Jump to content

Koja lampa-e su najbolje za vrhunski preamp


milovan1963

Preporučeni Komentari

Da li su to ECC88, 12B4A, ili ima i neka "jaca"...Da li u dobroj topologiji svaka od njih dobro svira, ili imaju i razlike ? Ovo pitam sto na dosad x procitanih mesta su nahvaljene kao superiornije od ECC82, a tu lampu najvise expl. bas ANote, pa mi tu nesto nije jasno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 204
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Da li su to ECC88, 12B4A, ili ima i neka "jaca"...Da li u dobroj topologiji svaka od njih dobro svira, ili imaju i razlike ? Ovo pitam sto na dosad x procitanih mesta su nahvaljene kao superiornije od ECC82, a tu lampu najvise expl. bas ANote, pa mi tu nesto nije jasno...

Neprecizno pitanje. Je li ovdi preamp phono ili linijski?Za line preamp, koji od svih karika u audio lancu postavlja konstrukciji daleko daleko najmanje zahtive, ima valjda vagon lampi koje ce odlicno obavit posal. Triba naravno ipak ponesto znat o topologijama i pravilnom izboru radnih uvjeta.Kod phono preampa stvari stoje drukcije. Kako on generalno dela sa malim signalima ali mora (prije volume pota) bit u stanju progutat i relativno vrlo velike signale bez da uleti u zasicenje onda ni bas svaka lampa pogodna za to. Tu moraju bit istovnemeno i cim niskosumnije i cim linearnije lampe. Izbor je naravno uzi nego za line amp ali sve dok se govori o MM ulazu ima ih ipak sasvim dovoljno. Za MC ulaz je zbog potribe izrazite niskosumnosti izbor jako suzen i tu svega par tipova lampi udovoljava. Mada nijedna ne moze postic toliku niskosumnost ka npr ulaz sa step up trafom ili niskosumnim fetom, neke od njih su ipak dovoljno niskosumne ako zvucnica daje 0,3mV ili vise.

Знам само да свака лампа даје специфичан звук само за њу. Чак су разлике у звуку и код различитих произвођача.

Jesi li se kad zapital da li je to bas do lampi samih ili vecina razloga lezi u (cesto kriminalno losim) topologijama i izboru radnih uvjeta? Npr, cisto je nevirovatno koliko se na netu najde idiotskih "konstrukcija" u kojima je npr ECC88 stavljena u radnu tocku sa svega 2 ili 3mA. Ne fali toga.....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Ston ColdZnam za to, i sam sam isprobavao vise ECC82 na mom preampu, i stvarno razlicito zvuce. Mislio sam o ovome- ako bi poredili dva preampa, jedan sa ECC88 a drugi sa ECC82, obe lampe npr. Telafunken i oba razlicito zvuce (kao sto rekoh do sada uvek nadjoh da je ova prva slusno bolja) da li tu razliku daje vise lampa ili topologija,ili obe ?@ sstrsatPardon, moja greska...Linijski preamp je u pitanju.Inace koristice mi i odgovor za MC ulaz, samo na kraju koji bi to par niskosumnih lampi bio za preporuku za njega?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam bas neko preveliko iskustvo ali posedujem ECC82 u SRPP topologiji. Ono sto me je vratilo lampama jer sam nekako bio zasicen je ruska 6H6. Cuo sam je sa odvrnutom strujom i to sto sam cuo me oduvalo. Ne mogu da zamislim sta bi bilo da cujem njenu naslednicu 6H30. Tako da sada sam u projektu sa prvom pomenutom ali zbog svetske ekonomske krize i nemanja vremena nisam se bas mnogo pomakao ali....zivot je predamnom!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam bas neko preveliko iskustvo ali posedujem ECC82 u SRPP topologiji. Ono sto me je vratilo lampama jer sam nekako bio zasicen je ruska 6H6. Cuo sam je sa odvrnutom strujom i to sto sam cuo me oduvalo. Ne mogu da zamislim sta bi bilo da cujem njenu naslednicu 6H30. Tako da sada sam u projektu sa prvom pomenutom ali zbog svetske ekonomske krize i nemanja vremena nisam se bas mnogo pomakao ali....zivot je predamnom!

Naravno, polako a sigurno...Inace ta 6H30 ide u vrlo referentne sprave, npr preamp-ove Audio Research...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace koristice mi i odgovor za MC ulaz, samo na kraju koji bi to par niskosumnih lampi bio za preporuku za njega?

lako ih je nabrojit, npr EC8020, 437, 3A-167M, D3a, E810F, 6C45 i jos pokoja. Manje vise vecina tesko nabavljive osim recimo 6C45 a da li ce ti ovaj popis ista koristit ovisi koliko uopce imas iskustva sa tim visokostrmim lampama. Ima oko njih dosta zamki oko pravilne aplikacije i nazalost puno njih umisto dobrog preampa dobije UKV oscilator (a da toga nisu ni svjesni) pa za lose zvucne rezultate bacaju krivicu na te lampe. Pogresno, te lampadine su pravi dragulji ali zahtivaju puno od onoga koji ih oce koristit. Za neiskusne nisu

Inace ta 6H30 ide u vrlo referentne sprave, npr preamp-ove Audio Research...

Ta ric "referentno" se strasno izlizala (valjda od prevelike upotribe). Jesi li siguran da zelis znat kako su topoloski sastavljeni ti AR preampi i ca tamo ustvari dela 6H30 i pod kojim radnim uvjetima ona tamo dela. Ali bolje nemoj to pitat ako si zelis zadrzat sliku o tim AR preampima ka "referentnima"
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takodje imam razloga da na osnovu slusanja i poredjenja sa drugim ampovima PP topologije(Quad II) mislim da je AR promasena stvar totalno, vazi i za preampe i ostalo...CA-50, neki PP od 100W, 2 preampa...Cak i da su se trudili da to postignu u zvicnom rezultatu tesko da bi im uspeloOstao sam zbunjen kako je moguce da jedna tako renomirana kuca to ponudi?I da li je to uopste neko od osoblja i poslusao?.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AR (pogotovu taj sa 6H30) se jako tesko uopce moze nazvat cijevnim preampom s obzirom na malu ulogu koju ona ima tamo. O radnim uvjetima 6H30 u tom preampu bolje da ne kazem nista jer bi nekima slabo doslo koliko su soldi dali za to

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo da skrenem paznju na jednu cev sa kojom sam nekad davno uradio sebi line preampEC 81Mislim da se cev moze naci i da nije skupa?Cev je niskih kapacitivnosti relativno niskog unutrasnjeg otpora, srednje visoke transkonduktansene prevelikog pojacanja, linearna je.ono sto je karakteristicno da ima specificno otvorenu anodu koja se proteze i savija oko katode u obliku neke hornekoja se postepeno otvara...Videcu da fotografisem to..Zvuk je bio veoma karakteristican i jako dobar

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

EC 81Zvuk je bio veoma karakteristican i jako dobar

Ocjene da je zvuk bil "jako dobar" prvenstveno zavise od osobnog ukusa tako da obicno ne mogu kazat puno o ponasanju neke cijevi (ili bilo kojeg drugog elementa). Sa tehnicke strane stoji da je EC81 lipo linearna (kad se gleda samo izlaz iz nje) i da ima relativno mali faktor pojacanja pa bi time bila dosta pogodna za line stupnjeve.Ali isto tako stoji i da je ona kreirana za aplikacije ka oscilator do 750MHz-a ca vec samo po sebi znaci da triba posvetit veliku paznju da ne upadne u samooscilacije. Osim toga, ka i vecina lampi za tu aplikaciju ona pokazuje struju resetke vec i prije nultog biasa (mnoge od njih i jesu kreirane da delaju sa strujom resetke) ca u principu znaci odredjeni nelinearni teret za stupanj prije (recimo izvor signala). OK, o njegovim sposobnostima da se nosi sa time ovisi kako ce to sve ispast ali dozvoljavanje odredjene nelinearnosti (pa makar i ne prevelike) nije stvar koju triba pozelit u ulazu preampa cija bi ulazna impendancija tribala bit naponski potpuno linearna i neovisna o nivou ulaznog signala.Kako je osim toga EC81 vec dugi niz godina izvan proizvodnje (a nikad i ni bila jako masovna), onda je i nabava virovatno problematicna tako da tesko moze bit pri vrhu liste pozeljnosti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvucni rezultat je bio i vise nego dobar, cak usudjujem se reci odlican!primerci koje sam ugradio nisu mikrofonirali, nisu samooscilovali,-ug je bio po apsolutnoj vrednosti veci nego p-p ulaznog signalapa mislim da nije bilo struje resetke, secam se da nije bilo "viska strje" Ua=Uk cca.ali Io je bila koliko sesecam malo veca ali ne i visa nego sto je max vrednost...gain je bio oko 10x, zout oko 1.6K-2K cini mi se...Jedino sto je faza bila okrenuta za uobicajenih 180deg kao i kod vecine cevnih one-stage preampa....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Generalno line pream cevi se mogu podeliti u 5 grupa1. standardne nisko transkonduktivne cevi ( uglavnom zatvorene anode, srednji ili veci naponi, manje Io struje, veci ili sredjnji unutrasnji otpor...)2. standardne visokotransknduktivne cevi (u vecini slucajeva otvorena anoda, manji naponi napajanja, visa mirna struja, manji unutrasnji otpor)3. pentode ili tetrode vece ili srednje snage, u triodnom spoju (uglavnom zatvorene anode, visi napon veca struja, manji Ri...)4. DHT cevi, manje snage vece snage itd5. cevi specijalne namene.U svim ovim grupama se mogu naci cevi pogodne za preamp, pogodnih capacitivnosti, razumnog pojacanja, relativno malog unutrasnjeg otpora, i naravno linearnog dela za ulaz signala oko 2-3V p-p.Ono sto je od vaznosti je ispravno odrediti redom od ulaza:1. vrednost pota na ulazu2. postaviti radnu tacku3. izabrati radno opterecenje4. izvesti korektno napajanje i grejanje.Generalno nema lose cevi ako je ispravna, ali zato ima lose konstrukcije u kojoj je dobra cev

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu nije lose izgraditi napajanje i grejanje koje ce zadovoljiti vise napona i max strujaa onda isprobati cevi. u sustini potreban je mrezni trafo sa 3-4 vrednosti napona i isto to za grejanje...a onda se modul samo promeni, naravno us setovanje par elemenata i podesavanjem napona i stuja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisu samooscilovali,

Mozda ne, mozda da. To bi pokazal skop koji gre do parsto MHz-a a nekako nisam bas uvjeren da si takva mjerenja provel na EC81

-ug je bio po apsolutnoj vrednosti veci nego p-p ulaznog signalapa mislim da nije bilo struje resetke

Ne budi tako siguran. Vec iz datasheeta se vidi da pri nultom biasu tece jako velika struja resetke od nekih 0,3 do 0,4mA. Za negativne prednapone nije ucrtana u graf ali s obzirom kolika je na nultom prednaponu onda je sasvim realno iskustveno pretpostavit da ce i pri recimo -4V biasa (otprilike p-p maksimalnog ulazog signala) tec najmanje 10mikroampera a puno virovatnije i 2 ili 3 puta vise od toga uz sasvim uobicajeni nelinearni tok krivulje resetkine struje.Iako su ove mikroamperske vridnosti struje resetke naoko vrlo male, one su ipak vise nego dovoljne da izazovu ne samo pojavu dodatnog ulaznog otpora nego i njegov nelinearni karakter. A vridnosti toga su sasvim usporedive sa tipicnim vridnostima ulaznog pota. Sad, u slucaju da nima ulaznog pota i da dolazi signal iz niskoomskog izvora onda te nelinearnosti ulaznog otpora ne bi imale gotovo nkakvog znacaja ali kako je u tipicnoj konfiguraciji preampa gotovo uvik pot na ulazu (i obicno stoji na polovici ili i manje) onda ce vec tu doc do razlika pozitivne i negativne poluperiode. Ili da kazemo uvodjenja novih izoblicenja.

Zvucni rezultat je bio i vise nego dobar, cak usudjujem se reci odlican!

Opet cu izgleda morat ponovit da ovakve ocjene (zvuk je bil....) zapravo ne sluze nicemu i mogu podosta njih dovest do zabluda. Da li se nekome svidja ili ne svidja zvuk sa ovakvim ili onakvim sadrzajem harmonika i sa ovakvom ili onakvom njihovom spektralnom raspodilom je potpuno individualna kategorija ali sa tehnicke strane stvari oko EC81 stoje kako sam iznil. Ona je jednostavno namijenjena za odredjene aplikacije i neke njezine osobine koje su proizasle iz te namjene je ne cine bas najpozeljnijim kandidatom za upotribu u audio preampu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam potrebu da budem politicki korektan i da zaobilazim cinjenice sto se tice ocene zvucnog mateijala...Ako to nekom ne odgovara, to je njegova stvar. Nisam ni rekao da je EC81 najboljana na svijet,vec sam naveo kao primer, koji je i bio napravljen i radio je a ne samo na papiru.Meni licno je ta cev bila zanimljiva zbog specificnog oblika anode, i drugih parametara koje sam nasao da su pogodni za cevni preamp.Cev nije oscilovala, jer nije bilo utroska energije koja je potrebna za to, cev sam terminisao u visokom delu spektra na oko 130KHz -3dbjer nije bilo potrebe ici u MHz-e. Da je cev oscilovala jako ili znacajno promenila bi se radna tacka koja je bila stabilna skoro godinu danaa na merenjima cev nije pokazala nikakve gubitke... Nije bilo ni karakteristicne plavicaste svetlosti koja je prisutna kada cev osciluje van cujnog spektraa sto se kod ove cevi moze lako videti zbog otvorene anode. Mozda sam imao srece jer sam imao dobre primerke koji su bili nekorisceni?ne tvrdim da drugi primerci nece oscilovati ili mikrofonirati... Uostalom to vazi za skoro sve cevi...A te jako jako male vrednosti struje resetke imaju skoro sve cevi. Nije bilo promene napona pre i posle grid stopera ili ako je i bilo bila je beznacajna..ovo stvarno postaje glupo stalno neke rasprave niokocega...covek je lepo pitao za preporukumislim da je dobar izbor i potcenjena ECC82 zato sto je lako nabavljiva, ima potrebno pojacanje koje nije prevelikododuse mora se racunati sa oko 5.5-6.5K izlazne impedanse sto moze da bude malo vise?Milovane, da li vec imas neke cevi koje si priopremio za preamp?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije bilo ni karakteristicne plavicaste svetlosti koja je prisutna kada cev osciluje van cujnog spektra

a sto se kod ove cevi moze lako videti zbog otvorene anode

Je, bit ce da ima u sebi ugradjenu kinesku plavu LED-icu pa zato plavkasto svitli. :msn-rofl: :msn-rofl: Bolje da ovo ne komentiram

ovo stvarno postaje glupo stalno neke rasprave niokocega...

Imas pravo, ovo je stvarno glupo (mada to uopce nisu rasprave) ali nisan ti ja kriv ca pises to ca pises. Nebi to pisanje samo po sebi bila tragedija ali ovakvi tvrdoglavi pokusaji branjenja nekih nebuloza sa "argumentima" ka ca je ovaj citirani su, malo je rec, tragicni.

Ali ako nekome ni vazno koliko ce se osramotit..... net stvarno podnosi i vise nego papir

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Je, bit ce da ima u sebi ugradjenu kinesku plavu LED-icu pa zato plavkasto svitli. :msn-rofl: :msn-rofl: Bolje da ovo ne komentiramImas pravo, ovo je stvarno glupo (mada to uopce nisu rasprave) ali nisan ti ja kriv ca pises to ca pises. Nebi to pisanje samo po sebi bila tragedija ali ovakvi tvrdoglavi pokusaji branjenja nekih nebuloza sa "argumentima" ka ca je ovaj citirani su, malo je rec, tragicni.Ali ako nekome ni vazno koliko ce se osramotit..... net stvarno podnosi i vise nego papir

ma kakva plava kineska led dioda... Budalastina...to sto sam spomenuo je opste poznat efekat.A nisam znao da je koncept kod ove forme komunikacije napad i odbrana?I pored toga nista ne branim, pokusao sam samo da dam jedan primer koji ima veze sa zapocetom temoma proizilazi iz direktnog iskustvati si navodio tamo neke minorne stvari.cheers
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam preamp sa e88cc telefunken , kopija klimo merlin. odlicno to zvuci sa naim 250..i sa quad 450-[ ludvig prepravka].na bas hornama. Sa 6111 preamp jedinicni jako lepo zvuci u srednjim i visokim dok je tanacka u basu. mada e88cc hoce da osciluje , ali se to da srediti .i dobio sam bas odlican zvuk sa njom . Za moje potrebe u zvuku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma kakva plava kineska led dioda... Budalastina...

to sto sam spomenuo je opste poznat efekat.

A nisam znao da je koncept kod ove forme komunikacije napad i odbrana?

I pored toga nista ne branim, pokusao sam samo da dam jedan primer koji ima veze sa zapocetom temom

a proizilazi iz direktnog iskustva

ti si navodio tamo neke minorne stvari.

cheers

Opcepoznat?????? Iz koje bajke poznat? Bujna masta stvarno izvodi svasta.

Btw, plavicasto svitlo unutar balona lampe postoji ali ajde malo proguglaj kad i zbog cega se ono desava prije nego napises da je to "opste poznat efekat" koji se desava "kada cev osciluje van cujnog spektra". Jesi li svistan koliko se sramotis takvim izjavama i jos vise pokusajima branjenja tih izjava.

Minorne stvari, kazes????

Pa sad, ako je pojava odredjene kolicine THDa vec u samom ulazu zbog nelinearnog otpora vezanog na pot minorna stvar onda je stvarno tesko (ustvari nemoguce) autorima takvih izjava bilo ca objasnit.

I ne izvrci kontekst nekim pricicama o napadu i obrani. Protiv tebe osobno niman nista ali cu na sve takve tehnicki besmislene tvrdnje koje si iznil (ti ili bilo ki drugi) uvik jednako reagirat. Na svim forumima na kojima sudilujem

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti se sramotis stalnim sitnicarenjem i preuvelicavanjem...

Tebi sve osciluje i sve nevalja i sve je lose.

Sta si ti neki forumski policajac?

Pa covece kao da nikada nisi radio sa lampama, pa naravno da se plavicasta svetlost zna pojaviti

u nekim slucajevima kada je cev nova ali se to pole nekog vremena izgubi ako je cev ispravna.

i kada recimo osciluje, ili kada nesto u kolu nije u redu.

A izoblicenja koja pominjes vec na ulazu verovatno da postoje ali

i variraju od primerka do primerka bilo koje cevi

ali su manja u odnosu na ona koja mogu izazvati lose izbrano oterecenje u anodi

i to naravno sve u odnosu na nivo ulaznog signala...

.

Nemoj pogresno shvatiti ali cevi koje si preporucio za line preamp

su veoma dobre ali nisu za tu poziciju

IZUZEV u slucaju kada je potreban veca osetljivost ulaza i vece pojacanje Mnogo vece pojacanje… i veci ulazni signal recimo CD nivo

oko 2Vp-p.

.

437A (3A-167M) faktor pojacanja oko 40,

za EC8020 mu=55

D3a u triodnom spoji oko 50x

E810F ili 7788u triodnom spoju u kolu oko 42x

jedino 6C45 ima malo manje pojacanje oko 30-35 ili manje ali i to je preveliko za CD kao ulaz.

.

Sve cevi imaju preveliko pojacanje i mogu se koristiti kao LINE ali sa izlaznim ili step-down trafoom.

Neke od ovih cevi imam, a to se sve da videti iz pdf-ova

Ne kazem da treba robovati standardima ali taj pream bi trebalo da se uklopi i u neke druge sisteme a ne samo u jeda… autisticno…

.

te cevi su po mom misljenju vise za riaa preamp, izlazni deo nekog preampa za manje signale…

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...