, posto sam to trenutno ima kod sebe, a izlaze sam iskrivio da se bi se poklopili sa rupama na ploci, i zastitio ih sa termo buzirom... zamenicu ih za BC546 ako mislis da je to bolje :)Dakle...napon na izlazu..pitanje je sad ! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znam, proverio sam tri puta da nesto nisam pograsio ... 6 ide na desni STK8250, koje je trenutno izvadjen ... mozda to ima neke veze ...mada i je svejedno cudno ... mozda je pregoreo 3062 od onog kratkog spoja ?

meni je cudno sto je na 10; 41.4v ... jer taj napon ocitavam i na izlazu ...

Primetio sam da na levoj strani izmedju nozice 12 i 10 postoji veza (crvena linija na slici) dok na desnoj strani tj, izmedju nozica 4 i 6 ta veza ne postoji (zelena linija na slici). Jedini logican odgovor na to, zasto je na nozici 10 toliki napon, je da preko te veze dobija taj napon. Ali mi nikako nije jasno zasto nije isto tako i na desnoj strani...dakle postoji razlika izmedju seme i "stvarnosti" ...

Inace, kada sam odspojio tu vezu izmedju 12 i 10, isto tako sam ocitao 0V na br.10 ... nista mi nije jasno ... :S

Postavljena slika

Uploaded with ImageShack.us

Deseti put proveravam... na STK 3062 nozica 4 je povezana za nozicom 5 preko kondenzatora C713R pa se deli signal ide na nozicu 10 od stk8250 , a prema semi, trebala bi da preko kondezatora ide na nozicu 6 pa da se deli i ide na 10 od stk8250 ....to je desna strana, na kojoj je pregoreo izlazni STK, dok se leva strana potpuno poklapa sa semom.... sad sam potpuno zbunjen :Dizzy: ... da je moguca tehnicka greska !? Mislim, pojacalo je tako radilo kod mene sigurno 20 godina bez greske .... koliko sam shvatio desna i leva strana bi trebale da budu potpuno simetricne ...

evo i sema primene STK3062 (str.3) koja potvrdjuje simetriju leve i desne strane kola....

http://pdf1.alldatas...YO/STK3062.html

Skinuo sam stari stk3062 i uporedio ga sa novim. Manje vishe sve vrednosti su iste, osim sto je na novom uglavnom veci otpor izmedju nozica. Jedina razlika je u tome sto na starom stk postoji protok struje izmedju nozice 9 i 10 samo u jednom smeru, i izmedju 9 i 6 samo u jednom smeru. Na novom to nije slucaj. Tako da pretpostavljam da je stari pregoreo!?

Pitanje: Da li postoji mogucnost da i novi stk pregori, tj da li bi trebao da izvrsim jos neka merenja pre ugradnje ?

Na kraju sam izvadio i R714L, i izmerio da na nozici 8 od stk8250 dobijam tih 43.8v (napon koji sve vreme merim i na izlazu). Buduci da je napajanje 43.8v koje dobija preko nozice 9, pretpostavljam da je IC u kratkom spoju izmedju nozice 8 i 9. Sto ce reci i da je ovaj izlazni STK pregoreo ... :crying: Neka me neko ispravi ako gresim !

Pitanje je da li mi se isplati da popravljam ovo pojacalo, buduci da su dva STK8250 oko 40eu :Dizzy:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Pitanje je da li mi se isplati da popravljam ovo pojacalo...

To pitanje je trebalo da bude u prvom postu ovog topica. Ustedeo bi sebi nesto zaludnog truda...BTW, obicaj je da se, po uclanjenju, novi clan ukratko predstavi i bar napise u profilu odakle je (polje "Location" - kako bi mu lakse pomogli oni koji su mu blizu).Dobro dosao na forum !
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Sipi:Hvala, bolje vas nasao :)

BTW, obicaj je da se, po uclanjenju, novi clan ukratko predstavi i bar napise u profilu odakle je (polje "Location" - kako bi mu lakse pomogli oni koji su mu blizu).

Izvinjavam se, zaista nije namerno, ili iz nekog nepostovanja, odmah idem u rubriku predstavljanje :)A popitanju zaludnog truda....paaaaa ne bih ja na to bas tako gledao :) ipak sam nesto novo naucio, a cim sam bogatiji za neko novo znanje, znaci da nije zaludno :) zar ne ?@stonE_Cold:Hvala ti puno na pomoci !!! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@stonE_Cold:Hvala ti puno na pomoci !!! :)

Ма нема на чему мада не желим да те обесхрабрим али прича око поправке појачавача са хибридним колима је беспредметна осим ако се све не замени. Наиме када такав појачавача преживи неки шок и оно што преживи питање је у ком је радном стању.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ma kakvi, nisi me obeshrabrio, jasno mi je da nema nista bez zamene svih delova ... zato sam i batalio to pojacalo... :)Predpostavljam da je uvek bolje imati trazistorsko ili lampasko pojacalo...!? Zar ne ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...