Jump to content

Predlog za pojacavac snage audio signala


Impuls

Preporučeni Komentari

Kako smo svi u nekoj zurbi i problemu, da nam nije nekog hobija verovatno bi izludeli. Elektronikom se aktivno bavim od 1989 godine i od tad se nakupilo stosta planirano za razne namene. Na zalost brzina danasnjeg zivota ne dozvoljava mnogo vremena za sebe. To sam odlucio da promenim od Nove godine i polako pocnem da zavrsavam po jednu zamisao, ne ulazuci snagu na vise paralelnih. Kao prvo sam odabrao pojacavac (engl. amplifier).Neke osnovne zamisli su mi da ne mora biti velike snage, mora da tera bilo koji zvucnik sa lakocom, ne sme da greje kao termika. Sto se tice komponenti nemam ogranicenja. Potrebni su mi predlozi, ideje...Moze da bude i sa kondom na putu signala, moze da bude i balansiran, moze da bude i bipolarni i mosfet. Sta bi vi pravili da ste na mom mestu i da nemate ogranicenja u komponentama. Nista nije hitno jer jos uvek nemam vremena da se posvetim tome ali tim bolje jer ce vise misli da se razmeni.Za pocetak evo dve komponente koje vec dugo stoje. Kondovi su planirani nekad 6 po monobloku

post-15-0-18408800-1323711475_thumb.jpg

post-15-0-53040200-1323711483_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 51
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

sta bi sa onim monoblokcima i preampom ?kuj ces da pravis ako si vec dosao do onoga sto si hteo sve ove godine ?akoj ce da pravis - sto se mene tice - Marantz MA24 , ako hoces nesto da se ne greje preteranoto moze cak i malo manja mirna struja nego u originalu a za tranzistore znam da ti nije problem

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ако окорели лампаш сме да да неки савет :connie_38:Пре коју годину аудио ме није ни занимао,"а онда, уз врућу ракију ,лоше прикривена жеља"из неке опкладе направих своје 1. појачало и то са бабушком.Сви знате да волим да их кротим,али од априла ми некако све без термоелектронске емисије више привлачи пажњу.Бабушка стоји,а слуша се комерцијална LG DB103 минилинија....Размишљам и даље о појачалима,питам се зашто мора баш А класа,зашто не неко пристојно одрађено економично појачало,које би се чуло негде у позадини,а кад те ухвати жута минута истресло прашину са прозора и испразнило емотивне јаде.Може ли такво штогод изнедрити на овом форуму,а да није ултимативна А класа и замена за термоакумулациону пећ?Ето ја се мало јавно изјадах :icon9:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Monoblokovi sviraju. Ovo je da pocnem da koristim nesto sto stoji godinama. Ni za Marantza tranzistori nisu problem, ni za Classe-a, ni Electrocompanieta ali ne bih da kopiram nesto postojece vec da napravim nesto po svom i vasem predlogu. One mosfetove sto se jos uvek cekaju iz GB-a sam planirao kao drajvere za izlazne bipolarce, ako bi bio bipolarac.Vise bih voleo da cujem vase utiske kako vam lezi zvucno koji amp i sta je kod jednog prednost a kod drugog mana. a posle na osnovu seme da izdvajam u kom smeru bi trebalo ici.Primer 1: Electrocompaniet je zamisljen sa minimalnim izoblicenjima ali zato ulazni diskretni balansirani deo nema povratnu spregu i jako je zavistan od temperature pa mu seta ofset.Primer 2. Revox B242 koristi odlicne izlazne tranzistore ali mu je drajver hexfet i nije se pokazao u srednjim i visokim na nivou pojacavaca vrhunske klase. Classe koristi identican izlazni deo ali sa vfetomPrimer 3: Balansirani ampovi sviraju llepse ili losije od nebalansiranih...Ima jos mnogo pitanja za razmisljanje. Ovo su samo nekaedit: posto sam po ceo dan na poslu da se ne zabrinete sto se ukljucujem samo u vreme rucka oko 17 i uvece kad se vratim oko 1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos nesto: kod Doxe je napajanje uradjeno drukcije nego kod ostalih pojacavaca. Doxa ima dva trafoa, jedan trafo sluzi za pozitivno napajanje a drugi za negativno. Ima li logike u ovakvom koristenju? Po tom bi jedan stereo amp morao imati 4 trafoa.I jos jednom da napomenem: sta bi vi napravili da nemate ogranicenja u delovima a da nije u pravoj A klasi? Bolje da potrosim zalihe na jedan posten uredjaj nego da stoje jos 20 godina. Sve elemente mogu da uparim jer ih imam u dovoljnim kolicinama.Amp bi bio javan. Komsije su pokrenule forumski amp pa ne vidim zasto i ovo ne bi moglo biti nesto tako ako vec nudim gomilu delova za isprobavanje. Konkretne akcije bi pocele tek posle Nove godine a do tad samo prijateljsko razmenjivanje razmisljanja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipijev Cirklotron kao predlog na listu. Mirna struja se namesti na neki minimum (ako se dobro sećam oko 300mA po grani) da bi izlazni mosfeti radili kako treba onda bude nekih (+/-) desetak vati u A klasi što i nije neka termoakumulacina naprava a sve iza toga je AB klasa... A svira predivno i ne košta bogatstvo da se uradi, nema egzotičnih delova...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam inzinjersko znanje da bi bio od konstrukcijske koristi na temi ali zato mogu da predlozim nesto iz svog ogromnog iskustva slusajucu unazad 25 godina raznorazne hi-fi and hi-and komponentePrvo nisam za Mosfet zbog ogromnih koloracijaLampe skupa rabota, pre svega mislim na odrzavanje i takodje koloracijeA klassa - pregrejavanja I po meni nedostatak mikro preciznosti i pomalo neutralnosti, izuzimam pogodjene i proverene pojacivace a za malo para u koje spada Pass i jos po koji DIYGlasam za pojacivac u AB KLASI sa najnovijim ultra linearnim tranzistorima u full balanced vezi Zero non feed back konsrukciji sa sto vecim damping faktorom I od minimum 200w po kanalu. Ogroman plus za takve pojacivace je ogromna neutralnost, linaernost, detaljnost , mekoca i lakoca prezentovanja zvuka pri svim nivoima slusanja, bas jedan takav imam u kuci i radi do koske i ne bi ga dao za sva blaga ovog sveta jer konacno posle 20 ak godina imam pojacivac koji radi kako sam zeleo oduvek. Za ostale detalje - prepustam Inzinjerima :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banetova bipolarna verzija Tandberg mosfeta. Ja je zovem “branita”.

Ne postoji nikakva Banetova verzija Tandberga, već Borina Theta, a sve što je Bane na njoj mijenjao, radio je prema mojim uputama, uključujući i sve spoznaje o porijeklu i topologiji sheme. Za sve rečeno postoje kao dokaz mailovi na mom kompjuteru, a tebe bih molio da konačno prestaneš sa svojim ponašanjem uplakane djevojčice koja je počupala kosu svojoj Barbiki.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a da prestanete da se podzapavate oko Bore , uvlaceci Baneta ??

u ovoj situaciji Banetu bih najpre poverovao , jer on nijednu na temu nije rekao

iskreno receno - mene bas i nije briga ko je tu koga pokrao , ali je daleko vaznije da smo davno vec apsolvirali da to ne moze da se svede na raspravu izmedju clanova foruma .

Bora ovde nije clan , a zasto - to nije moj problem niti moze da bude

napravite svoje pojacivace , pa se dzapajte oko njih

ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tema malo krece pogresnim tokom. Zeleo sam da se razmene utisci i iskustva i da se na osnovu njih definise polazna tacka. Nisam zeleo kopiju nekog ampa vec da se navede ovaj amp je izuzetan u tom a onaj u necem drugom i da pokusamo izvuci zakljucak sta bi bilo bolje.I molio bih moderatore da ono sto nije vezano za temu izbace.Tandberg TPA3003 sam slusao i mislim da nije na visini zadatka. Mnogo je bolja varijanta 3016 koja je zasnovana na Hawksfordovoj error correction topologiji ali ona vazi samo za mosfet. Zbog velike struje drajverskog dela koji zahtevaju bipolarci ova topologija ne radi kako bi trebalo.Haflera imam skoro zavrsenog. Malo sam potonuo u entuzijazmu sa Haflerom jer sam kupio mali napon elektrolita (80V) a sad mi se ne istresa 200€ za 8 100V komada tako da cu verovatno odmotati trafo na manji napon pa nece biti punih 250 po kanalu. u zvuku je stvarno odlican. Bar ovaj pravljeni primerakLica, Ayre, Beta nisam slusao pa bi bilo lepo da neko ko je slusao navede poredjenje sa nekim drugim ampom.Dartzel sam gledao. Cini mi se da mu je ulazni stepen uradjen kao i AVM Evolution serija sa uzemljenim kolektorom. Nisam jos cuo nijednu takvu topologiju pa cu morati da se vratim na Pajin opis AVM-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki konstruktori pojacavaca stavljaju dosta veci napon izlaznih tranzistora nego drajverskog da ne bi izlazni ulazili u kliping. Da li neko zna zbog cega? Da li se time povecavaju izoblicenja pri granicnim slucajevima? Revox ima takva resenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Budući da se traži mišljenje proisteklo iz slušanja, a ne iz poznavanja elektroničke struke, možda mogu skrenuti pažnju na jedno tranzistorsko pojačalo o kojem sam imao predrasude zbog njegove pojave koja je, u najmanju ruku, neskromna, ali me je svojedobno oduševilo u sustavu sa Pro Ac D100 i Nagra CD playerom. To je ASR Emiter.Ne znam ništa o njegovoj topologiji osim da su mu napajanja u zasebnim kućištima i da, ako se nevaram, ima baterijsko napajanje... nečega.Pa, ako se traži nešto bez obzira na cijenu, dobavljivost dijelova ili kompleksnost izrade, možda bi ovo bio zanimljiv projekt pod uvjetom da je netko od prisutnih bar malo upućen u topologiju Emitera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...